فاکتورهای موثر در سئو – بخش هشتم

وب سایت های بلوکه شده

هرچند گوگل مدت ها پیش این ویژگی را به فراموشی سپرده است، ولی همچنان در الگوریتم پاندا از این فاکتور به عنوان یکی از سیگنال های ارزیابی کیفیت صفحات و سئو وب سایت استفاده می شود. دو روش در اختیار کاربران موتور جستجو قرار دارد تا بتوانند وب سایت های مشخصی را از فهرست نتایج جستجوی خود خارج سازند. روش نخست استفاده از افزونه های کروم است. در روش دوم با روش جدیدتر، گوگل به طور مستقیم پس از اولین ورود کاربر به نتایج جستجو، یک لینک به کاربر نمایش می دهد که او با کلیک روی آن می تواند از آن وب سایت خارج شده و آن را از نتایج جستجوهای بعدی خود حذف کند. گوگل می گوید که از داده های مربوط به وب سایت های بلوکه شده کاربران توسط کروم استفاده نمی کند، اما زمانی که کارشناسان گوگل این داده ها را با داده های الگوریتم پاندا مقایسه کردند، مشخص شد که میان وب سایت های بلوکه شده توسط افزونه های کروم و الگوریتم پاندا ۸۴ درصد همپوشانی وجود دارد.

بوك مارك های کروم

کسی نیست که نداند گوگل با تحلیل رفتار کاربران در مرورگر کروم، شناخت خود را از الگوهای وبگردی کاربران بالا می برد. احتمال دارد که بوک مارک شدن مثبت داشته باشد. صفحات در مرورگر کروم، روی رتبه آنها در نتایج موتور جستجوی گوگل و سئو وب سایت اثر مثبت داشته باشد.

شمار نظرات

شمار نظراتی که در یک صفحه میان افراد تبادل می شوند می تواند معیاری از میزان تعامل کاربران با یک وب سایت و درنتیجه کیفیت آن باشد. بر همین اساس، وب سایت های دارای انجمن معمولا شانس بیشتری در رتبه بندی گوگل دارند. به باور کارشناسان سئو، داشتن یک فضای تعاملی سالم در بستر وب سایت می تواند تاثیر چشمگیری روی رتبه آن داشته باشد. با این حال باید توجه داشته باشید که نظرات منفی می توانند تاثیر منفی روی رتبه وب سایت شما داشته باشند.

گوگل:

افزایش تعداد کامنت ها در وب سایت در افزایش رتبه وب سایت موثر است.

زمان توقف

اینکه آیا زمان توقف یکی از فاکتورهای دخیل در بهینه سازی موتورهای جستجو و سئو وب سایت است یا خیر، برای سال ها موضوع بحث کارشناسان سئو بوده است. منظور از «زمان توقف» مدت زمانی است که یک کاربر پس از ورود به یک وب سایت (از صفحه نتایج جستجوی گوگل) در آن سپری می کند. در برخی از مراجع به این فاکتور «کلیک های بلند در مقابل کلیک های کوتاه» می گویند. به عبارت ساده، گوگل مدت زمانی را که جستجوکنندگان در صفحات مختلف سپری می کنند اندازه گیری می کند. طبیعتا هرچه مدت زمان توقف طولانی تر باشد، بهتر است. برخی دیگر بر این باورند که گوگل از زمان توقف وب سایت های مختلف برای بلوکه کردن برخی از دامنه ها در نتایج جستجوی خود استفاده می کند. در مجموع بیشتر متخصصان سئو معتقد هستند که زمان توقف شاخصی شفاف برای ارزیابی کیفیت و ارتباط یک صفحه با انتظارات کاربران است. پیشنهاد ما برای افزایش این زمان، تولید محتوای بهتر، استفاده منطقی تر از لینک های داخلی، مشارکت بیشتر با مخاطبان و جابه جا کردن کاربران میان صفحات مختلف است.

QDF

گوگل برای صفحات جديدتر اعتبار بیشتری قائل است. موتور جستجوی گوگل دارای الگوریتمی به نام «کاربران لیاقت تازگی را دارند»(QDF) است. این الگوریتم می تواند با قطعیت خوبی تشخیص دهد که آیا یک کاربر به دنبال نتایج جدیدتر است یا نتایج قدیمیتر. گوگل از سه منبع عمده بدین منظور استفاده می کند: وبلاگ ها و مجلات، پورتال های خبری و درخواست های جستجو. به عنوان نمونه زمانی که یک شرکت بزرگ مانند مرسدس بنز از یک محصول جدید رونمایی می کند، الگوریتم QDF با بررسی اخبار و منشن های کاربران متوجه افزایش توجه کاربران به محتوای مربوط به این محصول می شود. بر همین اساس هنگام جستجوی کلیدواژه های مربوط به این محصول، گوگل برای صفحات و محتوای جدیدتر ارزش بیشتری قائل می شود.

QDD

به نظر می رسد که گوگل علاوه بر تازگی محتوا، در برخی از مواقع به تنوع محتوا نیز اهمیت می دهد. در واقع گوگل با استفاده از این الگوریتم کمی محتاطات عمل می کند و در مواقعی که به خوبی متوجه منظور کاربر نشده است سعی می کند تا با نمایش محتوای متنوع تر به کاربران خود شانس یافتن صفحات مورد نظرشان را بدهد. اجازه دهید با یک مثال جلو برویم. فرض کنید که عبارت GDP را در گوگل جستجو کنیم. از آنجایی که این واژه معانی متفاوتی دارد و در زمینه های مختلفی استفاده شده است، گوگل تنها با دانستن یک واژه نمی تواند متوجه منظور کاربر شود. در چنین مواقعی گوگل سعی می کند که علاوه بر رتبه صفحات، توازنی میان موضوعات مختلفی که به این کلیدواژه اشاره دارند برقرار کند. واژه هایی همچون  Ted (هم به معنای عروسک خرسی، هم به معنای نام یک فیلم و هم به معنای کنفرانس های تد)، WWF (هم به معنای سازمان جهانی حمایت از حیات وحش، هم نام سابق فدراسیون کشتی کج) و ruby (هم به معنای رنگ یاقوتی و هم به معنای سنگ یاقوت) جزو کلیدواژه های این چنینی هستند.

تاریخچه مرورگری کاربر

احتمالا خودتان متوجه تاثیر این فاکتور شده اید. وب سایت هایی که معمولا از آنها بازدید می کنید، شانس بیشتری برای نمایش در میان نتایج جستجوهای شما دارند.

تاریخچه جستجوهای کاربر

زنجیره جستجوهای شما روی جستجوهای آینده اثرگذار است. به عنوان نمونه، اگر ابتدا عبارت «دیدگاه های کاربران» و سپس واژه «توستر» را جستجو کنید، گوگل به صفحاتی که مربوط به دیدگاه های کاربران درباره توستر است وزن بیشتری خواهد داد. یکی از پژوهش هایی که مجله وال استریت در همین زمینه انجام داده است نشان داد چنانچه کاربران تجربه جستجوی کلمه «اوباما» را در تاریخچه جستجوهای خود داشته باشند، بعدها با جستجوی واژه هایی همچون «ایران» و «سلامت اجتماعی» با صفحاتی روبه رو خواهند شد که مرتبط با «اوباما» هستند. شایان ذکر است که کاربران می توانند این قابلیت را خاموش کنند.

اسنیپت های ویژه

در مطالعه ای که روی نزدیک به هفت میلیون اسنیپت و ۸۰ میلیون کلیدواژه انجام شده است، مشخص شد که گوگل برخی از محتواها را بسته به طول محتوا فرمت آن، اعتبار صفحه و استفاده از پروتکل HTTPS در رده اسنیپت های خاصی برای آنها قائل می شود. اسنیپت های ویژه معمولا دارای پاراگراف هایی با ۴۶ تا ۸۴ کلمه و ۲۷۲ تا ۳۷۰ کاراکتر، دارای جملات ۵ تا ۸ ردیفی و ۸ تا ۵۱ کلمه در هر ردیف هستند. توصیه می شود که از تصاویر افقی و عریض در آنها استفاده شود.

هدف گیری جغرافیایی

هدف گیری جغرافیایی یکی از مهم ترین استراتژی های مربوط به بازاریابی بر اساس منطقه جغرافیایی است. در این روش سعی می شود تا بسته به موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان وب سایت، محتوای مختلفی در اختیار آنها قرار داده شود. این موضوع شامل کشور، استان، شهر و حتی شرکت یا سازمانی که بازدیدکننده از آن برای اتصال به اینترنت استفاده کرده است، می شود. الگوریتم های هدف گیری موتورهای جستجو نیز فرایند بسیار مشابهی دارند؛ با این تفاوت که وقتی پای موتورهای جستجو به میان می آید، به جای محصولات و تبلیغات، باید وب سایت های درست به کاربران موتور جستجو نشان داده شود. در واقع در این روش گوگل پیش از آنکه نتایج جستجوی یک کلیدواژه را به کاربر نشان دهد، آی پی را که کاربر توسط آن وارد وب سایت گوگل شده است، شناسایی می کند و نتایج سفارشی متناسب با منطقه زندگی کاربر را در اختیار او قرار می دهد. به عبارت ساده تر، وب سایت هایی که آی پی آنها متعلق به کشور شما است و یا نام دامنه آنها مربوط به کشور شما است، شانس بیشتری برای نمایش در نتایج جستجوهای شما خواهند داشت.

جستجوی امن

کاربران موتورهای جستجو می توانند برخی از نتایج جستجوهای گوگل همچون محتوای پورنوگرافی را با استفاده از تنظیمات جستجوی امن فیلتر کند. هرچند این ویژگی دارای دقت ۱۰۰ درصدی نیست، ولی تا حد زیادی می تواند محتوای نامناسب را از نتایج جستجوهای شما حذف کند. آن دسته از نتایج جستجو که شامل واژه های نامناسب یا محتوای مربوط به بزرگسالان باشد، در صفحه نتایج جستجوهای کاربرانی که ویژگی جستجوی امن برای آنها فعال شده است، نشان داده نخواهد شد.

حلقه های گوگل پلاس

گوگل پلاس اساسا یک پروژه مرده محسوب می شود، اما با این وجود، گوگل اهمیت ویژه و ارزش بالاتری برای وب سایت هایی که در حلقه گوگل پلاس یکدیگر قرار دارند، قائل است. اگر یک کسب و کار لینکهای بیشتری را در گوگل پلاس منتشر و به سرعت آنها را در حساب کاربری و صفحه رسمی وب سایت خود در گوگل پلاس ثبت کند، آنگاه این مطالب در کوتاه ترین زمان ممکن در موتور جستجو ایندکس و باعث بهبود سئو وب سایت خواهد شد.

گوگل پلاس

کلیدواژه های YMYL

زمانی که پای جان و مال شما به میان می آید، گوگل حساسیت بیشتری به خرج می دهد. YMYLها صفحاتی هستند که محتوای آنها می تواند روی وضعیت جسمانی، مالی، امنیت و غیره کاربران در شرایط حال یا آینده تاثیر بگذارد. گوگل معتقد است نتایجی که برای کلیدواژه های مرتبط با چنین موضوعاتی به کاربران نمایش داده می شوند باید دارای استانداردهای کیفی بالاتر باشند و محتوای آنها توسط متخصصان ماهر و معتبری تایید شده باشد. صفحات مرتبط با اطلاعات شخصی کاربران (مانند شماره حساب و شماره گواهینامه رانندگی)، صفحات دارای تراکنش های مالی، صفحات ارائه دهنده اطلاعات پزشکی و سلامت و صفحاتی که در تصمیم گیری های افراد در زندگی دخالت دارند، از این دست صفحات هستند.

شکایات DMCA

این حروف مخفف «قانون کپی رایت هزاره سوم» در ایالات متحده هستند که در سال ۱۹۹۸ به تصویب رسید. گوگل آن دسته از صفحاتی را که به خاطر زیر پا گذاشتن این قانون از آنها شکایت شده است، در رتبه بندی جستجوها جریمه می کند.

تنوع دامنه

یکی از معروف ترین به روزرسانی های گوگل «پاگنده» نام دارد و باعث می شود که گوگل برای نشان دادن نتایج مختلف از دامنه های متنوع در صفحات نخست تمایل بیشتری داشته باشد.

جستجوهای تراکنشی

گاهی اوقات گوگل زیر نام وب سایت، چندین نتیجه مختلف برای کلیدواژه های مرتبط با خریدهای اینترنتی مانند جستجوی پروازها را نمایش می دهد. به عنوان نمونه فرض کنید که شما کلیدواژه «پرواز از تهران به شیراز » را جستجو کرده اید. در برخی از نتایج، زیر آدرس وب سایت، پروازهای مختلفی که طی چند روز نمایش داده می شود. آینده از تهران به شیراز حرکت خواهند کرد، همراه با ساعت و تاریخ حرکت آنها نمایش داده می شود.

جستجوهای محلی

هنگام جستجوی کلیدواژه های محلی همچون رستوران، پارک، سینما و غیره، گوگل مکان های نزدیک تر به محل شما را بالاتر از جستجوهای دیگر نشان می دهد.

کادر رخدادهای برتر

در بعضی روزها، تعدادی از کلیدواژه ها در زمره کلیدواژه های خاص قرار می گیرند. با جستجوی این کلیدواژه ها، کادری در ابتدای نتایج گوگل نمایش داده می شود و برترین اخبار مربوط به آن کلیدواژه را همراه با تصاویرشان به نمایش می گذارد. به عنوان نمونه اگر در روزهای رای گیری برای ریاست جمهوری آمریکا واژه Vote را جستجو کنید ممکن است با کادر رخدادهای برتر روبه رو شوید.

ترجیح برندهای بزرگ

گوگل پس از به روزرسانی مهمی به نام «وینس» زمانی که صحبت از کلیدواژه های خاصی می شود، برندهای بزرگ را به برندهای کوچکتر ترجیح می دهد. گوگل دوست دارد بیشتر از آنکه صفت به روزرسانی را برای وینس انتخاب کند، آن را یک تغییر جزئی بداند. مت کاتز می گوید که هدف از این تغییر، قرار دادن وب سایت برندهای بزرگ در صفحات نخست نتایج نیست، بلکه گوگل از بزرگی برندها به عنوان ملاکی برای تصمیم درباره اعتبار آنها استفاده می کند. او اضافه کرد که وینس تغییر چندانی روی جستجوهای طولانی ایجاد نمی کند و تنها هنگام جستجوی برخی از کلیدواژه های خاص وارد عمل شده و به عنوان فاکتوری برای ارزیابی کیفیت و اعتبار صفحات استفاده می شود.

نتایج خريدها

گاهی اوقات در صفحه نمایش جستجوهای گوگل برخی محصولات همراه با نام فروشنده و قیمت محصول نمایش داده می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *