چگونه در محیط کار خود انتقادپذیر باشیم؟ بخش اول

1- بپذیرید که شما همیشه نمی‌توانید بدون اشکال باشید. تصور اینکه تمام وظایف مربوط به بخش‌های مختلف پروژه را بدون ایراد و عالی انجام داده‌اید چیزی به جز گول زدن خودتان نیست. ما همیشه ممکن است اشتباه کنیم. و اشتباه می‌کنیم که یاد بگیریم. پس بپذیرید که معصوم نیستید و این را قبول کنید. در این صورت در زمان دریافت نقد، عکس‌العملی عاقلانه‌تر خواهید داشت.

۲- پیش از ارائه هر کار، آن را دوباره چک کنید. پس از پایان کار و پیش از ارائه نهایی آن به مدیران یا مسئولان بخش خودتان، با بررسی مجدد قسمت‌های مختلف آن، مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می‌کند. این چک مجدد در اغلب اوقات منجر به یافتن ایرادات و باگ‌های احتمالی در کار و رفع آنها می‌شود. شما که نمی‌خواهید بخاطر ایراداتی جزئی که مطمئناً در نسخه اولیه کارتان وجود دارند بازخواست شده یا مورد نقد قرار گیرید؟

۳- نقدهایی که در محیط کار از شما می‌شود را شخصی نکنید. اگر همکار، مسئول، مدیر یا رئیس شما انتقادی را در خصوص بخشی از کارتان از شما می‌کند، به هیچ وجه آن را به حساب روابط شخصی نگذارید. اگر از کار شما انتقادی می‌شود، فقط به جنبهٔ حرفه‌ای آن نگاه کنید و از لحاظ شغلی آن را بپذیرید. سعی همه در محیط کار باید این باشد که کار به بهترین شکل انجام شود. با این دید به قضایای کاری نگاه کنید تا انتقادات آزارتان ندهند.

۴- به دقت به نقدها گوش کنید. نقدها، نظرات و پیشنهادات را نادیده نگیرید؛ چرا که در این صورت ممکن است در آینده نیز مجدداً مرتکب همان اشتباهات شوید. همیشه سوالات و نظرات همکاران‌تان را خوب بشنوید و به دنبال پیدا کردن راه حل مشکلاتی که آنها اشاره می‌کنند باشید. انجام صحیح این مرحله از دریافت صحیح انتقادات کار ساده‌ای نیست. یک لحظه غرور بیجا یا تلاش برای انداختن مسئولیت بر دوش دیگران در موقعیت‌هایی شبیه این که به روابط کاری مربوط هستند، می‌تواند همه چیز را خراب و شما را مقصر جلوه دهد.

۵- سعی کنید از انتقاداتی که متوجه شماست یاد بگیرید چطور رفتار کنید. اگر حس می‌کنید در زمان طرح انتقاد از خودتان توسط یک همکار، ناخودآگاه گارد دفاعی می‌گیرید یا عصبانی می‌شوید، سعی کنید در این شرایط حداقل در محیط کار تغییر ایجاد کنید. همیشه این سوال را از خودتان بپرسید: «چگونه باید عمل کنم؟»

ادامه دارد

جهت کسب اطلاعات و مشاهده مقالات بیشتر به بخش مقالات آموزشی مراجعه نمایید.

لطفاً نظر خودتون رو درباره این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *