بازارهای سهام

امروزه به واسطه پیشرفت تکنولوژی و در نتیجه انتقال آسان تر سرمایه، سرمایه گذاری در بازارهای سهام جهانی بسیار آسان تر شده است؛ بنابراین برای تمام افراد فرصت های سرمایه گذاری بسیار مناسبی بدون توجه به موقعیت جغرافیایی آنها فراهم شده است. این مسئله باعث گردیده تا بین ارز یک کشور و بازار سهام آن یک همبستگی قدرتمند به وجود بیاید؛ اگر بازار سهام رشد کند، دلارهای سرمایه گذاری برای بهره بردن از فرصت ها سرازیر می شود. در مقابل عدم رشد بازار سهام می تواند موجب تحریک سرمایه گذاران محلی برای فروش دارایی های خود شود تا بتوانند در خارج از کشور سرمایه گذاری نمایند.

در سال های اخیر جاذبه بازار سهام در مقایسه با بازارهای با درآمد ثابت افزایش یافته است. از اوایل دهه ۱۹۹۰، نسبت مبادلات خارجی روی اوراق قرضه دولتی آمریکا نسبت به سهام آمریکا از ۱۰ به ۱ به نسبت ۲ به ۱ کاهش داشته است. میانگین شاخص داو جونز صنعتی بین سالهای ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ میلادی همبستگی بسیار زیادی (در حدود ۸۱ درصد) با جفت ارز EUR/ USD دارد. ضمن اینکه شاخص داو جونز از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۹ میلادی ۳۰۰ درصد افزایش داشته در صورتی که شاخص دلار در همان زمان افزایشی نزدیک به ۳۰ درصد را تجربه کرده است. در نتیجه معامله گران بازار ارز به منظور پیش بینی جریان سرمایه بر اساس سهام چه در میان مدت و چه کوتاه مدت بایستی به بازارهای جهانی سهام توجه داشته باشند.

هر چند این ارتباط به دلیل ترکیدن حباب صنعتی در ایالات متحده تغییر کرده است و سرمایه گذاران خارجی را قدری ریسک گریز نموده و باعث شده که همبستگی کمتری بین بازار سهام آمریکا و دلار آمریکا وجود داشته باشد. با این وجود این ارتباط همچنان وجود دارد و بسیار هم اهمیت دارد چرا که تمام معامله گران برای شناسایی فرصت های بین بازارها بایستی بازار های جهانی را مورد ارزیابی قرار دهند.

همبستگی شاخص داو جونز و EUR/USD

بازارهای با درآمد ثابت

این بازارها همانند بازار سهام رابطه نزدیکی با تغییرات نرخ مبادلات ارزی دارند. این بازارها به جهت دارا بودن امنیت ذاتی خود در شرایط نامساعد اقتصادی می توانند سرمایه گذاران خارجی را به خود جذب نمایند که لازمه این کار خرید ارز رایج کشور مذکور توسط این سرمایه گذاران می باشد.

یک معیار خوب برای جریان سرمایه در بازارهای با درآمد ثابت، بازدهی کوتاه مدت و دراز مدت اوراق قرضه دولتی (Government Bonds) می باشد. خوب است که اختلاف بین بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه آمریکا و بازدهی اوراق قرضه خارجی مورد توجه قرار گیرد. دلیل این امر را بایستی در تمایل سرمایه گذاران بین المللی برای سرمایه گذاری در کشورهایی با دارایی های پر بازده جستجو کرد. اگر دارایی های آمریکا بالاترین بازدهی را داشته باشد، این امر باعث تشویق سرمایه گذاری بیشتر بر روی ابزارهای مالی آمریکا شده و از این رو دلار آمریکا نیز تقویت می شود. سرمایه گذاران همچنین می توانند از بازدهی های کوتاه مدتی چون تفاوت قیمتی اوراق قرضه دو ساله دولتی جهت ارزیابی جریان کوتاه مدت سرمایه های بین المللی استفاده کنند. در کنار سودهای اوراق قرضه دولتی، برای تخمین نوسانات دلار می توان از وضعیت دارایی های فدرال در بازار فیوچرز نیز بهره برد چرا که آنها در راستای انتظارات سیاست نرخ بهره آینده فدرال قیمت می خورند. به طور مشابه می توان از بازار فیوچرز مربوط به یورو (Euribor futures) جهت پیش بینی سیاست های آتی بانک مرکزی اروپا در رابطه با نرخ بهره یورو استفاده کرد.

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *