جذابیت سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

موجودیت ارزهای دیجیتال با بیت کوین به یکدیگر گره محکمی خورده است، به طوریکه سهم بازار بیت کوین از کل بازار ارزهای دیجیتال چیزی حدود 35% می باشد. در زمان تشکیل پول واحد اروپا “یورو” نیز بد بینی های زیادی به آینده این ارز وجود داشت و هم اکنون نیز همین رویکرد به ارزهای دیجیتال نیز وجود است. در طی چند ماهه اخیر و فراگیر شدن تب بیت کوین، شاهد رشد سریع قیمت آن از محدوده 5000 دلار به 18000 دلار بودیم. این رشد اینقدر سریع انجام شد تا عده ای که برای نوسان گیری وارد بازار ارزهای دیجیتال شده بودند را جا گذاشت و سود قابل توجهی را نصیب سرمایه گذاران وفادار خود کرد. البته ذکر این نکته الزامی است که سهم بازار بیت کوین با حضور موفقیت آمیز سایر ارزهای دیجیتال در بازار Cryptocurrency به تدریج کاهش یافته است اما این کاهش سهم بازار ارزهای دیجیتال با افزایش قیمت بیت کوین مواجه بوده است.

در این بین تحلیلگران معروف و شرکت های سرمایه گذاری بزرگی اقدام به پیش بینی قیمت این ارزهای دیجیتال کرده اند. همانطور که از عنوان بر می آید، پیش بینی کرده اند و هیچ یک حکم پیش گویی ندارند، اما اتفاقی که در مقام مقایسه رخ داده است، معرفی سبد سرمایه گذاری برای مدیریت ریسک سرمایه گذاران است. در این بازار تعدادی قابل توجهی ارز وجود دارد که به هنگام معرفی اولیه (ICO) با قیمت های پایین در قبال تبادل با بیت کوین و اتریوم، تامین سرمایه می کنند و به تدریج با اضافه شدن به Exchanger ها و کیف پول های مختلف، توسعه فعالیت اصلی و کسب اعتماد در بین سرمایه گذاران، شاهد رشد قیمت آن ها هستیم.

کانال های متعدد تلگرامی ایرانی و خارجی، کانال های ارائه سیگنال رایگان و خریدهای گروهی، گروه نهنگ ها!! ، روبات های معامله گر و غیره، همگی به دنبال کسب سود برای عده ای خاص هستند. شاید نمونه هایی از آن را در بورس تهران هم شاهد باشیم که عده ای به اصطلاح زیر یک سهم خاص جک زده و آن را به قیمت دلخواه رسانده و پس از خالی کردن سهم بر سر سرمایه گذار عادی، سود سرشاری را کسب می کنند. نویسنده این مقاله شما را به شدت از استفاده از این کانال ها، سایت ها و روبات ها منع می کند و تاکید بر معامله گری براساس اصول اولیه آن دارد.

طبق آمار ارائه شده در وب سایت coinmarketcap.com در خصوص ارزهای دیجیتال، 1384 ارز رمزنگاری مختلف معرفی شده است. این آمار شامل توکن و سکه های ICO شده می باشد. در این بین 901 سکه و 483 توکن وجود دارد.

در ارزهای رمزنگاری شده 10 ارز Bitcoin، Ethereum، Ripple، Bitcoin Cash، Cardano، NEM، Litecoin، Stellar، TRON و IOTA دارای ارزش بازاری بیش از ده میلیارد دلار هستند. در زمان تهیه این مقاله؛ براساس آمار ارائه شده در سایت فوق الذکر، کل ارزش بازاری 20 ارز اول از نظر حجم بازارِ 673  از 775 میلیارد دلار(کل بازار) بوده است. هر یک از این بیست ارز، دارای ارزش بازاری بالای یک میلیارد دلار هستند که در حدود 90 درصد ارزش کل بازار را تشکیل می دهند. یکی از روش های ساده در انتخاب ارزهای مناسب از بین این تعداد سکه و توکن، استفاده از میزان ارزش بازار است. در گام بعدی نیز به قابلیت استخراج و تولید هر یک از این Coin ها باید دقت کرد و هر چه محدودیت اعمال شده بیشتر باشد امکان رشد آن بیشتر است. با این روش در نهایت به یک لیست کوتاه از ارزهای منتخب خواهید رسید. با تشکیل یک سبد سرمایه گذاری براساس میزان سرمایه و نیز تقسیم سرمایه بین هر یک از آن ها می توان یک سبد تقریبا مطمئن تری را در اختیار داشت. البته که در این بین باید از ICO های خاص هم غافل نشد. چون فرصت رشد بسیار زیادی در بین آن ها وجود دارد. شایان ذکر است که در سال 2018 میلادی چیزی حدود 3500 سکه برای ICO شدن برنامه ریزی شده است که قطعا در این بین ارزهای مناسبی نیز وجود خواهد داشت. ضمنا فورک ها و بعضی از ارزهای زیر یک دلار فرصت خوبی برای تقویت سبد سرمایه گذاری است.

خرید ارزهای رمزنگاری شده برای سرمایه گذاران ایرانی از طریق تبدیل ریال به دلار، دشواری های خاص خود را دارد. در ابتدا سرمایه گذار باید یک کیف پول از بین انواع کیف پول های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری، اپلیکیشن و وب سایت را انتخاب کند. بهترین راه این است که کل دارایی خود را فقط در یک کیف پول متمرکز نکنید. اتفاقاتی مثل هک شدن، خراب شدن و حتی تحریم ها می تواند دسترسی به دارایی را برای همیشه و یا مدت نامعلومی غیر ممکن سازد. البته توصیه می شود از Private key خود نهایت استفاده را ببرید. بعد از انتخاب کیف پول، انتخاب یک اکسچنجر معتبر خارجی یا یک صرافی مجازی داخلی برای خرید ارز و یا ووچر برای تهیه ارز مورد نظر، موضوع مهمی است. این دقیقا جایی است که بعضی از سرمایه گذاران پول خود را از دست داده اند. همین معضلات در مسیر تبدیل ارزهای خریداری شده به ریال یا حتی دلار هم وجود دارد.

ریسک نوسانات قیمت ارزهای رمزنگاری شده و نیز فرایند تبدیل ریال به ارز و بالعکس، همگی باعث جلوگیری از ورود عامه جامعه و سرمایه گذاران به این بازار شده است.

اما جذابیت های خاص این بازار و رشدهای نجومی آن به همراه آینده امیدوار کننده آن عده زیادی را به سرمایه گذاری در این بازار متقاعد کرده است. بدیهی است تا زمانیکه به دلیل جدید بودن این بازار، پول وارد آن می شود می توان به آینده آن امیدوار بود. اما به محض اشباع آن قطعا شاهد این میزان بازدهی چند صد برابری در طی یکسال نخواهیم بود.

توصیه اکید می شود قبل از ورود به این بازار ابتدا میزان ریسک پذیری خود را سنجیده و با آگاهی کامل از فرایند تحلیل و معامله گری در این بازار اقدام به خرید کنید. مجددا تاکید می گردد تشکیل سبد سرمایه گذاری شما را در برابر نوسانات این بازار حفظ خواهد کرد و با دید میان مدت می توانید سود مناسبی کسب کنید.

چهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام یک سرمایه گذاری با اطلاعات کافی و ریسک کمتر می توانید به دوره آموزش ویدئویی سرمایه گذاری در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال از شرکت پیشرو آساک مراجعه نمایید

محمدرضا مباشرفر

مشاور سرمایه گذاری در بازارهای مالی

Mobasherfar@gmail.com

لطفا نظر خودتان را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *