پیش درآمدها، تاریخچه و پیدایش، مقاله ساتوشی (بخش سوم)

God protocol،راهکاری بود که به جای استفاده از سرور مرکزی شخص ثالث، استفاده از یک شخص ثالث مجازی خودکار را پیشنهاد میکرد. در اینجا از مفاهیم اولیه رایانش ابری کمک گرفته شد. راهکار مورد اشاره، احتمالا نسخه اولیه و قدیمی چیزی است که امروزه به آن، شرکت مستقل یا خودگردان میگویند. شرکت خودگردان، یک شرکت دیجیتال است که میتواند با حداقل ورودی های انسانی یا بدون استفاده از آنها، فعالیت کند. از نظر بسیاری از مردم، بیت کوین، اولین شرکت خودگردان واقعی به شمار میرود. هدف Protocol God ،این بود تا برای مفهومی به نام “قراردادهای هوشمند” که بعدها از طریق بیت کوین احیا شد، راه حلی ارائه کند. ژابو در وبلاگش چنین مینویسد: “نظریه پردازان امنیت شبکه، پروتکل هایی را برای ایجاد ماشین های مجازی بین دو یا چند طرف، توسعه داده اند. محاسبه چندجانبه امن، این امکان را فراهم میسازد تا هر تعداد از طرفین بتوانند یک محاسبه را به اشتراک بگذارند، به نحوی که هر کدام، تنها از چیزی که از ورودی و خروجی محاسبه خودشان استنتاج میشود، آ گاهی خواهند داشت.

یکی از ویژگی های جالب و مهیج این ماشین های مجازی آن است که ورودی هر طرف، مورد اطمینان کامل سایر طرف هاست. برنامه و خروجی، بین همه طرف ها به اشتراک گذاشته میشود. به عنوان مثال، میتوانیم یک فایل صفحه گسترده را از طریق اینترنت، روی این رایانه مجازی اجرا کنیم. همه ما، در مورد مجموعه فرمول ها توافق داریم و رایانه مجازی را با استفاده از همین فرمول ها پیکربندی میکنیم. هر شرکت کننده، سلول های ورودی خودش را در اختیار دارد و محتویات این سلول ها در رایانه های سایر شرکت کننده ها، خالی هستند. شرکت کننده ها، سلول های خروجی را به اشتراک میگذارند. هر شرکت کننده، داده خصوصی خودش را در داخل سلول های ورودی خودش قرار میدهد.
آلیس، تنها به اندازه ای که میتواند از خروجی ها و ورودی های خودش استنتاج کند، از سلول های ورودی سایر شرکت کنندگان آ گاهی خواهد داشت.”
مفهوم فوق، گام رو به جلوی دیگری برای نزدیک شدن به زنجیره بلوکی به شمار میرفت. وقتی رمزنگاری PGP ،توکن های Digicash و ایده استفاده از توان محاسباتی CPU جهت ایجاد قابلیت کمیاب و نادر بودن در money-B ،به ایده فوق اضافه شوند، آنگاه با ساختار جدیدی مشابه ارزهای رمزی شبیه به بیت کوین مواجه خواهیم شد.
بعد از انتشار پست بیتگولد نیکژابو، همه این ایده ها در کنار هم جمع شدند، اما هنوز هم مشکلاتی وجود داشتند که نیازمند راه حل های جدیدی بودند. مثال حمله بالقوه سیبل که پیش از این اشاره شد، مورد هدف قرار نگرفت و هیچکس از ایده گذاشتن زنجیره غیر قابل جعل مورد اشاره ژابو، روی رایانه مجازی هر کلاینت (یا حداقل، یک تعداد کافی از کلاینت ها)، قانع نشد. در عوض، ژابو، دیدگاه استفاده از “چندین سرویس مهر زمانی مختلف” احتمالا خودکار را که در Protocol God بدان اشاره شد، مطرح کرد و هیچ ذکری از یک سیستم کامل نظیر به نظیر را به میان نیاورد.
در مجموع، از اواسط دهه 1990 تا سال 2005 ،شاهد پیشرفت قابل توجهی در حوزه ارزهای رمزنگاری شده نبودیم. این عدم پیشرفت، چندان غیرمنطقی به نظر نمیرسد. یکی از دلایل آن این بود که در آن زمان، افراد زیادی مشغول کار در این حوزه نبودند. از نظر بسیاری، با توجه به اتفاقاتی که برای Digicash یا ایگولد رخ داده بودند، یک رویای واهی به شمار میرفت. برخی نیز بر این تصور بودند که هیچ ارزی، بدون پشتوانه یک کالا از قبیل طلا یا نقره، نمیتواند دوام بیاورد. افراد دیگری نیز از این میترسیدند که هر تلاشی در این رابطه، با مقاومت شدید دولت ها مواجه شود.

تصویری از نیک ژابو

 

نکته آخر در مورد مقاومت دولتی کاملا درست است. این دولت ایالات متحده بود که در نهایت، ایگولد را تعطیل کرد. البته، دلیل شکست Digicash چیز دیگری بود. میزان تقاضای مصرف کننده، با اهداف والا و آرمانی این پروژه، سنخیتی نداشت و مسائل مربوط به ماهیت متمرکز سیستم مزبور، باعث شدند تا این ارزهای رمزنگاری شده نتواند نظر بسیاری از رمزنگارها را به سمت خود جلب کند و حتی در صورت جلب نظر رمزنگارها، به دلیل متمرکز بودن، افراد زیادی با آن کار نمیکردند.
در اول نوامبر سال 2008 ،با تولد بیت کوین، جنبش پول نقد الکترونیکی ارزهای رمزنگاری شده، جان تازه دیگری گرفت. البته در ابتدا، شک و تردیدهای زیادی در این مورد وجود داشت. از همان ابتدای ظهور و پیدایش تا به امروز، جامعه بیت کوین، جامع های یکپارچه نیست. ساتوشی ناکاموتو، کار بزرگی انجام داد و به هر سوال و انتقادی در این رابطه، پاسخ گفت.
در اینجا به بررسی عمیق گمانه زنی های مربوط به هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو نخواهم پرداخت، زیرا پیش از این، افراد زیادی به این موضوع پرداخته اند. هیچیک از این بحث ها، به جایی نخواهد رسید و تا زمانی که خود ناکاموتو، چیزی نگوید، هویت واقعی وی نیز برای ما ناشناخته باقی خواهد ماند.
یکی از اصلی ترین کاندیداها به عنوان ساتوشی ناکاموتو، هال فینی نام دارد. او رمزنگار معروفی است که از ایده استفاده از سند کار قابل استفاده مجدد که در پروپوزال بیتگولد ژابو مطرح شده بود، برای پول الکترونیکی بهره گرفت. علاوه بر این، او دریافت کننده اولین تراکنش بیت کوین نیز هست. وی دای که غیر از ارائه پروپوزال money-B ،در حوزه رمزنگاری نیز فعالیت داشت، مظنون اصلی دیگر به شمار میرود.
البته عده ای نیز بر این باورند که ساتوشی ناکاموتو، همان نیک ژابو است، زیرا او کسی بود که مطالب عمومی زیادی را در مورد مفاهیم بسیار شبیه به بیت کوین منتشر کرد. فرد مظنون و کاندیدای دیگر، دیوید چاوم نام دارد. او قطعا از تجربه کافی در این رابطه برخوردار بود و شاید میخواست به دنیا نشان دهد که پول نقد الکترونیکی، میتواند به موفقیت برسد. آدام بک ،مخترع hashcash است و وقتی پروپوزال money-B ،برای اولین بار در فهرست پستی سایفرپانک مطرح شد، کامنت هایی را در مورد آن ارائه کرد.
به همین دلیل نمیتوانیم او را از فهرست افراد مظنون کنار بگذاریم.

تصویری از دیوید چاوم

 

هفته نامه نیوزویک، در گزارش ویژه شدیدا بحث برانگیزش، مدعی شد که فردی به نام دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو که در خانه کوچکی در کالیفرنیا زندگی میکرد، ساتوشی ناکاموتوی واقعی است.
وقتی مقاله هفته نامه نیوزویک منتشر شد، دوباره، رایانامه دیگری از ساتوشی ناکاموتو، در فهرست پستی توسعه دهنده بیت کوین پخش شد که تنها متن موجود در آن این بود: “من دوریان ناکاموتو نیستم”. با این حال، امضای دیجیتالی ای در پای این رایانامه وجود نداشت و به همین دلیل، محققان احتمال دادند که شخص دیگری با حساب رایانامه ناکاموتو، این مطلب را منتشر کرده است.
طبق نظر همه کاندیداهای فوق، هیچکدامشان ساتوشی ناکاموتو نیستند.
به نظر اینجانب، از میان همه کاندیداها، کمترین احتمال به دوریان ناکاموتو و بیشترین احتمال به ژابو برمیگردد. با این وجود، باور و اعتقاد من این است که ناکاموتو، به گروهی متشکل از ژابو، فینی، دای و آدام بک اشاره دارد. منظورم این نیست که آنها خالق بیت کوین هستند، بلکه میخواهم بگویم که آنها فعالترین افراد در کار روی بیت کوین هستند و ابزارهای این کار را نیز در اختیار داشتند. با این حال، این احتمال نیز وجود دارد که هیچیک از آنها ناکاموتو نباشند، زیرا افراد دیگری نیز در آن زمان وجود داشتند که مطالبی را در فهرست پستی سایفرپانک پست میکردند.
بعد از انتشار مقاله بیت کوین، تعیین هویت ناکاموتو، اهمیت زیادی پیدا کرد. اندکی پس از پست سال 2008 ،بیت کوین شروع به کار کرد. ناکاموتو، کد آماده آن را در اختیار داشت و ادعا کرده بود که به مدت دو سال قبل از انتشار این مقاله، روی آن کار کرده است.
در سوم ژانویه سال 2009 ،بلوک پیدایش( یعنی اولین بلوک واقع در یک زنجیره بلوکی) بیت کوین، شکل گرفت. در نهم ژانویه، نسخه ۱.۰ بیت کوین، از طریق فهرست پستی رمزنگاری وارد بازار شد. در 12 ژانویه، اولین تراکنش، بین ساتوشی ناکاموتو و هال فینی انجام شد و از آن زمان، سیر تکاملی بیت کوین همچنان ادامه دارد.
در ادامه، برخی دیگر از اتفاقات مهم در این حوزه را مورد اشاره قرار خواهم داد. در پنج اکتبر سال 2009 ،وبگاه Standard Liberty New ،بر اساس هزینه برق مصرفی برای ایجاد یک بیت کوین طی فرایند استخراج با سطح دشواری آن زمان، اولین نرخ ارز بیت کوین را مشخص کرد )سطح دشواری نشان میدهد که حل محاسباتی که بیت کوین را اجرا میکنند، چقدر برای یک رایانه دشوار است. در فصل مربوط به استخراج بیت کوین، در این رابطه بیشتر صحبت میکنیم(. یک دلار، معادل 03.1309 بیت کوین (BTC )بود، به گونه ای که هر بیت کوین، تقریبا طبق الگوریتم موجود، با 00076.0 دلار برابری میکرد. برخی از کاربران بیت کوین، به بالا بودن بیش از حد این قیمت اعتراض داشتند.

تصویری از آدام بک

 

در 22 مه سال 2010 ،اولین مبادله عمومی بیت کوین در قبال دریافت یک کالای فیزیکی انجام گرفت.
در جامعه بیت کوین، به این روز، “روز پیتزا” گفته میشود. کاربر تابلوی پیغام BitcoinTalk به نام Laszlo ،ده هزار BTC را برای کاربری به نام Jercos ارسال کرد. او با استفاده از کارت اعتباریاش و دریافت مبلغی تقریبا معادل 25 دلار، یک پیتزا به Laszlo تحویل داد.
در جوالی سال 2010 ،مرکز مبادلات مت گاکس راه اندازی شد تا فضای متمرکزی را برای خرید و فروش سریع بیت کوین ها فراهم سازد. در نتیجه این اتفاق، قیمت بیت کوین افزایش شدیدی یافت و به 06.0 دلار به ازای هر بیت کوین رسید. کمتر از یک سال بعد، در 9 فوریه سال 2011 ،ارزش بیت کوین با دلار آمریکا برابری کرد و در نتیجه، تعدادی از رسانه ها، وجود این ارزش جدید را به شدت پوشش دادند و موجی از کاربران جدید به سمت بیت کوین هجوم آوردند.
در 26 جولای سال 2011 ،شراب فروشی در برلین به نام Room77 ،با شعار تبلیغاتی »,Beer Warm Slow Made Food andFast Women Cold ،»شروع به پذیرفتن بیت کوین کرد و هنوز هم این کار را ادامه میدهد. تا مارس سال 2013 ،قیمت بیت کوین، معادل 100 دلار شد و ارزش بازارش به بیش از یک بیلیون دلار رسید. در این دوره، هیچ کسی به آینده بیت کوین اطمینان نداشت، اما تقریبا اکثر طرفداران دوآتشه اش، بر این باور بودند که به این زودی ها میدان را ترک نمیکند.
سرانجام، قیمت، دوباره بالا رفت. متاسفانه، همزمان با این اتفاق، مت گاکس ورشکستگی خود را اعلام کرد و در نتیجه، قیمت بیت کوین، یکباره کاهش یافت. از آن زمان به بعد، ثبات بیت کوین، نسبت به زمان حضور مت گاکس، بیشتر شده است، اما سیر نزولی آن، تا اواخر سال 2015 که شاهد افزایش ثابت قیمت بیت کوین بود، ادامه پیدا کرد. در اوایل ژانویه سال 2015 ،قیمت بیت کوین، اندکی افت کرد و به زیر 200 دلار رسید، اما از آن زمان به بعد، به وضعیت اول خود برگشت و برای ماه ها، حول و حوش 220 تا 250 دلار باقی ماند و سپس در اوایل نوامبر سال 2015 ،ناگهان به بیش از 450 دلار رسید. بی شک، تا زمانی که شما این کتاب را میخوانید، تب و تاب شدید این بازار، فرو خوابیده است، اما در این لحظه که مشغول نوشتن این کتاب هستم، همه از خود میپرسند که آیا بیت کوین جهش بزرگ دیگری را تجربه خواهد کرد یا خیر.

روز پیتزا

 

تاریخچه بیت کوین به ما نشان میدهد که این ارزهای رمزنگاری شده میتواند در هر سطحی از قیمت، به فعالیت خود ادامه بدهد. سرمایه اصلی بیت کوین، مردم هستند و موضوع مهم از نظر مردم این است که آیا بیت کوین در آینده استفاده خواهد شد یا خیر. سرمایه گذاران از این ایده خوششان نمی آید.
آن ها میخواهند بیت کوین توسط هر کسی و در هر جایی استفاده شود. این اتفاق، غیرممکن نیست.
استفاده از بیتکوین یا هر فناوری دیگری مبتنی بر زنجیره بلوکی، برای مدرنیزه کردن جهان سرمایه، تقریبا اجتناب ناپذیر به نظر میرسد، اما این امکان نیز وجود دارد که مسیر حرکت، 180 درجه تغییر کند و افرادی که کاملا به بیت کوین نیاز دارند از آن استفاده کنند. در این حالت، ممکن است قیمت بیت کوین هرگز به پیش بینی های بلندپروازانه طرفداران دوآتشه بیت کوین نرسد. با این حال، فناوری بیتکوین، همچنان راهش را ادامه میدهد. از نظر فناوری، ارسال یک بیت کوین معادل با یک دلار، به سادگی ارسال یک بیت کوین معادل 1000 دلار است.
در هر صورت، فناوری بیت کوین، همه ابزارهای لازم را در اختیار دارد، شدیدا انعطاف پذیر است و دلایل زیادی برای تغییر این وضعیت دیده نمی شود.

 

منبع: برگرفته از کتاب راهنمای بیت کوین نوشته یان دی مارتینو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *