یکی از توصیه های معامله گری خوب به معامله گران این است که اخبار تأثیر گذار اقتصادی را جمع آوری کرده و عکس العمل قیمت به آنها را بررسی نمایند تا بدین طریق بتوانند حرکات بعدی قیمت را تفسیر و پیش بینی نمایند.

تصویر زیر نمونه ای ساده از مراحل انجام کار را نمایش می دهد. همان گونه که ملاحظه می نمایید نمودار میله ای، میزان غیر مترقبه بودن اندیکاتور اقتصادی در مقایسه با اعداد پیش بینی را بر حسب درصد نشان می دهد. در این تصویر خط سیاه بیانگر عکس العمل قیمت در زمان پخش خبر بوده و خط سفید هم یک خط رگرسیون ساده است. چنین نموداری را می توان برای تمام جفت ارزهای اصلی رسم نمود و بدین وسیله یک راهنمای تصویری به دست آورد که به وسیله آن بتوان استنباط کرد: آیا رفتار قیمت در راستای مسائل بنیادی اقتصادی قرار دارد یا نه؟ و آنگاه حرکات آتی قیمت را پیش بینی کرد.

همان گونه که ملاحظه می نمایید نمودار میله ای، میزان غیر مترقبه بودن اندیکاتور اقتصادی در مقایسه با اعداد پیش بینی را بر حسب درصد نشان می دهد.

همان گونه که در شکل مشخص است در نوامبر ۲۰۰۴ از مجموع ۱۵ خبر خوب اقتصادی آمریکا، ۱۲ عدد آن غافلگیر کننده و شگفت انگیز بوده است اما با این حال در ماه دسامبر؛ یعنی در زمانی که چنین اخباری منتشر شده اند، ارزش دلار آمریکا در برابر یورو کاهش یافته است. اگر چه این روش خیلی دقیق نیست ولی با این حال چنین روش تحلیلی، ساده بوده و نمودارهای گذشته، شواهد مفیدی را در خصوص رفتار آتی قیمت فراهم می سازند. در تصویر بعدی تغییرات جفت ارز EUR / USD را در ماه بعدی (ژانویه) مشاهده می نمایید. همان گونه که مشخص می باشد این جفت ارز در ماه ژانویه به سرعت خود را اصلاح کرده است.

چنین رفتاری حاکی از آن است که واگرایی فاندامنتالی قیمت (ناهمسو بودن قیمت با اخبار اقتصادی) که در ماه دسامبر اتفاق افتاد کاملا برای خرید دلار مفید بوده و لذا با توجه به فروش جفت ارز EUR / USD می توانستیم در ماه ژانویه حدود ۶۰۰ پیپ سود کسب کنیم. این تحلیل توسط جناب «مایکل اشتاین هارت» مدیر مالی افسانه ای که توانست در طول ۳۰ سال متوالی به طور متوسط ۲۴ درصد سود سالیانه کسب نماید ابداع گردیده است.

EUR / USD

هنگامی که این نمودارها به ندرت سیگنال های واضحی مانند این مورد را ایجاد می نمایند، ارزش تحلیلی آنها ممکن است همچنین در کشف و تفسیر دیگر داده ها نیز کاربرد داشته باشد احتمالات آمارهای شگفت انگیز بسیار مثبت و منفی اقتصادی اغلب می تواند نشانه هایی برای حرکات آینده قیمت باشد. اگر به گذشته برگردید و نمودار یورو دلار را ببینید، خواهید دید که دلار بین ماه های اکتبر و دسامبر صعود داشته است. عامل این افزایش، کسری حساب جاری است که باعث ثبت بالاترین قیمت در اکتبر ۲۰۰۴ شده است. شاید موضوع فاندامنتال در بازار ارز (FX) بیشتر از دیگر بازارها و نمودارها می تواند تأثیر گذار باشد. معمولا ۱۵ شاخص مهمترین شاخص های اقتصادی برای هر ناحیه انتخاب شده و یک خط رگرسیون قیمتی نیز بر روی اطلاعات قیمت ۲۰ روز گذشته رسم می شود.

به انتهای مقاله «توصیه های معامله گری» و پایان فصل تحلیل بنیادین (فاندامنتال) رسیدیم.

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *