خودسازی شرط لازم تغییر دنیاست اما این آشفتگی از دنیای بیرون حاصل نشده و اگر اینگونه می بود، ما دچار دردسر می شدیم، زیرا ما انسان ها به تنهایی قادر نیستیم بر آنچه که در دنیای بیرون رخ می دهد تاثیر گذاشته و یا آن را کنترل کنیم. ولی خوشبختانه می توانیم با تغییر خودمان دنیای بیرون خاص خودمان را بسازیم بدون اینکه به دنیای دیگران آسیبی وارد کرده باشیم یا بر روی آن اثری گذاشته باشیم.

در واقع این نحوه کنترل خویشتن، رمز موفقیت ماست، زیرا هرج و مرج در دنیای پیرامون ما به خودی خود به وجود نمی آید، بلکه از درون ما شروع می شود و به بیرون سرایت می کند.

در خلق جهان هستی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و این ما انسان ها هستیم که مشکل آفرین شده ایم. در حقیقت آشفتگی و نابسامانی دنیا انعکاسی از آشفتگی و نابسامانی درون ماست، اگر در زندگی حس خوبی نداریم، اگر زندگی دنیوی برایمان بی معناست، اگر دنیا خشن، حریص، سنگدل و عاری از خصلت های پسندیده بشری است و اگر دنیا احمقانه رفتار می کند تمام این ها بخاطر آن است که انسان ها از درون اینگونه هستیم و اکنون بازتابی از آنرا در دنیای بیرون مشاهده می کنیم.

پس اگر می خواهیم دنیا را عوض کنیم ابتدا باید خودمان را عوض کنیم و متاسفانه هیچ کس این را به ما نگفته است.

ما عادت کرده ایم تا همه چیز را ازدیدگاه جامعه ارزیابی کنیم و حتی برای ارزیابی خودمان هم دیدگاه خود را ارجح می دانیم وخود را مطابق با آنچه در دنیای بیرون رخ می دهد وفق می دهیم. در یک جمله، هیچ کس به ما نگفته که ما پدیدآورنده شرایط هستیم نه پدیده ای از آن.

ما انتظار داریم دنیا را تغییر دهیم حال آنکه درخودمان هیچ تغییری ایجاد نمی کنیم و این ضعف جامعه امروز بشر است.

بخشی از کتاب «افسانه کارآفرینی» نوشته مایکل گربر
ترجمه کاوش حسین تبار

 

جهت کسب اطلاعات و مشاهده مطالب بیشتر به بخش کوتاه و خواندنی مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *