مهمترین نکات معامله در ترازهای فیبوناچی چیست؟

نکات مهم معامله در ترازهای فیبوناچی

1-به دنبال همگرایی ترازهای فیبوناچی باشید. سعی کنید ترازهای فیبوناچی باز گشتی یا انبساطی را بر اساس چند حداقل و حداکثر مختلف رسم نمایید. در نتیجه ترازهایی منطبق با نزدیک به هم خواهید یافت که به آن همگرایی می گویند. برای مثال یک همگرایی فیبوناچی وقتی پدید می آید که تراز 38/2 درصد مربوط به یک حداکثر و 61/8 یا 78/6 درصد حداکثری دیگر بر هم منطبق با بسیار به یکدیگر نزدیک شوند. همچنین ممکن است یک تراز فیبوناچی انبساطی با تراز فیبوناچی بازگشتی دیگری همگرا شوند و یک تراز قوی پدید آورند. به طور کلی منظور از همگرایی تجمع ترازهای انواع مختلف فیبوناچی است برای مثال ترازهایی از فیبوناچی بازگشتی داخلی، فيبوناچی بازگشتنی خارجی فيبوناچی اکسپنشن و فیبوناچی پروجکشن می توانند همزمان در یک ناحیه جمع گردند، مهم این است که شما بتوانید فیبوناچی های حرکات مختلف بازار را رسم نمایید تا چنین اجتماعاتی را مشاهده نمایید. در هرحال به هر صورتی که این همگرایی پدید آید تاریخ بازار نشان داده هر چه در یک ناحیه ترازهای بیشتری از فیبوناچی تجمع یابند آن ناحیه به عنوان یک سد قدرتمند در مقابل حرکات قیمت پافشاری می نماید لذا با تشکیل الگوهای بازگشتی در چنین نواحی می توان با اطمینان بیشتری در جهت عکس وارد بازار گردید.

همگرایی فیبو exp

همگرایی تراز 1.618 فیبو Ext حرکت AB و تراز 61/8 فیبو Pro حرکت AD موجب ریزش قیمت شده است.

٢- الگوهای شمعی تشکیل شده در تراز های فیبوناچی را به دقت زیر نظر بگیرید. مسلما تشکیل یک الگوی بازگشتی، نخستین علامت بازگشت روند بازار می باشد که به محض تأیید آن می توانید در جهت معکوس وارد بازار شوید.

۳- به نقاط پایانی شمع های قیمت در تراز های فیبوناچی توجه ویژه ای نمایید. همواره نقاط پایانی بایستی قبل از ترازهای فیبوناچی تشکیل گردد.

برای مثال در یک روند صعودی که حرکت بازگشت داخلی آن آغاز شده است، اگر بازار بخواهد در تراز 61/8 درصد مجددا به روند صعودی خود بازگشت نماید بایستی قیمت پس از برخورد به این تراز و حتی اندکی نفوذ در آن در قبل از این تراز بسته شود تا قیمت بتواند مجددا روند قبلی خود را آغاز نماید. اگر در چنین وضعیتی قیمت پس از تراز مورد نظر بسته شود هشدار جدی در خصوص شکست تراز مربوطه ایجاد می شود که جهت تأیید بایستی به کندل بعدی توجه کنیم، اگر بدنه آن کاملا خارج از این تراز تشکیل گردد از نظر تکنیکال تراز مربوطه شکسته شده و بایستی منتظر ادامه حرکت باشیم.

4-بسیاری از الگوهای قیمت مانند دو سقف و دو کف، سر و شانه سقف و کف، پرچم، مثلث (متقارن، افزایش و کاهشی) و غیره که در فصول بعدی به آنها اشاره می گردد، در ترازهای اصلی فیبوناچی تشکیل می گردند؛ لذا زیر نظر گرفتن بازار در چنین ترازهایی می تواند برای شما سودهای زیادی را فراهم کند.
برای درک بهتر این نکات به نمودار سهام شرکت خودرو سازی سایپا توجه نمایید:

سهام شرکت سایپا

نمودار سهام شرکت خودروسازی سایپا و بازگشت از تراز 61/8 درصد.

همان گونه که مشخص است بازار با برخورد به تراز 61.8 درصد نشانه های بازگشتی متوقف شده و چندین بار آن را به عنوان یک ناحیه مقاومت لمس کرده اما در نهایت نتوانسته آن را بشکند. بر این اساس و با توجه به علائم بازگشتی ارزشمندی که ایجاد شده (الگوی شوتینگ استار که در مقاله های بعدی به آن اشاره می شود) سهام خود را می فروشیم. در تصویر بعدی مشاهده می کنید که قیمت این سهام تا تراز 100 فیبو پروجکشن ریزش نموده است. از نکات جالب اینکه این تراز با تراز 127 درصد فیبو Ext نیز همگرایی پیدا کرده است.

سهام شرکت خودروسازی سایپا

نمودار سهام شرکت خودروسازی سایپا و حرکت تا ترازهای 100 و 161 فیبو Pro

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *