Segwit چیست و چه کاربردی دارد؟

Segwit چیست ؟ / چه کسی Segwit را پشتیبانی می‌کند ؟ / Segwit2x چیست ؟

Segwit چیست ؟

Segregated Witness یا به اختصار  Segwit یک پروژه پیشنهادی برای شبکه بیت‌کوین بوده و برای رفع بسیاری از مشکلات جدی آن طراحی شده است. این پروژه توسط تیم قدیمی شبکه بیت‌کوین یعنی Bitcoin core توسعه داده شده است که در حال حاضر در بین کاربران محبوبیت زیادی دارند و در صنایع و کسب و کارهای زیادی از آن استفاده می‌شود. در ابتدا هدف از انجام این پروژه حل کردن مسئله انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها بود که یکی از نقاط ضعف در شبکه بیت‌کوین بود (اگرچه این مسئله آسیب زیادی را به کاربران وارد نمی‌کند، اما در موارد متعددی مورد سوء استفاده قرار گرفته است و نیاز به آمدن پچ برای حل این آسیب پذیری دارد). با این حال Segwit مزایای دیگری را هم ارائه می‌دهد و اکنون تمرکزش را از اصلاح انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها به حل مسئله مقیاس پذیری بیت‌کوین انتقال داده است.

Segwit چیست

Segwit محدودیت اندازه بلوک بیت‌کوین را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد راه حل لایه دوم را برای بهبودهای بیشتر پیاده سازی کنیم.

راه حل Segwit برای مسئله مقیاس‌پذیری بیت‌کوین چیست؟

Segwit محدودیت اندازه بلوک بیت‌کوین را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد راه حل لایه دوم را برای بهبودهای بیشتر پیاده سازی کنیم. مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری بیت‌کوین به طور عمده به خاطر ناکافی بودن اندازه بلوک است. بلاکچین به نوبه خود، یک دفتر کل از همه تراکنش‎های انجام شده در شبکه تاکنون است و از زنجیره‌ای متوالی از بلوک‌های تراکنش‌ها تشکیل شده است که ارزهای رمزنگاری‌ شده به این تکنولوژی نیاز مبرم دارند.

مشکل اینجاست که درحال حاضر بلوک ها محدودیت 1 مگابایتی دارند و این برای تعداد صدها تراکنش که کاربران در هر دقیقه می‌خواهند به آن ارسال کنند کافی نیست؛ در نتیجه تعداد زیادی از کاربران در صف تایید تراکنش‌هایشان منتظر می‌مانند که بعضی اوقات مدت انتظار آن‌ها به ساعت‎ها و حتی روزها می‌رسد. همانطور که اندازه شبکه رشد می‌کند، تراکم تراکنش‎ها نیز به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند و این در حالی است که محدودیت اندازه بلوک یکسان است، در نتیجه مشکل به طور مداوم بدتر می‌شود.

Segwit برای این مشکل دو راه حل دارد: راه حل اول، محدودیت اندازه بلوک را به 4 مگابایت افزایش می‌دهد. در اینجا به یک نکته مهم توجه داشته باشید که 4 مگابایت حداکثر اندازه آن است در حالی که درعمل اندازه واقعی بلوک بستگی به شرایط شبکه دارد. متخصصان پیش بینی می‌کنند اندازه بلوک بلافاصله بعد از فعال سازی Segwit در حدود 2 الی 2.1 مگابایت است. راه حل دوم: با حل قابلیت انعطاف تراکنش‌ها، Segwit آنچه که قبلا به عنوان یک مشکل کوچک برای شبکه بیت‌کوین، اما مانعی بزرگ برای پیاده سازی راه‌حل های لایه دوم روی شبکه بیت‌کوین است، حل کرده است. یکی ازاین راه حل‎های لایه دوم استفاده از شبکه لایتنینگ است که انتظار می‌رود برای افزایش گسترده در ظرفیت شبکه، بخش عمده‌ی تراکنش‌ها را برای پردازش سریع‌تر به خارج از بلاکچین منتقل کند.

بحث‌های اصلی بر ضد Segwit چیست ؟

کلمه کلیدی “بر ضد” به سه گروه فنی، سیاسی، ایدئولوژیک اشاره دارد. برخی معتقدند که Segwit در وضعیت کنونی‌اش نمی‌تواند مشکلاتی را که وعده داده را حل کند. یکی از استدلال‎های اصلی در اینجا این است که افزایش اندازه بلوک پیشنهاد شده توسط بروزرسانی، برای برآوردن نیازهای رو به رشد کاربران بیت‌کوین کافی نیست.

به نظر می‌رسد بیشتر کارشناسان به صلاحیت فنی بالای نویسندگان و استحکام خود تکنولوژی Segwit اتفاق نظر دارند ولی با این حال، تقریبا غیرممکن است که کسی که برنامه نویس نیست بتواند استدلال‌هایی که دو طرف ارائه می‌دهند را اعتبارسنجی کند.

واقعیت این است که این بحث صرفا از نظر تکنولوژیکی نیست، بلکه یک جنبه سیاسی هم دارد که همه چیز را پیچیده کرده است. تعداد زیادی از افرادی که روی Segwit کار می‌کنند توسط شرکتی به نام Blockstream استخدام می‌شوند که محصول اصلی آنها ارائه راه حل‌های sidechain یا زنجیره جانبی است. برخی از افراد انجمن ادعا می‌کنند که این راه حل یک تضاد از علاقه‌مندی‌ها ایجاد می‌کند، زیرا توسعه‌دهندگان از افزایش واقعی اندازه بلوک جلوگیری می‌کنند و در عوض به طور مصنوعی تقاضا را برای راه حل‎های زنجیرجانبی از قبیل شبکه لایتنینگ افزایش می‌دهند.

هیچ دلیل قطعی برای این ادعا وجود ندارد، اما بخش بزرگی از جامعه کاربری هنوز به آن معتقدند و در نتیجه مخالف Segwit هستند. استدلال اصلی ایدئولوژیکی که بر ضد بروزرسانی است، این است که این روش راه حل مقیاس پذیری خوبی را برای سیستم غیرمتمرکز بیت‌کوین ارائه نمی‌دهد، و این حرف‌ها در حالی است که Segwit یکی از مشکلاتی که بیت‌کوین از قدیم با آن روبرو بود، یعنی ظرفیت تراکنش ناکافی را با راه حل زنجیر جانبی لایه دوم و استفاده از راه حل‌هایی همچون شبکه لایتنینگ حل کرده است.

در ادامه مقاله « Segwit چیست » به این سوال اغلب مردم بر می خوریم که زنجیر جانبی چگونه کار می‌کند؟ که جواب اینست که زنجیر جانبی سکه‌ها را به لایه دوم انتقال می‌دهد و در آنجا تمام تراکنش‌ها بدون نیاز به انتشار در کل شبکه، توسط یک شخص واسطه مورد اعتماد پردازش می‌شود، که در این صورت در زمان و منابع زیادی صرفه جویی می‌شود اما این نقطه اعتماد دقیقا همان کاری را انجام می‌دهد که بیت‌کوین قصد داشت آن را از سیستم پولی حذف کند.

چه کسی Segwit را پشتیبانی می‌کند؟

طیف وسیعی از اشخاص و شرکت‌ها از گذشته تاکنون Segwit را تایید کرده‌اند. بیش از 100 شرکت برجسته در صنعت از Segwit در کسب و کارشان استفاده کرده و یا آن را پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر این بسیاری از افراد مشهور که به خاطر کارهایشان در بیت‌کوین شناخته می‌شوند حمایت خود را از Segwit در توییتر و سایر پلتفرم‌ها اعلام کرده‌اند که از میان آنها می‌توان به آندرس آنتونوپولوس(Andres Antonopoulos)، سامسون ماو (Samson Maw)، چارلی لی(Charlie lee) و دیگران اشاره کرد.

وضعیت حال حاضر پشتیبانی از آن مطابق شکل زیر است:

Segwit2x چیست؟

بعد از اینکه به پاسخ سوال «Segwit چیست» رسیدیم حال به Segwit2x که قدم بعدی بروزرسانی بیت‌کوین است، می پردازیم که بخش دوم توافق‌نامه نیویورک است و در 23 می‌ 2017 انجام شده است. در این بروزرسانی اندازه بلوک بیت‌کوین به 2 مگابایت افزایش یافته است.

Segwit بعضی از اشتباهات را اصلاح کرده و فضا را برای پیشرفت بعدی فراهم می‌کند. با این وجود، این قضیه مشکلات بلوک‌های کوچک را حل نمی‌کند. درگذشته اندازه یک مگابایت برای پاسخگویی به نیازهای کاربران کافی بود، اما امروزه مقدار داده‌ها خیلی بزرگ شده است که این تاثیر زیادی بر میزان تایید تراکنش‎ها و هزینه‎های داخلی دارد. چه کسی هزینه‌های بالا و انتظار زیاد برای تایید تراکنش را دوست دارد؟

امروزه مقدار داده‌ها خیلی بزرگ شده است که این تاثیر زیادی بر میزان تایید تراکنش‎ها و هزینه‎های داخلی دارد. چه کسی هزینه‌های بالا و انتظار زیاد برای تایید تراکنش را دوست دارد؟

چه کسانی از Segwit2x پشتیبانی می‌کنند و چه کسانی نمی‌کنند؟

با وجود اینکه بخشی از توافق نامه نیویورک است، تعداد زیادی ازنودها و استخرهای استخراج نظر خود را عوض کرده‌اند. شش ماه پیش، اکثر شرکت‌کنندگان با انشعاب موافقت کردند، اما با گذشت زمان شرکت‎های بیشتری مانند Trezor، Bittrex و دیگران از پذیرفتن Segwit2x امتناع کردند. چون آنها نگران احتمال حمله مکرر و آینده نامطمئن هر دو زنجیره هستند.

در جامعه کاربری بیت‌کوین هیچ وحدت نظری در مورد این مساله وجود ندارد و به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌ها نمی‌خواهند ریسک کنند. همچنین نیک سزابو (Nick Szabo) متخصص رمزنگاری قراردادهای هوشمند که شهرت جهانی دارد، با این بروزرسانی موافق نیست.

به نظر من نیک سزابو نزدیکتر از همه ما به ساتوشی(مخترع بیت‌کوین) است، شاید هم خود ساتوشی باشد، نیک و تمام توسعه‌دهندگان هسته بیت‌کوین در برابر Sewit2x موضع گرفته اند که چرا مردم موافق این هارد فورک هستند درحالی که این انشعاب می‌تواند زنجیر را تقسیم کند.

چارلی لی، موسس Litecoin

چه انتظاری از Segwit2x دارید؟

پروژه Segwit2x  لغو شده است، اما هنوز هم امکان دارد در آینده نزدیک پیاده‌سازی شود. متخصصان اشاره می‌کنند که این بروزرسانی دارای نقطه ضعف است و به هکرها اجازه می‌دهد تا به اطلاعات محرمانه کاربران دسترسی داشته باشد، که این به نوبه خود به اعتبار بیت‌کوین ضربه وارد می‌کند و این مشکل جدی تر از آنست که بشود از آن صرف نظر کرد. مشکل مقیاس پذیری بیت‌کوین هنوز هم پابرجاست که باید حل شود.

Segwit2x یکی از راه حل‌های ممکن است، اما آن هم یک سری مشکلات فنی دارد که باید حل شود. این هارد فورک ممکن است مقیاس‌پذیری بیشتری را به ارمغان بیاورد اما برای بررسی و پیاده سازی این هارد فورک کمی‌زمان نیاز است.

در پایان این مقاله به پاسخ سوال ( Segwit چیست ) رسیدیم و باید صبر کنیم و ببینیم چه می‌شود و تاثیر آن را در بازار ارزهای دیجیتال شاهد باشیم. فقط زمان می‌تواند پاسخ این سوال را بدهد.

منبع: سایت فینمگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *