پشیمانی معامله گران و لمس مجدد R&S

پدیده پشیمانی معامله گران به چه معناست؟

پس از شکست یک سطح حمایت / مقاومت، عموما این سوال برای معامله گران پیش می آید که سطح قیمت جدید چیست؟. به عنوان مثال، بعد از شکست یک سطح مقاومت، هر دو گروه فروشندگان و خریداران ممکن است به سطح قیمتی جدید به دیده شک و تردید نگاه کنند و با بی اعتبار قلمداد کردن آن تصمیم به فروش بگیرند. این مسئله باعث به وجود آمدن پدیده ای می شود که از آن به عنوان «پشیمانی معامله گران» یاد می کنیم. پس از واقع شدن این پدیده و شکست سطح مقاومت با حمایت، سطح قیمتی جدید مورد توافق خریداران و فروشندگان قرار نمی گیرد و قیمت به سطح مقاومت (یا حمایت) قبلی باز می گردد. شکست ناحیه مقاومت طلا در محدوده ۱۶۷۹-۱۶۹۴ دلار را در شکل 1  در نظر بگیرید. توجه کنید که چگونه بعد از شکست سطح مقاومت، قیمت با یک تصحیح به سطح قیمتی پیشین باز می گردد.

رفتار قیمت پس از دوره های پشیمانی معامله گران بسیار مهم و تعیین کننده است. یکی از این دو حالت رخ می دهد: یا همه به این نتیجه می رسند که قیمت جدید قابل اتکا نیست، که در این حالت قیمت به سطح قیمت پیشین بر می گردد، یا سرمایه گذاران قیمت جدید را می پسندند، که در این حالت قیمت به حرکت در همان جهتی که سطح حمایت یا مقاومت را قطع کرده است، ادامه می دهد.

شکل ۱ : لمس مجدد ناحیه شکسته شده در نمودار ۴ ساعته طلا.

پس از دوره پشیمانی معامله گران، در حالتی که اجماع انتظارات بر این است که قیمت جدید (که بالاتر است) غیر قابل قبول است، تله سنتی صعود تقلبی (شکست جزئی یا نادرست) به وجود می آید. همان طور که در شکل 2 نشان داده شده است قیمت از سطح مقاومت ۱۶۷۹ دلار طلا خارج شده است (هشدار شکست) اما تأیید نشده است لذا خریداران فریب افزایش قیمت را خورده و با معاملات خرید وارد بازار می شوند اما در نهایت با توافق بر قابل اتکا نبودن قیمت جدید، قیمت به زیر سطح مقاومت برگشته و افرادی که با قیمت بالا خریداری کرده اند را جا می گذارد.

شرایط مشابهی نیز یک شکست نزولی تقلبی را به وجود می آورد. به شکل 3 توجه کنید. قیمت به قدری زیر سطح حمایت باقی می ماند که افراد با نگاه نزولی به قیمت طلای خود را می فروشند اما قیمت به بالاتر از سطح حمایت باز می گردد و فروشندگانی که طلای خود را در قیمت پایین فروخته اند با زیان مواجه می شوند.

شکل 2 : هشدار شکست مقاومت و عدم تأیید آن.

سطح حمایت

شکل 3 : هشدار شکست حمایت و عدم تأیید آن.

حالت دیگری که ممکن است در ادامه پشیمانی معامله گران رخ دهد این است که سرمایه گذاران قیمت جدید را قابل قبول دانسته و بپذیرند به عبارت دیگر شکست ناحیه مذکور را تأیید نمایند که در اشکال قبلی مشاهده کردید. در این حالت قیمت به تغییر خود در راستای شکستن سطح حمایت یا مقاومت ادامه می دهد، یعنی حرکت قیمت به سمت بالا اگر شکست از سطح مقاومت رخ داده باشد و به سمت پایین اگر شکست از سطح حمایت رخ داده باشد. یک نمونه از این نوع رفتار قیمتی را در شکل ۳ مشاهده می کنید.

یک راه برای پیش بینی انتظارات پس از «شکست» توجه به مقادیر خرید و فروش است. اگر قیمت سطح حمایت / مقاومت را با افزایش زیادی در حجم معاملات بشکند و پشیمانی معامله گران معمولا در مقادیر حجمی کم صورت بگیرد، در نتیجه انتظارات جدید حکم فرما خواهد شد (یعنی تعداد کمی از سرمایه گذاران پشیمان شده اند.) برعکس، اگر شکست با حجم معاملات متوسط رخ بدهد و عموما پشیمانی در مقادیر زیاد صورت بگیرد، نشان دهنده این است که انتظارات تعداد کمی از سرمایه گذاران تغییر می کند و از نظر اغلب آنها قیمت اولیه قابل قبول است. در این حالت شاهد پدیده بازگشت دوباره قیمت به زیر خط مقاومت – یا بالای خط حمایت- خواهیم بود.

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *