نحوه خرید و فروش در الگوی مثلث متقارن

نحوه معامله

برای معامله با این الگو ابتدا بایستی روند قبلی را در نظر داشت. پس از ورود قیمت به درون مثلث از معامله پرهیز کنید تا اخطار ورود صادر شود. این اخطار زمانی صادر می شود که یکی از خطوط روند شکسته شود. به محض شکست می توان در جهت غالب وارد بازار شد اما در بسیاری از مواقع، قیمت خط شکسته شده را مجددا لمس می کند که فرصت بسیار مناسبی برای ورود است(شکل).

نحوه معامله در الگوی مثلث

نحوه معامله در الگوی مثلث

پس از شکست هر یک از خطوط بالایی و پایینی، بهترین نقطه ورود در لمس مجدد ناحیه شکسته شده وجود دارد اما گاهی قیمت بدون هر گونه بازگشت و لمس مجددی به حرکت خود ادامه می دهد.
در روند صعودی، خط بالایی یک خط حمایت و در روند نزولی، خط پایینی یک خط مقاومت می باشد که با شکست آنها می توان به ترتیب خرید و فروش انجام داد.
نقطه هدف همانند آنچه که در بالا گفته شد با توجه به ارتفاع قاعده مثلث محاسبه می شود. ضمن اینکه می توانید از خط کانال ترسیم شده بر اساس بزرگ ترین فراکتال خود مثلث نیز استفاده نمایید که به نظر بسیار دقیق تر به نظر می رسد.

حد ضرر و خطوط حمایت و مقاومت

برای حد ضرر نیز بهتر است از سایر خطوط حمایت و مقاومت استفاده شود.

نکات مهم معامله در الگوی مثلث:

1- اهمیت حجم : طبق یک قاعده کلی هم زمان با نوسان قیمت در داخل مثلث و نزدیک شدن به رأس، حجم معاملات کاهش می یابد اما همزمان با نفوذ قیمت در روند و شکست آن یا به تعبیری هنگام خروج از الگو، حجم معاملات بایستی به صورت قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند. این رفتار در تمام انواع الگوی مثلث (متقارن، کاهشی و افزایشی) صدق می کند.
نکته ای که به واسطه آن می توان نوع الگوی مثلث متقارن (افزایش یا کاهشی) را تشخیص داد، توجه به حجم معاملات می باشد به این صورت که در مثلث متقارن افزایشی، با افزایش و کاهش قیمت به ترتیب حجم زیاد و کم می شود در حالیکه در نوع کاهشی با افزایش و کاهش قیمت به ترتیب حجم کم و زیاد می شود.
٢- الگوی مثلث بایستی واقعا به واسطه برخورد قیمت به خطوط روند بالایی و پایینی تشکیل گردد نه به واسطه اینکه قیمت در میانه این دو خط نوسان داشته باشد. در شکل زیر این مطلب را مشاهده می نمایید که در قسمت بالایی، یک الگوی مثلث ایده آل و در قسمت پایینی، یک الگوی ضعیف قرار دارد.

نکات مهم معامله در الگوی مثلث

الگوی مثلث ایده آل | الگوی مثلث نامناسب

مثال های معاملاتی:

مثال 1: نمودار روزانه سهام شرکت chipotle mexican grill

مثال معاملاتی الگوی مثلث متقارن

مثال معاملاتی الگوی مثلث متقارن

در این نمودار یک الگوی مثلث متقارن تشکیل شده است که با شکست خط بالایی، الگو تکمیل و علامت خرید صادر می شود. با شکست خط مقاومت در قیمت ۱۰۸ دلار، بازار تا هدف مشخص الگو (قیمت ۱۲۲ دلار) که به اندازه ارتفاع قسمت عريض الگو می باشد، بالا می رود. از نکات جالب توجه این مثال، تأیید تکمیل الگو و معامله خرید به وسیله اندیکاتور استوکاستیک در چند روز زودتر است که قبل از شکست خط بالایی الگو و در محدوده قیمت ۱۰۳ با تقاطع دو میانگین متحرک صادر شده است.

مثال ۲: نمودار روزانه سهام شرکت آمازون

مثال معاملاتی الگوی مثلث متقارن


خرید: هنگامی که قیمت بالای خط مقاومت مثلث بسته می شود. فروش: هنگامی که قیمت پایین خط حمایت مثلث بسته می شود.

در این نمودار، سه الگوی مثلث متقارن را مشاهده می نمایید. اولی در میانه روند صعودی تشکیل و موجب ادامه روند تا هدف مورد نظر می شود. سپس دومی نیز شکل می گیرد. سومین الگو در میانه روند نزولی تشکیل و موجب ادامه روند تا هدف مورد نظر می شود.

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *