تئوری مدل پولی چیست؟

مدل پولی

مدل پولی بیان می کند که نرخ های بهره توسط سیاست های پولی دولت ها تعیین می شود. کشورهایی که سیاست پولی پایداری را دنبال می کنند معمولا طبق مدل پولی، با افزایش ارزش ارز خود مواجه می شوند اما کشورهایی که سیاست های پولی نامنظم و نامعقول و یا به شدت انبساطی را دنبال می کنند بایستی انتظار کاهش ارزش ارز خود را داشته باشند.

*چگونه از این مدل استفاده می شود؟

مطابق این تئوری چندین عامل بر روی نرخهای مبادله ارز تأثیر گذار می باشد :

۱- عرضه پول کشور

۲- سطوح مورد انتظار عرضه پول در آینده

٣- نرخ رشد عرضه پول کشور

تمام این عوامل برای درک سیاست گذاری و روند پولی مهم هستند که ممکن است باعث تغییر در نرخ مبادله گردند. برای مثال اقتصاد ژاپن بیش از یک دهه با رکود مواجه بود. در چنین برهه ای نرخ بهره تقریبا صفر بوده و کسری بودجه سالانه مانع خروج اقتصاد ژاپن از حالت رکود شده بود. ژاپن در چنین شرایطی برای خروج از بن بست و احیاء اقتصاد تنها یک ابزار رسمی در اختیار داشت؛ انتشار بیشتر اسکناس. بانک مرکزی ژاپن با خریداری سهام و اوراق قرضه، عرضه پول ملی را افزایش می دهد اما این امر منجر به ایجاد تورم و تغییر نرخ تبدیل ارز می گردد. در نتیجه طبق مدل پولی می توان اثرات تغییرات در عرضه پول را این چنین دید که:

مدل پولی و اثرات تغییرات در عرضه پول

در واقع این مدل در کشورهایی که دارای سیاستهای پولی بیش از حد انبساطی می باشند بیشترین موفقیت را داشته است. یکی از معدود راه هایی که یک کشور می تواند از ارز خود در برابر ریزش های تند و تیز محافظت نماید اخذ سیاست های پولی انقباضی است. برای مثال طی بحران پولی آسیا، دلار هنگ کنگ مورد حمله سفته بازان قرار گرفت. مقامات هنگ کنگی نرخ بهره را تا ۳۰۰ درصد افزایش دادند تا بتوانند دلار هنگ کنگ را در برابر دلار آمریکا ثابت نگه دارند. این تاکتیک موثر واقع شد و سفته بازها در مقابل چنین نرخ بهره سر به فلک کشیده ای عقب نشینی کردند اما یک خطر وجود داشت و آن خطر رکود اقتصادی بود ولی در نهایت مدل پولی موفق عمل کرد.

محدودیت های مدل پولی

تعداد بسیار کمی از اقتصاد دانان معتقد هستند که این روش به تنهایی کاربرد ندارد چرا که در چنین مدلی، جریان سرمایه و جریان تجاری لحاظ نمی شود. برای مثال در طی سال ۲۰۰۲ نرخ بهره، نرخ رشد و نرخ تورم در انگلستان از آمریکا و اتحادیه اروپا بالاتر بود و همچنان پوند در برابر دلار و یورو افزایش ارزش داشت. در حقیقت مدل پولی به دلیل سیستم نرخ ارز شناور آزاد با چالش مواجه شده بود. از منظر مدل پولی، نرخ بهره بالا برابر است با رشد تورم که اغلب به دنبال کاهش ارزش ارز انجام می گیرد اما این ربطی به جریان های ورودی حساب سرمایه ندارد چرا که معمولا این حساب از بازدهی بالاتر یا بازار سهام پررونق در یک اقتصاد شکوفا تأثیر می پذیرد که این دو مورد باعث افزایش ارزش پول می شود. در هر صورت، مدل پولی یکی از ابزارهای مفید فاندامنتال می باشد که می تواند به همراه دیگر مدل ها برای تعیین جهت نرخ مبادله ارز بکار گرفته شود.

به انتهای مقاله «تئوری مدل پولی» رسیدیم. در مقاله بعدی به مدل تفاوت اندازه نرخ بهره واقعی و بررسی مدل های دیگر در پیش بینی در ارزها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *