منابع و مآخذ

ارجاع دادن مطالب یک صفحه به منابع معتبر (مانند آنچه در مقالات علمی انجام می شود) می تواند نشانه کیفیت محتوای آن صفحه باشد. دستورالعمل های گوگل به گونه ای طراحی شده اند که هنگام بازدید و بررسی صفحات به منابع آنها نیز توجه می کنند. این گونه ارجاعات معمولا در قالب لینک های خروجی در دل محتوای یک صفحه قرار می گیرند، ولی گوگل ادعا می کند که از لینک های خروجی در فرایند رتبه بندی صفحات استفاده نمی کند. جان مولر از شرکت گوگل می گوید: ارجاع محتوای صفحات به وب سایت های دیگر به صورت مستقیم تاثیری روی رتبه صفحه شما در نتایج جستجوی گوگل نخواهد گذاشت، ولی این لینک ها باعث می شوند تا کاربران درک بهتری از محتوای وب سایت شما داشته باشند. شاید بتوان یک همبستگی میان لینک های خروجی یک صفحه و رتبه آن در نتایج جستجوی گوگل پیدا کرد. بنابراین صرف نظر از صنعتی که مشغول کار در آن هستید، اگر ارجاع دادن به مراجع دیگر باعث خوشحالی کاربران شما می شود، در استفاده از آن شک نکنید و به بهبود سئو سایت خود کمک کنید.

جان مولر:

وی تحلیلگر ارشد وبمسترها در شرکت گوگل است. نقش اصلی او ایجاد ارتباط موثر و کارآمد میان وبمسترها و مهندسان گوگل است. او یک شرکت کوچک نرم افزاری تاسیس کرد و از آن طریق موفق شد با تیم گوگل آشنا شود. مولر نزدیک
به ۱۱ سال است که با تیم گوگل همکاری می کند.

فهرست بندی

شماره گذاری نکات مختلف یک محتوا و تقسیم بندی آن به بخش های مختلف استفاده از آن را برای خوانندگان ساده تر می کند. از طرفی گوگل یکی از طرفداران پر و پا قرص محتوای کاربرپسند است. مطالعات نشان می دهند که تقسیم بندی مطالب یادگیری آنها را ساده تر می کند و بهبود سئو سایت نیز کمک می کند.

اولویت صفحه در نقشه وب سایت

اولویت هر کدام از صفحات وب سایت توسط فایل sitemap.xml مشخص می شود. نقشه یک وب سایت به شما امکان می دهد که دسترسی موتورهای جستجو به صفحات وب سایت خود را کنترل کنید. در واقع، توسط این فایل می توانید آن دسته از صفحاتی را که تمایلی برای ایندکس شدن آنها ندارید از دسترس موتورهای جستجو خارج سازید. مطالعات نشان می دهند که اولویت بندی صفحات مختلف در نقشه وب سایت می تواند روی رتبه هر صفحه در موتورهای جستجو اثرگذار باشد.

افراط در لينك های خروجی

در برخی از صفحات، شمار لینک های خروجی آنقدر زیاد است که شناخت محتوای اصلی صفحه و تمرکز روی آن را برای گوگل دشوار می کند. گوگل الگوریتم وسواس و شکاکی داشته و در موضوعات این چنینی واکنش های منفی نشان می دهد.

شمار کلیدواژه های دیگر صفحه

علاوه بر کلیدواژه اصلی، رتبه کلیدواژه های دیگری که در صفحه شما استفاده شده اند نیز می تواند یک امتیاز مثبت برای آن صفحه محسوب شود. وجود کلیدواژه های متعدد با رتبه بندی خوب در یک صفحه، برای گوگل نشانه ای از یک محتوای باکیفیت است.

سن صفحه

هرچند الگوریتم گوگل به صفحه های جوان تر اعتماد بیشتری دارد، ولی صفحه های قدیمی در صورتی که به طور مرتب به روزرسانی شوند، گوگل این شانس را به آنها خواهد داد تا توانایی خود را ثابت کنند.

طراحی کاربرپسند

همان طور که پیش از این به آن اشاره کردیم، گوگل ارزش زیادی برای میزان رضایت مشتریان قائل است. صفحاتی که طراحی آن باب میل کاربران باشد، استفاده از آنها ساده تر است و باعث خستگی کاربران نمی شود. چنین صفحاتی باعث بهبود سئو سایت می شوند و شانس چشمگیری در ربودن گوی رقابت از صفحات دیگر دارند.

دامنه های پارك شده

فرض کنید دامنه ای به آدرس example.com وجود دارد. این دامنه، دامنه اصلی است. گاهی اوقات صاحب این دامنه تصمیم می گیرد دامنه دیگری مانند example.net را نیز خریداری کند. اگر محتوای دامنه اصلی به این دامنه وصل شود، دامنه دوم یک دامنه پارک شده محسوب می شود. الگوریتم گوگل تمایل چندانی برای نشان دادن دامنه های پارک شده ندارد. در همین راستا گوگل در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ به روزرسانی در الگوریتم خود ایجاد کرد تا دامنه های پارک شده را شناسایی و در نتایج جستجوها محدود سازد.

محتوای مفید

رایان مولتون یکی از مهندسان نرم افزار گوگل می گوید که کیفیت و محبوبیت دو بال مهم محتوا از دیدگاه سئو بوده و هیچ کدام از آنها به تنهایی کافی نیستند. به عنوان نمونه فرض کنید عبارت «داروی مسکن» را جستجو کرده اید و در نتیجه نخست یکی متعلق به یک وب سایت کاملا حرفه ای پزشکی است و نتیجه دوم متعلق به وب سایت answers.yahoo.com که همه افراد می توانند به پرسش های یکدیگر پاسخ دهند. همه ما می دانیم که گزینه mayclinic.com حرفه ای تر، قابل اعتمادتر و باکیفیت تر است، ولی با این حال بیشتر افراد سراغ answers.yahoo.com می روند؛ جای بیشتر آنها زمان، شکیبایی و تخصص کافی برای مطالعه مطالب وب سایت نخست را ندارند و به دنبال ساده ترین و سریع ترین راه حل هستند. هضم انبوهی از واژه های دشوار مانند «داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی» در کنار هم برای عوام دشوار است.

Parked Domains

دامنه های پارک شده: دامنه های جانبی هستند که معمولا از محتوای یک دامنه دیگر و انبوهی از تبلیغات استفاده می کنند و محتوای منحصربه فردی مخصوص خود ندارند.

محتوای با ارزش و منحصربه فرد

گوگل می گوید وب سایت هایی که حرف ارزشمند، مفید و جدیدی برای گفتن ندارند، به ویژه وب سایت های وابسته باریک را تنبیه می کند. وب سایت های وابسته باریک به آن دسته از صفحات اینترنتی فروش محصولات گفته می شود که توضیحات و بازخوردهای مربوط به محصول مختص خود آن صفحه نبوده و بدون اضافه کردن هیچ ارزشی از صفحات دیگر کپی شده است. وب سایت هایی که محتوای صفحات آنها به وفور در صفحات دیگر که پیش از آنها ایندکس شده اند، پیدا می شود، مظنون به وب سایت های وابسته هستند و گوگل علاقه چندانی به آنها ندارد. بالعکس، استفاده از محتوای منحصربه فرد، مرتبط و ارزشمند که باعث تمایز شما از سایر رقبا می شود می تواند رتبه خوبی در نتایج جستجوهای گوگل کسب کند.

پنج ابزاری که می توانند محتوای تکراری و بی کیفیت سایت شما را بررسی کنند

۱- duplichecker
۲- copygator
۳- vivante
۴- siteliner
۵- copyscape

صفحه تماس با ما

گوگل در سند راهنمایی که درباره الگوریتم موتور جستجوی خود منتشر کرده، اشاره کرده است که این موتور جستجوگر وبسایت هایی را ترجیح می دهد که در صفحه اطلاعات تماس آنها اطلاعات کافی در اختیار مخاطبان قرار گرفته باشد. همچنین به نظر می رسد که تطابق اطلاعات تماس شما با اطلاعات هوئیز وب سایت یک امتیاز مثبت محسوب می شود.

رتبه اعتماد دامنه

بنا بر گفته بخش عمده ای از کارشناسان سئو، «رتبه اعتماد» یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر در رتبه یک وب سایت در نتایج جستجوها است. حتی اخیرا گوگل، پتنت جدیدی به ثبت رسانده که وظیفه آن به صراحت کمک به موتورهای جستجو برای ارزیابی قابلیت اعتماد وب سایت ها عنوان شده است. این پتنت با عنوان «رتبه بندی نتایج جستجو بر پایه اعتماد» به ثبت رسیده است.

www.uspto.gov

«موتورهای جستجو برای رتبه بندی نتایج از فاکتورهای مختلفی از جمله میزان اعتبار یک وب سایت استفاده می کنند.»

معماری وب سایت

با وجود اینکه معماری وب سایت ها اهمیت زیادی در فرایند بهبود سئو دارد، همواره یکی از رایج ترین مشکلات وب سایت ها معماری بد آنها بوده است. به عنوان نمونه یکی از مهمترین ویژگی های معماری خوب، توزیع مناسب لینکها در صفحات مختلف است. مهمترین و قوی ترین صفحه، صفحه خانه هر وب سایت است و در زیر آن صفحات دیگری قرار دارند که به گروه های مختلف تقسیم بندی شده اند. گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها سعی می کند تا یک ساختار سازمان یافته از محتوای صفحات مختلف آن ایجاد کند. سازماندهی محتوای وب سایت هایی که معماری حرفه ای (به عنوان نمونه دارای ساختار سیلویی) دارند برای گوگل ساده تر است. همچنین وب سایت هایی که به درستی معماری شده اند، هنگام ایندکس شدن صفحات با مشکلات کمتری روبه رو خواهند بود. LucidChart ،Excel ،ScreamingFrog و Visio برخی از مهم ترین ابزارهای موجود برای ویرایش معماری صفحات وب سایت هستند.

وجود نقشه وب سایت

نقشه وب سایت در ایندکس کردن بهتر و ساده تر صفحات به موتورهای جستجو کمک می کند و باعث بهبود سئو وبسایت میشود. نقشه وب سایت فایلی شامل فهرستی از صفحات وب سایت شما و راه ارتباط آن با گوگل و موتورهای جستجوی دیگر است. درواقع به کمک این فایل است که می توانید محتوای صفحات مختلف وب سایت خود را برای موتورهای جستجو مشخص کنید. ربات های موتورهای جستجو پیش از ورود به یک وب سایت سراغ این فایل رفته و محتویات آن را می خوانند تا ارائه هوشمندانه تری از محتویات وب سایت شما داشته باشند. در این فایل اطلاعات مفید دیگری شامل زمان آخرین به روزرسانی صفحات، تناوب به روزرسانی آنها و میزان اهمیت و ارتباط لینک های موجود در صفحه وجود دارد.

به روزرسانی های وب سایت

به روزرسانی هایی که در وب سایت انجام می گیرند، به ویژه زمانی که محتوای جدیدی به آنها اضافه می کنید، برای گوگل به منزله تازگی و کیفیت وب سایت شما است و گوگل برای محتوای جدید یک امتیاز ویژه در نظر گرفته است. با این وجود، جان مولر با رد کردن این دیدگاه می گوید که «وب سایت ها ماشین تولید محتوا نیستند که دائما در حال تولید و اشتراک محتوای تازه در بستر اینترنت باشند». به نظر می رسد که هدف جان مولر از گفتن این حرف تاکید و اشاره به برتری کیفیت محتوا بر کمیت آنها است و لطفا برای بهبود سئو سایتتان به این نکته مهم توجه داشته باشید.

«اینکه شما ده محتوا در روز به اشتراک می گذارید و رقیب شما تنها یک محتوا در هر هفته به اشتراک می گذارد، دلیل بر این نمی شود که محتوای شما برای نمایش در نتایج جستجو ارجحیت داشته باشد.»

مدت زمان آماده به کار بودن وب سایت

کار افتادن پی در پی یک وب سایت به دلیل مشکلات موجود در سرور یا ایرادهای نگهداری می تواند باعث افت رتبه آن در نتایج جستجوها شود. حتی در برخی از مواقع به دلیل حل نکردن این مشکلات، ممکن است موتورهای جستجو آن صفحه را از فهرست صفحات ایندکس شده خارج سازند. آفلاین شدن یک وب سایت علاوه بر مشکلاتی سئویی باعث کاهش ترافیک نیز می شود. حتی ممکن است پس از چند روز آفلاین بودن، کاربران شما را رها کرده و سراغ رقبای شما بروند. پیشنهاد می کنیم که در مواقع این چنینی از یک کد ۵۰۳ استفاده کنید تا گزارش آفلاین بودن شما به دست ربات های گوگل برسد.

503

کد ۵۰۳ در اینترنت به این معنی است که سرویس دهنده وب سایت در حال حاضر در دسترس نیست.

موقعیت مکانی سرور

موقعیت مکانی سروری که وب سایت شما از آن استفاده می کند، بسته به مکان و زبان جستجوی کلیدواژه ها (به ویژه در جستجوهای جغرافیایی) باعث بهبود سئو سایت شما می شود و روی رتبه شما در نتایج جستجو اثرگذار است. با این حال برخی بر این باورند که سرعت سرور فاکتور مهم تری نسبت به مکان سرور است.

گواهی SSL

دیگر برای همه ثابت شده است که گوگل از HTTPS به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه بندی وب سایت ها استفاده می کند. «امنیت» کلیدی ترین معیار گوگل برای انتخاب و استفاده از این سامانه رمزنگاری است. در واقع گوگل با این روش می خواهد از امنیت کاربران این موتور جستجو مطمئن شود. بر همین اساس غول جستجوی دنیا برای تشویق وب سایت ها برای ملحق شدن به پروتکل HTTPS، یک امتیاز مخصوص برای آنها در نظر گرفته است. گوگل می گوید که در حال حاضر تاثیر این سیگنال در رتبه کلی وب سایت ها کمتر از یک درصد (خیلی کمتر از تاثیر تولید محتوای باکیفیت) است. البته این فاکتور فعلا در وضعیت آزمایشی قرار دارد و به وبمسترها زمان کافی داده خواهد شد تا وب سایت خود را به بستر HTTPS منتقل کنند. با توجه به علاقه گوگل برای تشویق وب سایت به مهاجرت از پروتوکل HTTP به HTTPS، ممکن است گوگل در آینده تصمیم بگیرد که میزان تاثیر این سیگنال را بیشتر کند. گوگل می گوید که تمام تلاش خود را خواهد کرد تا تمام وب سایت ها به سمت این پروتکل امن گام بردارند. چنانچه در حال حاضر از پروتکل HTTPS استفاده می کنید، می توانید با استفاده از ابزار Qualys سطح امنیت وب سایت خود را بیازمایید. در یک کلام برای بهبود سئو سایت، این فاکتور بیشتر به عنوان یک مشوق برای پایان دادن به عمر پروتکل HTTP به نظر می رسد.

صفحه شرایط استفاده و صفحه قوانین حریم شخصی

این دو صفحه به گوگل اعلام می کنند که یک وب سایت عضو قابل اعتمادی فضای اینترنت است.

متادیتای تکراری روی وبسایت

در انتهای این بخش از بهبود سئو سایت باید توجه داشته باشید که وجود متادیتا به صورت تکراری در وب سایت شما می تواند منجر به افت رتبه تمامی صفحات آن شود. هرچند میزان اثرگذاری این فاکتور قابل ملاحظه نیست، ولی اگر شمار صفحات دارای متادیتای تکراری افزایش پیدا کند، چشم پوشی از آن دشوار می شود. درست مانند انتخاب عناوین مناسب، باید یک متادیتای منحصربه فرد و مناسب (نهایتا تا ۳۰۰ کاراکتر برای تک تک صفحات ایجاد کنید، حتی اگر شمار صفحات شما متجاوز از چندین میلیون باشد.

Meta Data

متادیتا یا فراداده ابزاری است که منبع اطلاعاتی را توصیف می کند و به تشریح جزئیات منبع داده می پردازد. متادیتا مقادیر زیادی از این جزئیات متشابه را به صورت کاتالوگ های مجزا ذخیره و در صورت لزوم تسهیم می کند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *