ده فرمان استیو جابز

استیو جابز کارآفرین، مخترع، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه ای اپل و یکی از چهره‌های پیشرو در صنعت رایانه بود. بیش از هر چیزی نبوغ استیو جابز، در مدیریت روند خلاقیت بروز می کند. این اصول، شالوده مدیریتی اوست.

۱- کمال طلب باشید: جابز تک تک جزئیات را می کاود. شب قبل از عرضه آی پاد، کارکنان اپل تمام شب را بیدار ماندند تا اتصالات گوشی دستگاه را عوض کنند، چون به نظر جابز آنها به اندازه کافی «خوب جا نمی افتادند!»
۲- متخصصان را به کار گیرید: جابز برای طراحی آرم نکست، آرشیتکت مشهور آی. ام. پی را به کار گرفت و پیش از آن که فروشگاه های زنجیره ای اپل را راه اندازی کند، میکی درکسلر را از Gap به عضویت هیئت مدیره شرکت درآورد.
3- سرسخت و بی رحم باشید: جابز به همان اندازه که محصولات عرضه شده اش را دوست دارد، به محصولاتی که از نیم تمام رها کرده نیز افتخار می کند! وقتی که او متوجه شد تلفن همراه، سرنوشت آینده PDA را تحت شعاع قرار خواهد داد، پروژه پالم پایلوت را رها کرده و همین کار، باعث آزادی مهندسانش شد تا آی پاد را خلق کنند.
4- نیازی به گروه هدف نیست: مشهور است که جابز گفته: «مردم تا وقتی که محصولی را به ایشان نشان ندهی، نمی دانند چه می خواهند!» بنابراین گروه هدف او، خودش است! او نمونه محصولات ابداعی اش را به منزل برده و ماه ها امتحانش می کند.
5- هرگز از تحقیق و بررسی دست برندارید: وقتی او نخستین بروشورهای اپل را طراحی می کرد، همه چیز سونی را به دقت ورانداز می نمود: قلم ویرایش، چینش صفحه و حتی وزن کاغذ! برای تولید قالب اولیه مک، او ساعت ها در پارکینگ اپل به اتومبیل های آلمانی و ایتالیایی خیره می شد!
6- هر چه ساده تر، بهتر: فلسفه طراحی جابز، در سادگی هر چه بیشتر خلاصه می شود. او به طراحان آی پاد دستور داده بود تمام دکمه ها را از نمونه اولیه حذف کنند. حتی دکمه خاموش و روشن کردن دستگاه! با وجود شکایت های طراحان، همین نکته منجر به خلق «مرورگر چرخی Scrollwheel» شد.
7- رازدار باشید: در اپل کسی حرف نمی زند! همه چیز تنها در صورت نیاز بیان می شود و شرکت از واحدهای ناپیوسته تشکیل شده است. رازداری کمک می کند که جابز هنگام عرضه حیرت انگیز محصول خود، علاقه ای دیوانه وار در هوادارن اپل ایجاد کرده و صفوفی طولانی برای خرید آن تشکیل شود.
8- اهمیت گروه های کوچک: گروه اولیه مک اینتاش تنها شامل صد نفر می شد، نه بیشتر نه کمتر. اگر قرار بود نفر صد و یکم اضافه شود، حتما باید کسی گروه را ترک می کرد. جابز اعتقاد داشت که تنها می تواند اسم کوچک صد نفر را به خاطر بسپرد!
9- تشویق، بیشتر از تنبیه: جابز موجودی ترسناکی است اما جذبه اش، قدرتمندترین انگیزه برای کارکنان اپل است. شور و شوق، اصلی ترین دلیل گروه مک برای سه سال کار مدام، آن هم به مدت 90 ساعت در هفته بود تا چنان محصول بی نظیری را خلق کنند.
10- اول، ساخت نمونه واقعی، به هر قیمتی! جابز پیش از هر کاری، نمونه می سازد: سخت افزار، نرم افزار و حتی فروشگاه های زنجیره ای اپل. معماران و طراحان یک سال تمام در یک انبار مخفی در نزدیکی دفتر مرکزی اپل، نمونه یک فروشگاه را بنا کردند. اما جابز آن را نپسندید و پروژه را از نو آغاز کردند!

منبع: کتاب استیو جابز

2 پاسخ
  1. Thomasinona
    Thomasinona گفته:

    my friends and I have been hoping about lately. The niche of detailed information on the website is excellent and needed and is going to help my wife and I in our studies significantly. It is obvious this team acquired a lot of info regarding this and the other links and information really show it. I’m not typically browsing websites all of the time but when I get an opportunity I am usually avidly searching for this kind of information or things similarly related to it. When anyone gets a chance, have a look at my site. SBIR consultant in around near, close to, about, located in, from Ames, Iowa

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *