تکنولوژی بلاک چین چیست؟

تکنولوژی زنجیره ی بلوکی یا همان تکنولوژی بلاک چین (BlockChain) یک تکنولوژی ویژه برای پلتفرم های معامله گر همتا به همتا (Peer to Peer) می باشد که از ذخیره سازی غیر متمرکز برای ضبط تمام داده های معامله استفاده می کند. اولین بار بلاک چین در سال ۲۰۰۹ میلادی در زیرساخت بخش مالی ارز رمزنگاری شده (Cryptocurrency) مانند بیت کوین (BitCoin) استفاده گردید. اخیرا برنامه های کاربردی جدیدتری در حال ظهور هستند که به کارکرد اصلی فناوری بلاک چین اضافه می شوند و ذخیره سازی غیر متمرکز داده های معامله را با استفاده از ساز و کارهایی که امکان انجام عملیات واقعی را به صورت غیر متمرکز فراهم می کنند، محقق می نمایند. این مکانیسم ها با نام، قراردادهای هوشمند (Smart Contract)، براساس قوانین تعریف شده به صورت جداگانه (به عنوان مثال مشخصات با کیفیت، کمیت و قیمت) عمل می کنند که یک تطبیق مستقل از ارایه دهندگان توزیع کننده و مشتریان احتمالی آنها را امکان پذیر می سازد.

در معرفی تکنولوژی بلاک چین باید تاکید کرد که این تکنولوژی می تواند شیوه کنونی ما در انجام معاملات را تغییر دهد، در واقع پلی برای عبور از مدل مبادله مبنایی با یک ساختار متمرکز (بانک ها، مبادلات، سیستم های معاملاتی، شرکت های وابسته به انرژی) به سمت یک سیستم غیر متمرکز (مشتریان نهایی، مصرف کنندگان انرژی) می باشد. واسطه های شخص سوم که امروزه در بسیاری از صنایع، خدمات آنها مورد نیاز است، حداقل در این سیستم ها و طبق نظریه بلاک چین کارایی نخواهند داشت چرا که تمام معاملات را می توان از آغاز تا انتها به طور مستقیم و بدون واسطه به صورت همتا به همتا انجام داد. این امر می تواند هزینه ها را کاهش داده و سرعت انجام فرآیندها را افزایش بخشد. در نتیجه، کل سیستم انعطاف پذیری بیشتری خواهد داشت. همانگونه که بسیاری از کارها قبلا به صورت دستی انجام می گرفت در حالیکه امروزه به طور خودکار از طریق قراردادهای هوشمندانه انجام می شود.

حمله DDos چیست؟

حمله DDoS مخفف ( Distributed Denial of Service ) به معنی سرازیر کردن تقاضاهای زیاد به یک سرور و استفاده بیش از حد از منابع (پردازنده، پایگاه داده، پهنای باند، حافظه و…) به طوری که به دلیل حجم بالای پردازش سرویس دهی عادی آن به کاربرانش دچار اختلال شده یا از دسترس خارج شود. در این نوع حمله ها در یک لحظه یا در طی یک زمان به صورت مداوم از طریق کامپیوترهای مختلف که ممکن است خواسته یا حتی ناخواسته (هک شده) مورد استفاده قرار گرفته باشند، به یک سرور (با آی پی مشخص) درخواست دریافت اطلاعات ارسال می شود و موجب از دسترس خارج شدن سرور یا به اصطلاح Down شدن سرور می شود.

آشنایی و طبقه بندی حملات DOS:

حمله دیداس که یکی از ساده ترین روش‌های هک است به ۵ نوع مهم و کلی دسته بندی می شوند:

حملات Buffer Overflow Attack

حمله سر ریز بافر هنگامی رخ می دهد که میزان اطلاعات نوشته شده در بافر بیش از میزان پیش بینی شده برای آن باشد. حمله کننده می تواند دیتای کنترل کننده مسیر اجرای برنامه را بازنویسی کرده و با سرقت و در دست گرفتن کنترل برنامه کدهای برنامه دلخواه خود را به جای پروسه های سرور به اجرا در آورد.

حملات Ping of Death Attack

این شیوه که یکی از مشهورترین حملات دی او اس قرن بیستم بوده است به طور کلی بلوکه شده و جلوی آن گرفته شده است. حمله کننده به عمد یک پاکت یا بسته IP بزرگتر از ۶۵۵۳۶ بایت را که توسط پروتکل IP مجاز شناخته می شود ارسال می کرد. در این پروتکل فایل در مبدا به بسته های اطلاعاتی خرد شده و پس از ارسال به کامپیوتر مقصد، بسته های اطلاعاتی در مقصد سر هم شده و بر روی کامپیوتر مقصد فایل دوباره ساخته می شود. اما سیستم عامل مقصد از عهده سر هم کردن پاکت های اطلاعاتی با اندازه بزرگتر از استاندارد که حمله کننده به صورت عمدی ساخته و ارسال کرده بود، بر نمی آمد و ری استارت می شد یا حتی به سادگی کرش می کرد.

Smurf Attack

این روش حمله دیداس شیوه ای برای ایجاد یک ترافیک معنی دار و آزار دهنده بر روی شبکه کامپیوتری قربانی است. در این شیوه حمله کننده سیستم قربانی را با ارسال پیام های Ping قلابی غرق می کند.
در این روش، حمله کننده تعداد بسیار زیادی ترافیک ICMP echo یا همان پینگ تولید می کند و آنها را از منابع ناشناس و قلابی به سمت هاست قربانی ارسال می کند. نتیجه هم تعداد فراوانی پاسخ پینگ است که کند شدن و هنگ کردن سیستم قربانی می شود.

حملات Tear Drop

این حمله شامل ارسال قطعات پاکت های اطلاعاتی روی هم افتاده ای است که بزرگ تر از اندازه معمول هستند اما کاملا انباشته نشده اند. این بسته ها در سیستم عامل های مختلف به دلیل باگ های موجود در کدهای دوباره سازی بسته های اطلاعاتی مرتبط با پروتکل TCP/IP، باعث کرش کردن سیستم می شوند.

حملات SYN Attack

در این روش حمله کننده درخواست های TCP SYN جعلی برای قربانی ارسال می کند. سرور تمامی منابع را به کار می گیرد تا درخواست های دریافتی پاسخ دهد. اما مشکل اینجا است که درخواست دهنده‌ها واقعی نیستند، هر پاسخ تا تایید توسط درخواست دهنده به صورت یک اتصال نیمه باز بر روی سرور باقی می ماند. سرور در پاسخ یک بسته TCP/SYN-ACK برای درخواست دهنده ارسال می کند و منتظر پاسخ از آدرس فرستنده می ماند. به هر حال به دلیل عدم وجود فرستنده واقعی، هیچ گاه پاسخی برنمی گردد. و کم کم اتصالات نیمه باز تمام اتصالات ممکن سرور را می مکند و اشباع می کنند. پس سرور از پاسخ گویی به دیگر کاربران معمول خود باز می ماند

اثر تقدم چیست؟ و ترتیب ارائه محصولات چگونه انجام می شود؟

اثر تقدم و ترتیب ارائه محصولات موضوع مهمی است که تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده. تحقیق جدیدی که توسط دانشمندان برکلی و هاروارد انجام شد نشان می دهد که افراد اغلب اولین گزینه ای که می بینند را بهتر می دانند. این موضوع «اثر تقدم» نامیده شده است و نشان می دهد ترتیب ارائه محصولات می تواند بر تصمیم خرید مشتری اثر بگذارد.
در آزمایشی دو بسته آدامس به افراد نشان داده شد. وقتی از آن ها خواسته شد یکی از دو بسته را انتخاب کنند، نتایج تقریبا مساوی بود و حدود ۵۰ درصد گزینه اول و ۵۰ درصد گزینه دوم را انتخاب کردند.
وقتی آزمایش کنندگان زمان انتخاب را کمتر کردند و از افراد خواستند که بلافاصله یکی از دو آدامس را انتخاب کنند، ۶۲ درصد شرکت کنندگان اولین آدامس را انتخاب کردند، یعنی گزینه ای را که اول دیده بودند.

مبنع: کتاب بازاریابی عصبی
نویسنده: ژان بقوسیان و آذر جوزی

سیستم های پیشنهاد دهنده چیست؟

سیستم های پیشنهاد دهنده مبحث مهمی هستند که در دنیای وب در حال شکل گرفتن می باشند. سیستم های پیشنهاد دهنده الگوریتم های هوشمندی هستند که به بازدید کننده سایت، محصولات خاصی را پیشنهاد می کنند. این سیستم ها می تواند تاثیر قابل توجهی بر میزان فروش یک سایت داشته باشد. بنابراین در سایت، جذاب ترین و بهترین محصولات را در اولین محصولات قرار دهید تا بازدیدکننده ابتدا آن محصولات را ببیند.

امروزه ما در میان حجم عظیمی از داده ها و اطلاعات قرار گرفته‌ایم که بدون راهنمایی و ناوبری درست ممکن است انتخاب‌هایی غلط یا غیر بهینه از میان آن‌ها داشته باشیم. سیستم‌های توصیه‌گر، سیستم‌های تأثیرگذار در راهنمایی و هدایت کاربر در میان حجم عظیمی از انتخاب‌های ممکن، برای رسیدن به گزینه مفید و مورد علاقه وی هستند، به گونه‌ای که این فرایند برای همان کاربر شخصی‌سازی شده باشد.
سایت آمازون نمونه بسیار خوبی در زمینه «سیستم های پیشنهاد دهنده» است. اگر آمازون محصولات را از جدید به قدیم نمایش می داد هیچگاه فروش خوبی نداشت. آمازون الگوریتم پیچیده ای دارد که در نمایش «جدیدترین کتاب ها» استفاده می کند. آمازون علاوه بر جدید بودن کتاب، تعداد کلیک ها، محبوب بودن زمینه کتاب، میزان فروش و ده ها پارامتر دیگر را مدنظر قرار می دهد.
سایت هایی که محصولات بسیار زیادی را به نمایش می گذارند، هیچگاه نباید محصولات را از جدید به قدیم مرتب کرده و در صفحه محصولات نمایش می دهند. این کار باعث افت شدید فروش خواهد شد.

تئوری هوش چندگانه چیست؟

تئوری هوش چندگانه

تئوری هوش‌ های چندگانه نظریه‌ ای است آموزشی که اولین بار توسط هوارد گاردنر تنظیم و ارائه گردیده است. بر طبق این نظریه، دیدگاه‌ های روان‌ سنجی سنتی نسبت به هوش، بسیار محدود و ضعیف است. گاردنر نظریه‌ اش را نخستین بار در کتاب «قاب‌های ذهنی: نظریه هوش چندگانه»، در سال ۱۹۸۳ ارائه کرد. به عقیده او همه انسان‌ ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند. طبق نظریه گاردنر، برای به دست آوردن تمام قابلیت‌ ها و استعدادهای یک فرد، نباید تنها به بررسی ضریب هوشی پرداخت بلکه انواع هوش‌ های دیگر او مثل هوش موسیقایی، هوش درون فردی، هوش تصویری-فضایی و هوش کلامی- زبانی نیز باید در نظر گرفته شود.

هوش چندگانه به ترتیب زیر می باشد:

۱- هوش کلامی/ زبانی
مانند خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش کردن.

۲- هوش ریاضی/ منطقی
مانند حل مسئله، طبقه بندی، ریاضی.

۳- هوش بصری/ فضایی
مانند نشانه های دیداری، نقشه ها، جهت یابی و تصور جایی که می خواهید برود.

۴- هوش ریتمی/ موسیقی
مانند ریتم، آواز، شنیدن صدای های اطراف.

۵- هوش جسمانی/ حرکتی
مانند استفاده از اجزایی بدن برای جمع آوری اطلاعات، افزایش قدرت یادگیری، ورزش کردن.

۶- هوش فردی
مانند برقراری ارتباط، توانایی خواندن، شناخت روحیه افراد، انجام کارهای گروهی و انطباق با شرایط.

۷- هوش فرافردی
مانند خودشناسی، تامل و اندیشه، تفکر عمیق در مورد مسائل و مشوق خود بودن.

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی توانایی کاربرد موثر زبان مادری و گاه سایر زبان ها به صورت شفاهی یا نوشتاری.
هوش کلامی با کلمات سرو کار دارد. حال می تواند یک سخنرانی باشد یا در داستان سرایی، روزنامه نگاری، وکالت و…
افرادی که در این زمینه باهوش هستند، جذاب صحبت می کنند، لحن خوبی دارند، از جملات مناسب استفاده می کنند، معمولا به خوبی طنزپردازی می کنند و در چنین حیطه هایی مهارت فراوانی دارند. آن ها از شنیدن صدای کلمات لذت می برند و کتابخوان هایی حریص یا نویسندگانی شیرین قلم خواهند شد.

Above The Fold چیست؟

اولین قسمت صفحه وب که بدون اسکرول کردن به پایین صفحه نمایش، دیده می شود. محتوای آن باید جذاب باشد کاربر را به خواندن ادامه صفحه ترغیب کند.

قانون K.I.S.S چیست؟

آنقدر ساده که احمق ها هم بفهمند! (Keep It Simple Stupid)
معنی این روش این است که لطفا آنقدر از کلمات تخصصی و قلمبه سلمبه استفاده نکنید!
نمی خواهید که مخاطب را گیج کنید، او بالاخره باید بفهمد که چه می گویید تا بتواند تصمیم بگیرد.

ارجاع ۳۰۲ چیست؟

انتقال به طور موقت. سرور در پاسخ به درخواست دریافت شده پاسخ می دهد که فایل درخواست شده به طور موقت در سایت دیگری قابل دسترس است.

ارجاع ۲۰۰ چیست؟

ارائه پاسخ موفقیت آمیز از سوی یعنی سرور به درخواست دریافت شده با موفقیت پاسخ داد. به عنوان مثال تصویر یا صفحه درخواست شده بدون مشکل در مرورگر کاربر نمایش داده شد.

قانون قلم قرمز چیست؟

ویراستارها معمولا یک خودکار قرمز در دستشان می گیرند و مطلب نهایی نویسنده را بازبینی می کنند و آن چه را که بی خودی اضافه است، خط می زنند. شما هم، چنین کنید! از اول متن تان را بخوانید و حدودا ۳۰% را پاک کنید.

روش یادگیری PQSM چیست؟

با روش PQSM شما قادر خواهید بود سریع تر و کارآمدتر از همیشه مطالب را به حافظه بسپارید و شاید بتوانید هفته ای ۲ تا ۳ جلد کتاب بخوانید. اگر کتاب های خوانده شده را حاشیه نویسی کنید و نقشه ذهنی آن را بکشید، سریع تر از آنچه تصور می کنید، به یک متخصص در رشته خود تبدیل خواهید شد.

جریان نقدینگی چیست؟

جریان نقدینگی عبارت است از مجموع دریافت های نقدی منهای مجموع پرداخت های نقدی حاصل از یک عملیات یا دارایی خاص در خلال یک دوره زمانی معین.
حتما توجه داشته باشید که خیلی وقت ها برای شرکت های نوپا داشتن وجه نقد کافی، مهم تر از مقدار سود است و حتی می شود گفت جریان نقدینگیخیلی مهم تر از سودآوری کوتاه مدت است.

اخلاق حرفه ای یا خشت اول برکت چیست؟

برای رسیدن به موفقیت ماندگار در عرصه کار و تجارت یا در مفهوم مذهبی “برکت در کار” ، باید از همان ابتدا درست و اخلاقی شروع کرد.

موضوع اخلاق حرفه ای گسترده تر و جامع تر از “اخلاق شغلی” است و شامل جنبه های مختلف شرکت شما می شود. یعنی علاوه بر مسئولیتهایی که شما و هر یک از همکارانتان در قبال یکدیگر و شرکتتان دارید، کل شرکت هم در قبال دیگران و جامعه مسئولیت هایی دارد.

انفجار بُزو (Bozo) چیست؟

پدیده «انفجار بزو»، به خط‌ مشی رشد منابع انسانی سازمان‌ها اشاره دارد و بیان می‌کند که مدیران درجه‌ یک، افراد درجه‌ یک را به خدمت می‌گیرند ولی مدیران درجه‌ دو و پایین‌تر، با ترسِ از دست دادن جایگاه خود، اقدام به جذب نیروهای ضعیف‌تر از خودشان می‌کنند. این عادت باعث ایجاد چرخه‌ای فاسد می‌شود که سازمان را با سرعت زیادی به سمت تشکیل هرمی بی‌کفایت سوق می‌دهد. هرمی که در آن معدود افراد توانمند نیز ناامید و فلج هستند.

ما اینجا فقط کارمند A را می خواهیم، در غیر این صورت شما چیزی را بدست می آورید که انفجار بُزو (Bozo) نامیده می شود. کارمندان A برای کارمندان B کار نمی کنند. کارمندان B برای محافظت از شغلشان نمی خواهند کارمندان A را استخدام کنند. آنها کارمندان C را استخدام می کنند که باعث شود خودشان، جلوه ی بهتری پیدا کنند. به محض اینکه شما کارمند B  را استخدام کردید فاکتور بُزو سیر صعودی پیدا می کند. قبل از اینکه متوجه شوید، سیرکی از حسادت، پشت پا زدن و دردسر را به راه انداخته اید.

کاواساکی، در درس شماره ۹، به پدیده‌ای در ادارات و سازمان‌های صنعتی اشاره می‌کند که استیوجابز آن را «انفجار نادانی – Bozo Explosion» می‌نامد.

اثر گلدی لاکس چیست؟

تحقیقات جالبی که «اثر گلدی لاکس» (Goldilocks) نام گرفته مشخص می کند که نوآوری چه نقشی در سه پارامتر اصلی موفقیت محصول دارد. این سه پارامتر «جلب توجه، یادآوری و علاقه» هستند. محصولاتی که بسیار نوآورانه هستند شاید در جلب توجه موفق باشند، ولی در تثبیت محصول در ذهن و ایجاد علاقه خیلی موفق نیستند. محصولاتی که نوآوری بسیار کمی دارند نیز موفق نمی شوند، زیرا در جلب توجه شکست می خورند. بنابراین نوآوری متعادل و به اندازه در موفقیت محصولات نقشی کلیدی دارد.

یک تکنیک اصلی در بازاریابی، ارائه گزینه های متعدد به کاربران با هدف انتخاب گزینه ایده آل می باشد. همانطور که ممکن است حدس بزنید این اصطلاح از داستان سه خرس می آید، زمانی که گلدی لاکس با سه کاسه فرنی مواجه می شود کاسه ای را انتخاب می کند که “نه خیلی گرم و نه خیلی سرد است. یعنی کاسه ولرم”.

این اساسا یک اصل دقیق است که توسط بازاریابان مورد استفاده قرار می گیرد. آیا تا به حال متوجه شده اید که مثلا برای خرید یک نرم افزار اغلب، بسته های برنزی، نقره ای یا طلا به شما پیشنهاد داده می شود؟ ممکن است تصور کنید که شرکت ترجیح می دهد که بسته طلا را خریداری کنید. در حقیقت، آنها شما را برای خرید بسته نقره ای تشویق می کنند. این روش فوق العاده مؤثر است و اکثریت قریب به اتفاق کاربران می توانند از نوع “نقره ای” استفاده کنند. دلیل این است که آن را بر روی یک رویه طبیعی روحی، یعنی میل به اجتناب از افراط و تفریط بنا کرده اند. در یک فرایند تفکر فردی، گزینه “طلا” را بیش از حد گران و لوکس می دانند که می تواند خوب باشد، اما ضروری نیست. در مقابل، آنها گزینه “برنز” را خوب نمی دانند.

این به نتیجه ای کاملا منطقی منجر می شود: “نقره” بهترین گزینه است. کیفیت خوب، مقرون به صرفه و کاربردی، انتخابی مناسب است.

از تجربه و طراحی کاربر اغلب برای افزایش این اصل استفاده می شود. این کار با ظرافت انجام می پذیرد و گزینه میانجی بهتر به نظر می رسد. مطمئن شوید کاربر، آن را از دست نخواهد داد. این کار را می توان با تعیین یک رنگ یا فونت متفاوت یا فقط با بزرگتر نشان دادن گزینه میانجی انجام داد.

عنصر جادویی دیگر این است که فقط کاربر را به خرید یک گزینه خاص هدایت نمی کند؛ آنها به احتمال زیاد کاری می کنند که مشتری در همان اولین مکان خرید خود را انجام دهد. این از یک مزیت روانی دیگر است: نیاز ذاتی ما به انتخاب. انتخاب، ما را قادر به داشتن توانایی می کند. هنگامی که چند گزینه داده می شود، عکس العمل طبیعی ما این است که یکی از آنها را انتخاب کنیم، نه فقط به راه رفتن ادامه دهیم و چیزی نخریم.

ایده دسترسی چیست؟

ایده «دسترسی» می گوید مردم به اطلاعات ذهن خود همواره دسترسی آگاهانه ندارند. تحقیقات گسترده نشان می دهد مردم دقیقا نمی دانند که چه چیزهایی می دانند. آنها حتی اغلب دلیل واقعی رفتار و اعمالشان را نمی دانند. بخش قابل توجهی از دریافت و پردازش اطلاعات در مغز به صورت ناخودآگاهانه انجام می شود.

متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند که حافظه در چندین ناحیه از مغز قرار گرفته است و شبکه پیچیده ای را تشکیل می دهد که هر رشته از آن، نماد خاطرات گوناگون ماست و تقابل این گره ها خاطرات جامعی از یک رویداد یا فرد را خلق می کند. زمانی که فرد قصد دارد چیزی را به یاد بیاورد، ابتدا باید یک سینگال شنیداری، حسی یا بینایی را دریافت کند. این سیگنال در بخش های مختلف مغز رخنه می کند و در حافظه ذخیره می شود. از این رو، زمانی که عطر خاصی را استشمام می کنید، یادآوری این عطر تمامی الگوهای عصبی مربوطه در مغز را فعال می کند و کد این حس در مغزتان رمزگشایی می شود.

اثر نظاره گر چیست؟

اثر نظاره گر به تأثیر عمل مشاهده بر پدیده مورد مشاهده گفته می‌شود. اغلب ابزارهای اندازه‌گیری برای انجام کارشان ناخواسته بر چیزی که اندازه‌گیری می‌کنند تأثیر می‌گذارند، برای نمونه، فشارسنجی که برای اندازه‌گیری فشار تایر خودرو استفاده می‌شود معمولا هنگام اندازه‌گیری موجب خروج مقدار کمی از هوای داخل آن می‌شود و بنابراین بر فشار داخل آن تأثیر می‌گذارد.

اثر نظاره‌گر بیان می‌کند که رفتار فرد وقتی می‌داند افرادی او را نظاره می‌کنند فرق می‌کند. در واقع نظاره‌گر‌ها بر واکنش ما اثر می‌گذارند و اگر آنها نباشند شاید رفتار ما متفاوت باشد. تصمیمات خرید ما به شدت تحت تاثیر دیگران است.

تایید جمع

ما اغلب کاری را انجام می‌دهیم که مورد تایید جمع باشد. اگر در یک سالن همایش فرد ناشناسی وارد می‌شود و ما می‌بینیم تمام حضار می‌ایستند ناخودآگاه احساس می‌کنیم ما هم باید بلند شویم. ما شاید فرد تازه ‌وارد را نشناسیم ولی کاری را انجام می‌دهیم که مورد تایید جمع باشد. ما اغلب دوست داریم خریدهایی را انجام دهیم که مورد تایید دیگران و به خصوص اطرافیان باشد.

اثر تایید جمع در خرید

تصمیمات خرید ما به شدت متاثر از دیدگاه‌های دیگران است. حال چگونه از این ایده در وب‌سایت استفاده کنیم؟ سعی کنیم در وب‌سایت خود نشان دهیم که افراد دیگری وجود دارند که قبلا به این سایت مراجعه کرده‌اند و حتی خرید کرده‌اند.

نمایش تایید جمع در وب‌سایت

ما به هر روش ممکن باید سعی کنیم نظرات بازدیدکننده‌های قبلی را به افراد جدید منتقل کنیم. آیا تا به حال دقت کرده‌اید که وقتی یک سایت، پرفروش‌ترین محصول خود را نمایش می‌دهد و تاکید می‌کند که این مورد پرفروش‌ترین است، در واقع چه کاری انجام می‌دهد؟ این سایت نظر بازدیدکنندگان قبلی را به بازدیدکننده جدید نشان می‌دهد و اعلام می‌کند که از دید افراد قبلی این محصول بهترین محصول است. نکته مهم آن است که برای نشان دادن تایید جمع بیشتر تلاش کنیم. مثلا می‌توانیم نظرات مشتریان قبلی را در صفحه محصول نمایش دهیم. امتیازی که مشتریان به این محصول داده‌اند را نیز نشان دهیم. اگر ارائه آمار فروش مشکلی ایجاد نمی‌کند حتی می‌توانیم تعداد فروش محصولات را نمایش دهیم. این تعداد می‌تواند فروش در همان ماه باشد، یا شاید بهتر باشد تعداد تمام فروش‌ها باشد. بنابراین به هر طریقی سعی کنیم نشان دهیم که دیگران درباره سایت و محصولات ما چه دیدگاهی دارند. این کار بسیار ارزشمندتر از توضیحاتی است که ما به عنوان صاحب سایت می‌نویسیم.

مقایسه افراد به جای محصولات

گاهی افراد محصولاتی را می‌خرند که از مشخصات فنی آن هیچ اطلاعی ندارند. همان‌طور که گفتیم یکی از مهم‌ترین انگیزاننده‌های خرید، نظر اطرافیان ما درباره آن محصول است. یکی از این راه‌های تاثیرگذار بازاریابی این است که به جای تمرکز بر محصولات، روی افرادی که از این محصولات استفاده می‌کنند تمرکز کنیم. اغلب افرادی که در اولین روز ارائه آی پد برای خرید آن صف بسته بودند جواب دو سؤال ساده را درباره این محصول نمی‌دانستند. آن‌ها نمی‌دانستند کیفیت صفحه تصویر چقدر است. حتی بسیاری از آن‌ها میزان حافظه داخلی آن را نمی‌دانستند. چگونه ممکن است مردمی که برای خرید یک محصول پول قابل‌توجهی می‌پردازند از مشخصات دقیق آن اطلاع نداشته باشند؟ پاسخ این است که این افراد دنبال محصولات فوق‌العاده نیستند بلکه می‌خواهند به عنوان فردی خارق‌العاده و خاص شناخته شوند.

در صفحات محصول سایت از عکس افرادی استفاده کنید که در حال استفاده از محصولات و خدمات شما هستند. مخاطبان محصول خود را به دقت مشخص کنید. اگر چنین کاری ممکن نیست حداقل فکر کنید بهترین مخاطب محصول شما چه کسی می‌تواند باشد و این موضوع را در صفحه محصول تاکید کنید.

فیزیک ذرات

در فیزیک ذرات برای آشکارسازی یک الکترون لازم است نخست یک فوتون با آن تعامل داشته باشد که این تعامل بر مسیر الکترون تأثیر خواهد گذاشت. روش‌های دیگری که برای اندازه‌گیری غیرمستقیم به کار می‌روند نیز ممکن است بر الکترون تأثیرگذار باشند.

الکترونیک

در الکترونیک معمولا آمپرسنج و ولت‌سنج به صورت سری با مدار قرار می‌گیرند. این ابزارها با افزودن یک بار حقیقی یا موهومی به مدار بر رفتار و تابع تبدیل آن اثر می‌گذارند. حتی کلمپ‌های جریان نیز که با سیم حامل جریان ارتباط فیزیکی مستقیم ندارند بر اثر القای متقابل بر جریان مورد اندازه‌گیری تأثیر می‌گذارند.

ترمودینامیک

یک دماسنج جیوه‌ای استاندارد برای اندازه‌گیری دما لازم است مقداری گرما از محیط اطرافش بگیرد یا به آن بدهد و در نتیجه بر دمای جسم مورد آزمایش تأثیر خواهد گذاشت.

مکانیک کوانتوم

اندازه‌گیری در مکانیک کوانتومی یک مسئلهٔ مناقشه‌برانگیز است که به تفسیرهای مکانیک کوانتومی برمی‌گردد. به عنوان نمونه در اثر کوانتومی زنون دیده شده است که در صورتی که یک حالت کوانتومی پیوسته زیر نظر گرفته شود تغییری در آن رخ نمی‌دهد اما در صورت بی‌توجهی به آن به زوال خواهد گرایید.

یکی از پیامدهای نظریه بل این است که هرگونه اندازه‌گیری بر روی یکی از دو ذره درهم‌تنیده، می‌تواند یک اثر غیرمحلی در ذره دیگر داشته باشد. مشکلات دیگری نیز در رابطه با ناهمدوسی هنگام مدل‌سازی نظاره گر به صورت سامانه کوانتمی رخ می‌دهد.

بسیار اتفاق افتاده است که اصل عدم قطعیت با اثر نظاره گر اشتباه شده است، حتی توسط بنیانگذار آن یعنی ورنر کارل هایزنبرگ. این اصل در شکل استاندارد خود بیان می‌کند که اندازه‌گیری مکان و تکانه در یک لحظهٔ مشخص، تا حدی می‌تواند دقت داشت — با افزایش دقت اندازه‌گیری یکی از این کمیت‌ها، دقت اندازه‌گیری کمیت دیگر کاهش می‌یابد. یک بیان دیگر از اصل عدم قطعیت که بیشتر با اثر نظاره گر هم‌خوانی دارد، مسئولیت کلیه آشفتگی‌هایی که نظاره گر بر روی سامانه و خطای نتیجه‌شده می‌گذارد را بر عهده می‌گیرد.

بازاریابی پنج بعدی چیست؟

آقای مارتین لیندستروم در کتابش در اصطلاح «بازاریابی ۵ بعدی» را مطرح کرده است. منظور او این است که در عملیات بازاریابی سعی کنیم تمامی ۵ حس مخاطب را درگیر کنیم که البته همیشه امکان پذیر نیست. ولی می توانیم تا جای ممکن حواس بیشتری را دخیل کنیم. برای انجام بازاریابی ۵ بعدی باید به موارد جزئی نیز توجه کنیم. حتی دمای محیط، سیستم تهویه و … تاثیر گذار هستند. اغلب عملیات بازاریابی دو بعدی است یعنی فقط از بینایی و شنوایی استفاده می‌شود. شاید بتوان عملیات بازاریابی طراحی کرد که بر ۵ حس مخاطب تاثیر بگذارد. حال تاثیر هر کدام از این موارد را بررسی می‌کنیم:

بوی خوش و بازاریابی

۷۵ درصد احساسات ما به بویی که حس می‌کنیم بستگی دارد. اگر صاحب فروشگاه هستید. قدرت بویایی ده هزار بار موثر‌تر از چشایی است، با این حال کمتر از ۳ درصد شرکت‌های موفق دنیا از این حس در تبلیغات و برندسازی خود استفاده می‌کنند. بو یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند بخشی از حافظه را فعال کند. در یک نظرسنجی که در سال ۱۹۳۵ انجام شد ۸۰ درصد آقایان و ۹۰ درصد خانم‌ها با استشمام بوی یک عطر خاص به یاد خاطره‌ای شفاف و واضح از سال‌های دور می‌افتند.

تحقیق مجله Business Research نشان داده است که بوها و رایحه‌های مختلف پیوند عمیقی با خاطرات ما دارند. اگر فروشگاه‌ها بتوانند روی خاطره درستی دست بگذارند، احتمالا تمایل بیشتری برای خرج کردن پول نشان خواهیم داد. بوهایی که در یک فروشگاه استشمام می‌شوند می‌تواند به صورت ناخودآگاه احساس ما را نسبت به یک محصول عوض کند و اگر به درستی استفاده شوند، در کل تجربه خرید بهتری را فراهم می‌کند. یک رایحه خوب می‌تواند جزوی از هویت کارمان باشد. اگر همیشه از یک اسانس خاص استفاده کنیم، پس از مدتی مشتریان با استشمام آن بوی خاص به یاد کار ما می‌افتند.

استفاده از صدا

صدا نیز از قدرت تداعی و تاثیرگذاری بالایی برخوردار است. آیا تا به حال توجه کرده‌اید که لحظات حساس و تعیین‌کننده در فیلم‌های سینمایی همیشه با صدایی اثرگذار همراه است. کافی است آخرین فیلمی که مشاهده کرده‌اید را یک‌بار دیگر نگاه کنید و آزمایش کنید که اگر در لحظه حساس فیلم، صدا را قطع کنید اثرگذاری آن چقدر تغییر می‌کند. شرکت کیلاگ صدای خوردن کرنفلکس را به نام خود ثبت کرده است. در نتیجه محصول این کارخانه یک رابطه قوی‌تری از طریق تصویر، صدا و حس لامسه با مشتری خود ایجاد کرده است. شرکت دیملر کرایسلر نیز یک واحد مجزا برای تحقیق صدای باز و بسته شدن خودرو تاسیس کرده است. شرکت اینتل نیز لحن آگهی خود را همانند نشان تجاری‌اش به یادماندنی ساخته است. اما با وجود این موفقیت تنها ۴ درصد از ۵۰۰ شرکت پر درآمد جهان از صوت در نام تجاری خود استفاده می‌کنند.

شرکت نوکیا در سال‌های گذشته با صدای زنگ خاص خودش بازاریابی انجام داد. با اینکه اکنون نوکیا پیشتازی بازار را از دست داده ولی هنوز با شنیدن زنگ خاص گوشی نوکیا بلافاصله به یاد نوکیا می‌افتیم. اگر آن زنگ را بشنویم ناخودآگاه فرض می‌کنیم گوشی شخص نوکیا است با اینکه می‌توان همین زنگ را در گوشی‌های دیگر نیز استفاده کرد. نوکیا به طور همزمان از همین زنگ در تمامی تبلیغات تلویزیونی خود استفاده می‌کرد. در ایران هم شرکت ایرانسل کار مشابهی انجام داده و دقیقا از یک ملودی خاص در تمام تبلیغاتش استفاده می‌کند. اگر فقط آن ملودی پخش شود خیلی‌ها به یاد این برند می‌افتند، بدون اینکه تبلیغ را ببینند.

رنگ و شکل ظاهری

بسیار مهم است که محصولات ما وقتی دیده می‌شود چه حسی به مخاطب منتقل می‌کند. بسیاری از شرکت‌ها اهمیت بسته‌بندی را دست‌ کم می‌گیرند. اطلاعاتی که از طریق بینایی منتقل می‌شود تاثیر قابل‌ توجهی بر احساس مخاطب از محصول یا خدمت شما دارد. انتخاب رنگ مناسب نیز اهمیت دارد. رنگ‌ها می‌توانند بر نحوه خرید ما تاثیر بگذارند. مقاله‌ای که در سایت «لایف هکر» منتشر شده نشان داده است که پیش خدمت‌هایی که لباس قرمز می‌پوشند، اغلب انعام بیشتری دریافت می‌کنند و رنگ قرمز حتی بر میزان خریدهای آنلاین هم تاثیر می‌گذارد!

حس لامسه

حس لامسه نیز در تصمیمات خرید ما نقش دارد. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا مردم به کتاب کاغذی علاقه دارند و هیچگاه کتاب الکترونیکی جایگزین کامل کتاب نمی‌شود؟ یک دلیل آن است که مردم دوست دارند کتاب را در دست بگیرند و آن را ورق بزنند. آقای پاکو آندرهیل روانشناس محیطی درباره این موضوع تحقیق کرده و به این نتیجه رسیده است که فروشگاه‌هایی که به مشتریان اجازه می‌دهند محصولات را در دستشان بگیرند و سپس انتخاب کنند، فروششان بیشتر از فروشگاه‌هایی است که محصولات در ویترین قرار دارند و امکان لمس محصولات وجود ندارد.

حس چشایی

مشخص است که نمی‌توان همواره از این مورد استفاده کرد. ولی حتی یک پذیرایی ساده و مناسب در شرکت یا فروشگاه می‌تواند شرایط حسی بهتری برای مخاطب ایجاد کند.

اگر به فکر استفاده از بازاریابی پنج بعدی هستید به این چند مورد توجه کنید:

۱. مشخص کردن نقاط تماس

بسیاری از نام‌های تجاری تمامی حواس را تحریک می‌کنند ولی بیشتر آن‌ها مرتبط با ۲ یا ۳ مورد هستند. نقاط به کارگیری حواس را شناسایی کنید. در چه شرایطی این فرصت را دارید تا حس خوبی ایجاد کنید. مثلا اگر شرکتی دارید که اتاق میهمانان یا اتاق انتظار دارد، از آن مکان برای بازاریابی پنج بعدی استفاده کنید. شرکت هاینز از یک شیشه ضخیم برای سس گوجه‌فرنگی استفاده کرد تا نشان دهد محصولی با کیفیت عرضه می‌کند.

۲. تقویت بازاریابی با درگیر کردن همزمان حواس

هواپیمایی سنگاپور از موسیقی آسیایی، مهمانداران آموزش دیده، عطر و لباس هماهنگ و مناسب برای ارائه یک تجربه لذت‌بخش استفاده می‌کند. در اتاق جلسات همزمان از رایحه مناسب، موسیقی دلپذیر و دمای هوای مناسب و … استفاده کنید.

۳. استفاده از بازاریابی پنج بعدی در اولین تماس

فرض کنید وارد شرکتی می‌شوید که اتاق انتظار بسیار نامناسبی دارد. هوا گرم است، سر و صدای زیادی وجود دارد و حس خوبی ایجاد نمی‌کند. سپس وارد اتاق جلسات می‌شوید که در آن به بازاریابی پنج بعدی توجه شده و همه چیز عالی است. این‌کار اثر مثبتی ندارد، زیرا در اولین تماس حس خوبی ایجاد نشده است.

۴. حفظ رویه یکسان برای افزایش وفاداری در مشتری

ثبات در بازاریابی پنج بعدی منجر به کسب نتایج مطلوب می‌شود. پس از شروع کار تغییرات بزرگی ایجاد نکنید. پس از مدتی بویی که استفاده می‌کنید را تغییر ندهید. برای ایجاد حس خوب و تجربه لذت‌بخش باید از تغییرات بزرگ بپرهیزید.

۵. بازنگری و بهبود پیوسته نقاط تماس

با توجه به واکنش مشتری به بازاریابی پنج بعدی همواره در حال بهبود تدریجی باشید. البته همانطور که گفتیم از ایجاد تغییرات بزرگ بپرهیزید. کافی است رنگ سازمانی خود را تغییر دهید تا اثر فعالیت‌های قبلی از بین برود.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال یعنی دستیابی به اهداف بازاریابی با استفاده از روش‌ها و ابزارهای دنیای فناوری دیجیتال. در بازاریابی دیجیتالی عناصر و عوامل زیادی دخیل هستند که شبکه‌های اجتماعی از جمله مهمترین آنهاست. بسیاری از کمپانی‌ها و کسب و کارها اکنون پذیرفته‌اند که برای موفق شدن در امر بازاریابی، باید یک استراتژی دیجیتال در دستور کار خود قرار دهند که احتمالاً بخش مهمی از این استراتژی «استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی»خواهد بود.

بازاریابی دیجیتال چه فایده ای دارد؟

رسانه‌های دیجیتال فوق‌العاده پر مخاطبند و نباید این فرصت را از دست داد. اگر درست ببینیم، متوجه می شویم که شیوه تصمیم گیری مردم عوض شده است، واکنش مشتریان نسبت به حرف‌هایی که برندها در قالب تبلیغات و … می‌زنند هم تغییر پیدا کرده است! آن ها به حرف شما خیلی کمتر از کامنت‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی درباره محصول یا خدمات برندتان اهمیت می‌دهند! و بسیاری از موارد این چنینی که شما نباید از آن غافل شوید. در واقع این طور نیست که بازاریابی دیجیتال برای شما صرفا یک کمک کننده باشد؛ بلکه شما نیاز دارید تا در رسانه‌های دیجیتال حضور داشته باشید.

مشکلات پیش روی بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال هم مانند سایر روش‌های دیگر دارای چالش‌هایی‌ست. دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها را در این بخش می‌خوانیم:

 • مشتریان همه جا پخش هستند: تنوع بسیار زیاد رسانه‌ها، وجود انواع مختلف دستگاه‌های دیجیتال با روش‌های بیان، روش‌های تبلیغاتی و  نمایشی مختلف که هر کدام در زمانی خاص و متفاوت با نوع دیگر و در موقعیتی خاص و متفاوت استفاده می‌شود.
 • مشتریان بی‌محلی می‌کنند: جلب توجه مخاطب در رسانه‌های دیجیتال بسیار سخت‌تر شده است!
  علاوه بر شرکت شما، بی‌نهایت شرکت دیگر در این کانال ارتباطی سهم دارند و دلیل آن هم ارزان قیمت بودن این روش نسبت به روش‌های تبلیغاتی سنتی‌ست.
  آن قدر اطلاعات به جا مانده از مشتریان در رسانه‌های دیجیتال زیاد شده که تحلیل یک نفر هم احتیاج به یک بررسی روانشناسانه و جامعه‌شناسانه دارد! برای همین می‌گویم دسترسی به اطلاعات مخاطب سخت‌تر شده است!

کوری بنری چیست؟

کوری بنری یک پدیده واقعی است. در اولین روزهای پیدایش اینترنت، بنرها بر بازاریابی آنلاین حکمرانی می‌کردند. اما وقتی کاربران اینترنت بیشتر و بیشتر با بنرها آشنا شدند، نرخ کلیک‌ها به شدت کاهش یافت و این رسانه، ضربه بزرگی متحمل شد.این پدیده بسیار فراگیر بود. در حقیقت، واژه “کوری بنر” (دیده نشدن بنرها) برای توضیح آن ابداع شد.
قسمت هایی که کاربران بسیار به آنها نگاه کرده اند با رنگ قرمز نشان داده شده است. رنگ زرد نگاه های کمتر و رنگ آبی نگاه های بسیار کم را نشان می دهد. هیچ کس به قسمت های خاکستری نگاه نکرده است. بعد از انجام مطالعه، چارچوب های سبز به بالای تصاویر اضافه شده اند تا محل آگهی ها را مشخص کنند. یادآور می شوم که تقریبا هیچ کس به آگهی های سمت راست توجهی نکرده است و دو آگهی اول در مقایسه با اولین نتایج رایگان، توجهات کمتری را به خود جلب کرده اند.

آستانه احساسی خرید چیست؟

اغلب خریدها برای مشتری، ترسناک و دردناک است. شخص در لحظه خرید احساس عدم امنیت می کند؛ البته این موضوع درباره همه خریدها صدق نمی کند ولی به خصوص در خریدهایی که برای ما تبدیل به عادت نشده یا تسلط کافی بر محصول نداریم این حس بسیار رایج است. آستانه احساسی خرید شرایطی است که اگر از لحاظ احساسی در آن قرار بگیریم شجاعت به خرج می دهیم و خرید را انجام می دهیم.

در واقع زمانی به آستانه احساسی خرید می رسیم که از نظر احساسی آنقدر شجاع شویم که به خود می گوییم خرید را انجام دهیم. موضوعی که بسیاری از بازاریابان از آن اطلاع ندارند، آن است که وقتی یک خرید انجام می شود معمولا قبل از آن شخص بارها به آستانه احساسی خرید نزدیک شده و از آن دور می شود و در لحظه ای خاص ناگهان تصمیم خرید گرفته می شود.

اگر به روشی بتوانیم افرادی را که مایل به خرید بوده اند ولی خریدی انجام نداده اند، شناسایی کنیم اطلاعات ارزشمندی از شرایط واقعی کسب کرده ایم.

موضوع جالب دیگر آن است که تصمیمات خرید می تواند در عرض چند ثانیه تغییر کند. تصور کنید برای خرید یک محصول به فروشگاهی مراجعه کرده اید. قبل از مراجعه در اینترنت به اندازه کافی تحقیق و محصول خود را انتخاب کرده اید. سپس وقتی وارد فروشگاه می شوید چشم تان به محصول دیگری می افتد که بلافاصله توجه تان را جلب می کند. نظرتان عوض می شود و تصمیم می گیرید همان را بخرید. بنابراین در چند ثانیه تمامی آن تحقیقات و تصمیم قبلی شما بی اثر می شود؛ بنابراین شرایط احساسی مشتری بسیار اهمیت دارد و می تواند باعث خرید یا انصراف او از خرید شود.

خطای ۴۰۴ چیست؟

خطای ۴۰۴ چیست؟

خطای ۴۰۴ بدین معناست که صفحه مورد نظر شما روی سرور وجود ندارد و معمولا سمت کلاینت اتفاق می افتد. خطای ۴۰۴، کد اعتبار HTTP است و زمانی نشان داده می شود که صفحه مورد نظر شما توسط سرور پیدا نگردد. این خطا می تواند توسط خود سرور نشان داده شود یا خود طراح سایت یک صفحه اختصاصی با اخطار ۴۰۴ را طراحی نماید.

امروزه یکی از ملاک های گوگل برای سئو سایت، طراحی صفحه ۴۰۴ و معرفی آن می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید، کاربر در سایت شما اصلا نباید با خطای ۴۰۴ روبرو شود و زمانیکه صفحاتی را حذف می کنید، بهتر است که کاربر را به صفحات دیگر ریدایرکت کنید، در غیر اینصورت علاوه بر اینکه سایت شما مشمول جریمه گوگل خواهد شد، تاثیر منفی می تواند بر روی سئو سایتتان داشته باشد.

عوامل بروز خطای ۴۰۴:

از نظر تکنیکی، خطای ۴۰۴، یک اخطار  سمت کلاینت می باشد که کاربر عامل ایجاد آن است. این اخطار بیشتر زمانی روی می دهد که کاربر آدرس صفحه را نادرست وارد کند یا اینکه آدرس صفحه ای که تایپ می کند، وجود نداشته باشد.

یک عامل دیگر، حذف صفحه مورد نظر است و مالک سایت آدرس صفحات قدیم را به صفحات جدید، ریدایرکت نکرده است. وقتی کاربری روی لینکی کلیک می کند که صفحه آن حذف شده، با خطای ۴۰۴ مواجه می شود. برای این منظور بهتر است که هر صفحه ای که حذف می شود، آدرس آن به یک صفحه مرتبط ریدایرکت گردد.

انواع نمایش اخطار صفحه ۴۰۴ که ممکن است با هر کدام از آن ها مواجه شوید:

 • ۴۰۴ Error
 • ۴۰۴ Not Found
 • Error 404
 • The Requested URL[URL] was not found on this server
 • HTTP 404
 • Error 404 Not Found
 • ۴۰۴ File or Directory Not Found
 • HTTP 404 Not Found
 • Page Not Found 404

استراتژی ۶ سیگما چیست؟

شش سیگما یک استراتژی تحولی سازمانی است که موجب توسعه و گسترش متدهای مدیریت، آماری و نهایتا حل مشکلات شده و به کمپانی امکان جهش و تحول را می دهد. شرکت موتورولا، در سال های دهه ۱۹۸۰ برای نخستین بار شش سیگما را رایج ساخت. شرکت الیدسیگنال در اوایل دهه ۱۹۹۰ آن را به کار بست و شرکت جنرال الکتریک آن را به پرطرفدارترین فلسلفه مدیریتی تاریخ تبدیل نمود.

تعریف عملی و کلاسیک

شش سیگما یک نگرش منضبط، داده محرک و روشی برای حذف عیبها در هر فرایند و محصول می‌باشد. این فرایند از ساخت تا فروش را در برمی گیرد و شامل همه محصولات و خدمات ارائه شده از سوی یک سازمان می گردد.

اصل اساسی

به عنوان اصل و شالوده خود، شش سیگما به تمام افراد سازمان می‌آموزد که کارآمد و مفیدتر باشند.

مؤلفه‌های اصلی

برای رسیدن به اثربخشی و کارآمدی بالاتر با استفاده از این روش، سه مؤلفه اصلی مطرح است:

 1. مؤلفه اول مربوط به راهبرد شش سیگما است. این مؤلفه راهبردی، مسئولیت مدیر اجرایی است.
 2. مؤلفه دوم مربوط به تدابیری است که چگونگی عملکرد گروه های پروژه در بهبود یک فرایند نیمه کاره را نشان می‌دهد. این مؤلفه از روش شناسی مشابه با روش علمی که در مدارس آن را آموخته اید استفاده می کند. روش علمی به تعریف و تبیین یک مسئله، تحلیل علل ریشه ای آن و آزمودن تئوری های بهبود مربوط می شود. در اصل، این روشی است که به منظور بهبود اثربخشی و کارایی در شش سیگما به کار می رود.
 3. دیگر مؤلفه کلیدی، مسائل فرهنگی است که با استفاده از آن ها در سازمان خود، می توانید شش سیگما را به چیزی فراتر از مجموعه ای از تدابیر و روش ها بدل سازید.

اهداف شش سیگما

 • کاهش نوسانات و تغییرات
 • کاهش ایرادات
 • بهبود بازدهی فرایند
 • افزایش رضایت مشتری
 • کاهش هزینه ها
 • بهبود کیفیت
 • روشی سیستماتیک جهت حل مسائل
 • تقویت بنیه رقابتی سازمان
 • کاهش سیکل زمانی ( تحویل به موقع )

پتنت یا اختراع ثبت شده چیست؟

پتنت سندی است که توصیف کننده یک اختراع می باشد و براساس درخواست متقاضی و به وسیله یک اداره دولتی صادر شده و حمایت قانونی از اختراع را در محدوده زمانی خاصی (معمولا ۲۰ سال) به صاحب آن اعطا می شود.
این اختراع می تواند در قالب یک محصول یا فرآیند جدید متبلور شده باشد و شیوه ای جدید برای انجام یک کار و یا راه حل فنی تازه ای برای حل یک مشکل باشد.
معمولا پتنت ها مهم ترین نوع دارایی های فکری در صنعت به شمار می روند و تاثیر فوق العاده ای بر رقابت های صنعتی و تکنولوژی دارند.