برای خرید بیت کوین چه باید کرد؟

تصمیم مهم دیگر به این موضوع مربوط می‌شود که با بیت کوین‌‌‌های به دست آمده چه کنیم. قبل از هر چیز، فکر به دست آوردن مجانی تعداد قابل توجه بیت کوین را از سرتان بیرون کنید. به دلایلی که در ادامه خواهم کرد، دیگر یک کاربر معمولی نمیتواند با استفاده از فرایند استخراج، بیت کوین به دست بیاورد. نتیجه کار فرایند استخراج، ایجاد بیت کوین‌‌‌های بیشتر است. چیزهایی به نام فاست وجود دارند که به صورت مجانی یا در قبال مشاهده تبلیغات، تعداد کمی‌بیت کوین را در اختیار شما قرار خواهند داد، اما چیزی که از این طریق، هر بار عایدتان میشود، کمتر از یک سنت است.
به همین دلیل، بهترین کار این است تا بیت کوین‌ها را خریداری کنیم. سوال دیگری که در این مرحله باید بدان پاسخ بدهیم، به مکان و نحوه خرید بیت کوین‌ها و شیوه کار با آنها برمی‌گردد.

دستگاه بیت کوین

دستگاه بیت کوین

بیت کوین‌ها را یا میتوان مســتقیما از یک فرد یــا از مرکز مبادلات خریداری کــرد. در حال حاضر، معروفترین مراکز مبادلات ایالات متحده، ســیرکل و کوینبیس نام دارند. امضای این مراکز مبادلات و مقررات بیت کوین، بدان معناست که باید از مقررات مربوط به آنها، یعنی شناسایی اولیه مشتری (KYC)، تبعیت شود. در نتیجه، مراکز مبادلات فوق الذکر، قبل از ارائه بیت کوین، به سطحی ضدپولشویی(AML)، مثل کارت شناسایی اسکن شده و سندی که محل اقامت شما را نشان بدهد، تایید هویت نیاز خواهند داشت.
هر دو این مراکز مبادلات بیت کوین، با حساب بانکی یا کارت اعتباری شما یا هر دو آنها ارتباط برقرار میکنند. بعد از تایید هویت، میتوانیــد بیت کوین‌‌‌های مورد نظرتان را خریــداری کنید. بیت کوین‌ها به صورت تقریبا آنی، به حساب شــما واریز میشــوند، اما اگر حجم خریدتان خیلی زیاد باشد یا مرکز مبادلات، به خریدتان مشکوک شود، ممکن است بازه زمانی تحویل بیت کوین، به چند روز هم برسد. هر دو این مراکز مبادلات و بیشتر مراکز دیگری که امکان انجام تراکنش‌‌‌های فیات-به-بیتکوین را فراهم میسازند، (ارز فیات یا ارز دستوری، پولی است که ارزشش ذاتی نبوده و تنها ناشی از دستور دولتی یا قانون باشد.) به همین دلیل، به آن‌ها بانک‌‌‌های بیت کوین میگوییم. آن‌ها کلیدهای خصوصیتان (مجموعه ای منحصربه فرد از کاراکترهای تصادفی که دارنده آن میتواند بیت کوین‌ها را از طریق یک کیف پول خاص ارسال کند) را برایتان نگهداری میکنند و اگرچه در ارسال بیت کوین به هر جایی آزاد هستید، اما هر یک از این مراکز، میتوانند حساب شــود، آنگاه احتمالا بیت کوین هایتان را از شما را قفل کنند. اگر هر یک از این مراکز، معسر (درمانده) آنگاه احتمالا بیت کوین هایتان را از دست خواهید داد.
با وجود این احتمال ضعیف، بسیاری از کاربران، هنوز کوین هایشان را در این مراکز مبادلات نگهداری میکنند. به نظر نمیرسد که کوینبیس و ســیرکل، به این زودی‌ها از کار بیفتند. هر دو آن‌ها میلیون‌ها دلار سرمایه گذاری ریسک پذیر نقد را به این کار اختصاص داده اند و هدفشان آن است تا برای چند دهه آینده، همچنان پیش قراولی فضای بیت کوین را در دست داشته باشند. به هر حال، یکی از امکانات خوبی که توسط مراکز مبادلات بیت کوین ارائه میشود، کیف پول وب نام دارد. شما با استفاده از کامپیوتر شخصی یا موبایلتان به راحتی میتوانید به رابطه ای کاربرپسند هر یک از این مراکز دسترســی پیدا کنید. بحث دیگر در این بخش، به حریم شخصی و امنیت برمیگردد. هر دو را شدیدا توصیه میکنند. احراز هویت دوعاملی، اصطلاحی است که برای توصیف هر سیستم امنیتی ای که به دو بخش از اطلاعات نیاز دارد، به کار میرود: گذرواژه و یک چیز دیگر (بخش دوم اطلاعات). بخش دوم اطلاعات، غالبا از طریق پیغام متنی یا از طریق اَپ‌‌‌های محبوب موبایل از قبیل Authy و Authenticator Google، ارائه میشود.

چگونه بیت کوین به دست آوریم؟

چگونه بیت کوین به دست آوریم؟

کیف پول دیجیتال

بعد از تهیه بیت کوین ها، نوبت به نحوه کار با آنها میرسد. اگر تصمیم گرفته باشید که تعداد قابل توجهی بیتکوین بخرید، احتماال تصمیم بعدی شما، انتقال آنها به جایی امن تر از کوینبیس و سیرکل خواهد بود. کیف پول‌‌‌های وب چندامضایی زیادی وجود دارند که امنیت آنها اندکی بیشتر از کوینبیس و سیرکل است و در عین حال، هنوز هم کاربر میتواند به راحتی با آنها کار کند. دو نمونه از کیف پول‌‌‌های محبوبی که قابلیت‌‌‌های امنیتی بسیار خوبی دارند، عبارتند از Coinkite و BitGo. بیتگو که شخصا تجربه کار با آن را داشته ام و چندین انتخاب را برای تعیین کلیدتان در اختیار شما قرار خواهند داد. مثال کلید میتواند به صورت تصادفی توسط مرورگر ایجاد شود، یک شخص ثالث میتواند آن را تولید کند، با استفاده از اَپ هایی که در حال حاضر تنها مبتنی بر iOS هستند، امکان ایجاد کلید را خواهید داشت، همچنین خودتان نیز میتوانید کلید مورد نظرتان را بسازید. استفاده از سرویس شخص ثالث، بدان معناست که در صورت از دست دادن کلید، امکان بازیابی آن وجود دارد. با این حال، این کار مستلزم اعتماد شما به شخص ثالث در حفاظت مناسب از کلیدتان است.
همه گزینه‌‌‌های فوق، به جز تولید برونخــط (یعنی تولید یک کلید رمزگذاری شــده، بدون اتصال به اینترنت)، نسبتا ساده هســتند. برای تولید کلید، میتوان از نرم افزار تولیدکننده کلید BIP32 استفاده کرد.
پیشنهاد من، org.bit32 است. در اینجا، کلیدتان را با دنبال کردن دستورات مختلف تولید میکنید و کلید توسعه یافته BIP32 را در داخل BitGo کپی میکنید. برای آنکه ســطح امنیت به بالاترین حد خود برسد، میتوان مرحله آخر را از طریق رایانه ای غیر از رایانه ای که معمولا استفاده میشود، انجام داد.
بعد از تهیه کیف پول وب چندامضایی و کنترل کردن کلیدهای خصوصی، نوبت به ارسال بیت کوین‌‌‌های کیف پول‌‌‌های سیرکل یا کوینبیس به داخل این کیف پول میرسد. برای انجام این کار، باید از کلید عمومی‌(کلیدی که میتوانید در اختیار عموم قرار بدهید تا افراد دیگر بتوانند بیت کوین‌ها را برایتان ارســال کنند) استفاده کنیم که با 3 شــروع میشــود و ظاهری مانند 3Bi1fhng5LfoDzue5MTfGw9PgHNKKgRkVt دارد (کلید عمومی‌سیرکل یا کوینبیس شما که به طور پیشفرض، چندامضایی نیست، نیز همین شکل و شمایل را دارد، اما به جای 3 با عدد 1 شروع میشود). روی»send»یا»bitcoins send»واقع در کیف پول
تان را در داخل کوینبیس یا سیرکل خودتان کلیک کنید و سپس آدرس BitGo، Coinkite یا کیف پول کاغذی کادر “To”:کپی کنید و دکمه»send»را بفشارید.
ارسال یا دریافت بیت کوین‌ها به/از هر آدرس بیتکوین دیگر نیز از این طریق انجام میگیرد. در شیوه ارسال فوق الذکر، امنیت بیت کوین‌ها نیز به صورت قابل قبولی حفظ خواهد شد. استفاده از این روش، برای مبالغ متوسط پولی که میخواهید خرج کنید (هر مبلغی که مد نظرتان است)، اما نمی‌خواهید به سرعت به فیات تبدیل شوند، مانعی ندارد.

کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال

اخیرا، کوینبیس یک ســرویس کیف پول چندامضایی به نام Vault را راه اندازی کرد. Vault، گزینه ای کاربرپسند اســت که به شــما امکان میدهد تا کلیدها را به راحتی در اختیار افراد قرار بدهید یا در اختیار بگیرید. البته تجربه و شهرت BitGo در این زمینه بیشتر است.
در صورت تمایل به نقد کردن ایــن بیت کوین‌ها به صورت فیات، دو گزینه پیــش رویتان قرار خواهد داشت:

1-فروش مستقیم نقدی آنها به یک فرد (من استفاده از پیپال و سایر تراکنش‌‌‌های برگشت پذیر را توصیه نمیکنم، مگر اینکه بخواهید بیت کوین‌ها را به صورت تجاری به فروش برسانید)

2-برگرداندن بیت کوین‌ها به داخل کوینبیس یا سیرکل و سپس فروختن آنها (در اینجا، پول نقد، بعد از گذشت چند روز کاری، به حساب بانکیتان واریز خواهد شد).
یکی از ایده‌‌‌های خوب برای پس انداز بلندمدت، استفاده از کیف پول کاغذی است. جهت انجام این کار، به نظر من، میتوانید از نرم افزار org.bitaddress، استفاده کنید. این نرم افزار، امنیت و قابلیت استفاده آسان را همزمان با هم فراهم میسازد. نرم افزار مزبور، آدرس‌‌‌های بیتکوین را بر اساس کارهای تصادفی ای که در مرورگرتان انجام میدهید، از قبیل حرکت دادن ماوس و فشردن کلیدهای صفحه کلید، ایجاد میکند و سپس به شما کمک میکند تا با توجه به آن، یک آدرس را بسازید. برای افزایش بیشتر امنیت هر کیف پول، توصیه ما این است که نرم افزار ارائه شده برای آن کیف پول را دانلود کنید (یک لینک روی سایت قرار میگیرد که با کلیک روی آن، امکان دانلود وجود خواهد داشت).
پس از این مرحله، کیف پول را چاپ کنید و با اســتفاده از کیف پول وبی که قبال ایجاد شــده اســت، بیت کوین‌ها را برای آدرس عمومی‌ای که با استفاده از کد QR، برای کیف پول کاغذیتان ایجاد شده بود (یا از طریق وارد کردن دستی آدرس عمومی) بفرستید.
البته، هر یک از این کارها را خودتان هم میتوانید انجام بدهید. در این حالت، برای کار با بیتکوین، به اشخاص ثالث نیازی نیست. از طریق دانلود رونوشت هسته بیتکوین خودتان و زنجیره بلوکی، یک کیف پول بیتکوین را در اختیار خواهید داشــت که امنیت آن به رایانه ای بســتگی دارد که با آن کار میکنید. به این کیف پول، کیف پول محلی میگوییم. به کیف پول محلی ای که ارتباطش با اینترنت قطع است، کیف پول برون خط میگویند که غالبا با عنوان “محل ذخیره سازی سرد”، از آن یاد میشود.
فرایند مزبور، دقیقا کاربرپسند نیست و من استفاده از آن را برای کار با اولین کیف پول بیتکوین توصیه نمیکنم. اگر میخواهید مبالغ بزرگی از پول را با هدف پس انداز آن برای دوران بازنشستگی ذخیره کنید، در صورتی که پس انداز بلندمدت تان را در کیف پول کاغذی قرار نمیدهید، توصیه من، ایجاد کیف پول کاملا محلی، از نوع برون خط است.
هسته بیتکوین و کیف پول آرموری که سرویس‌‌‌های چندامضایی را در اختیار کیف پول‌‌‌های برون خط و محلی قرار میدهند، دو نمونه از محبوب ترین کیف پول‌‌‌های محلی به شــمار میروند. آنها را از طریق سایت‌‌‌های مربوطه، مانند org.bitcoin و com.bitcoinarmory، دانلود کنید و برنامه مربوط به آنها را نصب کنید. در آغاز فرایند نصب، دانلود طولانی مدت (بیش از 50 گیگابایت) زنجیره بلوکی بیتکوین شروع خواهد شد. بعد از تکمیل فرایند مذکور، شما به بخش قانونی و مجاز شبکه بیتکوین تبدیل میشوید که به آن، گره کامل میگویند. پس از این مرحله، نسخه به روز زنجیره بلوکی، همواره در اختیارتان قرار دارد و تراکنش‌‌‌های تاییدشده توسط استخراج گرها نیز منتشر میشوند. انجام این کارها از طریق گره کامل، پهنای باند قابل توجهی را مصرف میکند. برای انجام این کارها اجباری نیست که حتما گره کامل باشید، بلکه هر گره دیگری نیز میتواند به حرکت یکنواخت و امن شبکه بیت کوین کمک کند. در صورت مواجهه با مشکل، به شرط باز بودن درگاه 8333، نرم افزار میتواند هر اتفاقی را مدیریت کند. شما باید تنظیمات مسیریاب(روتر)خودتان را در رابطه با نحوه انجام این کار بررسی کنید.

کیف پول الکترونیک

کیف پول سخت افزاری

از این مرحله به بعد، فرایند مورد استفاده، همانند آنچه در مورد استفاده از کیف پول وب بیان شد، نسبتا ساده اســت. اگر مایل هســتید تا کیف پولتان را به یک کیف پول برون خط تبدیل کنید، کافی است فایل»dat.wallet،»واقع در پوشه برنامه، به یک حافظه یواسبی یا افزاره ذخیرهسازی مشابه با آن انتقال داده شود.
آخرین نکته حائز اهمیت در این بخش، به کیف پول ســخت افزاری مربوط میشود. کیف پول‌‌‌های سخت افزاری، از طریق شرکت‌‌‌های مختلف ایجاد میشوند و این امکان را به شما خواهند داد تا با حداقل اتصال به شبکه بیت کوین، فرایند دخل وخرج آن را انجام بدهید. متاسفانه، من از هیچ یک از این کیف پول‌ها استفاده نکرده ام و نمیتوانم مستقیما در مورد اثربخشی آنها صحبت کنم. پیش قراولان فعلی در این حوزه، عبارتند از: KeepKey، TREZOR و Ledger

 

 

منبع: برگرفته از کتاب راهنمای بیت کوین نوشته یان دی مارتینو

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می‌خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *