ICO ها یا همان عرضه اولیه ارزهای رمزپایه که به اصطلاح کوین نام دارند یک مفهوم جدید سرمایه گذاری جمعی است که در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین به وجود آمده است با هدف تامین سرمایه.

به هنگام شناخته شدن یک ارز به عنوان ICO و شروع به تامین سرمایه افراد علاقمند با توجه به اطلاعات منتشر شده درباره این ICO ها اقدام به خرید می کنند.

افزایش علاقه عموم مردم به ارزهای رمزپایه در پایان سال ۲۰۱۷ باعث شد تا ارقام بهتری برای ماه های آینده بدست بیاید. برخی از کمپانی ها این صنعت را با راه اندازی ICO های بزرگ رونق بسیاری بخشیدند. در اینجا مروری بر بزرگترین ICO های ارزهای دیجیتال خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

بزرگترین ICO های ارزهای دیجیتال

طبق گفته وبسایت CoinSchedule، که مرجعی از ICO و فروش توکن هاست، ICO ها توانسته اند در اولین ماه های سال ۲۰۱۸ حدود ۷٫۸ میلیارد دلار سرمایه جمع کنند. برای این که بتوانیم این رقم را بهتر درک کنیم، باید گفت که ICO ها در کل سال ۲۰۱۷ توانستند فقط ۵٫۶ میلیارد سرمایه جمع کنند! عوامل بسیار زیادی در کار بوده اند تا چنین ارقامی برای ICO ها در این مدت بدست بیاید.

ایاس (EOS)

بر اساس گزارشی از وال استریت ژورنال، تیم ایاس مجموعا حدود 4.2 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است.

پیش فروش یا جمع سپاری توکن‌های EOS در حال حاضر بزرگترین و طولانی ترین ICOی تاریخ ارزهای دیجیتال است که حدود 355 روز به طول انجامید. البته سایت‌های رتبه بندی ICO فقط 5 روز اولیه این پیش فروش را که بخش اصلی بود، در نظر گرفته اند. در پنج روز اولیه این ICO حدود 185 میلیون دلار سرمایه جذب شد.

برنامه Block one، به عنوان شرکت توسعه دهنده ایاس، برای استفاده از این سرمایه تاحدودی مبهم است و طبق نقشه راه تعریف شده نرم افزار EOS را خود توسعه دهندگان ارتقا خواهند داد. با این حال این شرکت متعهد شده است تا از تیم‌هایی که قصد برنامه نویسی روی نرم افزار EOS را دارند، حمایت کند.

بزرگترین ICO های ارزهای دیجیتال

ایاس (EOS)

بر خلاف اغلب ICO ها، توکن‌های EOS پس از خریداری قابل تجارت در صرافی‌ها بودند. در این طرح، 1 میلیارد واحد توکن EOS در فواصل زمانی مشخص فروخته شد.

پس از ایاس، تلگرام با جذب 1.7 میلیارد دلار سرمایه از 200 سرمایه گذار مطرح در پیش فروش خصوصی خود در رده دوم ICOهای بزرگ قرار دارد. در صورتی که این پیامرسان پیش فروش عمومی را آغاز کند، احتمالا قادر به رسیدن به ایاس خواهد بود که البته زمزمه‌هایی از لغو شدن آن وجود دارد.

پیام رسان تلگرام

طبق سند رسمی منتشر شده، پیام رسان محبوب تلگرام ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه اولیه جذب کرد.

سندی به امضای مدیرعامل تلگرام، پاول دورف و تأیید برادرش، نیکولا در سایت رسمی کمیسیون بورس و تبدلات ایالات متحده (SEC) مبنی بر جذب سرمایه برای توسعه بلاک چین TON و پیام‌ رسان تلگرام به ثبت رسید. این سهام بهادار با عنوان «توافقنامه خرید برای ارز دیجیتال» امضا شده بود.

مبلغ جمع آوری شده به احتمال قوی مختص به پیش فروش اولیه و خصوصی ارز دیجیتال تلگرام است. در عرضه اولیه (ICO) خصوصی که سرمایه داران بزرگ در آن شرکت می‌کنند، توکن های شبکه تلگرام، Gram، به تعداد انبوهی واگذار می‌شود. هدفگذاری این عرضه خصوصی جمع آوری ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه بود اما ظاهراً با تقاضای بالا این رقم تا ۸۵۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

800 میلیون دلار دیگر؟

طبق گزارشات غیررسمی، سرویس پیام رسان تلگرام در دومین فاز از پیش فروش خصوصی توکن های شبکه TON، بازهم در تلاش برای جذب ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه دیگر است.

بزرگترین ICO های ارزهای دیجیتال

پیام رسان تلگرام

به گزارش سرویس ورج و به نقل از چهار منبع ناشناس، پاول دورف به دنبال جذب دوباره مبلغ پیش فروش اولیه است. تلگرام بار اول، حدود ۸۵۰ میلیون دلار در پیش فروش خصوصی برای توسعه شبکه TON که یک بلاک چین غیرمتمرکز است، سرمایه بدست آورده بود.

اگر این اتفاق رخ دهد، برای شبکه TON، تنها قبل از پیش فروش عمومی، رقم خیره کننده حدود ۱٫۶ میلیارد دلار سرمایه جذب می‌شود.

این ارقام نشان می‌دهد که این ICO به راحتی رکورد بیشترین جذب سرمایه دلاری که متعلق به Block.one و به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار بود را خواهد شکست.

فایل کوین چیست؟

فایل کوین یک راهکار ذخیره سازی غیرمتمرکز است. در سال ۲۰۱۷، ICO فایل کوین با جذب سرمایه ۲۵۷ میلیون دلاری به بزرگترین فروش توکن تاریخ تبدیل شد.

پروژه فایل کوین هم چنان تحت توسعه می‌باشد و توسعه دهندگان هنوز نسخه آزمایشی آلفا را منتشر نکرده اند. هرچند در حال حاضر چندین ذخیره کننده و ماینر در حال آزمایش این شبکه هستند. در نتیجه می‌توان در خصوص فایل کوین هیجان زده بود، زیرا تیم توسعه دهنده این پروژه از افراد خوش نام این صنعت می‌باشند و در گذشته پروژه های موفقی تولید کرده اند.

فایل کوین (FIL) یک راهکار ذخیره سازی غیرمتمرکز است.

فایل کوین علاوه بر ICO رکوردشکنی که داشت، سرمایه گذاری هایی از جانب برترین شرکت های سرمایه گذاری سیلیکون ولی نظیر Y Combinator، اندریسن هورویتز، Naval Ravikant و شرکت سرمایه گذاری وینکلووس را دریافت کرده است. این حجم از جذب سرمایه همراه با تجربه تیم توسعه دهنده باعث شده است که این پروژه دارای سطحی از اعتبار را به خود اختصاص دهد که در صنعت کریپتو کم سابقه بوده است.

عرضه اولین توکن های فایل کوین به اسم FIL

عرضه اولین توکن های فایل کوین بزرگترین ICO تاریخ بوده است و طی آن حدود ۲۵۷ میلیون دلار سرمایه جذب شد. مجموع پیش فروش و ICO، ده درصد کل توکن ها را ارائه می‌دهد.

این ICO فقط برای سرمایه گذاران معتبر و طبق اعلام قانونگذاران آمریکا در دسترس بود. عملا این موضوع بدان معنا است که شرکت کنندگان این ICO افرادی با درآمد بیش از ۲۰۰ هزار دلار یا شبکه هایی به ارزش بیش از یک میلیون دلار بودند. فایل کوین با ICO خود در صدد مطابقت با قوانین و استانداردهای موجود بود. هرچند بسیاری از اعضای جامعه با تصمیم مبنی بر حذف خرده سرمایه گذاران، ناامید شدند.

سرمایه گذاران می‌توانستند انتخاب کنند که توکن های خود را برای دوره های زمانی مختلف سرمایه گذاری کنند تا از تخفیف خرید اولیه برخوردار شوند. فایل کوین، توکن ها را به عنوان SAFT (توافقنامه ساده برای توکن های آتی) فروخت. در حال حاضر هیچ توکن FIL ای وجود ندارد و تا زمانی که فایل کوین، بلاک جنسیس خود را عرضه نکند نیز هیچ توکنی وجود نخواهد داشت. هرکسی که ادعا می‌کند دارای توکن FIL است یا آن را می‌فروشد دروغ می‌گوید.

اختصاص توکن ها در فایل کوین

۳۰ درصد توکن های اختصاص داده شده در بلاک جنسیس ایجاد و توزیع خواهد شد که از این مقدار، ۱۵ درصد به تیم توسعه دهنده، ۱۰ درصد به سرمایه گذاران و ۵ درصد به بنیاد فایل کوین اختصاص داده خواهد شد. ۱۵ درصد توکن های اختصاص داده شده به تیم توسعه دهنده و ۵ درصد توکن متعلق به بنیاد فایل کوین تقریبا مقدار زیادی است. مخصوصا اگر مقدار هنگفت سرمایه جذب شده را مد نظر قرار دهیم.

فایل کوین

نمودار اختصاص توکن های فایل کوین

۷۰ درصد باقی مانده برای پاداش های ماینینگ ذخیره می‌شود. ماینرها در ازای توزیع فایل ها در شبکه با بلاک پاداش دریافت خواهند کرد.

نتیجه گیری

در انتهای مقاله «بزرگترین ICO های ارزهای دیجیتال» باید به این نکته اشاره کرد که فایل کوین قطعا تیم و سرمایه مناسب برای تبدیل شدن به پلتفرم ذخیره سازی غیرمتمرکز برتر را دارد. هرچند این پروژه در حال وارد شدن به بازاری است که دارای رقبای نام آشنایی می‌باشد. این کاربرد و انسجام محصول فایل کوین است که عامل تعیین کننده صعود یا سقوط فایل کوین خواهد بود.

منبع: میهن بلاکچین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *