چگونه در محیط کار خود انتقادپذیر باشیم؟ بخش دوم

۶- سعی کنید حداقل بخشی از نقدها را قبول کنید. وقتی که در مقام انتقاد قرار می‌گیرید، تمرکز همه افراد بر روی شماست. هر واکنش یا بازخورد منفی از جانب شما که غیرمنطقی یا نشان از نادیده گرفتن انتقادات باشد می‌تواند وجههٔ شما را خراب کند. این چیزی را حل نکرده و به شما چیزی یاد نمی‌دهد. بهتر است کمی هوشمندانه عمل کنید.
اگر با بخشی از انتقادی که متوجه شماست موافقت کنید، قضایا از جهات بسیاری بهتر پیش می‌رود. در چنین موقعیتی، علاوه بر بهبود جو محیط، درها را برای قبول اشتباهات و یادگرفتن از آنها برای خودتان هم باز کرده‌اید. همچنین تمرکز و نظر افراد را از روی رفتار و عکس‌العمل‌های خود به سمت حل مشکل به صورت گروهی جلب کرده و از حملات سایرین به خودتان نیز پیشگیری کرده‌اید.

۷- شنیده‌ها را آنالیز و ارزیابی کنید. شما برای تصمیم‌گیری در خصوص حل مشکلات یا تصحیح اشتباهات، نیاز به زمان کافی برای پردازش اطلاعات دارید. شاید بد نباشد نکاتی که گروه به شما اشاره کرده را یادداشت کرده و آنها را مجدداً بررسی نمایید. تکرار شنیده‌ها به شما در تفکر بهتر و تصمیم‌گیری مناسب‌تر در جهت بازشناسی موقعیت و جلوگیری از بروز مجدد اشتباهات کمک شایانی می‌کند.

۸- بی‌میلی نشان ندهید. چه قبول کنید چه نه، ناراحت یا عصبانی شدن از نقدهای دیگران بر روی موقعیت شغلی‌تان تاثیر می‌گذارد. به جای آن، بهتر است اشتباهات را مد نظر قرار داده با آرامش و تمرکز سعی کنید به بهترین شکل مشکلات اشاره شده را حل کنید. بی‌میلی نشان‌دادن، در بهترین حالت تنها منجر به بی‌میلی بیشتر مدیران نسبت به کار شما خواهد شد.

۹- به یاد داشته باشید که هر اتفاقی دلیلی دارد. اگر یک همکار خاص آنقدر که باید با شما گرم نمی‌گیرد یا نام یک کارمند خاص از دهن رئیس‌تان نمی‌افتد، چندان هم چیز بد و نامطلوبی نیست. گاهی بهتر است شما برای رسیدن به یک موقعیت یا مورد خاص انتظار بکشید. کمی با خود فکر کنید و ببینید آیا وقت آن رسیده که شما در نقطه تمرکز رؤسا و همکاران باشید؟ آیا برای رسیدن به مسئولیت‌هایی که از آن مقام یا موقعیت انتظار می‌رود، آماده هستید؟

۱۰- فضا را باز کنید. اگر از نحوهٔ انتقاد همکار یا همکاران خود دل خوشی ندارید، به آنها فرصت دهید شما را بهتر بشناسند. دلیلی ندارد که عامل ایجاد احساس‌های بد شما باشید. در فرصتی مناسب توضیح دهید که چرا از انتقادشان نارحت می‌شوید و به خودتان و آنها شانسی دوباره برای بهبود روابط کاری‌تان دهید.

۱۱- سعی کنید واقعیت‌ها را قبول کنید. حتی اگر با انتقاداتی که متوجه شماست موافق نیستید، باید این احتمال را بدهید که سایرین ممکن است چیزهایی را ببینند که شما حتی فکرشان را هم نکرده‌اید. این واقعیت است که ممکن است شما نتوانید همه جوانب را در نظر بگیرید. برای مثال اگر آنها به صفتی منفی در خصوص کار با شما اشاره می‌کنند و شما آن را در خود حس نمی‌کنید، بدانید که ممکن است شما آن صفت منفی را داشته باشید در حالیکه خودتان نمی‌دانید.
در این مواقع بهتر است واقعیتی که دیگران قادر به درک آن هستند را پذیرفته و از آن در جهت بهبود وضعیت خود استفاده کنید.

۱۲- اجازه ندهید انتقادات سطح کار شما را پایین بیاورند. در نهایت بهتر است به جای ناراحت شدن، عصبانی شدن، بیخیالی و تمام حس‌های منفی‌ای که ممکن است به واسطه نقد در شما پدیدار شوند، خوشحال باشید و اجازه ندهید تنها چند نقدی که همکاران‌تان نسبت به شما اشاره می‌کنند، شما را از مسیر خارج کند.

نکات مهم

• با رعایت هر آنچه که در بالا اشاره شد، شما مطمئناً بهترین پیشگیری‌ها و واکنش‌ها را نسبت به انتقادات از خود نشان داده‌اید. افرادی که با قبول نقدها مشکل دارند خود را در مسیری بسیار ناهموارتر قرار می‌دهند و کارشان را برای رسیدن به موفقیت در سطح حرفه‌ای سخت می‌کنند.
• اگر شرایط ایجاب کند، ممکن است بحث در خصوص انتقادات وارده منجر به رسیدن به یک نقطه نظر معقول و بی‌طرفانه شود. در این مواقع شما می‌توانید بفهمید شخص انتقادکننده در حال انتقاد مسئولانه از شماست یا در حال سوء استفاده از مقام و موقعیتش نسبت به همکاران یا زیردستانش است.
• همواره سعی کنید پیش از نشان‌دادن عکس‌العمل خوب فکر کنید. این مساله مانع بروز مشکلات بیشتر در آینده می‌شود.
• همیشه به یاد داشته باشید که اگر مورد نقد قرار گرفتید، این کار شماست که از آن انتقاد شده نه خود شما. برای مثال، اگر همکارتان مشغول نقد نامه‌ای است که شما نوشته‌اید، فراموش کنید که نویسنده نامه شما بوده‌اید. فرض کنید کس دیگری نامه را نوشته. به هر حال ایراد مثلاً از لحن نامه است. شما باید مشکل را در آن یافته و آن را برطرف کنید. فکر کنید همکارتان از شما خواسته تا یک نامه معمولی را بهتر بنویسید.
• به یاد داشته باشید و اینطور به قضیه نگاه کنید که همکار شما به این خاطر که از شما یا کارتان خوشش نمی‌آید از شما انتقاد نکرده است. آنها در جهت بهبود کار و رشد بهتر شما و کارتان نقد می‌کنند.
• اغلب اوقات این همکاران هستند که در یک محیط کاری اشتباهات سایر همکاران خود را می‌بینند. به این دلیل که افراد به صورت ناخودآگاه سعی در نمره دادن به خودشان و سایرین هستند.
یک ترفند خوب این است که گاهی اوقات عمداً یک ایراد کوچک که به راحتی به چشم می‌آید و البته حل می‌شود در کارتان نگه دارید. رئیس یا همکاران‌تان، آن را می‌بینند و شما را -با حس همکاری- آگاه می‌کنند. بدین‌ترتیب با یکبار یافتن مشکل، شما انگیزهٔ ایرادگیری آنها را برآورده کرده‌اید. آنها عوامل ایراداتی که بعداً کشف می‌کنند را -به طور مستقیم- شما نمی‌دانند.

برگرفته از: WikiHow

جهت کسب اطلاعات و مشاهده مقالات بیشتر به بخش مقالات آموزشی مراجعه نمایید.

لطفاً نظر خودتون رو درباره این مطلب با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *