میزان پوشش دادن يك موضوع

شاید باور آن سخت باشد، ولی یکی از پارامترهای مهم سئو همبستگی اثبات شده ای میان عمق پوششی که مطالب یک صفحه درباره یک مقوله خاص ارائه می دهند و رتبه آن صفحه در نتایج جستجوی گوگل وجود دارد. بر همین اساس صفحاتی که اطلاعات عمیقی در یک زمینه خاص و تخصصی ارائه می کنند نسبت به صفحاتی که مطالب سطحی درباره موضوعات مختلف بیان می کنند شانس بیشتری برای نمایش در نتایج جستجوی گوگل خواهند داشت.

سرعت بارگیری صفحه توسط HTML

از مهم ترین پارامترهای مهم سئو سرعت یک وب سایت می باشد. سرعت یک وب سایت از طریق زمان پاسخ آن به درخواست های مختلف کاربرانش محاسبه می شود. وب سایتهای پرسرعت باعث خوشحالی تمام کاربران می شوند. وب سایت های پرسرعت علاوه بر جلب رضایت کاربران، باعث کاهش هزینه های عملیاتی نیز می شوند. مطالعات نشان می دهند که کاربران زمان کمتری را صرف وب سایت هایی با سرعت پایین می کنند. هر دو موتور جستجوی بزرگ دنیا یعنی گوگل و بینگ از سرعت بارگیری صفحات به عنوان یک فاکتور در رتبه بندی نتایج خود استفاده می کنند. عنکبوت های خبره موتورهای جستجو می توانند با استفاده از کدهای HTML هر صفحه سرعت بارگیری آنها را با دقت خوبی تخمین بزنند.

سرعت بارگیری صفحه در مرورگر کروم

گوگل علاوه بر کدهای HTML از داده های زمان انتظار کاربران مرورگر کروم برای بارگیری صفحات مختلف استفاده می کند. تلفیق اطلاعات این دو با یکدیگر به گوگل کمک می کند تا اطلاعات دقیق تری از سرعت بارگیری صفحات مختلف به دست بیاورد.

استفاده از AMP

به شکل ساده و کوتاه، AMP به معنای افزایش سرعت بارگیری صفحات در تلفن های همراه است. هرچند استفاده از این فناوری به طور مستقیم روی رتبه بندی یک وب سایت در الگوریتم گوگل تاثیر ندارد، ولی به طور غیرمستقیم باعث بهبود رتبه کسب و کارهایی خواهد شد که بخش عمده ای از کاربران آنها از تلفن های همراه برای دسترسی به وب سایتشان استفاده می کنند. گوگل با استفاده از AMP، باعث افزایش سرعت ارائه محتوا در تلفن های همراه می شود، بدون اینکه کاربران را وادار به دیدن کل محتوای سایت کند. در واقع صفحاتی که از تکنولوژی AMP در موبایل استفاده می کنند، از نظر رتبه یک سر و گردن از بقیه بالاتر قرار خواهند گرفت.

(AMP (Accelerated Mobile Pages
پروژه صفحات موبایلی پرشتاب: یک وبگاه متن باز است که ارائه دهنده فناوری هایی است که سبب بهبود عملکرد محتوای وب و تبليغات می شود.

انطباق هویتی

آیا محتوای یک صفحه با آنچه که کاربر در گوگل به دنبال آن است انطباق دارد؟ پاسخ مثبت به این پرسش باعث ارتقای رتبه این صفحه در جستجو های مربوط به آن کلیدواژه خواهد شد. برای فهم دقیق انطباق هویتی نیاز به معرفی مفاهیم پیچیده زیادی است؛ ولی به زبان ساده، انطباق هویتی را می توان روشی معرفی کرد که ربات ها به کمک آن می توانند به صورت دقیق تری متوجه منظور اصلی انسان ها از جستجوی یک کلیدواژه شوند. این مفهوم پس از معرفی داده های ساختاریافته (در مقابل داده های طبقه بندی نشده و خام) شناخته شده است. داده های خام زمانی که طبقه بندی می شوند و در گروه های با لیبل های مشخص قرار می گیرند، داده های ساختاریافته را تشکیل می دهند.

به روزرسانی همینگبرد

همینگبرد یا مرغ مگس خوار نامی است که برای یکی از به روزرسانی های الگوریتم گوگل در نظر گرفته شده است. این به روزرسانی در سال ۲۰۱۳ معرفی و به دلیل سرعت و دقت زیاد، این نام برای آن انتخاب شد. این به روزرسانی نیز در راستای فهم بهتر عنوان محتوای موجود در یک صفحه و میزان انطباق آن با جستجوی مخاطبان معرفی شده است. در یک جمله، همینگبرد سعی دارد تا تعاملات میان انسان ها و ربات ها را تا جای ممکن به زبان انسانی نزدیک تر کند تا ربات ها درک بهتری از واژه های انسانی و ارتباط میان آنها داشته باشند. این به روز رسانی به گوگل کمک کرد تا پای خود را فراتر از واژه های صرف (که از ارتباط میان واژه ها چشم پوشی می شود) بگذارد.

همینگبرد سعی دارد تا تعاملات میان انسان ها و ربات ها را تا جای ممکن به زبان انسانی نزدیک تر کند

محتوای تکراری

وجود محتوای تکراری در یک صفحه، حتی در صورتی که کمی با یکدیگر تفاوت داشته باشند، تاثیر منفی روی رتبه آن در موتورهای جستجو خواهد داشت. اگر وب سایت شما دارای صفحات مختلفی است که به طور طبیعی دارای محتوای تکراری زیادی هستند باید با استفاده از روش تگ های کنونیکال یک URL ترجیحی به گوگل معرفی کنید تا گوگل وب سایت شما را متهم به استفاده از محتوای تکراری نکند. گوگل معتقد است که محتوای تکراری در یک صفحه می تواند باعث افت کیفیت تجربه کاربران و نارضایتی آنها شود.

تگ کنونیکال

همان طور که در بخش قبلی پارامترهای مهم سئو به آن اشاره کردیم، اگر برخی از صفحات مختلف وب سایت شما دارای محتوای مشابه هستند و یا اینکه چندین URL مختلف برای دسترسی به یکی از صفحات شما وجود دارد (به عنوان نمونه دو صفحه برای یک محتوا، یکی برای دستگاه های رومیزی و دیگری مخصوص تلفن های همراه) در معرض این خطر قرار دارید که گوگل شما را متهم به استفاده از محتوای تکراری کند. در چنین مواقعی اگر شما صراحتا URL استاندارد را برای گوگل مشخص نکنید، گوگل به جای شما تصمیم گیری می کند و یکی از URL ها را به عنوان نسخه استاندارد و بقیه آنها را به عنوان صفحات تکراری در نظر خواهد گرفت. همچنین ممکن است وزنی که برای صفحات شما در نظر گرفته است را میان همه آنها به صورت یکسان تقسیم کند.

بهینه سازی تصاویر

همان طور که می دانید، گوگل علاوه بر جستجوی محتوای متنی توانایی ویژه ای در یافتن محتوای بصری دارد. برای آنکه تصاویر شما رتبه خوبی در نتایج جستجوی گوگل داشته باشند، معیارهای متعددی دخالت خواهند داشت. میزان ارتباط تصویر شما با متن فاصله تصاویر با متن مرتبط (مهم ترین تصاویر را در نزدیکی عنوان خود قرار دهید)، تلفيق نکردن متون مهم به ویژه عنوان محتوا در تصویر، کیفیت تصویر استفاده از تگ الت، استفاده از نقشه وب سایت، نام تصویر، عنوان و کپشن آن از جمله پارامترهای مهم سئو هستند که می توانند در ارتقای رتبه تصاویر شما در نتایج جستجوی گوگل اثرگذار باشند.

تاریخ به روزرسانی محتوا

گوگل در الگوریتم خود از سامانه ای استفاده می کند که نام «کافئین» برای آن انتخاب شده است. به کارگیری این سامانه در الگوریتم گوگل باعث می شود تا نتایج جستجوها (نسبت به زمانی که از کافئین استفاده نمی شد) ۵۰ درصد جدیدتر باشند. هدف از گنجاندن کافئین در الگوریتم گوگل، وادار کردن صاحبان وب سایت ها برای به روزرسانی منظم محتوای صفحات خود و همراهی با تحولات و تغییراتی است که در بستر آنلاین صورت می گیرد. همچنین روز به روز بر انتظارات کاربران از نتایج جستجوها افزوده می شود. آنها انتظار دارند تا در نتایج جستجوی خود شاهد اطلاعات به روزتر و مرتبط تر با مشکلات خود باشند.

میزان به روزرسانی محتوای وب سایت

به روزرسانی صفحات تنها معيار دخیل در کافئین نیست. بلکه مقدار محتوایی که تغییر یافته است نیز به عنوان معیاری برای تعیین میزان به روزرسانی محتوا محسوب می شود. اضافه یا کم کردن یک بخش در محتوای موجود نسبت به تغییر چند واژه و جابه جایی پاراگراف ها اهمیت و اثرگذاری بیشتری روی ارتقای رتبه صفحه خواهد داشت.

تاریخچه به روزرسانی صفحه

از زمانی که محتوای شما برای نخستین بار در یکی از صفحات وب سایت شما منتشر شده، چندین بار دستخوش تغییر و تحول شده است؟ آیا صفحات وب سایت خود را با نظم خاصی (روزانه، هفتگی یا ماهانه به روزرسانی می کنید؟ به نظر گوگل وب سایتی که به صورت هفتگی به روزرسانی می شود، ارزشمندتر از وب سایتی است که هر شش ماه یکبار به روزرسانی می شود و از پارامترهای مهم سئو نیز محسوب می شود.

برتری کلید واژه

مطالعات نشان می دهند که یک همبستگی معنادار میان محتوایی که در ۱۰۰ واره نخست آنها از کلیدواژه مورد نظر کاربر استفاده شده است با صفحاتی که در صفحه نخست جستجوهای گوگل نمایش داده میشوند، وجود دارد. به عبارت دیگر، به صورت میانگین در ۸۰ درصد موارد، تمام نتایجی که در صفحه نخست جستجوی گوگل نشان داده می شوند، در ۱۰۰ واژه نخست خود شامل کلیدواژه هستند. با این حال توصیه میشود که هنگام تولید محتوای خود به جای تمرکز روی مکان کلیدواژه ها، روی کمک کردن به مخاطبان خود تمرکز کنید.

کلیدواژه های تگ H2 و H3

کلیدواژه های به کار رفته در تگهای H۱ به گوگل کمک می کنند تا شناخت بیشتری از ساختار صفحه شما داشته باشد، ولی نباید از آنها انتظار معجزه داشته باشید. بارها دیده شده است که برخی از صاحبان وب سایت ها تمامی کلیدواژه های خود را در تگ H1 قرار میدهند و تگهای H۲ و H3 را نادیده می گیرند. در یک جمله، استفاده از تگهای H۲ و H3 ضروری نیست، ولی برای درک محتوای صفحه مفید است.

سئو

استفاده از تگهای H۲ و H3 ضروری نیست، ولی برای درک محتوای صفحه مفید است.

كيفيت لينك های خروجی

برخی از کارشناسان سئو بر این باورند که لینک دادن از یک صفحه به وب سایتهای معتبر می تواند در جلب اعتماد گوگل به آن صفحه مفید باشد. در یک مطالعه ده صفحه اینترنتی جدید با ویژگی های سئوی مشابه و کلیدواژه های هدف مشترک ایجاد شد. تنها تفاوت میان آنها این بود که در پنج مورد از صفحات به وب سایت های بسیار معتبر لینک داده شده بود. پس از پنج ماه با جستجوی کلیدواژه ها معلوم شد گوگل صفحاتی را که به وب سایت های معتبر لینک داده بودند بر سایر صفحات ترجیح می دهد.

موضوع لينك های خروجی

گوگل از محتوای صفحاتی که محتوای شما به آنها لینک داده است برای تشخیص بهتر موضوع جستجوها استفاده می کند. به عنوان نمونه فرض کنید که محتوای یکی از صفحات وب سایت شما درباره اتومبیل ها است و در آن به صفحه ای لینک داده شده که موضوع فعالیت آن در رابطه با فیلم ها است. به احتمال زیاد گوگل حدس خواهد زد که محتوای صفحه شما در رابطه با فیلمی درباره اتومبیل ها است. از این الگوریتم با عنوان «هیلتاپ» نیز یاد می شود.

گوگل:

«تعداد و کیفیت لینک های خارجی، راهی مناسب برای تعیین اعتبار صفحات
لینک های خروجی وب است؛ اما تفاوت اصلی هیلتاپ با سایر الگوریتم ها این است که در این الگوریتم تنها صفحات و منابع تخصصی در نظر گرفته می شوند. صفحاتی که هدف از آنها هدایت کاربران به سمت منابع ارزشمند است.»

رعایت دستور زبان و املای درست واژه ها

هرچند گوگل به طور صریح نگفته که نگارش درست محتوای صفحات یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی آنها در نتایج جستجوها است یا خیر، ولی به نظر می رسد که این فاکتور به صورت غیرمستقیم نشانه ای از کیفیت یک وب سایت باشد. با این حال همچنان روی اهمیت این فاکتور اختلاف نظر زیادی وجود دارد. چرا که، تشخیص درست این موضوع حتی برای ربات های هوشمند امروزی همچنان دشوار است. در برخی از موارد شاید حتی حدس زبانی که برای نوشتن یک صفحه استفاده شده است، دشوار باشد و یا یک صفحه از چندین زبان مختلف تشکیل شده باشد.

محتوای اصیل

آیا اصالت محتوای یک صفحه برای گوگل مهم است؟ گوگل ادعا می کند که می تواند صفحات با محتوای اصیل و تایید شده را از صفحاتی که محتوای آنها از صفحات ایندکس شده دیگر کپی شده است، تشخیص دهد. کپی کردن محتوای صفحات دیگر تاثیر منفی روی رتبه صفحه شما خواهد داشت و حتی گاهی اوقات صفحه جعلی اصلا وارد فرایند رتبه بندی گوگل نمی شود.

راحتی استفاده در تلفن های همراه

از دیگر پارامترهای مهم سئو که باید توجه بیشتر به آن داشته باشیم راحتی استفاده در تلفن های  همراه می باشد. وب سایت هایی که کاربران تلفن های همراه مشکلی در بازدید آنها ندارند نسبت به سایر وب سایت ها شانس بیشتری برای نمایش در صفحات نخست جستجوهای گوگل دارند.

محتوای پنهان در تلفن های همراه

از آنجایی که محتواهای پنهان قابلیت ایندکس شدن در تلفن های همراه را ندارند، هنگام وزن دهی برای نمایش در نتایج جستجوهای گوگل با مشکل رو به رو می شوند. با این حال تاثیر این فاکتور آنقدر کم است که نیاز نیست نگران آن باشید. با این حال تا جای ممکن مطمئن شوید که حداقل بخش های مهم محتوای صفحات شما کاملا قابل رویت هستند. به انتهای پارامترهای مهم سئو در این بخش رسیدیم. در بخش بعدی نیز همراه ما باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *