نحوه راه اندازی ICO

برای توضیح راه اندازی ICO می توان گفت به نظر می رسد که سال گذشته، افراد زیادی به دنبال ICO ها بودند یا می خواستند در آنها شرکت کنند، با مقدار سرمایه کلی که در طول یک سال به اندازه 5 بیلیون مارک، افزایش یافت.

اگر شما در حال مطالعه این متن هستید، شانس این که وارد عمل شوید، وجود دارد. در حالی که پروژه هایی از قبیل توکن اتریوم بی فایده (Useless Ethereum Token) وجود دارد که به احتمال زیاد توسط یک نفر طراحی شده است و هنوز به گونه ای مدیریت می شود که تقریبا ۲۰۰،۰۰۰ دلار ارتقا می یابد ، پروژه آینده شما به مقدار قابل توجهی زمان و همچنین یک تیم اختصاصی برای جذب سرمایه های اساسی نیاز خواهد داشت.

قبل از اینکه ادامه دهیم  باید کمی شفاف­ سازی کنیم: میزبانی یک ICO موفق از ابتدا نسبتاً پرهزینه خواهد بود. برای راه اندازی چنین کمپینی تقریبا ۶۰ هزار دلار مورد نیاز است، اما این رقم می تواند بسته به پروژه و اهداف آن تغییر کند.

همچنین، راه اندازی یک کمپین ICO، نسبتاً زمانبر است. در بیشتر موارد، مرحله قبل از مشارکت عمومی، که شامل تمام فرآیندهای قبل از اولین اطلاعیه بزرگ است، حدود شش ماه تا یک سال طول می کشد.

مرحله پس از مشارکت عمومی ، که شامل تمام مواردی  است که بین اولین اطلاعیه  و فروش واقعی توکن ها رخ می دهد، معمولا  حدود سه ماه طول می کشد. این چارچوب زمانی باید به اندازه کافی طولانی در نظر گرفته شود که توجه عمومی را جلب کند و به اندازه کافی کوتاه در نظر گرفته شود تا مردم این پروژه را فراموش نکنند.

راه اندازی ICO

وقتی نوبت به تیم پروژه می رسد، هیچ قانونی برای تخمین تعداد افرادی که در این پروژه به آن ها نیاز است وجود ندارد. کلید اینجا در اختیار افراد زیادی نیست، بلکه هر حوزه تخصصی لازم برای پروژه را تحت پوشش قرار می دهد تا شکل بگیرد. این افراد شامل توسعه دهندگان، متخصصان بلاکچین و ارزکریپتو، PR و بازاریابی و همچنین مشاوران، شرکا و سرمایه گذاران اولیه می شود.

بنابراین، در سرزمین ICO ها ، هیچ قاعده مشخصی وجود ندارد، رقابت شدید است، زمان یک توهم است و ارزش آینده توکن ها از چیزی جز تقاضا پشتیبانی نمی شود.
برای کمک به شما در هدایت این جنون، یک چک لیست جامع طراحی شده که به شما کمک می کند ICO موفق خود را راه اندازی کنید.

1- با یک ایده بیایید، در مورد آن فکر کنید و مطمئن شوید که پروژه شما واقعا به یک ICO نیاز دارد.

اگر می خواهید پروژه شما موفقیت آمیز باشد، باید این پروژه راه حلی را  ارائه کند که در حال حاضر بازار به آن نیاز دارد، و این راه حل باید به طور عینی بهتر از چیزی باشد که رقبای شما ارائه می دهند. برای رسیدن به این هدف، شما باید درک کاملی از این بازار داشته باشید، مخاطبین هدف خود را بشناسید و مهم تر از همه اینکه بدانید آن ها مایل هستند پول خود را به شما بدهند.

بدیهی است که اگر پروژه شما منابع مالی خود را از طریق یک کمپین ICO تامین می کند،توکن مخصوص خود را خواهد داشت. طبق داده های   CoinMarketCap، در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ ارز کریپتو وجود دارد. بنابراین، اگر توکن شما باید این رقابت را حفظ کند، اجازه بدهید به هر قیمتی شده ارزش خود را به دست بیاورد، توکن شما باید در میزان تقاضای بسیار بالایی قرار بگیرد. برای رسیدن به این هدف، شما باید راه موثر و معنی داری پیدا کنید تا یک ارزکریپتو را با پروژه خود تلفیق کنید ، بنابراین تبدیل به بخش ضروری و یکپارچه محصول خواهد شد.

راه اندازی ICO

اگر شما خمیر دندان می فروشید، آیا واقعا نیاز است که آنرا توکنیزه کنید؟ اگر پروژه شما به طور غیر ضروری از توکن ها استفاده کند، به احتمال زیاد، سرمایه گذاران  تمایلی نخواهند داشت که سرمایه خود را به پروژه شما واریز کنند.

یک روش خوب برای آزمایش ایده و دریافت بازخورد اولیه، ایجاد مبحثی در فروم BitcoinTalk ،  با عنوان پیش از اعلام [pre-ANN] است.

2- رقبای خود را بشناسید.

شما در حال رقابت با چه کسانی هستید؟ یک نفر ممکن است فکر کند که این پروژه دیگری است که خدمات مشابهی به شما ارائه می دهد. خب، در واقع شما برای پول سرمایه گذاران رقابت می کنید ، بنابراین پاسخ این سوال، بسیار ساده است: شما با همه افراد دیگر رقابت می کنید. بله، به معنای واقعی هر ICO که هم زمان با ICO  شما برگزار می شود.

3- در مورد جنبه قانونی مسائل تحقیق کنید و ببینید آیا ICO  ها در کشور شما قانونی هستند یا خیر.

در حال حاضر ICO ها منظم ترین جنبه ارزهای کریپتو هستند. دلیل آن حجم بالای بسته شدن ICO ها  و فرار کردن با سرمایه های جمع آوری شده یا قرار گرفتن در معرض کلاهبرداری ، می باشد.

با این حال در اغلب کشورها، عرضه اولیه سکه، قانونی، منظم و یا تحت مقررات آینده هستند. تا کنون، تنها چین و کره جنوبی، صراحتاً ICO ها را در حوزه های قضایی مربوط به خود ممنوع کرده اند.

در ایالات متحده، شهروندان باید هر گونه درآمد کسب شده و ثروتی که در خارج از کشور به اداره درآمد داخلی (IRS)داده می شود را اعلام کنند. علاوه بر این، کمیسیون امنیت و بورس آمریکا ICO ها را تحت پی گرد قرار می دهد که مطابق با سیاست های سختگیرانه مشتری آنها نیست. به همین علت، تعداد زیادی از پروژه ها مانند Goldmint، Datum، Monaco Visa و بسیاری دیگر ، شهروندان آمریکایی را صراحتاً  از خریدن توکن ها  معاف کرده اند.

مهمترین نکته این است که شما باید نحوه هدایت مقررات ارزکریپتو که در حال حاضر وجود دارند  را یاد بگیرید و به تغییرات آینده آن ها توجه ویژه داشته باشید. نیازی به گفتن ندارد ولی بدانید که هرگز قانون شکنی نکنید. استخدام یک وکیل با تجربه برای  ارزکریپتو و ICO کار اشتباهی نخواهد بود.

بیت کوین

با این حال، به خاطر داشته باشید که حتی اگر هیچ قانونی را نقض نکنید، هر گونه فعالیت مبهم شما، به ویژه اگر در رابطه با رسیدگی به سرمایه ها باشد ، ممکن است توسط جامعه ارزکریپتو، برچسب کلاهبردار بگیرید! اگر این اتفاق بیفتد،  ICO محکوم به شکست خواهد بود.

بنابراین، نه تنها باید از قوانین و مقررات مربوطه پیروی کنید، باید در مورد اینکه که پول مردم را چگونه اداره خواهید کرد، کاملاً شفاف باشید. مخارج، مالیات، برداشت ها و تمام جنبه های مالی پروژه باید با جزئیات دقیق، مورد بررسی قرار گیرد.

4- یک توکن ICO ایجاد کنید.

پروژه خود را به عنوان یک انسان در نظر بگیرید. معمار فنی، اسکلت آن است که کل بدن را پشتیبانی می کند. فن آوری بلاکچین و توکن ها نیز  نقش رگ های خونی را بازی می کنند و بدن را قادر می سازند تا به طور کامل عمل کند.

در ابتدا، شما باید یک برنامه توزیع یکپارچه داشته باشید. این برنامه به شدت به الزامات و برنامه های خاص ICO    بستگی دارد. به عنوان مثال، ممکن است مراحل مختلفی برای  فروش توکن وجود داشته باشد، از جمله، فروش خصوصی ، پیش از فروش، ICO واقعی و یک فروش کلی.

برایICO  های مختلف، ساختارهای مختلفی کار می کنند.  در سال ۲۰۱۳  ،   NXT از طریق فروم BitcoinTalk  به سادگی، موفق به جمع آوری کمک های مالی در یک کیف پول ناشناس شد و به ارزش 16800 دلار بیت کوین، ارتقا یافت.

از سوی دیگر، ما تلگرام را  داریم که در طی یک  پیش فروش نسبتاً  محرمانه ۸۵۰ دلار افزایش یافت، و ظاهرا آن ها در حال آماده سازی دور دوم، پیش فروش، با هدف دوبرابر کردن مقدار سرمایه گذاری حتی قبل از برگزاری ICO واقعی هستند.

توکن ICO

سپس، باید مشخص کنید که توکن ها دقیقا چگونه توزیع خواهند شد. از قبل تصمیم بگیرید که به طور کلی چند عدد توکن منتشر خواهد شد ، چه تعدادی از آن ها بین اعضای تیم شما توزیع خواهند شد و در هر مرحله از فروش، چند توکن فروخته خواهد شد. در نهایت، تصمیم بگیرید که در کدام موقعیت خاص، توکن های اضافی را  منتشر خواهید کرد.

وقتی نوبت به  پلتفرم های بلاکچین که برای صدور توکن های ICO مورد استفاده قرار می گیرد، می رسد، بازار واقعاً رقابتی نیست. با توجه به داده های   ICOWatchList،  81.7 درصد از پروژه ها از پلتفرم اتریوم استفاده می کنند در حالی که ۹  درصد دیگر، پلتفرم های بلاکچین را برای  توسعه سیستم عامل خود انتخاب می کنند. البته خدمات دیگری مانند Waves ، Stratis  یا Hyperledger وجود دارد، اما سهم کلی آن ها از بازار تنها 3.7 درصد است.

ایجاد توکن به خودی خود ، فرآیند نسبتا ساده ای است، به خصوص وقتی نوبت به توکن های اتریوم  ERC۲۰ می رسد. وب سایت اتریوم حتی کد مورد نیاز شما را لیست می کند.با این حال اختصاصی کردن جنبه های مشخصی از منطق فروش جمعی برای توکن های خود، کمی دشوار به نظر می رسد ، بنابراین اگر شما کاملا بر تکنولوژی مسلط نیستید، فرد متخصصی را برای انجام این کار استخدام کنید. برای اطلاعات دقیق تر، راهنمای ما را در  پلتفرم های  ICO بررسی کنید.

5- یک برگه سفید بنویسید.

یک برگه سفید، در اصل یک سند فنی است که با جزئیات ممکن، کل پروژه شما را توصیف می کند. در حالت ایده آل، برگه سفید باید همه چیز را پوشش دهد: تحلیل بازار، نظر شما در مورد پروژه، استراتژی توسعه، معماری و اهداف، اطلاعات در مورد توکن و توزیع آن، مسائل قانونی، منابع در دسترس ، توصیف اعضای تیم، سرمایه گذاران اولیه و غیره و غیره و غیره،  همه چیز.

راهنمای ما در مورد چگونگی نوشتن یک برگه سفید را بخوانید.

بیت کوین

البته، هر سرمایه گذار احتمالی، شرح فنی مفصل  پروژه شما را  با دقت مطالعه نخواهد کرد. شاید فقط ده نفر کل آن را بخوانند. اما این ده نفر ، کسانی هستند که برگه سفید شما باید آنها را راضی بکند،  چرا که  آن ها
می توانند  مشکلات جدی را برای ICO شما ایجاد کنند.

علاقه مندان بلاکچین درک خوبی از جنبه های فنی دارند و همچنین از میزان تخصص قابل توجهی برخوردارند، آنها از اشخاص بسیار برجسته و باارزش جامعه هستند. آن ها رهبران نظرات ده ها هزار نفر از مردم هستند. اگر یک کمپین PR بزرگ را اجرا کنید، اما پروژه شما تعدادی نقص آشکار داشته باشد، این افراد شانس خود برای افشای آن ها را از دست نخواهند داد.

6- یک وب سایت راه اندازی کنید.

محتوا:

در واقع مردم فقط به سه چیز علاقمند هستند: تیم، اهداف پروژه و اقدامات برای تضمین حمایت از منافع سرمایه گذاران.

وب سایت Nuvus

یکی از اولین چیزهایی که در وب سایت Nuvus خواهید دید، تفکیک دقیق ساختار فروش توکن است. نه تنها این بلوک اطلاعات را به صورت واضح ارائه می کند، بلکه قویاً به ساخت FOMO یا ترس از مفقود شدن کمک می کند.

بخش «تیم» این وب سایت باید حاوی اسامی، عکس های با کیفیت بالا، بیوگرافی مختصر، (تمرکز ویژه بر مهارت های اعضای تیم مرتبط با این پروژه خاص)و ارتباط با شبکه های اجتماعی باشد. به پروژه شخصیت می بخشد.

بخش تیم ICO

بخش تیم همان ICO باید دارای اطلاعات مفیدتری باشد، ما حتی نقش افرادی که در پروژه کار می کنند را
نمی دانیم.

ICO

ClearCoin شامل بیوگرافی های بسیار مفید است. اگرچه می توانند کوتاه تر باشند.

ClearCoin 

بخش دیگری از وب سایت شما که بسیار مهم است، نقشه راه می باشد. نقشه راه باید به صورت واضح و واقع بینانه اهداف قابل دستیابی را در بر داشته باشد و چهارچوب زمانی آن ها را مشخص کند. . یک نقشه راه با چند نقطه عطف مهم که هم اکنون در حال سپری شدن هستند بدون شک به سرمایه گذاران اعتماد بیشتری در پروژه شما می دهد.

به طور ایده آل، جدول زمانی شما باید شامل تاریخ های معین از یک انتشار آلفا، انتشار بتا، انتشار عمومی و تمام نقاط عطف آینده باشد که باید ذکر کنید. تاریخ ها نباید مبهم باشند، شما باید تا جایی که ممکن است خاص باشید. تفکیک هزینه های مربوط به هر وظیفه مشخص شده در نقشه راه نیز یک ایده نسبتا خوب خواهد بود.

نقشه راه

نقشه راه

برنامه های تاریخی

نقشه های راه می توانند به صورت های مختلفی ارائه شوند. مثال های بالا از Nuvus ، Sapien  و PikcioChain  حاوی برنامه های آینده و برنامه های تاریخی هستند که نسبتا مفید هستند و تاریخ های معین را در نظر  گرفته اند.

در نهایت، اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات مربوط به توزیع توکن به راحتی در دسترس سرمایه گذاران آینده شما قرار دارد. اجازه دهید آن ها بدانند که  چه بخشی از ارز پروژه شما بین تیم توسعه توزیع خواهد شد و دقیقا چند نفر قادر به خرید آن خواهند بود.

به طور سنتی، لینک های شبکه های اجتماعی پروژه در پایین وب سایت قرار می گیرنده، مانند آنچه Shping انجام داده است:

شبکه های اجتماعی

البته، همیشه گزینه های دیگری نیز وجود دارند، همانطور که با استفاده هوشمندانه از این بخش در بالای صفحه وب سایت ClearCoin نشان داده شده است:

برنامه های تاریخی

7-صفحه آرایی

هنگامی که تمام محتوای آماده برای چاپ را دارید، برای چیدمان وب سایت کمی زمان صرف کنید. این روزها، اکثریت مطلق پروژه ها ساختار یک صفحه ای را انتخاب می کنند. بدون شک، این یک روش بسیار مناسب و با دسترسی آسان برای ارائه تمام اطلاعات لازم در همان راستایی است که از قبل مشخص شده است. با این حال، این فقط شما هستید که می توانید مناسب ترین ساختار برای وب سایت پروژه خود را انتخاب کنید.

8-امنیت

چیزی که قطعا نمی خواهید در مورد وب سایت شما رخ دهد، این است که در زمان های مختلف از کار بیفتد. زمانی که ICO  شما شروع می شود، اگر به اندازه کافی از توجه جامعه برخوردار باشد،  هزاران نفر ، همزمان به وب سایت شما هجوم خواهند آورد. آخرین چیزی که شما در این وضعیت می خواهید، از کارافتادن وب سایت است، بنابراین مطمئن شوید که در یک سرویس میزبانی خوب و قابل اعتماد سرمایه گذاری کنید.

امنیت

علاوه بر این، هک و حملات DDoS نیز یک تهدید متداول برای هر پروژه ای است که در  حال اجرای یک  ICO  می باشد.  مثال های زیادی از وب سایت های رسمی هک شده و آدرس های  کیف پولی که جایگزین شده اند وجود دارد. در نتیجه، سرمایه گذاران ناخواسته پولشان را برای کلاهبرداران ارسال کرده اند.

همچنین، اگر یک کمپین PR بزرگ را اجرا می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که  تمام اقدامات لازم برای محافظت از پروژه در برابر حملات کلاهبرداری اینترنتی انجام شده باشد. بسیار متدوال است که افراد کلاهبردار با یک حمله اسپم از طریق تمام شبکه های اجتماعی ممکن با پیامی مشابه این که” وب سایت ما به طور موقت از کار افتاده است، به جای آن از این لینک استفاده کنید” به سرور شما حمله DDoS  داشته باشند.

9-طراحی

طراحی وب سایت، باید به طور ایده آل ماهیت پروژه شما را منعکس کند، باید قابل اعتماد، جذاب و حرفه ای و در عین حال دوستانه باشد. حتی یک اشتباه کوچک در قالب بندی متن بسیاری از سرمایه گذاران را منصرف خواهد کرد. قطعا برای ساخت و طراحی وب سایت پروژه، متخصصانی را در این زمینه استخدام کنید.

در ادامه، مواردی که یک وب سایت کامل باید آنها را داشته باشد، به صورت خلاصه آورده شده است:

 • فرم اشتراک
  – ویدیو ارائه
  – نقشه راه: چه کاری، چه زمانی و چطور می خواهید آن را انجام دهید.
  – شرح ICO پروژه
 • تیم
  – عکس های با کیفیت بالا، بیوگرافی های مختصر، لینک شبکه های اجتماعی
  – پوشش خبری: تصویر با Vitalik Buterin و دیگر اعضای برجسته جامعه ارزکریپتو، لینک مقالات  و انتشارات، ویدیو ارائه ها و مذاکرات
  – شرح محصول
  – موارد واقعی
  – اسناد: شرایط ، اصطلاحات فنی، برگه سفید و غیره.
  – شرکا، مشاوران، سرمایه گذاران اولیه
 • اطلاعات تماس و لینک حساب شبکه های اجتماعی پروژه

10-ترجمه

همچنین لازم به ذکر است که اگر واقعا در حال توسعه یک پروژه جهانی هستید، ممکن است بخواهید وب سایت پروژه را به زبان مادری مخاطبان خود ایجاد کنید. وقتی نوبت ICO  ها می رسد، کارآمدترین زبان ها برای ترجمه تمام اطلاعات مربوطه، چینی، ژاپنی، کره ای، روسی، آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی هستند.

با توجه به اینکه هزینه ایجاد یک ICO موفق از آغاز، تقریباً ۶۰.۰۰۰ دلار است، مقدار نسبتا کمی از پول را به ترجمه اختصاص خواهید داد. بسته به زوج های زبانی ، ترجمه یک برگه سفید، ۲۵ صفحه ای توسط یک فرد حرفه ای یا یک نمایندگی،  باید بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه داشته باشد.

اگر قصد دارید که یک وب سایت چندزبانه ایجاد کنید، از استخدام مترجمان حرفه ای که کارشان را خوب انجام می دهند، اطمینان حاصل کنید. حتی کوچک ترین اشتباه باعث خواهد شد که پروژه شما غیر حرفه ای به نظر برسد و سرمایه گذاران بالقوه را از دست بدهد.

11- PR و بازاریابی

شما همه کارهای لازم را انجام دادید. یک ایده مطرح کردید، یک تیم اختصاصی جمع کردید، یک برگه سفید را نوشتید، توکن خود را ایجاد کردید و مطمئن شدید که کمپین ICO شما با تمام قوانین و مقررات سازگار است. اکنون زمان ارتقای آن فرا رسیده است. در غیر این صورت، هیچ شانسی برای کسب درآمد وجود ندارد.

PR و بازاریابی

از این که مقدار قابل توجهی از پول را به بازاریابی اختصاص داده باشید، اطمینان حاصل کنید. قیمت لیست اطلاعات پرداخته شده می تواند از حدود ۴۰۰ تا ۱۵.۰۰۰ دلار  تا یک عدد مجازی نامحدود، تغییر کند. یک مدیر اجتماعی خوب که مسئول شبکه های اجتماعی پروژه شما خواهد بود، حداقل ۲،۰۰۰ دلار در ماه برایتان هزینه خواهد داشت.

هم چنین مطمئن شوید که از تبلیغات پرداخت شده، کاملاً به نفع خود استفاده کنید. این شامل تبلیغات گوگل، تبلیغات فروم و غیره است. به ازای حدوداً 5000 دلار، شما می توانید از یک پایگاه کاربری مناسب از سرمایه گذاران برخوردار باشید. در نهایت، در نظر بگیرید که چه مقدار پول (یا توکن ها) را به  طرح های تشویقی اختصاص خواهید دارد ، چرا که این برنامه ها بخشی از کمپین PR شما هستند.

به طور مشابه با طراحی وب سایت، برنامه ریزی یک کمپین PR، جایی است که شما باید از نقطه نظر یک سرمایه گذار احتمالی به پروژه خود نگاه کنید. در نظر بگیرید که مخاطبین شما چگونه و از چه طریقی در مورد این پروژه اطلاعات کسب می کنند و از همه مهم تر، این پروژه دقیقا به چه صورتی به آن ها ارائه خواهد شد.

شما باید بتوانید موقعیت پروژه تان در بازار فعلی را به صورت دقیق مشخص کنید و اولین خط ارتباطی خود را کنار هم قرار دهید: یک F.A.Q. و اصطلاحات فنی و شرایط شما.

کل بازار ارزکریپتو توسط یک نیروی ویژه قدرتمند ساخته شده است : FOMO ، یا ترس از دست دادن . اگر تبلیغات در مورد پروژه شما، چنان قوی باشد که باعث شود سرمایه گذاران باور کنند که اگر در آن مشارکت نکنند فرصت شگفت انگیزی را از دست خواهند داد، قطعاً سرمایه گذاری خواهند کرد

12- ارتباط مداوم ضروری است

اطمینان حاصل کنید که تیم شما، هم قبل از برگزاری کمپین ICO و هم در زمان برگزاری آن ،  به صورت مداوم با سرمایه گذاران در ارتباط هستند. هر چه از کانال های ارتباطی بیشتری استفاده کنید، احتمال موفقیت پروژه شما بیشتر خواهد بود. به شبکه های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک و فروم هایی مانند BitcoinTalk و      Reddit  فکر کنید.

13- بخشی از جامعه ارزکریپتو باشید.

اینجا برخی از روش هایی که از طریق آن می توانید با جامعه ارزکریپتو در تعامل باشید، معرفی شده است:

فروم ها:

بخش اساسی کمپین PR شما. در گذشته، اغلب ICO ها در فروم های مربوط به بیت کوین برگزار
می شد. BitcoinTalk همان چیزی است که شما باید روی آن تمرکز کنید، چرا که در حال حاضر، بزرگ ترین و محبوب ترین پلفترم می باشد، به خصوص زمانی که نوبت اعلامیه های ارزهای کریپتو جدید می رسد. البته نباید  فروم هایی از قبیل Bitcoin.com، AltcoinTalks،  BitcoinGarden و بسیاری دیگر را فراموش کرد.

تقویم هایICO:

مردم باید بتوانند به صورت اتفاقی به کمپین شما دسترسی پیدا کنند. تقویم های ICO  زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران بالقوه را قادر می سازد تا ICO های آینده را ردیابی کنند و شما باید از مزایای چنین سرویس هایی بهره مند باشید. نمونه های برجسته شامل تقویم های  CoinTelegraph، TokenMarket، ICOAlert و بسیاری دیگر می باشد.

Reddit:

به این مورد توجه ویژه ای داشته باشید. Reddit بیش از ۴۰ subreddit دارد که به تنهایی با بیت کوین مرتبط است و زمانی که نوبت ارزهای کریپتو می رسد، شاید فعال ترین شبکه اجتماعی باشد.همچنین     subreddit  های متعددی وجود دارد که به آلتکوین ها اختصاص دارند، همچنین آن دسته از subreddit  هایی که به طور کامل روی ICO ها متمرکزند، مانند r/icocrypto (ICO های آتی و فعال) ، r/ico و r/ICOanalysis.

علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید  که به طور مداوم بر پلتفرم نظارت دارید و از نوار جستجو برای پیدا کردن و پی گیری مباحث مربوط به پروژه خود و همچنین ICO آن استفاده کنید. در واقع بررسی و پاسخ دادن به سوال های مردم، بخش بزرگی از کمپین بازاریابی شما خواهد بود.

تصمیماتQuora :

Quora  جامعه ای است که برای کاربرانی که سوال می پرسند، ساخته شده و پاسخ های جامعی به آن ها می دهد. در حالی که مانند بسیاری از موارد دیگر مرتبط با ارزهای کریپتو، در مورد این مقاله خاص تحقیق می کنم، باید حداقل چند صد بار از Quora بازدید کرده باشم. بهترین استراتژی شما این است که اجازه ندهید افراد دیگر درباره پروژه شما بحث و تبادل نظر کنند، اما مستقیما به سوالات پاسخ دهید. مانند فروم ها و Reddit ارتباطات پیش قدمانه، اینجا موثرتر خواهد بود.

Slack  و  Telegram :

این دو پیامرسان هایی هستند که به صورت گسترده، توسط جامعه ارزکریپتو مورد استفاده قرار می گیرند، هر دو سرویس، این امکان را به شما می دهند که کانال بسازید، این کانال ها موثرترین راه ارتباطی به روز با مخاطب های کمپین شما می باشد. علاوه براین، می توانید برای سرمایه گذاران بالقوه خود گفتگویی (چت) ترتیب دهید تا باهم در ارتباط باشید و در مورد پروژه بحث کنید. هر چه بیشتر در این باره صحبت کنید، به احتمال زیاد پول بیشتری جذب خواهید کرد. علاوه بر این، شما می توانید از کانال های موجود و گفتگوها (چت ها) برای ترویجICO  خود استفاده کنید.

گروه های حرفه ای LinkedIn :

با توجه به اینکه وب سایت پروژه شما لینک هایی برای اعضای تیم شما (حساب های کاربری) ایجاد می کند، این سرویس به یک ابزار بسیار مفید دیگر برای ترویج و القا اعتماد به سرمایه گذاران بالقوه پروژه شما تبدیل می شود. در این سرویس، سرمایه گذاران خواهند دید که پروژه شما تا چه حد در جامعه ارزکریپتو ریشه دارد. علاوه بر این، گروه های حرفه ای مانند گروه Launch ICO، گروه ICO و بسیاری دیگر وجود دارند که در آن ها می توانید بحث کنید و کمپین خود را تبلیغ کنید.

گروه های Facebook:

برای ICO خود ، قطعا یک صفحه فیس بوک ایجاد کنید، چرا که برای بسیاری از افراد ، این راحت ترین راه دستیابی به یک استارت آپ می باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید که این پلتفرم نمی تواند به عنوان ابزاری برای ترویج ICO مورد استفاده قرار گیرد، چون Facebook همه تبلیغات مربوط به ارزکریپتو و ICO را ممنوع اعلام کرده است. با این وجود، هنوز هم گروه های خاص زیادی وجود دارند، که می تواتید کمپین خود را آنجا تبلیغ کنید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که Facebook بسیار بین المللی است و ممکن است بتوانید تعداد زیادی گروه با زبان های خاص پیدا کنید که برای ارتقای ICO شما مناسب باشد.

بازاریابی از طریق پست الکترونیک

شما باید با یک ایمیل هفتگی، مخاطبان خود را از جدیدترین اخبار مطلع کنید. همچنین می توانید تاریخ شروع ICO خود را یک ماه، یک هفته یا حتی پنج دقیقه قبل از شروع آن، به آنها یادآوری کنید. با این وجود، چیزی را به آنها تحمیل نکنید و ایمیل های زیادی ارسال نکنید.

طرح های تشویقی

این روزها، بسیاری از ICO ها طرح های تشویقی ارائه می کنند. چنین برنامه هایی متضمن پاداش های مالی برای فعالیت های  PRکاربران هستند. اساساً، این به معنی پرداخت پول برای ترویج ICO شما در فروم ها، حفظ مباحث زبان های خاص در سرویس های مختلف و پیامرسان ها ، ترجمه و بومی سازی اسناد، پست های رسانه های اجتماعی، بلاگ ها و غیره است.

اگرچه این روش مزایای زیادی دارد، ولی نباید در آن زیاده روی نکنید. کاربران با تجربه به راحتی هزینه پست ها و انتشارات را تعیین خواهند کرد، و اگر این موضوع فاش شود که پروژه شما از طرح های تشویقی،
سو استفاده می کند، ناچاراً جامعه دچار تردید خواهد شد. در پایان روز، هیچ کس تبلیغات تهاجمی را دوست ندارد و بدون اینکه نیازی به پرداخت هزینه  برای ترویج در جامعه باشد، محصول شما باید بتواند خودش را به فروش برساند.

هشدار مهم:

اگر کمپین شما قرار است موفق شود، باید از راهی که امکان دارد آن را تبلیغ کنید، و اطمینان حاصل کنید که تا حد امکان به تعداد زیادی از افراد در جامعه دست یافته­ اید. اما این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما و تیم بازاریابی تان در مورد هر  انتشار، پست و یا پاسخ گویی بسیار محتاط عمل کنید.

حتی اگر تنها چند کاربر در هر فروم، subreddit  یا شبکه اجتماعی دلیلی برای مشکوک شدن به این موضوع داشته باشند که ICO شما یک کلاهبرداری است، به شدت بر نتیجه کمپین شما تاثیر خواهد گذاشت. سایر سرمایه گذاران بالقوه در مورد پروژه شما، بررسی های کامل را انجام می دهند و متوجه این نظرات منفی در مورد آن خواهند شد. هیچ ICO نمی تواند چنین ریسکی را بپذیرد، بنابراین همیشه دقت کنید که کلمات خود را با دقت انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که برای یک کمپین ICO هیچ چیز مخرب­تر از این نیست که از طریق جامعه ارزکریپتو، برچسب کلاهبرداری بر روی آن زده شود.

ICO

14- راه اندازی یک ICO

تبریک، عرضه اولیه سکه شما راه افتاد! اما چه مدت ادامه پیدا می کند؟ بیاید یک نگاهی به برخی از ICOهای موفق گذشته، بیندازیم:

 • Mastercoin (Omni Coin فعلی) – ICO آن یک ماه طول کشید، و به اندازه 750,000 دلار ارزش بیت کوین افزایش پیدا کرد.
 • Stratis – ICO آن 36 روز طول کشید، و تقریباً 600,000 دلار افزایش یافت.
 • Ethereum– فروش توکن ها 42 روز طول کشید و 18 میلیون دلار افزایش یافت.
 • NXT– ICO آن در  51روز برگزار شد، و تقریباً 14,000 دلار افزایش یافت
 • Waves– فروش توکن ها 49 روز طول کشید و 16 میلیون دلار افزایش یافت.

با توجه به آمار گفته شده و انجام محاسبات ساده ریاضی، می توانیم به این نتیجه برسیم که:

مدت ایده آل برگزاری یک ICO موفق، 41 روز است. البته، این فقط یک مقدار میانگین است که بر اساس 5 کمپین به دست آمده است و به معنی نسبت طلایی نیست.

با این حال، تا حدودی وضعیت بازار فعلی را منعکس می کند. این بازه زمانی به اندازه کافی طولانی است کهFOMO  و تبلیغات مربوط به پروژه شکل بگیرد، که باعث جذب افراد بیشتر و سرمایه گذاری بیشتر می شود و در عین حال آنقدر طولانی نیست که سرمایه گذاران برای دیدن برخی نتایج واقعی و نحوه پیشروی پروژه دچار مشکل شوند.

راه اندازی یک ICO

ارتباط مهم ترین ابزار مدیریت پروژه های مرتبط با ارزهای کریپتو می باشد، که اهمیت آن به خصوص در زمان برگزاری ICO  صدق می کند. در حالت ایده آل، شما باید در تمام زمینه های پروژه ،  از افراد متخصص استفاده کنید. به یاد داشته باشید، این یک دوره زمانی تعیین کننده در تاریخ پروژه شماست، افرادی وجود خواهند داشت که قبل از مشارکت، به دنبال پاسخ سوالات فوری خود هستند ، یا صرفا در مورد نحوه انجام کار راهنمایی می خواهند.

از همه مهم تر، شما باید از نظارت تمام وقت متخصصان امنیتی بهره بگیرید. در هر لحظه،  ممکن است وب سایت شما در معرض حمله قرار بگیرد، همانطور که  در مورد ICO متعلق به Coindash ، در 17 جولای 2017، این اتفاق افتاد. وب سایت آن ها در اولین روزهای فعالیت خود هک شد که منجر به از دست رفتن ۷ میلیون دلار شد.

بعد از برگزاری یک ICO، چه اتفاقی می افتد؟

اگر ICO شما موفقیت آمیز بود، به این معنی است که جامعه به وعده خود عمل کرده است. اکنون، پس از پایان کمپین، نوبت پروژه شماست که به وعده خود عمل کند. اکنون زمان توزیع توکن هاست، نقشه راه خود را دنبال کنید و تا جایی که می توانید تلاش کنید تا حد حد ممکن ارزش بیشتری را به مشتریان و دارندگان توکن، تحویل دهید.

اساساٌ، این فقط ابتدای راه است. ICO شما، آسانترین بخش بود. حالا که پروژه شما سرمایه موردنیاز را جمع کرده است، توسعه محصول نهایی باید آغاز شود یا ترجیحاً، در مقیاس بزرگتری ادامه یابد. در این مرحله، پروژه شما نه تنها سرمایه لازم برای انجام کارمورد نظر را دارد، بلکه یک تعهد اخلاقی و همچنین یک تعهد مالی در مقابل سرمایه گذاران نیز دارد.

توکن های خود را مبادله کنید

البته، تنظیم دقیق محصول، رویای شما در مورد تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق را تحقق خواهد بخشید و جامعه ارزکریپتو را از طریق توسعه به محل بهتری تبدیل می کند.اما در این میان، تیم و سرمایه گذاران شما، انتظار دارند که پروژه کار دیگری نیز انجام دهد: همه را ثروتمند کند!

راه اندازی ICO

در این راستا، توکن های شما باید مورد تقاضا قرار بگیرند، باید باارزش باشند و از همه مهمتر باید حداقل در یک لیست مبادله ارزکریپتو قرار بگیرند. بازارهای مبادلات مختلف، الزامات مختلفی را برای توکن ها تعیین خواهند کرد، اما اگر پروژه شما چیز منحصر به فرد و واقعا ارزشمندی را به جامعه ارزکریپتو ارائه می کند، نباید برای ملحق شدن به آن مشکلی داشته باشید.

Poloniex یکی از بزرگترین و باسابقه ترین بازارهای مبادلات است و نقل و قول مستقیمی از وب سایت آنها وجود دارد:

 ما یک معیار قطعی برای تعیین اینکه یک پروژه منحصر به فرد است، نداریم. ما به جامعه توجه می کنیم و پروژه هایی را انتخاب می کنیم که به اعتقاد ما، منحصر به فرد و نوآورانه هستند و کاربران ما برای مشارکت در آن، مشتاق هستند. . ما همچنین به دنبال محصولاتی هستیم که به شدت مورد تقاضای بازار هستند.

دیگر بازار مبادله بزرگی که وجود دارد، Binance می باشد، که به تنهایی یک تیم را برای بررسی برنامه های کاربردی توکن های جدیدی که در انتظار قرار گیری در لیست هستند، اختصاص داده است. اغلب بازارهای دیگر، به توکن شما نیاز دارند تا بتوانند به شیوه مشابه، ارزش آن را ثابت کنند.

ویژگی های اساسی که هر سکه ای که در لیست مبادله قرار می گیرد، باید داشته باشد:

اسم سکه : باید به گونه ای باشد که معرفی کننده خودش باشد، همچنین هم اسم با پروژه شما باشد، یا چیزی شبیه به آن.

علامت تجاری سکه : معمولاً سه حرف که برای همیشه معرف توکن شما خواهد بود. برخی اوقات، تعداد این حروف به پنج هم می رسد و هیچ عددی نباید به کار گرفته شود.

توصیف پروژه شما و توکن آن: شما نیاز دارید که هر بازار مبادله ای که سعی می کنید توکن شما با یک ماموریت روشن و یک تبلیع برای سکه خود، در لیست  آن قرار گیرد را فراهم کنید. چرا آنها می خواهند آن را در لیست قرار دهند؟چه عاملی، سکه شما را از صدها سکه شناوری که در اطراف آن وجود دارد، متمایز می کند؟

لوگو سکه : شما باید یک لوگوی جذب و به یاد ماندنی برای  توکن خود طراحی کنید. لوگو نارنجی رنگ
بیت کوین را در نظر بگیرید که به سرعت قابل شناسایی است. اکثر مبادلات لوگوهایی در قالب PNG با یک پس زمینه شفاف را می پذیرند.

تاریخ راه اندازی: این تاریخ، باید روز اول کمپین ICO باشد.

لینک GitHub : بیشتر مبادلات قبل از اینکه در نظر داشته باشند یک سکه را در لیست خود قرار دهند، به یک کد منبع نیاز دارند.

کد منبع که توسط یک شخص سوم مورد اعتماد، بررسی می شود، و باید به گونه ای باشد که خودش را معرفی کند.

هزینه پذیرش (در برخی موارد):  در صورتی که مراقبت کافی لازم باشد، ممکن است برخی از مبادلات قبل از اینکه توکن شما در لیست آنها قرار بگیرد ، شما را ملزم به پرداخت هزینه بکنند. به عنوان مثال،  Bittrex  به کاربران خود هشدار می داد و باید هزینه ۵،۰۰۰ دلاری را پرداخت می کردند با این حال به نظر می رسد که از آن زمان به بعد این قانون را کنار گذاشتند.

در صورتی که مطمئن نیستید در کدام بازار مبادله شرکت کنید، اسامی برخی از بزرگ ترین مبادلات ارزکریپتو از نظر حجم معامله، آورده شده است:

 • Bitfinex
 • Bithumb
 • Bittrex
 • HitBTC
 • bitFlyer
 • Poloniex
 • GDAX
 • Kraken
 • Bitstamp
 • Binance

منبع: cointelegraph

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *