قراردادهای هوشمند و آینده بازار پول و سرمایه

امروزه همه نگاه ها به پول دیجیتال بیت کوین و تغییرات قیمت آن است، اما این مارکت با ارزش بازاری 500 میلیارد دلار شامل 1500 پول ارز دیگر نیز می باشد. نگرش ساده به پول ارزهای دیجیتال مثل سایر دارایی ها باعث پنهان ماندن این حقیقت است که ادامه حیات بانک ها با نقش فعلی به مخاطره خواهد افتاد.

 

بیش از 1500 ارز دیجیتال !!

امروزه تامین مالی از طریق ICO به مراتب آسان تر از  IPO موسسات سرمایه گذاری به روش سنتی فعلی می باشد. همین سهولت در تامین مالی باعث شده است که شاهد حضور بیش از 1500 ارز دیجیتالی بر مبنای یک طرح یا ایده باشیم.

تنها چند سال قبل، تصور این موضوع که یک شرکت کوچک شامل چند پرسنل بتواند با یک ایده صاحب درآمد میلیون دلاری بشود، تقریبا غیر ممکن بود. اما اکنون، استارت آپ ها ثابت کرده اند که این موضوع شدنی است.

به لطف استاندارد ERC20 برپایه زنجیره بلوک اتریوم، همه افراد دسترسی به ایجاد یک توکن با صرف کمترین هزینه و ریسک را دارند. بدون تردید، ممکن است در آینده زنجیره بلوک دیگری از اتریوم گوی رقابت را بگیرد. ولی در حال حاضر، بیش از 80 درصد سهم بازار براساس اتریوم ساخته شده است. تعداد 475 از مجموع 580 توکن براساس زنجیره بلوک “اتریوم” ایجاد شده است.

 

پول

نمودار 1- تعداد توکن ها به تفکیک هر بستر

 

بستر اتریوم؛ سرمایه گذاری را به طور شگفت آوری ساده کرده است. بدین صورت که یک قرارداد هوشمند در ICO ایجاد میگردد. هر بار که آدرس والت EHT به آدرس قرارداد ارسال می گردد، قرارداد توکن های جدید را تولید کرده و به صورت اتوماتیک برای فرستنده ارسال می گردد. بازار پول و سرمایه باید نگران باشند چون که اتریوم جایگزینی مناسبت تر برای فرآیند سرمایه گذاری خواهد بود.

نحوه تامین سرمایه از طریق IPO ها محدودیت و مزایای خود را دارد، البته که تامین مالی از طریق ICO ها روش ساده ای هست اما مشکلاتی هم برای سرمایه گذاران در پی خواهد داشت که امروز شاهد کلاهبرداری متعددی هستیم. در حال حاضر توکن های مبتنی بر بستر اتریوم جایگزین مناسبی برای طرح ایده و تامین مالی شده است. البته بانک ها و بازار سرمایه علارغم این تحول هنوز احساس خطر نمی کنند. این موسسات می بایست تغییرات را بپذیرند زیرا در غیر اینصورت دچار مشکلات فراوانی خواهند شد.

یکی از موسسات رتبه بندی شرکت ها در یکصدمین سالگرد فعالیت خود مراسمی برگزار کرد و از شرکت هایی که در طی این چند سال به عنوان یکصد شرکت برتر معرفی کرده بود، دعوت بعمل آورد. اما تعداد زیادی از این شرکت ها در طی یکصد سال گذشته از دنیای رقابت حذف شده بودند. این شرکت ها همان شرکت هایی بودند که علارغم موفقیت در عملکرد خود، نتوانسته بودند خود را با تغییرات محیطی همسو سازند. شاید نگاهی به لیست IMI100 که هر ساله توسط سازمان مدیریت صنعتی به ارزیابی شرکت های موفق ایرانی می پردازد این پیام را منتقل کند که دیر یا زود نوبت صنایعی می شود که تغییرات را احساس نکرده اند. همانطور که سازمان های نو ظهور با درک تغییرات و شناسایی نیاز محیط کسب و کار توانسته اند در طی چند سال اخیر، خود را در بین برترین های ایران جای دهند. به صورت خاص شرکت های IT محصور مد نظر می باشد.

پول

نمودار 2- مقایسه توکن ها براساس ارزش بازار

بهبود روش های تامین سرمایه

هدف؛ بهبود فرآیندی هست که در حال حاضر توسط بانک ها صورت می پذیرد. بانک حلقه متصل کننده عرضه (سرمایه) به تقاضا (سرمایه گذاران) و دریافت مبلغی به عنوان کارمزد می باشد. بهبود فرآیندها باعث حذف بخش واسطه گری می شود که از ابتدای به وجود آمدنش تاکنون، تغییرات چندانی نداشته و متصل کننده عرضه و تقاضا با عدم بازدهی کافی است. با تکنولوژی زنجیره بلوک، به بانک ها دیگر نیازی به شکل فعلی نخواهد بود و جایگاه آن ها تغییر پیدا می کند. تغییری که هم اکنون در ژاپن اتفاق افتاده است و بانک ها برای ارائه خدمات ارزهای دیجیتال وارد عرصه شده اند. شبکه سازی ای که بانک ها در طی سال ها انجام داده اند این امکان را به وجود می آورد تا ارزهای دیجیتال و سایر خدمات بر بستر بلاک چین به سادگی توسعه پیدا کنند. بدیهی است که مقاومت در این مسیر، توسعه را با کندی مواجه می سازد اما همیشه تکنولوژی راه خود را پیدا کرده است.

 

توقف بازار اوراق قرضه با حضور توکن ها!!

اجازه بدهید به انتشار اوراق قرضه به عنوان یکی از تجارت های پر سود وال استریت نگاهی بکنیم. سال گذشته در کل دنیا حدود 5/3 تریلیون دلار اوراق قرضه چاپ شده است. در روش کاری فعلی، شرکت ها به یک بانک در خصوص عرضه اوراق و تأمین سرمایه، اختیار می دهند. بانک تأمین کننده سرمایه نسبت به عرضه اوراق اقدام می نماید. ولی در روش ICO دیگر نیازی به واسطه گری بانک ها نمی باشد، بلکه با انتشار اوراق قرضه هوشمند، قادر به جذب سرمایه هستند.

ساز و کار این روش چگونه است؟

 • انتشار اوراق
 • فرض کنید شرکت الف نسبت به ایجاد اوراق قرضه هوشمند در زنجیره بلوک اتریوم، با اعلام شرایط خود در قالبWhitepaper به تشریح طرح اقدام می نماید.
 • سرمایه گذاران علاقه مند نسبت به ثبت نام اولیه برای اوراق، با فرستادن آدرس والت ETH و یا پرداخت اتریوم و ارز دیجیتال یا فیات مورد نظر به آدرس قرارداد اقدام می کنند.
 • با اتمام زمان ثبت نام اولیه، قرارداد هوشمند اقدام به ایجاد و تخصیص اولیه توکن به لیست افراد سرمایه گذار می نماید.
 • ETH سرمایه گذارانی که در لیست مورد نظر نمی باشند، به صورت اتوماتیک به ایشان بازگردانده می شود.
  • خدمات باز پرداخت اوراق
 • در هر دوره زمانی سود براساس نرخ توافق شده در قرارداد هوشمند، باز پرداخت می گردد.
 • در صورتی که شرکت الف نخواهد ریسک افزایش بهای اتریوم را بپذیرد، پرداخت ها می تواند براساس ETH بر پایه پول مرجع اوراق قرضه صورت پذیرد. براین اساس قبل از هر مرحله پرداخت، قرارداد هوشمند نسبت به مقایسه پول مرجع و اتریوم پرداخته و محاسبات سود پرداختی صورت می پذیرد.
 • به طور جایگزین، پرداخت سود و اصل سرمایه می تواند در توکن براساس پول مرجع صورت پذیرد و یا قابل تبدیل در موسسات مالی معتبر باشد.
 • در زمان سررسید اوراق، قرارداد هوشمند نسبت به پرداخت اصل و سود براساس ETH، یا پول فیات مشخص شده در توکن اقدام می نماید.

 

مکانیزم اوراق هوشمند

چند نفر ساعت برای اجرای کل این فرآیند لازم است؟ صفر نفر ساعت!!

تنها نیاز به نوشتن قرارداد هوشمند می باشد. مانند استاندارد ERC20، می توان هرگونه قرارداد اوراق هوشمند را به راحتی در اختیار داشت. مقایسه این مورد با روش های سنتی و متداولی که برای انتشار اوراق در نظر گرفته می شود، باعث خواهد شد تا هزینه های واسطه گری و کلیه اقداماتی که ارزش افزوده مناسبی را به طرح اضافه نمی کنند، از بین بروند. ضمنا استفاده از این روش می تواند شرایط ساده تری را برای قشر جوان و تحصیلکرده و متخصص به همراه داشته باشد تا بدون درگیر شدن در پیچ و خم های بروکراسی اداری بتوانند منابع مالی مورد نیاز خود را برای اجرای طرح اعلام شده تامین نمایند.

بدیهی است با حذف فرآیندهای غیر ضروری، بهره وری افزایش پیدا خواهد کرد و در نهایت به سود سهامداران و سرمایه گذاران ختم می شود. ضمنا تامین مالی با این روش امکان جذب سرمایه از سراسر دنیا را برای صاحبان طرح و ایده فراهم می کند. البته نقش سازمان های نظارتی بر روی معرفی ICO ها می تواند ریسک سرمایه گذاران را به حداقل برساند. با این روش شرکت ها و موسسات کوچک و متوسط نیز قادر به تهیه سرمایه مورد نیازشان خواهند بود. این ابتدای راه ICO ها هست و بازار پول و سرمایه فعلی به زودی باید تغییرات بنیادین در روش های خود ایجاد کنند.

چهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام یک سرمایه گذاری با اطلاعات کافی و ریسک کمتر می توانید به دوره آموزش ویدئویی سرمایه گذاری در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال از شرکت پیشرو آساک مراجعه نمایید.

محمدرضا مباشرفر
مشاور سرمایه گذاری در بازارهای مالی
Mobasherfar@gmail.com
بهروز حمیدی
کارشناس حوزه بانکی
behroozHamidi@gmail.com

لطفا نظر خودتان را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *