راهکارهای پرداخت بیت کوین و نحو پذیرش آن در فروشگاه ها

روش پرداخت بیت کوین / پذیرش پرداخت های بیت کوین در فروشگاهتان / فروشگاه های سنتی (در مقابل آنلاین)

نگاهی به روش پرداخت بیت کوین

روش پرداخت بیت کوین

همان طور که اشاره شد، برعکس تراکنش های کارت اعتباری که کارمزد بالایی را دریافت می دارند، بیت کوین روش پرداختی غیر قابل استرداد است. این بدان معنی است که در لحظه ای که ارسال کننده پولی را از کیف پولش به دریافت کننده می فرستد، آن تراکنش قابل بازگشت نیست و پول برای انجام دادن مبادله منتقل شده است و کاری از دست کسی ساخته نیست.

بی شک دریافت کننده در صورت تمایل می تواند پول را به فرستنده باز پس فرستد، اما پرداخت بیت کوین را نمی توان مانند تراکنش های کارت اعتباری لغو کرد یا پس گرفت. دلیلش نیز ساده است: کارت های اعتباری توسط مؤسسه ی مالی به طور متمرکز صادر می شوند و بنا بر درخواست قانونی واریز کننده استرداد مبلغ انجام می شود. در مورد بیت کوین هیچ نهاد مرکزی برای پشتیبانی از پول دیجیتال وجود ندارد و این خود کاربران هستند که مسئولیت ذخیره و ارسال وجوه بیت کوینی را بر عهده دارند.

هیچ دلیلی وجود ندارد که تراکنش های بیت کوین قابل بازگشت شوند. تمامی تراکنش های بیت کوین روی زنجیره ی بلوکی منتشر می شوند، دفتر حساب کل تمامی تراکنش های بیت کوین را از گذشته، حال و آینده جمع آوری می کند. زنجیره ی بلوکی برای همه ی افراد در جهان به روشنی نشان می دهد که پول از آدرس A به کجا و به چه میزانی ارسال شده است.

حال به جنبه ی دیگری از بیت کوین و برگشت آن می پردازیم که برای بسیاری از ما که با روش های معمول الکترونیکی به خرید و فروش بیت کوین اقدام می کنیم، آگاهی از آن بسیار مفید است. وقتی مشتری بیت کوین را به مشتری دیگری می فروشد، چه به صورت مستقیم و چه از طریق بازار مبادلات هرگز نباید از روش های پرداخت قابل استرداد استفاده نماید. برای مثال، اگر در حال فروش بیت کوین به شخصی هستید و او قصد پرداخت با پی پال را دارد، معامله گاهی آن گونه که تصور می کنید، هرگز پیش نخواهد رفت. دلیل آن نیز ساده است: روش های پرداخت سنتی مانند پی پال (PayPal)، اسکریل (Skrill) و تراکنش های کارت اعتباری همواره با ریسک کلاهبرداری و استرداد وجه روبه رو هستند.

پی پال، به دلایل متعدد، پلتفرمی نامناسب برای فروش بیت کوین است. اول از همه وقتی که پی پال با کالاهای دیجیتال سرو کار دارد، هیچ گونه پشتیبانی از فروشنده انجام نمی دهد. دوم این که در حال حاضر بیت کوین به عنوان کالاهای مجازی تعریف شده است. وقتی خریدار از طریق پی پال درخواست استرداد وجه کند، حتی پس از دریافت بیت کوین آن ها پولش را پس می دهند و هيج سؤالی پرسیده نمی شود. در مورد پرداخت های اسکریل نیز وضعیت به همین ترتیب است، با این حال تمام پرداخت ها به عنوان نهایی تعریف می شوند. بحث کردن با خریدار باعث بازپرداخت هزینه توسط اسکریل خواهد شد.

در هر کدام از این شرایط فروشنده بیت کوین هایش را از دست داده است، زیرا بیت کوین روش پرداخت غیر قابل استرداد است و نمی تواند بازپس گرفته شود.

کنترل بیت کوین مسئولیت شخصی کاربر نهایی است؛ چیزی که نباید به سادگی از آن گذشت. انجام دادن کنترل کامل روی وجوه شخصی در هر زمان هم می تواند روشی قدرتمندانه باشد و هم مسئولیتی بزرگ.

فروشندگان بیت کوین متوجه مزایای پذیرش روش پرداختی که قابل بازگشت نیست، شده اند. کلاهبرداری در روش های پرداخت آنلاین یکی از بزرگ ترین نگرانی ها برای فروشندگان در سرتاسر جهان است. بیت کوین می تواند مشکل را حل کند. همچنین پذیرش بیت کوین می تواند پنجره ی کسب و کار شما را به سوی بازارهای جدید باز کند و مشتریان جدید و بیشتری از سرتاسر جهان جذب نمایید.

امروزه پذیرش پرداخت های بیت کوین به صورت آنلاین و آفلاین به روشی بسیار ساده و پیش پا افتاده تبدیل شده است. انواع خدمات برای ارائه ی سرویس پرداخت های بیت کوین در وب سایت شما یا حتی ایجاد روشی برای ساخت کدهای کیوار بیت کوین به منظور انجام دادن پرداخت های درون فروشگاهی وجود دارد. در این قسمت به چند گزینه ی موجود نگاهی خواهیم انداخت.

بیت پی (BitPay)

بی شک یکی از مشهورترین شرکت های ارائه دهنده ی خدمات پرداخت بیت کوین بیت پی است. امروزه این شرکت یکی از بزرگ ترین شرکت های ارائه دهنده ی خدمات پرداخت بیت کوین در جهان محسوب می شود.

بیت پی مزایای متعددی را برای مصرف کنندگان و فروشندگانی که تمایل به کار کردن با پرداخت های بیت کوین دارند، فراهم می آورد. برای مصرف کنندگان گزینه های متعددی وجود دارد که تراکنش بیت کوین را از طریق بیت پی ارسال کنند: شما می توانید کد کیوار را اسکن کنید، آدرس مقصد را به صورت دستی کپی برداری کنید یا روی لینک مرورگر برای پرداخت مستقیم از نرم افزار بیت کوین نصب شده بر روی رایانه تان کلیک نمایید.

فروشندگان از سوی دیگر در مورد تنظیمات بیت بی نگران نیستند، صاحبان کسب و کار آنلاین تنها لازم است که چند خط کد به وب سایتشان بیفزایند.

تبدیل قیمت ها از پول محلی به بیت کوین توسط بیت پی انجام می شود و تجربه ای مناسب را برای صاحبان کسب و کار به دنبال دارد.

بیت پی همچون سایر شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت، به فروشندگان امکان تبدیل تراکنش بیت کوین را به پول رایج محلی می دهد. این سرویس نگرانی صاحبان کسب و کار را کاهش خواهد داد، زیرا اغلب تامین کنندگان آنها صرفا پول رایج را قبول می کنند. به خاطر داشته باشید که ارزش بیت کوین در طول روز بسیار در نوسان است، بنا بر این بهتر است که وجوه خود را در اسرع وقت به پول رایج های تبدیل نمایید.

برخلاف تراکنش های کارت اعتباری که یک هفته زمان نیاز دارند، تا تسویه و وارد حساب بانکی فروشنده شوند، پرداخت بیت کوین در روز کاری بعدی انجام خواهد شد. این روش هم از نظر سرعت و هم از نظر کاهش هزینه های انتقال برای بازرگانان بسیار مفید است و از طرفی هیچ اصطکاکی میان آنها و تأمین کنندگانشان به واسطه ی تأخیر در پرداخت ها به وجود نخواهد آمد.

بیت پی سیستم تبدیل بیت کوین به ارزهای رایج را به عنوان بخشی از امکانات بسته ی خدمات پایه ی خود ارائه می کند و هر چیزی که تا این جا بدان اشاره شد، رایگان ارائه می شود. به علاوه بدون نیاز به زیرساختی اضافی، سرمایه گذاری برای ترکیب بیت پی در سیستم پرداخت کنونی شرکت ها لازم نخواهد بود.

نکته ی دیگر این که بیت پی امکان پذیرش پرداخت های بیت کوین از طریق موبایل را نیز به فروشندگان میدهد. صورت حساب ها از طریق اپلیکیشین موبایل بیت پی قابل ساخت است که معمولا ساخت کیوار کد را به دنبال خواهد داشت. کدهای کیو آر شامل آدرس پرداخت و میزان پرداخت می شوند. تمام کاری که یک مشتری باید انجام دهد اسکن کد کیو آر با اپلیکیشین بیت کوین، کلیک و لمس دکمه ی ارسال و تکمیل تراکنش است. بدین ترتیب، تجربه ای خوشایند برای فروشندگان و مشتریان بدون هیچ هزینه ای ایجاد خواهد شد.

لازم است که برنامه ی بیت پی به روز رسانی شود تا برای مثال پوز کوئیکباکس (Quickbooks POS) یا دسترسی به وی پی ان نیز ممکن شوند. هر دو طرح شرکتی و تجاری ویژگی های متمایزی را برای مشتریان بیت پی ایجاد می کنند. در روزهای ابتدای شروع کار با بیت پی طرح رایگان برای خرده فروشان بسیار مناسب خواهد بود.

کوین بیس (Coinbase)

کوین بیس روش محبوب دیگری از پردازش پرداخت است. کوین بیس همچون بیت پی، همان امکانات را به کسب و کاری که قصد آشنایی و کشف دنیای پرداخت بیت کوین را دارد، ارائه می نماید. البته کوین بیس هم در آمریکا و هم به صورت بین المللی موجود است و همان روش بیت پی را دنبال می کند.

با توجه به ساختار رایگانش، کوین بیس خدماتی با اندکی تفاوت با رقبایش ارائه می نماید. تراکنش های ۱ میلیون دلار بیت کوین اولین شامل کارمزد ۰ می شوند و پس از آن کارمزد ۱ درصد اعمال خواهد شد. برای بیشتر بازرگانان و فروشندگان رسیدن به این حجم از فروش مدت زمان زیادی را می طلبد، تا بر این دلیلی برای عدم انتخاب کوین بیس وجود ندارد، زیرا ۱ درصد کارمزد پس از یک میلیون دلار دریافت می شود.

تبدیل بیت کوین به پول رایج محلی از طریق کوین بیس یک تا س ه روز کاری با توجه به محل جغرافیایی بازرگان زمان می برد. پرداخت ها هر روز میل انجام می شوند، با این حال بسیار سریع تر از سایر روش های پرداخت قدیمی مانند کارت اعتباری و انتقالات بانکی است.

چیزی که کوین بیس را جذاب می کند این حقیقت است که واسط برنامه نویسی آن به فروشندگان فرصت بازپرداخت بیت کوین به مشتریان را می دهد. اساسا پرداخت های بیت کوین غیر قابل استرداد هستند، با این حال دریافت کننده می تواند داوطلبانه و به صورت دستی پول را باز گرداند. در این جا همین قانون اعمال می شود، اما در شرایط خاص، فروشنده با چند کلیک می تواند پول مشتری را به او بازگرداند.

پذیرش پرداخت های بیت کوین در فروشگاهتان

فروشندگان آنلاین کار ساده ای برای متصل کردن خود به سیستم پرداخت های بیت کوین در وب سایت خود دارند.

پذیرش پرداخت های بیت کوین به عنوان خرده فروش یا فروشنده زمان کمی می برد و به لحاظ زیرساختی نیازی نیست هزینه ای اضافی متحمل شوید.

برخلاف روش های پرداخت قدیمی، پرداخت های بیت کوین برای مصرف کنندگان و خرده فروشان بسیار کاربر پسندتر هستند و کارمزدهای کمتری را به آنها تحمیل می کند. به علاوه در مورد حجم بالای پرداخت های نقدی نگرانی وجود ندارد، زیرا بیت کوین یک گزینه ی پرداخت فیزیکی نیست و کاملا دیجیتال است.

فروشگاه های آنلاین

فروشندگان آنلاین کار ساده ای برای متصل کردن خود به سیستم پرداخت های بیت کوین در وب سایت خود دارند. تنها به چند خط کدنویسی نیاز است که شرکت ارائه دهنده ی خدمات پرداخت بیت کوین آن را برای شما فراهم می آورد و به صفحه ی مشخصی اضافه می شود. وقتی آن قسمت تكمیل شد، می توانید پذیرش پرداخت های بیت کوین را بدون توقف آغاز کنید و میزان مشتریان خود را افزایش دهید.

بیشتر ارائه دهندگان راهکارهای پرداخت بیت کوین، راه حل های تجارت الکترونیک را نیز برای مشتریانشان عرضه می دارند و حتی در راه اندازی و متصل کردن سرویس به وب سایت مورد نظر کمک های لازم را انجام می دهند. به علاوه اکثر راه حل های تجارت الکترونیک قابلیت اتصال به بیت کوین را پشتیبانی می نمایند. دلیلش نیز ساده است: در صورت کار با بیت کوین هزینه ی اضافی دریافت نخواهد شد، در حالی که فرصت جذب مشتری از سرتاسر جهان فراهم است. کدام بازرگان حرفه ای حاضر به رد چنین پیشنهادی است؟!

اگر فروشنده ی آنلاین دارای وب سایت و دامنه باشد دیگر نیازی به سرمایه گذاری اضافی برای ایجاد زیرساخت های لازم نیست. پرداخت های بیت کوین با مهم ترین راهکارهای تجارت الکترونیک پشتیبانی می شوند و راهکارهایی را پدید می آورند که پردازنده های پرداخت بیت کوین نیز قادر به استفاده از آنها باشند (مانند قسمت قبل).

بخش جذاب صحبت درباره ی کار با پردازنده های پرداخت بیت کوین این جاست که اغلب آنها کارمزدی برای تبدیل بیت کوین به پول رایج محلی دریافت نمی کنند. تمامی پردازنده های پرداخت بیت کوین این امکان را به مشتریان می دهند تا هر تراکنش بیت کوین خود را به پول رایج محلی تبدیل نمایند و بدین منظور از نوسان قیمت بیت کوین جلوگیری می شود. سپس وجوه تبدیل شده ظرف ۴۸ ساعت در حساب بانکی مشتری سپرده گذاری می شوند.

پس از این که پرداخت های بیت کوین در روش تجارت الکترونیک کنونی ترکیب شدند، یک گام مهم دیگر باقی می ماند. قراردادن لوگوی پذیرش بیت کوین بر روی وب سایت به مشتریان در مورد پرداخت توضیح می دهد. این امر نه تنها به افزایش آگاهی از بیت کوین در سطح جهانی کمک می کند، بلکه انگیزه ای برای دیگران است تا از پرداخت بیت کوین استفاده کنند.

قراردادن لوگوی پذیرش بیت کوین بر روی وب سایت به مشتریان در مورد پرداخت توضیح می دهد.

روند تأیید بیت کوین برای فروشگاه های آنلاین بسیار سرراست آنان تمامی قیمت های فروشگاه در قالب پول رایج محلی در نظر گرفته شده و با توجه به ارزش بیت کوین توسط پردازنده ی پرداخت بیت کوین تبدیل می شوند.

در صفحه ی پرداخت، مشتریان کد کیوار را می بینند که قابل اسکن با تلفن همراه است و آدرس بیت کوینی که می توانند از طریق نرم افزار بیت کوینشان به آن پول ارسال کنند. با انتشار تراکنش در شبکه ی بیت کوین، فرآیند پرداخت تکمیل می شود.

فروشگاه های سنتی (در مقابل آنلاین)

مشابه پذیرش پرداخت های بیت کوین آنلاین، فروشگاه های سنتی در صورتی که بخواهند پرداخت های بیت کوین را بپذیرند، نیازی به سرمایه گذاری در سخت افزار مازادی نخواهند داشت. استفاده از رایانه، تلفن هوشمند یا تبلت به علاوه ی اینترنت تمام چیزی است که لازم خواهد بود. بیشتر محل ها ترکیبی از اتصال اینترنت و وسایل ارتباطی را در اختیار دارند، بنا بر این می توان سریعا پذیرش پرداخت های بیت کوین را آغاز کرد.

فقط کافی است در پردازنده ی مورد نظرتان برای انجام دادن پرداخت بیت کوین ثبت نام کنید که معمولا از طریق اپلیکیشن موبایل یا وب سایت آن شرکت انجام می شود. نصب اپلیکیشین موبایل یا تنظیمات وب چند دقیقه ای به طول می انجامد و پس از آن بازرگان برای پذیرش پرداخت های آتی آماده خواهد بود.

همانند پرداخت های آنلاین، پرداخت بیت کوین درون فروشگاهی از طریق کدهای کیوآر انجام می شود. شرکت ارائه دهنده ی خدمات پرداخت بیت کوین به فروشنده امکان ایجاد کد کیو آر را با آدرس بیت کوین و مقدار تعیین شده ی پرداخت در اپلیکیشین یا وب می دهد.

پس از این که مشتری کد کیوار را با کیف پول بیت کوینش که معمولا روی تلفن همراه نصب است، اسکن کرد، تنها ظرف چند ثانیه پرداخت انجام می شود.

همان طور که احتمالا تا به این جا حدس زده اید، پذیرش بیت کوین با استفاده از ابزارهای آنلاین یا درون فروشگاه وقتی که فروشنده به آنها نیاز داشته باشد، بسیار ساده است. در مراحل ابتدایی پرداخت های درون فروشگاهی معمولا به ضربه زدن روی صفحات قبل از ساخت کد کپوار نیازمندند. این فناوری همانند هر فناوری جدیدی به کمی یادگیری نیاز دارد. در ابتدای کار کافی است چند مرتبه تمرین کنید و اگر هم با مشکلی در حین کار مواجه شدید، تقریبا تمامی مشتریان بیت کوینی برای کمک به شما آماده هستند.

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *