فین تک + ارز دیجیتال؛ همگرایی یا برخورد؟

ارز رمزنگاری شده، امور مالی دیجیتالی و تبادل ارزش از طریق تلفن همراه به هم می رسند.

تنها طی مدت دو سال ارز رمزنگاری شده از یک پروژه سرگرمی به یک صنعت مالی دیجیتال جهانی چند میلیارد دلاری تبدیل شده است. با گزینه های جدید رقابت و پیشرفت های فناوری فراتر از پرداخت مبتنی بر ارز ساده برای تمام شیوه های تبادل ارزش، ابزارهای مالی، قراردادهای هوشمند و دفاتر توزیع شده زنجیره بلوک، همه به این واقعیت پی برده اند که بیت کوین در حال آغاز است.

ظهور به موقع بیت کوین و ارزهای جایگزین و نوآوری های مالی دیجیتال برای همگرایی بزرگ پرداخت تلفن همراه، بانکداری دیجیتال بدون شعبه و تبادل دیجیتال ارزش، وعده دگرگونی عمده بودجه را داده اند. در اصل یک فناوری برون هسته ای، صنعت بیت کوین و اپلیکیشن های گسترده پول دیجیتال، در حال حاضر، توجه تمام مؤسسات مالی بزرگ، فناوری های مصرف کننده و تنظیم کننده ها در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. ما تنش موجود تمرکززدایی در مقابل “کانال های جدید به بازار” میان بازیگران مختلف را شرح خواهیم داد.

طرح بیت کوین: ساتوشی ناکاموتو در مقاله “یک سیستم الکترونیکی همتا به همتا” در نوامبر 2008، در نظر گرفته است که “صرفاً نسخه همتا به همتا پول الکترونیکی، امکان پرداخت آنلاین برای ارسال مستقیم از یک طرف به طرف دیگر را بدون استفاده از یک مؤسسه مالی ممکن می سازد”.

با این فرضیه ساده پدیده بیت کوین هم از نظر دامنه کاربران (دو میلیون کاربر فعلی و همچنین پیش بینی افزایش به پنج میلیون کاربر با توجه به تحقیقات جونیر) و هم اندازه (بازار سرمایه 7/3 میلیارد دلاری از اوایل ماه جولای 2015) رشد کرده است و به لطف بدنامی مث گاکس و همچنین افتضاح سیلک رود توانسته تیتر رسانه های دنیا را از آن خود کند. بانکداران و ناظران هنوز هم مث گاکس و سیلک رود را به عنوان دلایل خاص عدم “اعتماد” به بیت کوین مطرح می کنند و قصور کسب و کار را به حساب اپلیکیشن های مشروع یک نوآوری مالی بسیار ساختارشکن می گذارند.

اما آنچه غیر قابل توقف است، همگرایی دو بخش اصلی فین تک با بیت کوین و ارز دیجیتال جدیدتر و فناوری های مبتنی بر زنجیره بلوک است؛ تقاطعی که در آن بانکداری دیجیتال و تراکنش های موبایل با پروتکل (های) ارز رمزنگاری شده مواجه می شود. آیا این همگرایی، طبیعی یا تصادفی خواهد بود؟ پیامدها، فرصت ها و چالش ها برای استارت آپ ها، کارآفرینان، سرمایه گذاران و بازیگران سنتی فین تک چگونه خواهد بود؟

اینترنت پول: یک مدل کسب و کار رادیکال جدید

ارائه خدماتی امن، بدون اصطکاک و تقریباً رایگان در هر مکان و زمانی، از محرک های اصلی فین تک نوظهور و نوآوری ارز دیجیتال هستند. بازدهی این فناوری به تنهایی، انگیزه کافی برای هر ارائه دهنده سنتی خدمات مالی ایجاد می کند تا بنشیند و به هشدارها گوش دهد؛ در حالیکه کارآفرینان در سال 2015 میلادی در فضای ارز رمزنگاری شده بیش از 5/1 میلیارد دلار و در بخش گسترده تر فین تک 22 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده اند.

نتیجه پذیرش فناوری های هم پوشان و کارایی و فرصت های کسب و کار ساختارشکن چه خواهد بود؟ گزارش مجمع جهانی اقتصاد 2015 روی “آینده خدمات مالی” تأکید می کند که به احتمال زیاد، بازیگران در جایی مورد حمله قرار می گیرند که بزرگترین منابع اصطکاک مشتری با بزرگترین منابع سود مواجه می شوند.

مشتریان، مصرف کنندگان و کاربران در حال تبدیل شدن به خالقان جدید ارزش هستند؛ این امر به یک سیستم انتقال ارزش نیاز دارد که ارزش هر سهم را به طور فزاینده و مستقیم، بدون در نظر گرفتن نوع خدمات با کالای ارائه شده در هر نقطه از جهان، در لحظه پرداخت می کند.

مدیریت دارایی های دیجیتال و تبادل ارزش

مدیریت دارایی های دیجیتال و تبادل ارزش، به سرعت به یک فضای بازار مجازی تبدیل شده است که در آن سازمان ها و جوامع توزیع شده جهانی، از طریق معامله پایاپای کالا، تبادل، تراکنش، تسویه حساب و تعامل پیرامون مدل های گوناگون تبادل ارزش به صورت دیجیتالی، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. بخش های کلیدی اقتصاد دیجیتال با بهره گیری از اپلیکیشن های دفتر کل توزیع شده امن، در فضاهای بازار اقتصاد دیجیتال بسته یا باز، شرکت خواهند کرد.

همزمان با فراگیر و جهانی شدن اقتصاد دیجیتال، حوزه تمرکز کلیدی شامل مدیریت دارایی های دیجیتال و تبادل ارزش؛ پشتیبانی و توزیع؛ اینترنت اشیاء، داده های ماشین به ماشین؛ پرداخت های توزیع شده، آنلاین و همراه و رمیتنس های جهانی و همچنین تسویه حساب از طریق قراردادهای هوشمند خواهند بود.

بخش های کلیدی که دفتر کل توزیع شده (زنجیره بلوک) و توکنیزاسیون مرتب (خواندن ارزهای دیجیتال) به همراه برنامه های قراردادهای هوشمند را نشان می دهند، عبارتند از:

  • تأیید و اعتبار دولت به دولت (G2G) دارایی ها و داده های مربوط به امور مالی، کمک های توسعه ای، ثبت دارایی ها، مالیات، وظایف کشف پولشویی و نظارت بر تحریم ها و توافق نامه های تجاری.
  • ردیابی اطلاعات دولت به کسب و کار و کسب و کار به دولت (G2B2G)، حسابرسی، مالیات، ارز خارجی، رمیتنس ها و نظارت بر تجارت خارجی از گذشته چالش بودند. بانک ها به طور خاص، تحت نظر قرار گرفته اند و برای عدم مطابقت و عدم نظارت درست بر فعالیت نماینده های خارجی، مشتریان و دفاتر شعبه، جریمه های سنگین پرداخت کرده اند.
  • خدمات دولت به شهروندان، هر جنبه ای از خدمات به شهروندان مانند ثبت نام، مالیات، صدور گذرنامه، رأی گیری و تعامل شهروندان با سازمان های دولتی را در هر سطح پوشش می دهد. سیستم های تجمیع عظیم از عهده تعدد تقاضا و پرونده های عمومی تکراری، ایجاد سپلوها و نقاط شکست متعدد باز برای هک شدن، خطرات هویت شخصی و تقلب برنمی آیند.
  • خدمات کسب و کار به کسب و کار، جنبه های تجارت بین کسب و کار و تسویه حساب ها، تولید و توزیع، تدارکات، مدیریت زنجیره تأمین برای حقوق دیجیتال و خدمات آنلاین را پوشش می دهد.
  • تعامل کسب و کار با مصرف کننده (B2C2B) در خدمات و خرده فروشی فیزیکی و آنلاین مربوط به رسانه های اجتماعی، به طور فزاینده ای به یک محرک برای اقتصادهای ملی و جهانی تبدیل شده است. کسب و کار نیز در عوض پایگاه داده های مصرف کننده و رصد عملکرد را اهرمی برای ارائه خدمات مؤثر و ارزش افزوده می کند.
  • در اقتصاد مشارکتی و دیجیتالی، تعامل اقتصادی شهروند به شهروند (C2C) به طور فزاینده ای با تأمین مالی جمعی، وام همتا به همتا، تجارت غیر رسمی، ….. و تبادل به عنوان محرک ها ظهور می کند.
همگرایی پلتفرم های مالی دیجیتال ترکیبی

امور مالی دیجیتال از روش های قدیمی بانکداری و سیستم های مالی سنتی قابل تشخیص خواهد بود. در واقع همگرایی بانکداری دیجیتال، تبادل ارزش همراه و اپلیکیشن های ارزهای رمزنگاری شده در شکل های مختلف و مناسب برای حوزه های مختلف، بلوغ بازار و نیازهای متفاوت افراد دارای حساب بانکی و آنهایی که در اصطلاح underbanked یعنی از خدمات مالی محروم هستند (حدود دو میلیارد) در کل دنیا این تشخیص را ممکن می سازد.

امروز به طور فزاینده ای صحبت از “اینترنت پول” در همگرایی با “اینترنت ارزش” (بورس) و “اینترنت اشیاء” و درکی عمیق تر درباره فرصت موجود در خدمات ملی دیجیتال و توسعه بسترهای توزیع شده است.

چشم انداز خدمات مالی دیجیتال در حال تکامل برای هدایت این فرصت ها و همچنین یکپارچه سازی و ایجاد همگرایی گسترده در سراسر سیستم و به طور یکسان برای بازیگران (niche players alike) است. در نهایت، کاربران/ مصرف کنندگان، تصمیم خواهند گرفت که کدام تغییرات با توجه به سهولت استفاده، دسترسی، ثبات، ذخیره ارزش، امنیت، کاهش اختلاف، مبادله، انتقال و غیره بهترین و متناسب ترین تجربه کاربری برای پول آنهاست.

پلتفرم های تحویل در هر بخش از صنعت، برای کسب سهم در این کسب و کار پرسود با یکدیگر رقابت خواهند کرد. رقابت آنها برای جذب افراد مختلفی در جهان از آنهایی که دسترسی کامل به خدمات بانکی دارند گرفته تا آنها که هیچ دسترسی ای به خدمات بانکی ندارند خواهد بود. شکی نیست که نظام مالی جهان به اصلاحات اساسی یا حداقل جایگزین کردن مناسب و دقیق سیستم قدیمی کنونی با آخرین نوآوری های در حال ظهور از طریق بانکداری بدون شعبه و تراکنش ها/ پرداخت های تلفن همراه نیاز دارد. یک شانس بزرگ وجود دارد که بیت کوین بتواند به یک واسطه تبدیل شود، همانطور که فناوری های ارز رمزنگاری شده، فرایندهای کسب و کار، پروتکل ها و ارزهای جایگزین ظهور کرده اند یا توسط بازیگران موجود یا جدید در بخش های فین تک و ارز دیجیتال و پرداخت های همراه پذیرفته شده اند.

این به معنی یک “پیوندزنی” بین فناوری های امور مالی دیجیتال و ترکیبی از بسترهای غیرمتمرکز و کانال های تحویل است. برای ظهور این اقتصاد دوگانه و سهولت تعامل مصرف کنندگان و پذیرنده های جهانی از طریق ارزهای دیجیتال دلایلی وجود دارد.: هزینه پایین پرداخت با ارز دیجیتال، آزادی مصرف کنندگان برای نوآوری های جدید و نفوذ در حال رشد شرکت های فناوری؛ البته با توجه به سخنان گرت مورفی، مدیر بازارهای بانک مرکزی ایرلند در رویداد بیت فین 2014، کنفرانس پول دیجیتال و کنفرانس آینده مالی در دوبلین.

او برای آینده ترکیبی از بیت کوین-فیات را تجسم می کند: “وجود” اقتصادی با حاکمیت یورو” و یک “اقتصاد ارز مجازی” تعادل درونی پرداخت های بین دو خرده اقتصاد را افزایش می دهد؛ در صورتی که تأمین کنندگان ممکن است برای کالاها و خدمات مختلف، یک ارز را بعنوان وسیله پرداخت، بر دیگری ترجیح دهند.”

او ادامه می دهد: “اقتصادهای چند ارزی، غیرمعمول نیست. بعنوان مثال، در بسیاری از اقتصادها دلار آمریکا در کنار یک پول محلی پذیرفته شده است. همچنین، شماری ارز محلی در بسیاری از مناطق جهان وجود دارند که هدفشان تشویق معاملات در کالاها و خدمات محلی است.”

یکی از زمینه های همگرایی تأکید شده توسط شرکت قدیمی سرمایه گذاری خطرپذیر کلاپترپرکینز کوفیلدویایرز (KFCB)، پس از راه اندازی صندوق سرمایه گذاری زنجیره بلوکش، موضوع پذیرش سریع توسعه دهنده فناوری با قابلیت های اساساً جدید و اپلیکیشن های چابکی است که با زنجیره بلوک کار می کنند. رابط های اسکریپت مجاز یا کمتر مجاز زنجیره بلوک (بعنوان مثال بیت کوین) به توسعه دهندگان توانایی ایجاد قراردادهای قابل برنامه ریزی قراردادهای توزیع شده در رأس بیت کوین و شبکه های زنجیره بلوک رقیب را می دهد. آنها بر توانایی ایجاد قراردادهای قابل برنامه ریزی تأکید دارند که به توسعه دهندگان امکان مدیریت تبادل ارزش، با سطح بی سابقه ای از کنترل را می دهد، که اعتماد مورد نیاز در بسیاری از معاملات رایج امروز را ساده کرده و به حداقل می رساند. آنها بر مواردی تأکید دارند که به واسطه انواع قراردادهای استاندارد شده مانند کانال های میکروپرداخت پدید آمده اند که نشان دهنده طیف گسترده ای از اپلیکیشن های فعلی مانند کیف پول موبایل، هدیه و رسانه های اجتماعی مبادله ارزش هستند.

ارزهای دیجیتال و تراکنش های موبایل

بانکداری بدون شعبه استراتژی اصلی کانال توزیع مورد استفاده برای ارائه خدمات مالی و بدون تکیه بر شعب بانک و نیز بعنوان یک استراتژی کانال جداگانه است که به طور کامل از شعب بانک، چشم پوشی می کند. این موضوع حاکی از این حقیقت است که اکثر مشتریان در حال حاضر بانکداری آنلاین یا بانکداری همراه را ترجیح می دهند.

دسترسی به اینترنت (از طریق همه دستگاه ها به ویژه تلفن همراه) با مشتری مداری، توان مالی، سهولت استفاده و دسترسی امن و مقرون به صرفه در هر نقطه، به خصوص در نقطه فروش، محرک های اصلی هستند.

  • موبایل، یک محرک پیشرو برای تغییر در فناوری پرداخت- به طور خاص رمیتنس ها و بازارهای انتقال پول- است. نزدیک به نیمی از خرید و فروش های آنلاین در حال حاضر روی دستگاه های تلفن همراه انجام می شود (IMRG Capgemini).
  • مدل های کسب و کار، فناوری و رفتار مصرف کننده در حال تغییر است. پرداخت های الکترونیکی، تجارت دیجیتال، تجزیه و تحلیل های پیش بینی و قابلیت تحرک، با بازاریابی مفهومی، تبلیغات دیجیتال، ژتون، وفاداری و رسانه های اجتماعی، همگرا هستند. فرصت های بی نهایتی برای ارائه تجارب جادویی تجارت برای مصرف کنندگان و تعامل های پرمعنا بین برندها، پذیرنده ها و مشتریان وجود دارد (پل گالانت، وریفون).
  • پذیرش چشمگیر گوشی های هوشمند و نفوذ تلفن همراه در بازارهای نوظهور (و نه فقط غیر بانکی)، طق برآوردها، در حال حاضر 67 درصد از مردم این سیاره یک تلفن همراه دارند و 300 میلیارد تراکنش به ارزش 860 میلیارد دلار انجام می دهند. در حال حاضر یک میلیارد کاربر بانکداری تلفن همراه وجود دارد (انقلاب تجارت سیار).

ام پا- درس هایی برای فین تک یکپارچه + پذیرنده های ارز دیجیتال و پذیرش مصرف کننده؟

یک مثال برجسته و قابل مطالعه برای تأیید پذیرش دیجیتال، ظهور داستان موفقیت بازار در کنیا، یعنی ام پا است.

ام پا در اصل توسط سافریکام (وودافون) بعنوان یک سیستم برای بازپرداخت میکرووام ها از طریق تلفن طراحی شده بود که به کاهش هزینه های مرتبط با مدیریت پول نقد و در نتیجه نرخ بهره پایین تر منجر می شد. هنگامی که وارد سیستم می شوید، پول نقد را به یکی از 40 هزار نماینده پرداخت می کنید (معمولاً یک دستفروش خیابانی با فروش، گوشه فروشگاه)، این سیستم بعنوان یک طرح عمومی انتقال پول، محصولات مربوط به وام ها و پس انداز، پرداخت صورتحساب ها و حقوق منتشر شده است. ام­پا پس از تأسیس یک پایگاه از کاربران اولیه، از تأثیرات شبکه بهره مند شد؛ هر چه تعداد کاربران بیشتر باشد، تمایل به ثبت نام برای دیگران بیشتر خواهد بود.

قابلیت تعامل- چالش (و فرصت) ادغام

چالش این است که فناوری های نوظهور مالی، به مؤسسات و خدمات مالی مستقر دسترسی ندارند یا به آنها اعتماد نمی کنند؛ اگرچه مؤسسات و خدمات مالی مستقر نیز به فناوری های مالی نوظهور، دسترسی و اعتماد ندارند. با این حال هر دو اینها در حال حاضر در جستجوی همکاری ها و ارتباطات استراتژیک بوده و به زودی شاهد همگرایی و تلفیق گسترده پیشنهادها و پلتفرم های دیجیتال مالی قدیمی و نوپا خواهیم بود. “نشانه مفاهیم” مبتنی بر زنجیره بلوک همه جا در حال رشد است. تصور کنید سیستم متمرکز با سیستم ابری و راه حل های توزیع شده با یکدیگر همگرا شوند. بدین ترتیب یک مزیت و نوآوری رقابتی واقعی برای نقش آفرینان مالی دیجیتال ایجاد خواهد شد.

ارز دیجیتال آینده احتمالاً در اشکال مختلفی خواهد بود. موانع را خواهد شکست و روز به روز به طیف گسترده تری از مخاطبان در نقاط جغرافیایی مختلف، با سطوح مختلف درآمد دست خواهد یافت. نوآوری های ارز رمزنگاری شده توسط پروتکل بیت کوین آغاز شده و منابع بعدی، طیف وسیعی از اپلیکیشن ها و راهکارهای بالقوه را برای اقتصاد جهانی، گشوده اند. ظهور فناوری ها و مدل های مالی دیجیتال برای شمول مالی می تواند تأثیر مثبتی بر آنهایی که از خدمات بانکی محروم اند داشته باشد که دسترسی بیشتر، برابری و بازده در بازارهای تأسیس شده ایجاد می کند و یک آینده مالی دیجیتال با “انعطاف پذیری، عدم اصطکاک و تقریباً آزاد” برای همه ارائه می دهد.

نویسنده: مانی ایگر

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل دیجیتال فیوچرز و مدیر اتحادیه بیت­کوین کانادا

 

جهت کسب اطلاعات و مشاهده مقالات بیشتر به بخش مقالات آموزشی مراجعه نمایید.

لطفاً نظر خودتون رو درباره این مطلب با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *