کندل دوجی چیست و انواع آن کدام است؟

سایه های بلند در مقایسه با سایه های کوتاه

سایه های بالایی و پایینی روی شمع ها می توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد یک دوره معامله ارائه نمایند. سایه های بالایی نشان دهنده بالاترین قیمت و سایه پایینی نشان دهنده کم ترین قیمت سهم در یک دوره می باشند. شمع های دارای سایه های کوتاه، نشان می دهند که بیشتر معاملات منحصرا در محدوده قیمت های آغازین و پایانی صورت گرفته است و شمع های دارای سایه های بلند حاکی از این است که معاملات به میزان زیادی از قیمت های آغازین و پایانی فاصله گرفته اند.

سایه های بلند

سایه های بلند در مقابل سایه های کوتاه

شمع های دارای سایه های بلند بالایی و کوتاه پایینی نشانگر این هستند که در طی آن دوره معاملاتی، خریداران بر بازار حکم فرما بوده و قیمت ها را بالا برده اند. با این وجود نیروی فروشندگان قیمت بالای سهم را به پایین هدایت کرده و در نهایت با بسته شدن بازار در حوالی نقطه آغازین موجب تشکیل یک سایه بلند بالایی شده اند. در مقابل شمع های دارای سایه های بلند پایینی و کوتاه بالایی نشانگر این می باشند که فروشندگان در طی آن دوره معاملاتی بر بازار حکمفرما بوده و قیمت ها را پایین آورده اند ليكن پس از آن خریداران قیمت ها را به بالا هدایت کرده اند و در نهایت نیز با بسته شدن بازار در حوالی نقطه آغازین موجب تشکیل یک سایه بلند پایینی شده اند.

. فرفره

شمع هایی با یک سایه بلند بالایی، یک سایه بلند پایینی و یک بدنه کوچک اصلی، «دوک یا فرفره» نام دارند که تشکیل آن حاکی از تردید و بی تصمیمی معامله گران می باشد. بدنه اصلی کوچک (چه توخالی باتوپر) حرکت مختصر قیمت از نقطه آغازین تا پایانی را نشان می دهد و سایه ها حاکی از آن است که هم خریداران و هم فروشندگان در طی دوره فعال بوده اند. علیرغم اینکه بازار با تغییرات اندکی باز و بسته شده است لیکن قیمتها به طور مشخصی در همان زمان بالا و پایین رفته اند. هیچ یک از فروشندگان و خریداران نتوانسته اند بر دیگری غالب شوند، در نتیجه رقابت بین آنها با مساوی خاتمه یافته است.

معمولا بعد از یک دوره افزایش قیمت با یک شمع سفید بلند، ظهور یک دوک نشانگر تضعیف حالت صعودی و یک تغییر بالقوه یا توقف در روند افزایشی قیمت می باشد و در مقابل بعد از یک دوره کاهش قیمت یا یک شمع سیاه بلند، ظهور یک دوک نشانگر تضعیف حالت نزولی و یک تغيير بالقوه یا توقف در روند کاهشی قیمت می باشد.

فرفره

فرفره یا دوک

. دوجی

برخی از شمع ها فاقد بدنه می باشند؛ بدین معنی که فاصله بین قیمت آغازین و قیمت پایانی آن تقریبا مساوی صفر بوده و لذا در آن بجای بدنه، یک خط افقی ترسیم می شود. این نوع شمع ها بنام دوجی معروف شده اند.

دوجی

بدون بدنه (سمت راست) با بدنه ای بسیار کوچک (سمت چپ)

دوجی ها به عنوان یکی از مهم ترین الگوهای شمعی علاوه بر اطلاعات با ارزشی که خود به همراه دارند، یکی از اجزای اصلی برخی الگوهای مهم بازار محسوب می شوند. آنها با توجه به طول سایه های بالایی و پایینی اشکال مختلفی را به خود می گیرند؛ برخی از آنها به شکل صلیب، برخی صلیب معکوس و برخی به شکل علامت جمع در می آیند لیکن در تمام این اشکال قیمت آغازین و پایانی تقریبا یکسان می باشد.

الگوی شمعی دوجی

الگوهای شمعی دوجی

ظهور یک دوجی در بازار تا حد زیادی به روند و الگوهای شمعی قبلی وابسته می باشد؛ بدین صورت که بعد از یک دوره افزایش قیمت یا یک شمع سفید بلند، ظهور یک دوجی ممکن است نشانگر تضعیف فشار خریداران و اتمام روند صعودی باشد، در مقابل بعد از یک دوره کاهش قیمت یا یک شمع سیاه بلند، ظهور یک دوجی ممکن است نشانگر تضعیف فشار فروشندگان و اتمام روند نزولی باشد.

میزان عرضه و تقاضا

نمودار میزان عرضه و تقاضا

دوجی نشان می دهد که میزان عرضه و تقاضا در حال یکسان شدن است و به زودی نیز تغییری در روند اتفاق خواهد افتاد. البته دوجی به تنهایی نمی تواند بازگشت قیمت را نشان دهد ليكن با دیگر الگوهای بازگشتی به راحتی می توان این مهم را شناسایی نمود.
انواع مختلف دوجی عبارت است از:

  1. «دوجی پایه بلند» سایه های بالا و پایین بلندی دارد و در آن قدرت خریداران و فروشندگان یکسان است لذا نشانگر بی تصمیمی معامله گران مربوطه است.
  2. «دوجی سنگ قبر » سایه بالایی طویلی دارد و سایه پایینی ندارد. سایه بالایی بلندتر بیانگر و فشار فروش بیشتر است.
  3. «دوجی سنجاقک» بر عکس دوجی سنگ قبر است یعنی سایه پایینی بلند دارد و سایه بالایی
    ندارد و معمولا به این معنی است که تمایل خرید بالاست و قیمت افزایشی است.
کندل های دوجی

انواع دوجی های مختلف

 

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *