آیا بیت کوین به عنوان یک ذخیره کننده ارزش محسوب می شود؟

محلی برای ذخیره ارزش

انتقاد اصلی وارد شده به بیت کوین به عنوان یک ذخیره کننده ارزش، نوسانات زیاد آن است. شکل 1 تاریخچه قیمت بیت کوین را تا کنون نشان می دهد. اتفاق نظرهایی بین اقتصاددانان وجود دارد که بیت کوین بیشتر به یک سرمایه گذاری مخاطره آمیز در یک مدل کسب و کار جدید شباهت دارد تا این که محل باثباتی برای ذخیره ارزش باشد. بر اساس این دیدگاه، قیمت بیت کوین از پویایی شبیه به آنچه در راه اندازی یک کسب و کار جدید اتفاق می افتد، پیروی می کند. منطق این سرمایه گذاری در آینده بحث خواهد شد. همیشه یک کشاکش بین استفاده از بیت کوین به عنوان واسطه ای برای مبادلات و نیز استفاده از آن به عنوان سرمایه گذاری وجود داشته است.

محلی برای ذخیره ارزش

شکل1. نسبت بیت کوین به دلار آمریکا

در شکل 2 سرعت گردش سالانه بیت کوین از محاسبه حجم تراکنش های روزانه بر روی عرضه موجود بیت کوین به دست می آید. این سرعت در بیت کوین تک رقمی بوده، و قابل مقایسه با سرعت گردش ارزهای بدون پشتوانه در اقتصادهای پیشرفته است.

شکل 2. شتاب سالانه بیت کوین

اما این عدد بسیار کمتر از سرعت گردش سایر ارزهای دیجیتال است. این گردش مالی کم بیت کوین را می توان به احتکار تعبیر کرد. احتکار اشاره به این واقعیت است که بخش بزرگی از بیت کوین های در گردش، توسط افراد به دید سرمایه گذاری نگه داشته شده است. شواهدی وجود دارد که اکثریت بیت کوین ها در حساب های خفته نگه داری می شوند. علاوه بر این، مالکیت بیت کوین ها در دست تعداد کمی از مردم قرار دارد. جدول 1 نشان دهنده این موضوع است. همچنین اثر احتکار را نیز می توان با استفاده از سکه – روز نابود شده اندازه گیری کرد. سکه – روز نابود شده در یک تراکنش، از ضرب مقدار خرج شده در دوره زمانی (از زمانی که آن وجوه برای آخرین بار خرج شده اند) محاسبه می شود. برای مثال، اگر یک کاربر ۱۰۰ بیت کوین دریافت کرده باشد و ۱۰۰ روز قبل از این که آنها را خرج کند، آنها را نگه دارد، آخرین تراکنش ۱۰ هزار سکه – روز را از بین می برد.

شکل ۳ جمع انباشته سکه – روز نابود شده، نسبت به جمع انباشته سکه – روز ایجاد شده را نشان می دهد. توجه داشته باشید که سکه – روز با گذشت زمان و با صدور بیت کوین های جدید ایجاد می شود و شکل آن به صورت سهمی است.

شکل3. جمع انباشته سکه- روز نابود شده و به وجود آمده

محلی برای ذخیره ارزش

جدول1. تمرکز ثروت در بیت کوین

در انتهای مقاله «بیت کوین؛ محلی برای ذخیره ارزش» توجه داشته باشید که تقریبا نیمی از سکه – روز ایجاد شده نابود شده اند. تفاوت بین این دو اندازه گیری، احتکار است. کاربردهای ذخیره ارزش و واسطه ای برای مبادلات برای یک ارز، مکمل یکدیگرند. هیچ کس از بیت کوین به عنوان واسطه ای برای مبادلات (اگر این بیت کوین ها فاقد ارزش باشند) استفاده نخواهد کرد. در مقابل، هیچ کس از بیت کوین به عنوان ذخیره کننده ارزش (اگر با آنها تراکنشی انجام نشود) استفاده نخواهد کرد. بیت کوین باید به تعادلی بین این دو برسد تا سیستم رشد کند. اگر بیت کوین ها بیش از احد احتكار شوند، این طور می توان نتیجه گیری کرد که به دست آوردن آنها سخت خواهد بود و لذا درخواست آنها برای استفاده به عنوان واسطه ای برای مبادلات و تراکنش ها از بین خواهد رفت.

منبع: کتاب راهنمای بیت کوین نوشته پدرو فرانکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .