فاکتورهای موثر در سئو – بخش ششم

لینك های nofollow

اولین فاکتور از این بخش از سئو سایت لینك های nofollow می باشد. رشته «nofollow» مقداری است که در مقابل مشخصه rel یک لینک در کدهای HTML صفحات آنلاین قرار می گیرد تا موتورهای جستجو را از دنبال کردن آن لینک، تاثیر آن در رتبه بندی صفحه و ایندکس کردن آن باز دارد. گوگل در توضیح ارتباط میان این لینک ها با رتبه بندی وب سایت ها در یک عبارت رسمی بیان کرده است که ((معمولا ما لینک های nofollow را دنبال نمی کنیم.)) از واژه «معمولا» می توان فهمید که گوگل در شرایط خاصی ممکن است اقدام به دنبال کردن این لینک ها کند.

تنوع در نوع لينك ها

زمانی که سهم بزرگی از لینک های ورودی یک صفحه به طور غیرطبیعی از منبع یکسانی نشات می گیرند، ممکن است گوگل وسواس بیشتری برای تایید اعتبار آن صفحه به خرج دهد. در مقابل، تنوع در منابع لینک های ورودی به یک صفحه برای گوگل به منزله نشانه ای از یک وب سایت معتبر و عادی است

لينك تبليغات

بر اساس گفته های گوگل در خصوص سئو سایت، لینک های تبلیغات جزو آن دسته از لینک ها هستند که وبمسترها موظف به nofollow آنها هستند. با این حال، بعید نیست که گوگل الگوریتم های خاصی برای شناسایی و فیلتر کردن لینک های تبلیغاتی داشته باشد.

لينك های اسپانسرشده یا واژه های نزديك به آن

واژه هایی همچون Sponsored links ، link partners و sponsors ممکن است تاثیر منفی روی سئو سایت و رتبه بندی وب سایت ها در موتورهای جستجو بگذارند.

لينك های متنی

یکی از نکات مهم در سئو سایت این است که لینک هایی که در داخل محتوای متنی یک صفحه جاسازی شده اند بسیار قدرتمندتر از لینک های خالی هستند که در صفحات خالی یا جای دیگر روی صفحات یافت می شوند.

عنوان لينك

منظور از عنوان لینک متن شناوری است که هنگام قرار گرفتن اشاره گر ماوس روی لینک نشان داده می شود. این متن یکی از سیگنال های ضعیفی است که گوگل برای شناسایی موضوع لینک از آن استفاده می کند.

رخداد بیش از حد ریدایرکت ۳۰۱ در يك صفحه

ریدایرکت ۳۰۱، یک ریدایرکت دائمی از یک URL به یک URL دیگر است. این ریدایرکت بازدیدکنندگان وب سایت و کاربران موتورهای جستجو را به مسیری متفاوت از آنچه در نوار مرورگر یا صفحه نتایج موتور جستجو نوشته شده است هدایت می کند. شایان ذکر است که ریدایرکت ۳۰۱ کلید حفظ اعتبار دامنه وب سایت و رتبه آن در موتورهای جستجو پس از تغییر URL به هر دلیلی است. با این حال هنگام استفاده از این قابلیت باید به برخی از نکات توجه داشت. راه اندازی ریدایرکت ۳۰۱ میان  //:http  و http://www، مهاجرت به دامنه جدید پیش از راه اندازی ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت به لینک های داخلی قدیمی موجود در وب سایت، از جمله اشتباهاتی هستند که برای وبمسترها باعث دردسر می شوند. برخی از مطالعات نشان می دهند که استفاده پی در پی (ریدایرکت از A به B، سپس از B به C، سپس از C به D و الی آخر) از این قابلیت برای یک صفحه، باعث حساسیت گوگل می شود.

انكر تكست لینك های داخلی

انکر تکست لینک های داخلی یکی دیگر از سیگنال های معروف برای شناسایی میزان ارتباط صفحات با کلیدواژه ها است. توجه داشته باشید که لینکهای داخلی در مقابل لینک های خارجی (که از وب سایتهای دیگر صفحه شما را هدف می گیرند) وزن بسیار پایین تری دارند و در سئو سایت تاثیرگذار هستند.

دامنه سطح بالای کشورها

لینک هایی که دامنه سطح بالای آنها به یک کشور خاص اشاره می کند مانند (.us .uk .cn .de .ir) می توانند تاثیر مهمی در سئو سایت و همچنین رتبه بالاتری در نتایج جستجوی گوگل در همان کشورها داشته باشند.

موقعیت مکانی لینك در محتوا

لینک هایی که در ابتدای یک محتوا قرار گرفته اند، نسبت به آنهایی که در بخش های پایانی محتوا قرار می گیرند، (به مقدار جزئی) سهم بیشتری در رتبه بندی صفحه دارند. گوگل طی یک به روزرسانی تصمیم گرفت که از داده های رفتارهای انسان ها برای بهبود نتایج جستجوی خود استفاده کند. از آنجایی که توجه افراد به ابتدای محتوا بیشتر بود، به نظر می رسد که لینک های ابتدای محتوا نیز ارزش بیشتری برای گوگل پیدا کرده اند.

موقعیت مکانی لينك در صفحه

مکان نمایش یک لینک در صفحه مورد نظر مهم است. به طور کلی لینکهایی که در دل محتوا قرار گرفته و با متن محتوا ادغام می شوند، قدرت بیشتری نسبت به لینک های مستقر در حاشیه های صفحه دارند. گوگل در سال ۲۰۱۰ یک پتنت ویژه برای تحلیل ساختار فضایی محتوای صفحات، به ویژه لینک ها به ثبت رسانده است.

ارتباط دامنه لينك ها

یک لینک از وب سایتی که در صنعتی مشابه صنعت شما فعالیت دارد به مقدار چشمگیری بهتر از یک لینک از یک وب سایت بی ربط به صنعت شما است.

ارتباط سطح صفحه لينك دهنده

لینک هایی که از سایت هایی مرتبط با موضوع فعالیت وب سایت شما وارد آن می شوند، به مراتب ارزشی بالاتر از لینک های وب سایت های غیر مرتبط دارند.

کلیدواژه های عنوان

گوگل عاشق لینک هایی است که کلیدواژه جستجوی کاربران در عنوان آن لینک قرار گرفته است.

سرعت لينك دادن

افزایش سرعت لینک دادن به یک وب سایت در بازه زمانی مشخص، یک امتیاز مثبت در رتبه بندی موتور جستجوی گوگل محسوب می شود؛ چرا که، افزایش این سرعت نشانگر افزایش سرعت محبوبیت آن در میان کاربران است. در چندین مورد مطالعاتی دیده شده است که یک وب سایت نه چندان با کیفیت تنها با افزایش انفجاری شمار لینک ها در صدر نتایج جستجوهای گوگل قرار گرفته است. البته این لینک ها نباید اسپم باشند، چرا که نتیجه معکوس خواهد داشت.

سرعت لينك منفی

لبه دیگر شمشیر سرعت لینک دادن به یک وب سایت، لینک های منفی و اسپم است. همان طور که لینک های مثبت و حقیقی باعث ارتقای رتبه وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل می شود، افزایش ناگهانی لینک منفی و اسپم می تواند نشانگر کاهش محبوبیت وب سایت شما و دلیلی برای ناامیدی گوگل از آن باشد.

لينك های ورودی از صفحات غیروابسته

در سال ۲۰۰۳ گوگل از الگوریتم جدیدی به نام هیلتاپ رونمایی کرد. وظیفه اصلی این الگوریتم یافتن اسناد مرتبط با کلیدواژه های خاص بود. هنگام وارد کردن یک کلیدواژه در موتور جستجوی گوگل، الگوریتم هیلتاپ به گوگل کمک می کند تا کلیدواژه های مرتبط بیشتری را برای کاربر نشان دهد. معمولا صفحاتی که در میان این نتایج دیده می شوند به بسیاری از صفحات غیروابسته لینک داده شده اند. صفحات غیر وابسته صفحاتی هستند که بخش عمده اعتبار خود را مدیون عموم افراد و کاربران اند و به هیچ وب سایت دیگری وابسته نیستند. پس از اعمال الگوریتم هیلتاپ، صفحاتی که از وب سایت های غیر وابسته به آنها لینک داده شده است، شانس بالاتری برای نمایش در صدر نتایج جستجوی گوگل پیدا کرده اند.

لینك های ورودی از وب سایتهای معتبر

لینکی که از یک وب سایت مشهور و معتبر وارد وب سایت شما می شود، نسبت به لینکی که از طرف یک وب سایت کوچک و ناشناس وب سایت شما را هدف گرفته است تاثیر بالاتری در امتياز وب سایت شما در رتبه بندی جستجوهای گوگل خواهد داشت.

لينك از منبع اطلاعاتی ویکی پدیا

هرچند لینک های ویکی پدیا در حالت nofollow قرار دارند، ولی برخی بر این باورند که لینک دادن به یک وب سایت در مرجعی مانند ویکی پدیا می تواند در جلب اعتماد موتورهای جستجو به آن وب سایت موثر باشد.

همنشینی کلیدواژه ها و لينك ها

لینک ها، اعتبار وب سایت ها، کلیدواژه ها و انکر تکست برای مدت ها جزو سیگنال های سنتی برای سئو سایت و رتبه بندی وب سایت ها در نتایج جستجوی گوگل بوده اند، اما در چند سال اخیر شاهد افزایش اهمیت معیارهای محلی رتبه بندی از جمله: نزدیکی واژه ها لینک ها و محتوای متنی هستیم. طبق این فاکتور، واژه هایی که در نزدیکی یک لینک قرار می گیرند، می توانند در شناسایی موضوع صفحه به گوگل کمک نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .