اینفوگرافیک اسکادا چیست؟

اسکادا

اسکادا یا SCADA مخفف Supervisory Control And Data Acquisition به معنای سیستم کنترل سطح بالا و جمع‌آوری داده‌ها است. به عبارت دیگر اسکادا یک سیستم نرم‌افزاری-سخت‌افزاری است که از طریق آن اپراتور می‌تواند وضعیت یک پلنت صنعتی را مانیتور و کنترل کند. در واقع اسکادا رابط انسان و پلنت است. این پلنت‌ها معمولاً از لحاظ جغرافیایی گسترده هستند، به عنوان مثال شبکه برق یک شهر، یا خط لولهٔ گاز یک کشور، خطوط آهن و غیره، مثال‌هایی از این پلنت‌ها هستند.

اسکادا در یک مرکز کنترل پیاده‌سازی می‌شود و به اپراتورها این قابلیت را می‌دهد که از طریق صفحات شماتیک کل پلنت را هنگامی که پشت مانیتورهای اتاق کنترل نشسته‌اند ببینند و از طریق رابط گرافیکی فرایند در حال انجام را مانیتور و کنترل کنند. علاوه بر این، اسکادا این امکان را در اختیار مدیران سطح بالاتر قرار می‌دهد که بتوانند روند تغییرات در پلنت را مشاهده نمایند و تحلیل‌های مدیریتی روی تاریخچهٔ داده‌ها انجام دهند.

در این اینفوگرافیک یک ساختار کلی از معماری یک مرکز اسکادا از تله‌متری تا مراکز مدیریت بالادست مشاهده می‌شود. پلنت شامل کلیه مراکز صنعتی است که فعالیت تجهیزات و تأسیسات آن‌ها باید در یک مرکز کنترل کنترل و مانیتور شود. اطلاعات این مراکز صنعتی که ممکن است از نظر جغرافیایی در سطح یک شهر یا کشور گسترده باشند، در یک مرکز که ممکن است در شهری دیگر قرار داشته باشد، جمع‌آوری می‌شود. این اطلاعات توسط پایانه‌های راه دور یا PLC ها از تجهیزات اندازه‌گیری مقادیر مثل سنسورها، از فیلد جمع‌آوری می‌شود. سپس داده‌ها از طریق یک پروتکل مشخص و تحت یک مدیای مخابراتی برای مرکز اسکادا ارسال می‌گردد. این اطلاعات در مرکز اسکادا ذخیره و نمایش داده می‌شوند. فرمان‌های اپراتورها نیز به همان ترتیب که اطلاعات به مرکز می‌رسد، به فیلد ارسال می‌گردد.

جهت مشاهده و دانلود اینفوگرافیک های بیشتر به بخش اینفوگرافیک مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *