توصیه های خواندنی از تحلیل تکنیکال برای موفقیت در بازار سهام

نکاتی از تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال فقط برای سهام نیست

تحلیل تکنیکال را می توان برای هر ابزار قابل داد و ستدی که متأثر از نیروهای عرضه و تقاضا بوده و دارای داده های تاریخی خرید و فروش باشد، به کار برد. این ابزارها شامل سهام، معاملات آتی (قرارداد معامله سهام یا کالا به منظور تحویل در آینده – فیوچرز) و کالا، سهام درآمد ثابت، بازار فارکس و غیره است. در برخی منابع، در مثال ها معمولا بازار سهام تحلیل می شود، اما به خاطر داشته باشید که این مفاهیم را می توان برای هر نوع اوراق بهاداری به کار برد. در حقیقت، تحلیل فنی بیشتر به بازار کالا و ارز مربوط است چرا که فعالان آن اغلب معامله گران هستند.

قیمت به ترکیبی از نرخ های باز شدن، حداکثر، حداقل و نرخ بسته شدن یک ابزار قابل داد و ستد مشخص در بازه زمانی معین اشاره دارد. واحد بازه زمانی ممکن است کمتر از روز (تغییرات قیمت از یک معامله تا معامله بعدی، ۵ دقیقه، ۱۵ دقیقه، یا ساعتی)، روزانه، هفتگی، یا ماهانه باشد و ممکن است از چند ساعت تا چندین سال ادامه داشته باشد. همچنین بعضی از تحلیلگران تکنیکی علاوه بر نمودار قیمت، مقادیر حجم (تقاضای اولیه موقع باز شدن نماد) را نیز برای مطالعه عملکرد قیمت بکار می برند.

حال که تا اندازه ای با تحلیل فنی آشنا شده اید، به توضیح چگونگی عملکرد آن می پردازیم. یکی از بهترین راه های درک مفهوم تحلیل فنی، مقایسه آن با تحلیل بنیادین است که این کار را در ادامه انجام خواهیم داد.

مطالعات تجربی و مشکلات تئوریک

مجله وال استریت اروپا این گونه بیان می کند:

«این مسئله که آیا تحلیل تکنیکال واقعا مفید می باشد یا نه، تبدیل به یک موضوع مشاجره آمیز در وال استریت شده است. برخی از سرمایه گذران معتقدند که پیش بینی تغییرات رو به بالا و یا رو به پایین بازار غیر ممکن هستند. تحقیقات دانشگاهی نشان داده است که وقتی اغلب مردم، چه حرفه ای و چه تازه کار، سعی می کنند با وارد کردن و یا خارج کردن پول خود بر نوسانات بازار سهام غلبه کنند، کار آنها نتیجه ای جز ضرر در بر نخواهد داشت».

تحلیل تکنیکال را می توان برای هر ابزار قابل داد و ستدی که متأثر از نیروهای عرضه و تقاضا بوده و دارای داده های تاریخی خرید و فروش باشد، به کار برد.

همان مقاله نشان می دهد که چند تحلیلگر تکنیکال چگونه ممکن است به صورت همزمان پیش بینی های متناقض و مخالفی را در مواجه با داده های یکسان مطرح کنند.

قابلیت اجرا و کمبود شواهد و دلایل

در ادامه نکاتی از تحلیل تکنیکال باید به این موضوع نیز اشاره کرد که اغلب مطالعات دانشگاهی نشان می دهند که تحلیل فنی قدرت پیش بینی کمی دارد، اما برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است بازدهی زیادی داشته باشد. برای مثال نشان داده شده است که انواع تحلیل تکنیکال قابل اندازه گیری، مانند پیش بینی غیر خطی با استفاده از شبکه های عصبی، در برخی موارد می توانند پیش بینی هایی ارایه کنند که از لحاظ آماری بسیار حائز اهمیت هستند. یک مقاله کاری از فدرال رزرو مربوط به سطوح حمایت و مقاومت در نرخ ارزهای خارجی در کوتاه مدت، شواهدی قوی نشان داده است که اگر چه قدرت پیش بینی این ترازها در بین نرخ ارزها و بنگاه های مختلف تغییر می کند، ولی این ترازها به پیش بینی وقفه ها در الگوهای طول روز کمک می کنند.

در سال ۲۰۰۸ دکتر امانوئل کانگارتی، در مقاله منتشر نشده اش با عنوان «قدم زدن غیر اتفاقی در لنگرگاه جزایر قناری» ، بزرگ ترین مطالعه اقتصادسنجی که تا کنون برای اثبات اعتبار و سندیت تحلیل فنی صورت گرفته را برای بزرگ ترین شرکت های موجود در لیست بازار بورس FTSE انجام داد. وی با تحلیل بیش از ۷۰ شاخص فنی که برخی از آنها تا آن زمان ناشناخته بودند، نشان داد که چگونه می توان با استفاده از برخی شاخص های تکنیکال، بازگشت های بازار را تا اندازه ای پیش بینی نمود.

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *