ريسک های مرتبط با معدن کاوی و ابر کاوی بیت کوین

معایب ابر کاوی بیت کوین / ریسک های مرتبط با ابر کاوی بیت کوین / تضمین امنیت بیت کوین با معدن کاوی / معدن کاو شوید! / استفاده از یک ماشین حساب سود آوری

در مقاله قبلی «معدن کاوی بیت کوین»، مبانی معدن کاوی بیت کوین بررسی شد و با ابر کاوی بیت کوین آشنا شدیم. در مقاله «ابر کاوی بیت کوین»، به معایب ابر کاوی و ريسک هاي مرتبط با معدن کاوی و ابر کاوی بیت کوین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

معایب ابر کاوی بیت کوین

ابر کاوي بیت کوین

ابر کاوی بیت کوین (Cloud Mining)

اگر در استفاده از خدمات ویژه مزایایی وجود داشته باشد، می توان مطمئن بود که مضراتی نیز وجود خواهد داشت، پس بی شک در کنار مزایای ابر کاوی بیت کوین مضراتی نیز وجود دارد.

شما به عنوان مشتری در استفاده از ابر کاوی بیت کوین هرگز کنترل کامل سخت افزاری را که اجاره کرده اید، ندارید، زیرا نمی توانید از راه دور یا به صورت واقعی به خود معدن کاو دسترسی داشته باشید. در واقع، بنای کار اعتماد به خدمات مرکزی طرف سوم و کسب درآمد برای خود است. این جاست که بیشتر مسائل مرتبط با ابر کاوی بیت کوین آغاز می شوند، زیرا مشتریان احساس می کنند که حقشان را نمی گیرند. دلایل متعددی برای پرداخت هایی که به نظر کم هستند، وجود دارد و برخی از این دلایل حتی دارای تایید قانونی نیز می باشند. هزینه های نگهداری سخت افزار، قیمت خدمات تهیه کننده، تغییر هزینه ی برق و نوسان قیمت بیت کوین تنها برخی از این دلایل هستند.

البته برای بررسی این که چرا درآمدهای معدن کاوی در یک زمان مشخص کاهش یافته اند، هیچ راه مشخصی وجود ندارد. مشتریان مجبورند از تأمین کنندگان طرف سوم خدمات استفاده کنند؛ چیزی که بیت کوین در ابتدای کار قصد تغییر آن را داشته است. مضرات دیگر ابر کاوی بیت کوین هزینه های نگهداری و برق است. با وجود این که شما در محل خود میزبان نرم افزار نیستید، اپراتور ابر کاوی بیت کوین مجبور به پرداخت هزینه هایی است که شما تأمین کننده شان خواهید بود. این دستگاه های مخصوص در واقع در ابرها جریان ندارند، بلکه به صورت واقعی در محلی واقعی میزبان شده اند و برای کار نیاز به برق دارند. در بعضی نقاط جهان مانند چین برق تقريبا ارزان است، از این رو، استقرار تجهیزات در این کشور هزینه ها را به طور مشهودی کاهش می دهد.

بزرگترین سوءبرداشتی که مردم درباره ی ابرکاوی بیت کوین دارند این است که آنها مقداری قدرت محاسباتی را خریده اند و به پاداش کامل آن قدرت دست خواهند یافت. هیچ گاه چنین چیزی رخ نمی دهد، زیرا هزینه های برق مصرفی و نگهداری بر اساس قدرت محاسباتی که شما از تامین کننده ی خدمات اجاره کرده اید، محاسبه خواهد شد.

با فرض این که تحقیقات و محاسبات را خود انجام می دهید، ابر کاوی بیت کوین می تواند برای سرمایه گذاران هوشمند سودآور باشد. هرگز به درآمدهای پروژه ای که توسط اپراتور خدمات ابر کاوی به شما منتقل می شود، اعتماد نکنید، زیرا متغیرهای زیادی بر روی این درآمد تأثیرگذار خواهند بود. همچنین محاسبه کننده های کمی برای محاسبه ی سود معدن کاوی وجود دارند که همیشه ارقام متفاوتی از درآمد را به شما نشان می دهند. با این حال، این محاسبه کننده ها ارقامی بسیار واقعی تر از آنچه به شما ارائه می شود را نشان می دهند.

ریسک های مرتبط با ابر کاوی

شاید فکر کنید بزرگ ترین ریسک مرتبط با ابر کاوی بیت کوین از جانب تأمین کننده ی خدماتی است که به نظر قانونی می آید، اما این چنین نیست. بیشتر شرکت های ابرکاوی بیت کوین سعی دارند تصویری از مزرعه معدن کاوی های خود را نشان دهند که واقعی بودن و صحت آن مورد تردید است.

به علاوه وقتی شرکت معدن کاوی ابری بیت کوین هک شود، چیزی که به وفور اتفاق می افتد این است که درآمدهای مشتری نیز به شدت تأثیر خواهد پذیرفت. سرمایه های کاربر از دست می رود و ارائه دهنده ی خدمات برای جبران زیان خود مجبور به کاهش درآمدهای معدن کاوی برای یک مدت زمان طولانی خواهد شد.

یکی از شرکت های تأیید شده ی معدن کاوی ابری بیت کوین جنسیس ماینینگ (Genesis Mining) است. این شرکت هنگ کنگی در زمینه ی معدن کاوی ابری بیت کوین از سال ۲۰۱۳ بسیار فعال بوده و قراردادهای معدن کاوی ارزشمندی را با قیمت های مناسب منعقد کرده است. برخلاف بیشتر کشورهای دیگر، برای خرید قرارداد ابر کاوی بیت کوین از جنسیس ماینینگ به صرف هزینه های مازاد یا مخفی نیاز نیست. به همین دلیل این شرکت یکی از اولویت های نخست معدن کاوان است.

اگر قرارداد ابر کاوی را خریدید، به خاطر داشته باشید که بهترین پیشنهاد ممکن است همیشه در همین نزدیکی ها باشد. عرصه ی ابر کاوی بیت کوین در حال تکامل و رقابتی تر شدن است. همیشه وقت کافی برای تحقیقات خود تخصیص دهید و انواع پیشنهادها را بررسی کنید، سپس تصمیم نهایی را بگیرید.

دقت کنید! با پیشنهادهایی که به ظاهر درست می آیند وسوسه نشوید.

تضمین امنیت بیت کوین با معدن کاوی

ابر کاوي بیت کوین

معدن کاوی از بی طرفی و خنثی بودن شبکه محافظت می کند، به طوری که اجازه نمی دهند افراد یا بسترهای معدن کاوی جلوی انجام دادن تراکنش ها را بگیرند.

شبکه ی بیت کوین فقط با تکیه بر حمایت مردم از طریق اجرای گره های بیت کوین با اختصاص قدرت محاسباتی به فرایند معدن کاوی، قدرتمند و ایمن خواهد بود.

یکی از مواردی که شبکه ی بیت کوین را تهدید می کند، حمله ۵۱ درصدی است. هر اندازه قدرت محاسباتی بیشتری به روند معدن کاوی وارد شود، شانس بدخواهان برای مدیریت و اجرای حمله ی ۵۱ درصد و آسیب رسانی به بیت کوین کاهش می یابد.

از دیدگاه یک معدن کاو، بی شک منفعت مالی مهم ترین مشوق برای استفاده از سخت افزار قدرتمند در معدن کاوی خواهد بود. با این حال معدن کاوانی نیز وجود دارند که این کار را برای ایمن تر ساختن شبکه انجام می دهند. فارغ از نیتشان، معدن کاوی شبکه ی بیت کوین را با تأیید تراکنش ها و به پیش راندن زنجیره ی بلوکی ایمن می سازد.

اما نکته ی مهم و جالب دیگری نیز وجود دارد. معدن کاوی از بی طرفی و خنثی بودن شبکه محافظت می کند، به طوری که اجازه نمی دهند افراد یا بسترهای معدن کاوی جلوی انجام دادن تراکنش ها را بگیرند. هر کسی که به چنان قدرت محاسباتی دست یابد که تنها بلوک های شبکه ی خود را تأیید کند، سایر تراکنش ها را تا زمان نامعلومی بدون تأیید رها می کند.

معدن کاوی بیت کوین بازگردانی تراکنش های پیشین را برای فرد یا مرکز معدن کاوی بسیار مشکل می سازد، زیرا تمامی بلوک های آن تراکنش باید مجدد بازنویسی شوند. با گذشت زمان تمامی بلوک های شبکه تأییدیه های جدید و اضافی را دریافت می کنند، به همین دلیل لازم است که زنجیره ی بلوکی را ادامه داد و بلوک های جدید را هر ده دقیقه یک بار ایجاد نمود.

معدن کاوی بیت کوین به گونه ای طراحی شده که برای اجرای آن به تجهیزات نیاز باشد و با گذشت زمان این سرمایه و منابع بیشتر نیز خواهد شد. هر کدام از بلوک هایی که بر روی شبکه یافت می شوند، به یک گواهی انجام دادن کار نیازمندند تا معتبر شناخته شوند و بعدا توسط تمامی گره های بیت کوین موجود روی شبکه تایید می گردند. وقتی این گره ها به یک توافق همگانی برسند، کوین های جدید در روشی غیر متمرکز آزاد خواهند شد و معدن کاوان را به تزریق سرمایه به شبکه ی بیت کوین تشویق می نمایند. اختصاص سرمایه و منابع بیشتر به معنی اطمینان بیشتر است و این چرخه ادامه می یابد.

معدن کاو شوید!

درگیر شدن در معدن کاوی بیت کوین امروزه مشکل تر از قبل است. سخت افزار معدن کاوی در سال های اخیر بسیار پیشرفت کرده، زیرا سختی معدن کاوی نیز شدیدتر شده و به سخت افزاری برای انجام دادن محاسبات نیاز است که توان حل کردن بلوکها را داشته باشد. با فرض این که شما از سرمایه ی کافی برخوردار می باشید و از قبل تجزیه و تحلیل خوبی انجام داده اید، هنوز فرصت های زیادی برای انجام دادن معدن کاوی بیت کوین وجود دارد.

انتخاب سخت افزار مناسب

معدن کاوانی که نخستین بار از پردازنده ی گرافیکی در معدن کاوی استفاده نمودند، شبکه ی بیت کوین را تا ده برابر تقویت کردند.

وقتی در سال ۲۰۰۹ برای نخستین بار بیت کوین معرفی شد، فرآیند معدن کاوی بسیار ساده بود. تمام کاری که کاربر باید انجام می داد نصب کلاینت نرم افزار بیت کوین و به روز رسانی آن با شبکه ی بیت کوین و اطمینان از این بود که گزینه ی معدن کاوی را انتخاب نموده است. هر نوع پردازنده ی مرکزی داخل رایانه یا حتی لپ تاپ می توانست برای کاوش بیت کوین به کار رود، زیرا رقابتی در شبکه وجود نداشت. در واقع طی چند هفته ی اول، تنها چند معدن کاو انگشت شمار فعالیت داشتند.

دیری نپایید که یک علاقه مند بیت کوین متوجه شد این کارت گرافیکی شان است که همه ی کارهای محاسباتی را انجام می دهد، زیرا کارت های گرافیکی برای همین کار طراحی شده اند. حتی وقتی بازی های ویدئویی را نیز اجرا می کنید، این کارت گرافیکی شماست که پردازش داده ها را با سرعتی بالا انجام می دهد.

تفاوت در سرعت معدن کاوی میان پردازنده ی مرکزی و پردازنده ی گرافیکی بسیار عجیب است؛ بهره وری را به طور تصاعدی افزایش می دهد و معدن کاوانی که نخستین بار از پردازنده ی گرافیکی در معدن کاوی استفاده نمودند، شبکه ی بیت کوین را تا ده برابر تقویت کردند. به رغم تمامی قدرت مازاد معدن کاوی، بلوک های جدید همچنان به دلیل تغییر در سختی معدن کاوی، ده دقیقه با یکدیگر فاصله دارند.

چند سال پیش، معدن کاوی به وسیله ی پردازنده ی مرکزی و پردازنده ی گرافیکی با روی کار آمدن آرایه ی گیت های برنامه پذیر کنار زده شدند. آرایه ی گیت های برنامه پذیر مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (FPGA) است که می تواند قدرت رایانشی مشابهی با بیشتر پردازنده های گرافیکی در سال ۲۰۱۳ ایجاد کند، در حالی که بسیار به صرفه تر از کارت های گرافیکی است. بنا بر این بعضی از معدن کاوان از معدن کاوی پردازنده ی مرکزی به معدن کاوی پردازنده ی گرافیکی و سپس آرایه ی گیت های برنامه پذیر روی آوردند.

اما سخت افزار معدن کاوی حتی هم اکنون نیز در حال تکامل است و آرایه ی گیت های برنامه پذیر تنها برای مدت زمان کوتاهی مفید بودند. مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) در سال ۲۰۱۳ وارد عرصه شدند. این مدارهای ترکیبی با کاربرد ویژه نیاز به برق را کاهش می دهند، در حالی که اجرای معدن کاوی پردازنده ی گرافیکی و آرایه ی گیت های برنامه پذیر یک تفاوت فاحش است.

البته در رابطه با معدن کاوی مدارهای مجتمع با کاربرد خاص بیت کوین نقص هایی نیز وجود دارد. به رغم این که مصرف انرژی بسیار کمتر از کارت های گرافیکی است، اما تولید پارازیت بسیار زیادتر می شود، زیرا این ماشین ها بسیار پرسروصدا هستند. همچنین این معدن کاوان بیت کوین گرمای زیادی تولید می کنند و دما را به بیش از ۱۵۰ درجه می رسانند.

خرید معدن کاو مدارهای مجتمع با کاربرد خاص بیت کوین شامل هزینه های حمل نیز می شود، زیرا این ماشین ها بسیار سنگین هستند. به علاوه پرداخت خسارات ناشی از حمل ونقل مدارهای مجتمع با کاربرد خاص نیز با شماست. همه ی این عوامل باعث شده که مدارهای مجتمع با کاربرد خاص بسیار پرهزینه باشند و تقریبا هیچ تضمین قطعی برای مشتری وجود ندارد که به مرز سودآوری برسد.

در نهایت، مدارهای مجتمع با کاربرد خاص بیت کوین تنها تا زمانی قدرت رایانشی زیادی تولید می کنند که به دیواری نامرئی برخورد کنند. بیشتر دستگاه ها توان تولید بیش از 5/1TH/s تراهش (Terrahash) قدرت محاسباتی را ندارند، بنا بر این مشتریان در صورتی مجبور می شوند این دستگاه ها را بخرند که بخواهند به طور جدی کسب و کاری بر پایه ی معدن کاوی بیت کوین راه اندازی نمایند.

تعجبی نیست که ببینیم بیشتر افراد از خرید سخت افزار معدن کاوی بیت کوین منصرف شده اند و به سمت معدن کاوی ابری روی آورده اند (با این حال در رابطه با شرکت های ابرکاوی بیت کوین ریسک زیادی وجود دارد، زیرا بیشتر آنها قانونی نیستند.) البته قیمت پایین بیت کوین هیچ کمکی به موضوع نمی کند.

محاسبه ی هزینه ها

چه این که بخواهید سخت افزاری را بخرید و چه این که برای قرارداد ابرکاوی بیت کوین ثبت نام کنید، لازم است کارهایی را از قبل برای محاسبه ی هزینه ها، درآمد و زمان بازگشت سرمایه ی ابتدایی و سودآوری انجام دهید.

هزینه های معدن کاوی بیت کوین فراتر از سرمایه ی ابتدایی در سخت افزار، هزینه های قانونی و هزینه ی حمل و نقل و واردات هستند. یکی از عوامل اصلی که باید در نظر گرفته شود، میزان مصرف انرژی است، زیرا قیمت برق دائما تغییر می کند و در میان کشورهای مختلف متغیر است. در بعضی از کشورها قیمت هر کیلو وات در ساعت معدن کاوی بیت کوین را زیان ده می کند. اطمینان یابید که جدیدترین قبض برق را کنترل کرده اید و میزان مصرفی هر کیلو وات در ساعت (kWh) سخت افزار معدن کاوی بیت کوین را به صورت روزانه محاسبه کنید. برای مثال، معدن کاو بیت کوینی که ۶۰۰ وات مصرف کرده است، روزانه 4/12kWh برق مصرف خواهد کرد. محاسبات ساده هستند:

۶۰۰W در ۲۴ ساعت یک روز= ۱۱۲٫۴۰۰ یا 12/4kWh. اگر برای هر kWh مبلغ 0/10 دلار بپردازید، هزینه ی برق روزانه تان برابر با 1/24 دلار خواهد بود.

این هزینه باید بر اساس درآمد روزانه تان که از معدن کاوی بیت کوین به دست می آورید، سنجیده شود. این درآمدهای روزانه تا حد زیادی به قیمت کنونی بیت کوین بستگی دارند که در حال حاضر بسیار رشد کرده است. هر چه قیمت بیت کوین بیشتر باشد، درآمدها نیز بیشتر است، در حالی که هزینه ی برق یکسان باقی می ماند (تا وقتی که ارائه دهنده ی خدمات معدن کاوی ابری تصمیم بگیرد قیمت را تغییر دهد).

برق تنها هزینه ی موجود نیست. در اختیار داشتن سخت افزار معدن کاوی بیت کوین به معنی نگهداری از آن و انجام دادن تعمیرات در صورت خرابی است. بعضی از معدن کاوان مدارهای مجتمع با کاربرد خاص بیت کوین قدرت تامین برق را ندارند، بنا بر این خودتان باید برای آنها برق بخرید.

بزرگترین هزینه ی شما زمان و تلاشی است که برای بهبود درآمدهایتان از معدن کاوی صرف می کنید. بیشتر سخت افزارهای معدن کاوی بیت کوین در بالاترین نسبت خود اجرا می شوند، اما همیشه تغییرات جزئی نیز قابل اعمال است. بیشتر تولید کنندگان فایروال جدیدی را برای سخت افزار معدن کاوی در فواصل منظم منتشر می نمایند تا باگ ها را برطرف کنند و بیت اضافی به قدرت محاسباتی بیفزایند.

استفاده از یک ماشین حساب سود آوری

ماشین حساب های سودآوری معدن کاوی بیت کوین

در انتهای مقاله «ابر کاوی بیت کوین»، به محاسبه سودآوری معدن کاوی بیت کوین می پردازیم. خوشبختانه برای محاسبه ی هزینه ها و درآمدهای احتمالی معدن کاوی نیازی به مدرک تحصیلی در رشته ی ریاضی نیست و فقط یک خودکار و کاغذ لازم است. وب سایت های متخصص بسیاری در زمینه ی انجام دادن محاسبات سودآوری معدن کاوی فعالیت می کنند. شما می توانید اطلاعات سخت افزاری و هزینه های برق را وارد کنید.

همیشه از وب سایت های محاسبات سودآوری معدن کاوی استفاده نمایید، زیرا آنها نه تنها برآوردی از معدن کاوی امروز را به شما می دهند، بلکه آینده را نیز پیش بینی می کنند. سختی معدن کاوی بیت کوین هر ۲۰۱۶ بلوک تغییر می کند، بنا بر این روی درآمد معدن کاوی نیز تأثیر خواهد داشت. اگر سختی افزایش پیدا کند، درآمدهای شما به آرامی کاهش می یابد، در حالی که در صورت کاهش سختی کار درآمدها نيز بیشتر خواهد شد.

به منظور یافتن ماشین حساب های سودآوری معدن کاوی بیت کوین عبارت «ماشین حساب سودآوری معدن کاوی بیت کوین» را در اینترنت جستجو کنید.

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *