چه عباراتی را انتخاب کنید؟

برای انتخاب کلمات مناسب سه فاکتور عمده زیر را باید در نظر گرفت:

– مرتبط بودن آنها با محتوای سایت (میزان ارتباط)
– میزان استفاده از آنها در جست و جوهای کاربران (میزان محبوبیت)
– میزان رقابت بر روی آنها در بین سایت های رقیب (میزان رقابت)

حدس های اولیه:

در گام اول تمام عبارت هایی که به ذهن شما خطور می کند را یادداشت کنید، چه مناسب و چه نا مناسب. برای سرعت دادن به این پروسه ایده های زیر را بررسی کنید:

– بررسی کلمات کلیدی و محتوای استفاده شده در سایت رقبایی که تا کنون شناسایی کرده اید! برای این کار کافی است به سایت آنها مراجعه نمایید. عنوان صفحات مختلف سایت آنها معمولا گویای خیلی موارد است.

– دقت در نام کتب، نام افراد، نام محصولات، خدمات و مواردی از این دست که در سایت شما ذکر شده است. مثلا نام یک کتاب پر فروش، نام یک لپ تاپ، نام یک فیلم و …

– دقت در کلمات مورد استفاده در جست و جوهای داخلی سایت

– تحلیل آمار دید و بازدید از سایت می تواند بهترین کمک در انتخاب کلمات کلیدی باشد. تا کنون کاربران با چه عبارت هایی، سایت شما را یافته اند؟ از طریق کنترل پنل میزبانی خود می توانید به بخش آمار دسترسی داشته باشید.

– مشکلاتی که خریداران احتمالی محصول یا خدمات شما با آن روبرو می شوند. مثلا بازیابی اطلاعات، تعمیر هارد، کاهش وزن، تودوزی ماشین، تنظیم موتور و …

– از دوستان، همکاران و مشتریان نیز بخواهید حدس های خود را پیشنهاد کنند.

– کلمات مرتبطی که برخی از موتورهای جستجو هنگام جست و جو، پیشنهاد می کنند. در زمان کار با موتورهای جستجو، آنها عبارت هایی را به کاربر پیشنهاد می کنند تا جست و جویی بهتری انجام دهد.

اگر تا اینجا درست عمل کرده باشید، اکنون لیستی از عبارتهای احتمالا مناسب در اختیار دارید. این ترفند را هم در نظر بگیرید: به سراغ گوگل و گوگل بلاگ بروید و عبارت خود را بصورت زیر در آن جستجو کنید (ستاره عبارت ستاره)

مثال: *دانلود نرم افزار*

با این روش می توانید بررسی کنید که در سایت ها و خصوصا وبلاگ ها عبارت مد نظر شما چگونه به کار رفته است. یعنی چه کلماتی قبل یا بعد از آن بکار می رود. برای بررسی دقیق تر بهتر است بازه زمانی را محدود کنید مثلا به ۲۴ ساعت گذشته. در این ترفند جست جو، کاربرد تنها یک ستاره در ابتدا و یا انتها نیز کار می کند. این ترفند مختص گوگل نیست و موتورهای جست و جو دیگری نیز آن را پشتیبانی می کنند. همیشه به دنبال ایده های جدید باشید و ترفندهایی که می توانید را گسترش دهید.

اکنون می توانیم به سراغ ابزار کمکی برویم. به کمک آنها دامنه این عبارت ها را گسترش داده و عبارت هایی که از نظر افتاده اند را نیز شناسایی می نماییم.

Google Keyword Tool

http://adwords.google.com/select/keywordtoolexternal

گوگل ابزار مفیدی برای پیشنهاد کلمات کلیدی در آدرس زیر دارد:

کلمه دلخواه خود را در آن جستجو کنید و نتایج ارایه شده را بررسی نمایید. بهتر است عبارات را بر اساس میزان جست و جو شده از بالا به پایین مرتب کنید. تصیه می شود کار با آن را به خوبی بیاموزید. همانظور که خواهید دید، عبارت های دیگری نیز نمایش داده می شود که باید آنها را هم مورد توجه قرار دهید.

هر چه بیشتر در این ابزار جست و جو کنید به تصویر بهتری از رفتار مخاطبین واقعی سایت دست خواهید یافت.

بررسی میزان رقابتی بودن عبارات:

بعد از آن که فهرست کلمات آماده شد و میزان جست و جوی ماهانه آنها در گوگل را یادداشت نمودید؛ نوبت جستجوی آنها در گوگل می رسد (در یاهو هم می توانید جست و جو نمایید) کاری که می کنید این است که تعداد رقبای معرفی شده برای هر عبارت را یادداشت کنید. برای اینکار می توانید از ترفند بسیار کارآمد زیر استفاده کنید:

عبارت مورد نظر خود را بصورت زیر در موتور جستجو گوگل جست و جو کنید و تعداد یافته ها را یادداشت نمایید.
“دانلود نرم افزار”:allintitle

بعد از آن که عبارات، میزان جست و جوی ماهانه آنها و تعداد رقبا برای هر یک مشخص شد به کمک فرمول زیر ضریب کارایی هر یک را محاسبه می نماییم:

KEI=V*VlC

V: میزان جستجوی ماهانه عبارت در گوگل
C: تعداد رقبای موجود برای هر عبارت = تعداد نتایج جستجو
KEI: ضریب کارایی عبارت

بعد از محاسبه ضریب کارایی تمام واژه های فهرست کلمات، تمام ضرایب حاصل را از بیشتر به کمتر مرتب کنید و از میان تمام کلمات کلیدی، آنهایی را برگزینید که بیشترین ضریب کارایی را دارند. این جای کار کاملا به شما بستگی دارد. اگر قصد دارید بر روی دو عبارت کلیدی تاکید کنید، عبارت های اول و دوم لیست مرتب شده را انتخاب کنید. ممکن است تمایل به سرمایه گذاری بر روی عبارات بیشتری داشته باشد در اینصورت می توانید عبارت های سوم و چهارم و … را نیز برگزینید.

چند نکته:

– عبارت های کلیدی چند کلمه ای انتخاب کنید.
– عبارت های کلیدی تک کلمه ای، معمولا بسیار رقابتی هستند و دقیقا هم نمی توانند بازار هدف را مشخص کنند.

به همت:

  • حجت حاتمی
  • مهدی رودکی
توجه

درج این مقاله در سایت یا وبلاگ تنها در صورت درج نام و لینک منبع، مجاز و شرعی می باشد.

جهت کسب اطلاعات و مشاهده مقالات بیشتر به بخش مقالات آموزشی مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *