مقدمه:

اجرای یک استراتژی موثر و بلند مدت بازاریابی با موتورهای جستجو بدون توجه به خود سایت اصولاً غیر ممکن است. پی ریزی یک بنای مستحکم و قابل اتکا در خود سایت ضروری می نماید. سئو پروسه ی طراحی، نوشتن متون، کدنویسی و برنامه نویسی کل وب سایت با هدف بالا بردن شانس دست یابی به رتبه های بالا در نتایج جستجو است. در واقع بهینه سازی سایت وسیله ای برای کمک به مخاطبان بالقوه است که وب سایت را به سادگی بیابند.
بهینه سازی سایت دو گزینه را مورد توجه قرار می دهد؛ بهینه سازی پارامترهای درون (داخلی) سایت و بهینه سازی پارامترهای بیرونی (خارجی) سایت. پارامترهای درونی سایت نام دامنه (Domain)، عنوان صفحه (Title)، متن صفحات و کلیه موارد دیگری را که در درون خود سایت است، شامل می شود. پارامترهای بیرونی سایت کلیه موارد دیگری است که خارج از سایت به کمک آن می آیند نظیر بهینه سازی متن لینک هایی که به سایت می شود، اشتراک گذاری متن صفحات در شبکه های اجتماعی و …
در اینجا مروری خواهیم داشت بر موارد ساده اما کارآمدی که باید در پارامترهای درونی سایت معیار باشند.

مولفه های اصلی در بهینه سازی صفحات سایت:

در پیاده سازی استراتژی بلند مدت، سه مولفه ی اصلی زیر در هر صفحه سایت و کل سایت مورد توجه جدی قرار دارد:
– مولفه ی متن
– مولفه ی لینک
– مولفه ی محبوبیت

منظور از متن مهم، متنی است که دو شرط زیر را دارا باشد:

– متن باید بدون انجام هر گونه عمل خاصی در مرورگرهای استاندارد قابل رویت باشد. پس در استفاده از کدهای جاوا اسکریپت که در مشاهده ی محتوای سایت و خود سایت اختلال ایجاد می کنند، تجدید نظر کنید.
– شما باید بتوانید متن را مستقیما از مرورگر خود کپی گرده و به یک ویرایشگر متن مانند نرم افزار word انتقال دهید.
دیده شده است که برخی از وبمسترها به کمک برخی کدهای برنامه نویسی مانع راست کلیک شدن ماوس و کپی مطالب سایت می شوند. هر چند که دلیل آن شاید جلوگیری از برداشت بدون مجوز کاربران و مدیران دیگر سایت ها باشد اما مسلماً با معیار بالا همخوانی ندارد. در ضمن طبق الگوریتم پاندای گوگل این امر نه تنها باعث رشد سایتهای کپی کننده نمی شود بلکه تاثیر منفی نیز روی رتبه آنها در موتورهای جستجو خواهد داشت.

نکته: برای به روز رسانی سایت خود و قرار دادن محتوای جدید برنامه ای منظم داشته باشید. سایت های اطلاعاتی و خبری باید هر روز آپدیت شوند، سایت های شرکتی نیز حداقل ماهی یکبار یا حتی المقدور هفته ای یکبار.

نکته: اگر می خواهید به طور تقریبی بدانید که گوگل موضوع اصلی سایت شما را چه چیزی می داند، کلماتی را که حدس می زنید به صورت زیر در آن جستجو کنید:

Keyword1 site: YourDomainName.com

KeywordN site: YourDomainName.com

هر کلمه که تعداد جست و جوی بیشتری داشته باشد به احتمال فراوان موضوع اصلی سایت شما از دیدگاه گوگل است. اگر این نتیجه با چیزی که انتظار داشته اید متفاوت است باید هر چه زودتر شرایط را به نفع خود تغییر دهید! لطفا به عبارت “به احتمال فراوان” دقت کنید که گفتم کلمات کلیدی را جست و جو کنید و نه کلمات دیگر را، این ترفند می تواند برای تحلیل وضعیت رقبای شما نیز استفاده شود.

Keyword site: YourCompetitorDomainName.com

تعداد صفحات بایگانی شده از سایت شما در گوگل هم به ترتیب زیر مشخص می شود:

site: YourDoaminName.com

عنوان صفحه (Title):

عنوان صفحه به دلایل متعددی هم از دیدگاه طراحی وب سایت و هم از دیدگاه موتورهای جستجو، مهم است:
– کاربران هنگام خواندن صفحات سایت، آن را در مرورگر خود می بینند
– در رتبه بندی صفحات، بخشی از متن اصلی سایت در نظر گرفته می شوند.
– عنوان صفحه چیزی است که در نتایج جست و جو، کاربران باید روی آن کلیلک کنند تا به صفحه ای بروند.
– به هنگام ذخیره و بوک مارک صفحات به صورت پیش فرض از عنوان صفحه استفاده می شود.

عنوان صفحه نباید بیشتر از ۶۵ کاراکتر داشته باشد (این عدد ممکن است در زمانهای مختلف فرق می کند) یک عنوان درست باید به طور کامل در نتیجه جستجو، دیده شود. همین طور عنوان نباید خیلی کوتاه باشد. چون می دانم بسیاری از شما دنبال قاعده هستید، بهتر است این گونه بگویم: عنوان صفحه نباید کمتر از سه کلمه باشد مگر برای برندها و نامهای تجاری؛ به مرور که تجربه شما بیشتر شود، قوعد خاص خود را خواهید یافت.

تنها در صورتی که نام شرکت شما خیلی معروف و مشهور است، آن را در عناوین به کار ببرید. اگر نام شرکت و سایت شما حاوی کلمات کلیدی است حتما آن را در عناوین استفاده نمایید.

به هنگام نوشتن محتوای صفحات این موارد را مد نظر قرار دهید:

– متن باید حرفی برای گفتن داشته باشد.
– از نطر قواعد املایی و نگارش نقص نداشته باشد.
– به شکلی جذاب و ترغیب کننده تنظیم گردد.
– به قصد اطلاع رسانی و کمک به دیگران نوشته شده باشد و نه برای اغفال و بزرگنمایی باشد.
– جملات متن طولانی نداشته باشد.
– اگر متن طولانی است و باید در یک صفحه نمایش داده شود، حتما پاراگراف بندی شود.

چند اصطلاح سئو و یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو:

Keyword Frequency KF:
تعداد دفعاتی که یک کلمه در کل متن تکرار شده است را نشان می دهد.

Keyword Density KD:
به تعداد دفعاتی که یک کلمه نسبت به کل کلمات متن تکرار شده است، گفته می شود.

Keyword Proximity KP:
به مکان کلمات نسبت به یکدیگر (دوری یا نزدیکی آنها از هم) اشاره می کند.

Keyword Prominence KProm:
به مکان یک کلمه نسبت به کل کلمات دیگر متن، اشاره می کند (ارزش مکانی) کلمات ابتدای متن دارای عامل KProm بیشتری می باشند تا کلمات انتهای متن، این عامل را می توان این گونه هم تعریف کرد که یک کلمه چقدر به بالای صفحه نزدیک است. موارد یاد شده را وزن می نامند.

نکته: موتورهای جستجو کلمات بالای صفحه را بسیار مهم تر از بقیه کلمات آن در نظر می گیرند. برای اطمینان از دست یابی به این امتیاز می توانید کلمات کلیدی سایت خود را در متن بالای صفحه به کمک برچسب های سرتیتر H1 و H2 به کار ببرید، قرار دادن کلمات کلیدی در عنوان صفحه هم به این مورد کمک می کند.

نکته: متن لینک و کلمات دور و بر آن از دیدگاه موتور جستجو مهم است زیرا شما هیچ گاه به صفحات غیر مهم و کم اهمیت لینک نمی دهید.

نام دامنه سایت (Site Domain):

نام دامنه خوب دارای شرایط زیر است:

– کوتاه باشد. (دیدگاه بازاریابی)
– دارای املای ساده ای باشد. (دیدگاه بازاریابی)
– به یادآروری آن ساده است. (دیدگاه بازاریابی)
– حاوی کلمات کلیدی باشد. (دیدگاه سئو)

سایت محبوبی که در رتبه بندی سایت موثر است دارای شرایط زیر است:

– محتوایی مرتبط با محتوای سایت شما دارد.
– خود آن سایت لینک هایی ورودی زیادی از سایت های محبوب دیگر دارد.

چند نکته:

– نباید تنها صفحه اول سایت تان رتبه های خوبی به دست آورد. این یک اشتباه محض است که در ابتدای کار خیلی روی آن وقتم را به هدر دادم. صفحه اول سایت معمولا متن کمی دارد و توجه بیش از حد به تکنیک های سئو در این صفحه معمولا آن را از ریخت و قیافه می اندازد. بهتر است در هر صفحه حداکثر بر روی دو واژه کلیدی سرمایه گذاری کنید. اگر واژه های زیادی دارید، صفحات زیادی طراحی کنید. این مورد را به عنوان یک قانون مهم رعایت کنید.

– در بقیه متن صفحه هم به فراخور، از واژه های کلیدی استفاده کنید. سعی کنید شروع پاراگراف ها با واژه های کلیدی باشد، می توانید واژه های کلیدی را اگر زیبایی متن نمی کاهد به صورت برجسته استفاد کنید. در هر صورت متن صفحه باید حرفه ای به نظر برسد.

– گوگل دوست وفاداری نیست و دلبستگی عاشقانه به آن خانمان برانداز و خانه سوز است. راههای دیگر جذب بیننده به سایت را فرموش نکنید، به روزی فکر کنید که گوگل به شما اخم کند!

به همت:

  • حجت حاتمی
  • مهدی رودکی

جهت کسب اطلاعات و مشاهده مقالات بیشتر به بخش مقالات آموزشی مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *