ویدئو تکنولوژی بلاک چین چگونه کار می کند؟

بلاک چین ها (زنجیره های بلاکی) امروزه محبوبیت فوق العاده ای دارد. اما تکنولوژی بلاک چین چیست؟ چگونه کار می کند؟ چه مسائلی را حل می کند و چگونه استفاده می شود؟ بلاک چین زنجیره ای از بلاک ها است که شامل اطلاعات است. این فناوری دراصل در سال 1991 میلادی توسط گروهی از پژوهشگران توصیف شد. تکنولوژی بلاک چین برای تبادل اسناد دیجیتالی زمانبندی شده درنظر گرفته شده به گونه ای که قابل بازگشت نباشد یا اینکه به آنها نفوذ و یا در آنها دستکاری شود تکنولوژی بلاک چین تقریبا مانند یک دفتر اسناد رسمی است با این وجود اغلب تا زمانی فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو از آن برای خلق بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال اقتباس کرد استفاده نشده بود.

بلاک چین یک دفترکل توزیع شده است که بطور کامل برای هرکسی باز است و در دسترس همگان قرار دارد. این تکنولوژی ویژگی  های جالبی دارد: به محض اینکه داده ای در داخل بلاک چین ثبت شد دیگر تغییر آن تقریبا غیرممکن می شود.

خب اما تکنولوژی بلاک چین چیست؟ چگونه کار می کند؟

اجازه دهید نگاهی دقیق تر به یک بلاک بیاندازیم. هر بلاک شامل مقداری داده، هش بلاک و هش بلاک قبلی است. داده ها در داخل بلاک براساس نوع بلاک چین ذخیره می شوند بطور مثال بلاک چینِ بیت کوین جزئیات هر تراکنش را ذخیره می کند ازقبیل فرستنده، دریافت کننده و مقدار سکه ها؛ همچنین هر بلاک دارای یک هش است. شما می توانید هش را با اثر انگشت مقایسه کنید. این بلاک و همه ی محتویاتش را مشخص می کند و همواره منحصر به فرد است دقیقا مانند اثر انگشت به محض ایجاد یک بلاک، هش آن محاسبه می شود تغییر هر چیزی در داخل بلاک باعث تغییر هش می شود.

به عبارت دیگر: هش ها هنگامی که می خواهید تغییرات بلاک ها را تشخیص دهید بسیار مفید هستند. اگر اثر انگشت یک بلاک تغییر کند، دیگر همان بلاک نیست. سومین عنصر داخل هر بلاک، هش بلاک قبلی است این به طور موثر زنجیره ای از بلاک ها ایجاد می کند و باعث ایجاد فناوری بلاک چین می شود. بنابراین شبکه از سطح امنیتی فوق العاده ای برخوردار است.
اجازه دهید یک مثال بیان نمایم
بنابراین تغییر یک بلاک باعث نامعتبر شدن همه ی بلاک های بعد از آن می شود. اما استفاده از هش ها برای جلوگیری از دستکاری کافی نیست. رایانه ها امروزه خیلی سریع هستند و می توانند صدها هزار هش را در ثانیه محاسبه کنند. شما می توانید به طور موثر با یک بلاک وارد شده و کل هش های بلاک های دیگر را مجددا محاسبه کنید. بنابراین برای مقابله با این، بلاک چین ها چیزی به نام اثبات کار (Peer of Work) دارند

اثبات کار مکانیسمی است که باعث ایجاد بلوک های جدید می شود. در مورد بیت کوین ها: در حدود 10 دقیقه طول می کشد تا مدارک مورد نیاز را محاسبه کنید و بلاک جدید را به زنجیره اضافه نماید. این مکانیسم آن را برای دستکاری بلاک ها بسیار سخت می کند، زیرا اگر شما با قصد دستکاری یک بلاک را داشته باشید. شما باید مجددا اثبات کار را برای همه ی بلاک های بعدی مجاسبه نمایید. بنابراین امنیت بلاک چین از استفاده اش از هش گذاری و اثبات کار می آید. اما بیشتر از یک روش برای اینکه زنجیره های بلاکی خودشان را امن کنند وجود دارد و آن بوسیله توزیع غیرمتمرکز بودن آن است

بجای استفاده از یک مرکز متمرکز جهت مدیریت زنجیره، بلاک های زنجیره ای از روش شبکه ی همتا به همتا (Peer to Peer) استفاده می کنند و هرکدام مجاز به اتصال هستند. هنگامیکه زنجیره ای به شبکه متصل می شود، کپی کاملی از بلاک چین را دریافت می کند. زنجیره می تواند این را برای تایید اینکه هرچیزی هنوز منظم است استفاده نماید. حالا اجازه دهید ببینیم چه اتفاقی می افتد وقتیکه کسی بلاک جدیدی را ایجاد می کند. بلاک جدید برای هرکسی روی شبکه ارسال می شود. هر اتصال (Nod) بلاک را برای اطمینان از اینکه دستکاری نشده باشد بررسی می کند. اگر همه چیز را صحیح باشد، هر اتصالی این بلاک را به بلاک چین اش اضافه می کند. تمام گره ها در این شبکه، از طریق روش اجماع اقدام می کنند.. آنها درباره ی اینکه چه بلاک هایی معتبر هستند و کدام ها معتبر نیستند به توافق می رسند. بلاک های دستکاری شده توسط سایر اتصالات در شبکه طرد می شوند.

بنابراین برای موفقیت آمیز بودن دستکاری بلاک چین نیازمند دستکاری همه ی بلاک های زنجیره و انجام مجدد اثبات کار برای بدست گرفتن شبکه همتا به همتا آن هم منوط به کنترل بیش از 50 درصد رایانه های موجود در شبکه است و آن هم تنها پس از آنکه بلوک دستکاری شده توسط همه اتصال های موجود در شبکه پذیرفته شد و این تقریبا غیرممکن است. بلاک چین بطور مداوم در حال تکامل است. یکی از پیشرفت های اخیر ایجاد قراردادهای هوشمند (Smart Contract) است. این قراردادها برنامه های کوچکی هستند که بر روی بلاک چین ذخیره می شوند و می توانند به منظور تغییر خودکار سکه ها بر مبنای شرایط خاص استفاده شوند
اطلاعات بیشتر در مورد قراردادهای هوشمند در ویدیو بعدی ارائه خواهد شد.

ایجاد فناوری بلاک چین با افزایش علاقه ی مردم اوج گرفته است. به زودی، دیگران متوجه می شوند که این فناوری می تواند در مواردی دیگر استفاده شود دیگری ذخیره ی اسناد پزشکی، ایجاد دفتر اسناد رسمی دیجیتال یا حتی جمع آوری مالیات و حتی رای گیری؛ بنابراین هم اکنون شما می دانید که تکنولوژی بلاک چین چیست؟، چگونه روی به عنوان فناوری زیرساختی عمل می کند و چه مسائلی را قادر است کند.

لطفا نظر خودتان را در مورد این ویدئو با ما در میان بگذارید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *