همان گونه که گفته شد قیمت در یک بازار بدون روند در محدوده بین حمایت و مقاومت نوسان می نماید لذا از آن می توان برای اخذ تصمیمات تجاری و پیش بینی زمان واژگونی یک روند استفاده نمود. هنگامی که اعتبار چنین محدوده ای با بررسی تعداد برخورد قیمت به این خطوط و عکس العمل بازار تأیید گردد می توان از آنها برای ورود به معامله بهره جست. به این صورت که با رسیدن قیمت به نواحی حمایت و مقاومت و تشکیل علائم بازگشتی ایده آل، می توان معامله نماییم. برای مثال در نمودار 1 بازار در محدوده ای قرار دارد که ناحیه مقاومت خود را دو بار لمس کرده و به آن عکس العمل نشان داده است بنابراین به اعتبار این ناحیه می توان اطمینان نمود. با برخورد سوم قیمت به این خط و مشاهده علائم بازگشتی می توان فروش انجام داد. مسلما حد زیان چنین معامله ای در بالای ناحیه مذکور قرار دارد.

بازار بدون روند

شكل 1. معامله فروش بر اساس یک ناحیه مقاومت تایید شده.

به همین منوال اگر یک ناحیه حمایت معتبر شناسایی شود می توان با برخورد قیمت و تشکیل الگوهای بازگشتی، معامله خرید انجام دهد. برای مثال در نمودار زیر یک ناحیه حمایت معتبر با دو بار برخورد قیمت و عکس العمل آن وجود دارد بنابراین با برخورد سوم و تشکیل علائم بازگشتی می توان معامله خرید انجام داد. حد ضرر چنین معامله ای در زیر ناحیه حمایت قرار دارد.

شکل 2. معامله خرید براساس یک ناحیه حمایت تایید شده

ترازهای حمایت و مقاومت، هر دو روندها را آزمایش و تأیید می کنند و باید توسط کسی که از تحلیل تکنیکال استفاده می کند، بررسی شوند. تا زمانی که قیمت سهام بین این دو تراز باقی می ماند، احتمالا روند نیز ادامه خواهد داشت. این نکته قابل یادآوری است که یک خروج از ترازهای حمایت و یا مقاومت، الزاما به معنای واژگونی روند نیست بلکه امکان دارد حاکی از تداوم روند بازار باشد. به عنوان مثال، اگر قیمت فراتر از تراز مقاومت (خط کانال) یک روند رو به بالا برود، روند شتاب یافته است نه اینکه واژگون شده است. این بدان معناست که انتظار می رود ترقی قیمت سریع تر از حالتی که در کانال ها بود، صورت گیرد. مانند آنچه که در شکل زیر نمایش داده شده است. در چنین مواقعی با تأیید شکست می توان معامله خرید دیگری انجام داد. مسلما در چنین موقعیتی معامله فروشی که در برخورد قیمت به ناحیه مقاومت انجام شده با زیان بسته خواهد شد.

شکل 3. تداوم حرکت صعودی بازار پس از شکست ناحیه مقاومت

در انتهای مقاله «بازار بدون روند» توجه داشته باشید که در یک حرکت کاهشی با شکست خط حمایت و تأیید آن می توان معامله فروش انجام داد که در شکل 4 نمایش داده شده است. در این موقعیت نیز معامله خریدی که در برخورد قیمت به ناحیه حمایت انجام شده با زیان بسته خواهد شد. در هر حال بسیار مهم است که با تغییر جهت بازار از معاملات خلاف جهت خود خارج شویم که این امر با گذاشتن حد زیان صورت خواهد پذیرفت. لجبازی و اصرار بر معامله اشتباه موجب تباه شدن سرمایه می گردد بنابراین بهتر است با پذیرفتن یک زیان جزئی به دنبال موقعیت های بعدی بازار بمانیم.

بازار بدون روند

شکل 4. تداوم حرکت نزولی بازار پس از شکست ناحیه حمایت

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *