آشنایی با سایت جی تی متریکس و آموزش gtmetrix

وارد سایت جی تی متریکس شوید و آدرس سایت خود یا یک سایت دیگر را وارد کنید تا به بررسی ابزارهای بهینه سازی آن سایت در جی تی متریکس بپردازیم. ما در سایت جی تی متریکس سایت پیشرو آساک را وارد کرده و نتایج بررسی شده در آن سایت را در شکل زیر آورده‌ایم.

بهینه سازی و افزایش سرعت لود سایت فقط منوط به فاکتورهای بالا نیست و گاهی با رعایت تمام فاکتورهای سایت جی تی متریکس، لود سایت و افزایش آن نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده، رعایت فاکتورهای بالا جی تی متریکس به شرایط سایت و سیاست‌های آن بستگی دارد و باید فاکتورهای دیگر که در بالا نادیده گرفته شده است را هم بررسی و آنالیز کرد.

تشریح قسمت‌های مختلف سایت GTmetrix

کادر زرد

در این قسمت آدرس سایت آنالیز شده، تاریخ آنالیز سایت و مکان سرور آنالیزکننده، و همچنین در قسمت Using نوع مرورگری که با آن سایت شما آنالیز شده و رتبه سایت شما درج شده است.

کادر قرمز

PageSpeed Score

در این قسمت به فاکتورهایی که گوگل برای بهینه سازی لود یک سایت مدنظر دارد را سایت GTmetrix بررسی میکند و سایت میزفا امتیاز ۹۶ از ۱۰۰ و درجه A را گرفته است. و همینطور میانگین کلی Pagespeed سایت‌ها ۷۰ درصد است.

YSlow Score

در این قسمت به فاکتورهایی که یاهو برای بهینه سازی لود یک سایت مدنظر دارد را سایت GTmetrix بررسی میکند. YSlow ابزار و استانداردهای یاهو میباشد و میانگین کلی YSlow سایت‌ها ۶۸ درصد است. البته باید خاطر نشان کرد که ممکن است در آینده نزدیک این قسمت از سایت GTmetrix حذف شود چرا که دیگر سیاست‌های یاهو زیر تغییر کرده است.

کادر سبز

Fully Loaded Time

زمان بارگزاری سایت را بر حسب ثانیه نشان می‌دهد و میانگین سایت‌هایی که در جی تی متریکس مورد بررسی قرار گرفته‌اند ۸٫۳ ثانیه بوده است.

Total Page Size

حجم یک صفحه یا سایتی که جی تی متریکس مورد بررسی قرار داده و میانگین کلی سایت‌های مورد بررسی قرار گرفته ۲٫۵۶MB است.

Requests

تعداد درخواست‌هایی که به سرور برای بارگزاری قسمت‌های گوناگون سایت ارسال میشود شامل عکس‌ها فایلهای css و یا js . و میانگین کلی آن ۸۶ درخواست است. توجه داشته باشید که هر چه تعداد درخواست‌های رد و بدل شده بین سرور و مرورگر کمتر باشه هم فشار کمتری به سرور وارد می‌شود و هم سرعت سایت بالاتر می‌رود.

کادر آبی 

PageSpeed

اطلاعات بدست اومده از بررسی سایت با الگوریتم های گوگل را با جزئیات بیشتر به همراه اخطارها نشان می‌دهد.

YSlow

اطلاعات بدست اومده از بررسی سایت با الگوریتم های یاهو را با جزئیات بیشتر به همراه اخطارها نشان می‌دهد.

Waterfall

تو این بخش با استفاده از نمودار زمان بارگزاری هر بخش رو نشان می‌دهد. و میتوان اطلاعات مفیدی را از نحوه بارگزاری سایت در این بخش گردآوری کرد. waterfall با تجزیه و تحلیل آبشاری در ابزارهای مختلف دیگر هم هست، مثلا در گوگل کروم هم چنین ابزار سئو قرار گرفته است که بسیار می‌تواند به شما در بهینه سازی سرعت کمک کند، در همین جهت پیشنهاد می‌شود حتما مقاله تجزیه و تحلیل سرعت سایت با ابزار Devtools گوگل کروم را مطالعه نمایید.

Timings

در این پنل که جدیدا اضافه شده زمان onload را نشان میدهد، توجه داشته باشید که onload به بارگزاری اولیه سایت گفته میشود و Fully load به بارگزاری کامل یک وب سایت گویند. و همچنین مقدار زمان اولین درخواست انجام شده (TTFB) را نشان می‌دهد. توضیحات بیشتر و جالب درباره TTFB و تاثیر آن بر روی سرعت سایت را در مقاله TTFB چیست بخوانید.

Video

میتوانید از فرآیند آنالیز سایت شما در هنگام واکشی سایت در جی تی متریکس فیلمی تهیه کند. البته باید قبل از زدن دکمه شروع آنالیز تیک آن را زده باشید.

History

در این بخش تاریخچه‌ای از بررسی‌هایی انجام شده بر روی آدرس وارد شده را نمایش می‌دهد تا از افت و خیز آن در فواصل گوناگون اطلاع پیدا کنیم.

این جلسه از آموزش GTmetrix هم به پایان رسید در جلسات بعد به معرفی قسمت‌های مختلف pagespeed  این سایت میپردازیم. با ما همراه باشید.

منبع: میزفا

جهت کسب اطلاعات و مشاهده مقالات بیشتر به سایت شرکت پیشرو آساک مراجعه نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *