ژان بقوسیان؛ مؤسس وب سایت مدیر سبز

نام و نام خانوادگی: ژان بقوسیان
مؤسس وب سایت مدیر سبز
حوزه فعالیت: کارآفرین اینترنتی، سخنران و مدرس دوره های بازاریابی اینترنتی

ژان بقوسیان هستم متولد ۱۳۵۵ در تهران بدنیا آمده‌ام. از دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی فوق‌لیسانس الکترونیک گرفتم و پس از آن مدرک MBA بازاریابی از WWS مالزی گرفتم. هم‌اکنون در همان موسسه در دوره MBA درس Advanced Marketing را تدریس می‌کنم. دو سال پیش کتابی با عنوان «شکستن مرزهای فروش» نوشتم که اکنون ویرایش دوم آن چاپ شده است. تخصص خودم را بازاریابی اینترنتی می‌دانم و از آن بسیار لذت می‌برم.

در دوران دانشگاه همزمان کار می‌کردم و مدارهای الکترونیکی طراحی می‌کردم. پروژه‌ای به شرکت ما واگذار شد. من تمام ایام عید را بدون تعطیلی سر کار رفتم و برنامه‌ای نوشتم که موقعیت کابین‌های آسانسور را به‌صورت لحظه‌ای نشان می‌داد. مدیری که برایش کار می‌کردم ۵ میلیون تومان قرارداد بسته بود و به من بابت برنامه‌نویسی ۲۰۰ هزار تومان پرداخت شد. خیلی زود به این نتیجه رسیدم که کارهای مهندسی را می‌توان به‌راحتی به‌ دیگران واگذار کرد.

بهتر است خودم کسب‌و‌کاری راه‌اندازی کنم و مدیریت کار را به عهده بگیرم. برای حدود ده سال شرکت نرم‌افزاری داشتم و با برادرم آنرا اداره می‌کردیم. اتفاقاتی پیش آمد که مجبور شدم کار پُر درآمدم را کنار بگذارم و از اول شروع کنم. در سال‌های گذشته همیشه و تقریبا هر روز کتاب‌های مدیریت و بازاریابی مطالعه می‌کردم. به این فکر افتادم که کاری را شروع کنم که همیشه آرزویش را داشتم.

همیشه دوست داشتم در زمینه مدیریت و بازاریابی آموزش و مشاوره دهم. همچنین به تولید محتوا علاقه فراوانی داشتم، از کتاب گرفته تا محصولات آموزشی و تدریس. درواقع بیش از ده سال است که به دیگران برای موفقیت در کسب‌‌و‌کارشان کمک می‌کنم، ولی اکنون کار اصلی‌ام فقط همین است. در سال ۱۳۸۷ تصمیم گرفتم وب‌سایتی راه‌اندازی کنم و در آن به آموزش بازاریابی بپردازم.

دوست دوران دانشگاهم آقای نوعی‌پور طراح سایت بود. با او صحبت کردم و سایت مدیرسبز اوایل همان سال راه‌اندازی شد. همچنین یک محصول آموزشی با نام «مدیریت زمان در یک ساعت» ساختم. فکر می‌کردم با راه‌اندازی سایت افراد زیادی مراجعه خواهند کرد و خریدها آغاز خواهد شد، ولی چنین اتفاقی نیفتاد. بعدا یاد گرفتم با داشتن سایت هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و باید به بازاریابی پرداخت و ایجاد ترافیک اولین قدم برای ایجاد فروش در سایت است.

شروع به مطالعه و یادگیری مطالب مختلف درباره بازاریابی اینترنتی کردم. تقریبا هر روز تغییراتی در سایت اعمال کردم و کم‌کم شاهد رشد سایت بودم. پس از مدتی به نتایجی بیش از حد تصورم دست یافتم. سایت مدیرسبز اکنون مرجعی قابل‌توجه برای مدیران است و بارها توسط مجلات و روزنامه‌های مختلف معرفی و توصیه شده است.

بازاریابی اینترنتی علم بسیار گسترده‌ای است. همیشه در همایش‌ها تاکید می‌کنم که بازاریابی اینترنتی در ایمیل مارکتینگ، تبلیغات بنری و سئو و … خلاصه نمی‌شود. این کارها را هر کسی می‌تواند انجام بدهد. بازاریابی اینترنتی بیشتر طراحی سیستمی است که علاقه‌مندان را به سایت هدایت کند، آنها را تبدیل به عضو سایت کند، از طریق ایمیل با اعضا ارتباط و دوستی ایجاد کند و با روش‌های مختلف وفاداری اعضا را افزایش دهد و سپس این وفاداری و اعتماد به جایی برسد که مخاطب به خود جرات بدهد و اولین خرید را انجام بدهد.

پس از اولین خرید باید سیستمی داشته باشیم تا او را به خریدهای بعدی هدایت کنیم. اگر تمامی این‌ کارها با حداقل دخالت شخص و تقریبا به‌صورت خودکار انجام شود می‌توانیم بگوئیم بازاریابی اینترنتی انجام می‌دهیم. همچنین بخش مهمی از بازاریابی اینترنتی، توانایی تبلیغ‌نویسی در وب است. متنی که برای تبلیغات مجلات نوشته می شود شاید در سایت بسیار نامناسب باشد. برای نوشتن متون حرفه‌ای در وب باید با ده‌ها ایده و تئوری روانشناسی آشنایی داشت.

معمولا دو واژه بازاریابی اینترنتی (internet marketing) و بازاریابی الکترونیکی (e Marketing) به‌جای یکدیگر استفاده می‌شود. بازاریابی معمولا رساندن یک پیام از طریق رسانه مناسب به مخاطبان است. اگر رسانه را از رسانه‌های الکترونیکی انتخاب کنیم، مثلا از تلفن همراه، اینترنت و … استفاده کنیم می‌توانیم آنرا eMarketing بنامیم. حالت خاص آن زمانی است که دقیقا از اینترنت به‌عنوان رسانه بازاریابی استفاده کنیم. در اینصورت بازاریابی ما Internet marketing نامیده می‌شود.

ژان بقوسیان، مؤسس وب سایت مدیر سبز، کارآفرین اینترنتی، سخنران و مدرس دوره های بازاریابی اینترنتی مهمان برنامه پنجم کلید شد. در این برنامه به سبک زندگی و مدیریت سبز ژان بقوسیان پرداخته ایم و رویکرد برنامه، بیشتر آموزشی و کاربردی بوده و تلاش شده تا نکات به روز در زمینه مدیریت، بازاریابی و بهبود کیفیت کسب و کارهای اینترنتی که تا به حال توسط ایشان بیان نشده بودند را به اشتراک بگذاریم.

 

جهت کسب اطلاعات و مشاهده بیوگرافی های بیشتر به بخش معرفی افراد موفق مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *