دانلود مستند The Ascent of Money + دوبله فارسی

مستند The Ascent of Money با عنوان مستند ترقی پول (داستان صعود و سقوط پول) اثری ماندگار از پروفسور نایل فرگوسن است که در 6 قسمت داستان پول را از شکل گیری تا صعود آن را به تصویر کشیده است. نایل کمبل داگلاس فرگوسن، (متولد ۱۸ آپریل ۱۹۶۴)، یک مورخ انگلیسی است که در حوزه ی امور مالی و تاریخ اقتصاد فعالیت می کند. تورم های شدید (Hyperinflation)، بازارهای اوراق قرضه و تاریخِ استعمار، از موضوعاتی است که مورد توجه او قرار گرفته است. فرگوسن که در گلاسکو متولد شده، پروفسور تاریخ در دانشگاهِ هاروارد و پروفسور مدیریت بازرگانی در مدرسه ی بازرگانیِ هاروارد است. او علاوه بر این، در مدرسه‌ی اقتصادیِ لندن صاحب کرسی تاریخ و امور بین الملل است. پروفسور نایل فرگوسن یک جمهوری‌خواه تندرو و از نئومحافظه‌کاران است. در انتخابات دو دوره قبل در ایالات متحده آمریکا، مشاور جان مک‌کین بود و در حال حاضر یکی از گزینه‌های اصلی جایگزینی هنری کسینجر در جناح جمهوری‌خواه و برنارد لوییس، استراتژیست فرهنگی غرب است.

در سالِ ۲۰۰۸ فرگوسن کتاب ترقیِ پول را که تاریخ مالی جهان را مورد بررسی قرار می داد منتشر کرد. کتابی که در قالب  مستندی ۶ قسمتی در شبکه ی ۴ انگلستان به نمایش درآمد. او در فصل اول این کتاب بهتر از هر مفسر و مورخی، تاریخچه‌ی بانک را که در حال حاضر یکی از نهاد‌های اصلی نظام مالی دنیا است، مورد بررسی قرار می‌دهد. این فصل از کتاب که قسمت اول مستند ترقی پول از روی آن ساخته شده است، داستان شکل گیری بانک را در ایتالیای قرون وسطی و شهر ونیز مورد بررسی قرار می دهد. فرگوسن در صفحات ۳۴ تا ۳۸ این کتاب، عنوان می‌کند که در اوایل قرن ۱۴، یهودی‌ها به مدت یک قرن بود که منابع مالی لازم برای تجارت را در ونیز تامین می‌کردند. آن‌ها کسب و کارشان را در برابر ساختمانی که زمانی به بانکُ روسو (Banco Rosso) معروف بود، انجام می‌دادند و پشت میزهایی می‌نشتند که به آن بانکی (Banci) می‌گفتند. اسم همین میزها بود که بعداً بر روی نهاد بانک گذاشته شد. اما بانکُ روسو در یک گتوی (Getto) تنگ (گتو به محله‌هایی گفته می‌شد که یهودی‌ها به صورتِ گروهی در آن‌جا زندگی می‌کردند.) قرار گرفته بود که با مرکز شهر ونیز فاصله داشت.

مستند The Ascent of Money محصول سال 2009 میلادی است و هر قسمت حدود 60 دقیقه است. قسمت های شش گانه مستند شامل موضوعات زیر است:

قسمت 1: رویاهای جنجالی
پروفسور فرگوسن در این قسمت، ریشه های اعتباردهی و بدهی را توضیح می دهد و اینکه چرا شبکه های اعتباری برای هر تمدن ضروری به نظر می رسد.

قسمت 2: اسارت انسانی
چگونه مراکز مالی تبدیل به قلمرو اربابان جهان شد؟ از طریق رشد بازار اوراق قرضه در رنسانس ایتالیا. بازگران تامین بودجه جنگی تغییر کردند و سلطه آنها به شمال غرب اروپا و همچنین در سراسر اقیانوس اطلس گسترش یافت. این بازار اوراق قرضه بود که روتچیلدها را ثروتمندترین و قدرتمندترین خانواده قرن نوزدهم کرد.

قسمت 3: دمیدن حباب ها
چرا بازار سهام باعث تولید حباب ها می شود؟ پروفسور فرگوسن به ریشه های شکل گیری شرکت سهامی در آمستردام و پاریس می پردازد. او نقاط مشترک بین سقوط بازار سهام فعلی و حباب میسی سیپی، سرمایه گذار اسکاتلندی جان قانون و ورشکستگی سال 2001 انرون را بر میشمرد. او نشان می دهد که چرا انسان ها زمانی که به سرمایه گذاری می اندیشند غریزه گله ای دارند، و چرا هیچ کس نمی تواند دقیقا پیش بینی کند که گاوها ممکن است متوقف شوند.

قسمت 4: کسب و کار خطرناک
زندگی یک کسب و کار خطرناک است، به همین دلیل مردم به بیمه روی می آورند. اما در مواجهه با یک فاجعه غیر منتظره، دولت باید درگیر شود نه بیمه. پروفسور فرگوسن به بعد از طوفان کاترینا به نیواورلئان سفر می کند تا بپرسد چرا بازار آزاد نمی تواند حفاظت کافی در برابر فاجعه را فراهم کند. او تلاش می کند به ریشه های شکل گیری بیمه مدرن در اوایل قرن نوزدهم و تولد دولت رفاه در ژاپن پس از جنگ بپردازد.

قسمت 5: همچو خانه، امن
یک نظریه اقتصادی می گوید که بازارها بدون وام مسکن نمی توانند کار کنند! اما اگر وام های مسکن به هم مرتبط شوند و به بالاترین پیشنهاد دهنده بهره بانکی داده شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قسمت 6: Chimerica
نیال فرگوسن بررسی جهانی شدن اقتصاد غرب و تعادل نامطلوب بین کشورهای مهم کشور مانند چین و ایالات متحده را بررسی می کند. سپس به موضوع جهانی شدن می پردازد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *