فیبوناچی انبساطی چیست و اصول کار با آن چگونه است؟

فیبوناچی انبساطی و اصول کار با آن

فیبوناچی انبساطی یا اکسپنشن (Exp) شباهت بسیار زیادی به فیبوناچی پروجکشن دارد و ادامه یک روند نزولی یا صعودی را تا نقطه پایانش محاسبه می کند. تنها تفاوت آن با فیبوناچی پروجکشن استفاده از دو نقطه به جای سه نقطه است؛ به این معنا که در یک روند جهت محاسبه ترازهای 61/8، 161/8 و 261/8 درصد فیبوناچی Pro نقاط A تا B را از نقطه آغازین C مورد محاسبه قرار می دادیم تا نقاط D و E به دست آید. اما در اینجا تنها به درصدهای نقاط A تا B نیاز داریم و با استفاده از درصدهایی که برای فیبوناچی اکستنشن ذکر کردیم انتظار داریم بازار 127/2 ، 161/8 ، 261/8 و غیره را از نقطه آغازین حرکت داشته باشد. از همین رو فیبوناچی اکسپنشن را تلفیقی از فیبوناچی اکستنشن و فیبوناچی پروجکشن می دانند.
اگر به شکل زیر نگاه کنید به سهولت تفاوت فیبو Exp را از فیبو Pro متوجه می شوید. فرض کنید که بازار حرکت اولیه خود را انجام داده (موج XA) و سپس تا نقطه B باز گشت کرده باشد. در فیبوناچی Pro برای تصویر سازی این حرکت از نقطه B استفاده می شود لیکن در فیبو Exp از نقطه آغازین یعنی X این محاسبه انجام می شود؛ به نحوی که در فیبوناچی Pro رابطه XA=BC برقرار است ليكن در فیبو Exp رابطه XA= AC .

ترازهای فیبو انبساطی و مقایسه با pro

ترازهای فیبو انبساطی و مقایسه آن با با فیبو Pro

در نمودار زیر وجه تمایز این دو را بهتر متوجه می شوید خطوط نقطه چین ترازهای 127/2 و 161/8 فیبر Exp و خطوط ساده ترازهای 100 و 127/2 درصد فیبو Pro را نشان می دهند؛ اولی از نقطه A و دومی از نقطه C محاسبه شده است و لذا ترازهای فیبو Exp پایین تر از ترازهای فیبو Pro قرار دارند.

نمودار وجه تمایز ترازهای فیبو انبساطی و فیبو پرو

نمودار وجه تمایز ترازهای فیبو انبساطی و فیبو پرو

محاسبات ریاضی ترازهای فیبوناچی Exp

پس از خرید در نقطه C، نقطه هدف D بر اساس فیبوناچی انبساطی و محاسبات مبتنی بر افزایش قیمت از نقطه A تعیین می شود این محاسبات در شکل و جدول زیر ارائه گردیده است.

جدول محاسبات ریاضی ترازهای فیبوناچی

جدول محاسبات ریاضی ترازهای فیبوناچی

به طور کلی محاسبات ریاضی ترازهای فیبوناچی Exp به صورت زیر است:

برای مثال میزان127/2 درصد دامنه را اندازه می گیریم؛ اندازه دامنه برابر است با حاد بالایی یا همان نقطه (B (1/10000 منهای حد پایینی یا همان نقطه A ( 1/0000) که در این مثال برابر با 1000 پیپ است لذا 1272=1000*1/272. انتظار می رود نرخ پس از صعود از نقطه A ( 1/0000) ابتدا تا تراز 127/2 درصد فیبو Exp در قیمت 1/1272 ( 0.1272 + 1/0000) صعود نماید. دیگر ترازها نیز به همین منوال قابل محاسبه است.

اگر نرخ در یک روند نزولی باشد، یعنی از 1/10000 (نقطه A) به 1/0000 (نقطه B) برسد برای محاسبه تراز 127/2 درصد فیبو Exp به صورت زیر عمل می کنیم:

1000 – = 1.1000 – 1.0000

1272- =1000 – *1.272

0.9728 = 1272 – 1.1000
البته اکثر نرم افزارهای تحلیل تکنیکی ابزار مناسب برای این محاسبات را ارائه می نمایند و نیازی به محاسبه این ترازها نیست. در هر حال با ورود در ترازهای فیبوناچی باز گشتی (Ret یا Ext ) و خروج در نقطه D بر اساس ترازهای فیبوناچی ( Exp ) می توان سودهای هنگفتی را کسب نمود.

مراحل رسم فیبوناچی Exp

برای رسم فیبوناچی اکسپنشن ابزار خاصی در بیشتر نرم افزارهای معامله مانند متاتریدر تعریف نشده است اما می توان با استفاده از فیبوناچی Ret و افزودن برخی ترازهای بیش از 100 واحد موج اولیه، ترازهای فیبو Exp را بدست آورد.
مراحل رسم این فیبوناچی دقیقا مانند رسم فیبوناچی Ret است؛ یعنی در اینجا نیز بایستی یک روند را پیدا کنید. نقاط حداکثر و حداقل روند را مشخص و آنها را به هم متصل کنید؛ به این صورت که در روند صعودی کف را به سقف و در روند نزولی سقف را به کف وصل نمایید تا تراز 100 درصد فیبوناچی در روند صعودی و نزولی به ترتیب در کف و سقف قرار گیرد، با این تفاوت که ترازهای 127/2 ، 161/8 ، 261/8 و به ندرت %423.6 درصد برای ما دارای اهمیت هستند. البته قابل ذکر است تراز های مذکور پس از تراز ، درصد قرار دارند؛ یعنی در روند صعودی بالا و در روند نزولی پایین تر از قرار دارند تا پس از عبور از آن بتوان اهداف قیمتی را مشخص نمود.
در صورتی که این درصدها به صورت پیش فرض بر روی فیبوناچی رسم شده وجود می توان با رفتن به قسمت تراز و توصیف نرم افزار، درصدهای مورد نظر را وارد کرد جهت افزودن تراز 127/2 درصاد فيبو Exp به متاتریدر بایستی دو عدد 0.272- , 127/2 را به ترتیب به قسمت تراز و توصیف نرم افزار اضافه نمایید.

نحوه معامله

از فیبو Exp نیز همانند فیبو Pro جهت تعیین نقاط TP استفاده می شود یعنی با خرید در سطوح مختلف بازگشتی می توان در این ترازها به سود دست یافت، با این تفاوت که به علت نزدیکتر بودن ترازهای آن به تراز 0 درصد، نقاط TP مشخص شده به واسطه آن قابل دسترس تر است و ما این مسئله را در فصل مربوط به فیبو Pro با تصویر تشریح کرده ایم.

به کارگیری فیبو انبساطی برای تعیین حد سوم

به کارگیری فیبو انبساطی برای تعیین حد سوم

همانند گذشته توصیه ما این است که عکس العمل بازار در ترازهای ذکر شده را زیر نظر بگیرید و تا زمانی که علائم بازگشتی را مشاهده نکردید در معامله خود باقی بمانید ليكن به محض مشاهده علائم بازگشت و تأیید آن می توانید ضمن بستن پوزیشن های قبلی خود به صورت معکوس نیز وارد شوید. البته همواره جهت روند و دیگر فاکتورها را جهت ورود بررسی نمایید.

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *