مکان ورود به معامله

یکی از سوالاتی که به کرات در دوره های آموزشی از حقیر پرسیده می شود مکان ورود به معامله در هنگام شکست نواحی حمایت و مقاومت می باشد. بسیار اتفاق افتاده که بازار با شکستن یک ناحیه حمایت و مقاومت مجددا به سطح قبلی خود باز می گردد لذا معامله انجام شده وارد زیان می شود. حتی در مواقعی نیز علائم تأیید شکست (در مطالب بعدی گفته خواهد شد) در نمودار ظاهر می گردد اما بازار مجددا به جهت اصلی خود باز می گردد؛ برای مثال بازار بعد از شکست یک ناحیه مقاومت و تشکیل علائم تأیید کننده مجددا به سمت پایین باز می گردد یا اینکه بعد از شکست یک ناحیه حمایت و تشکیل علائم تأیید کننده مجددا به سمت بالا باز می گردد. برای مثال در نمودار زیر خط مقاومت (خط روند نزولی) در نقطه ۱ شکسته و تأیید شده است اما بازار مجددا به سمت پایین حرکت کرده است؛ چه بسا که از نقطه ۳ نیز پایین تر برود.

مکان ورود به بازار

فقط پس از تایید یک شکست می توان وارد بازار شد

در هر حال با شکست نواحی حمایت و مقاومت هر اتفاقی ممکن است بیافتد. بر این اساس نقطه ورودی در که در شکل زیر نمایش داده شده است نمی تواند معامله مناسی بسا که بازار مجددا به سمت پایین باز گردد.

نقطه نامناسب معامله

نقطه مشخص شده نمی تواند معامله مناسبی را رقم بزند

عده دیگری معتقدند با توجه به اینکه بازار بعد از شکست هر ناحیه ای مجددا به سمت آن بازگشته و آن را لمس می نماید؛ لذا می توان در لمس مجدد وارد بازار شد؛ همانند آنچه که در شکل زیر به تصویر کشانده شده است. این افراد نقطه ۲ را برای معامله خرید مناسب می دانند. عده دیگری معتقدند که اگر بازار بعد از برخورد به نقطه ۲ علائم بازگشتی تشکیل دهد می توان در نقطه ۳ وارد بازار شد. به نظر شما کدام استراتژی مناسب تر می باشد؟

نقاط مختلف انجام معامله

نقاط مختلف انجام معامله

به نظر شما در کدام یک از نواحی مشخص شده می توان معاملات بهتری انجام داد؟به نظر می رسد ورود در نقطه ۳ از دیگر نقاط مناسب تر و مطمئن تر باشد چرا که بازار پس از تشکیل علائم بازگشتی، حرکت صعودی خود را نشان داده است. اما دوستانی که با بازار سر و کار دارند می دانند که بازار با برخورد به هر ناحیه حمایت و مقاومتی چنین رفتاری را از خود نشان می دهد؛ چه در زمانی که بخواهد بازگردد و چه اینکه بخواهد آن را بشکند؛ لذا احتمال دارد که بازار از نقطه ۳ اندکی صعود نماید اما مجددا به سمت پایین باز گردد؛ همان اتفاقی که در نمودار شکل اول نیز رخ داده است. پس تکلیف چیست؟ چکار کنیم تا یک معامله موفقی داشته باشیم؟

هر حرکت افزایشی و کاهشی یک مرحله هشدار و تأیید دارد. تمام معاملاتی که در نقاط ۱، ۲ و۳ نمودار بالا گفته شد همگی در مرحله هشدار انجام شده است نه تأیید! به همین خاطر امکان هر گونه بازگشتی وجود دارد. برای درک بهتر به تصاویر توجه نمایید.
در شکل زیر، موج صعودی در نقطه C پایین تر از نقطه اوج قبلی یعنی نقطه A می باشد؛ به عبارتی هشدار آغاز روند نزولی. سپس قیمت تا پایین تر از نقطه B شروع به کاهش می کند تا به این ترتیب حرکت کاهشی تأیید نیز گردد. وقوع این حالت و دو موج کاهشی اخطار فروش واضحی را در نقطه S که پایین تر از نقطه B قرار دارد ارائه می دهد.

نقاط اخطار فروش

نقاط مختلف کاهش قیمت و اخطار فروش

در شکل زیر، رالی صعودی که به نقطه C ختم شده از رالی صعودی قبلی آن یعنی A فراتر رفته است. سپس شروع به کاهش به نقطه پایین تر از B کرده است. بعضی کاربران نظریه دار به شکسته شدن حمایت S1 اکتفا نمی کنند و آن را اخطار فروش قطعی نمی دانند چرا که هنوز رالی پایین تری تشکیل نشده است؛ به عبارتی مرحله تأیید بدون هشدار ظاهر شده است لذا این دسته ترجیح می دهند تا قله پایین تر از نقطه C یعنی نقطه E را ببینند. سپس منتظر می مانند تا نزول قیمت تا زیر نقطه D یعنی شکست حمایت S2 را نیز مشاهده کنند. برای آنها اخطار قطعی فروش در نقطه S2 است که از دو بار شکست حمایست و یک بار ناتوانی در صعود به دست آمده است.

اخطار فروش قطعی

نقطه s2 اخطار فروش قطعی می باشد

به همین ترتیب در شكل زیر اخطار خرید زمانی صادر می شود که قیمت از نقاط S1 و S2 فراتر رود چرا که حرکت افزایشی تأیید شده است.

معاملات خرید قطعی

نقاط معاملات خرید قطعی

با توجه به این مطالب، تمام معاملات انجام شده در نقاط ۱ تا ۳ شکل سوم فاقد اعتبار می باشند چرا که تمام این نقاط در مرحله هشدار قرار دارند. حرکت افزایشی مذکور با گذشت قیمت از نقطه ۴ تأیید می شود بنابر این معامله خرید فقط بایستی در این نقطه صورت پذیرد. اما سوال اینجاست که آیا نمی توان در نقطه ۱ معامله انجام داد؟ چرا که در این نقطه نیز بازار به نحوی حرکت افزایشی خود را تأیید کرده است.
پاسخ مثبت است اما توصیه این است که اگر یک ناحیه مقاومت چندین بار در برابر حرکت افزایشی بازار مقاومت کرده است با عبور قیمت از آن بلافاصله معامله انجام ندهیم. بهتر است بعد از شکست هر ناحیه ای ابتدا فراكتال مربوطه تشکیل شود و آنگاه معامله خود را بر اساس آن طراحی نماییم. یعنی اینکه در حرکت افزایشی به دنبال تشکیل فراکتال بالا (نقطه ۴ در نمودار بالا) و در حرکت کاهشی به دنبال تشکیل فراکتال پایین باشیم. آنگاه معامله را در بالای فراکتال بالا (بعد از شکست ناحیه مقاومت) یا زیر فراکتال پایین (بعد از شکست ناحیه حمایت) انجام دهیم.

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *