بروزرسانی کیف پول لجر نانو اس یکی از ملزوماتی است که باید برای ورود به دنیای کریپتوکارنسی ها آموخت. بعد از مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که بروزرسانی کیف پول لجر نانو اس بسیار ساده است. امن نگه داشتن رمزارزهایی نظیر بیت کوین از اهمیت زیادی برخوردار است. برای این کار ضمن توصیه به نگهداری رمزارزهایتان بر روی کیف پول های سخت افزاری مانند لجر نانو اس، بروزرسانی کیف پول لجر نانو اس بصورت دوره ای هم توصیه می شود.

تاکنون شیوه‌های مختلفی برای ذخیره کلیدهای خصوصی مربوط به ارزهای دیجیتال رایج عرضه شده است که شیوه «ذخیره سرد» یکی از بهترین آنها به شمار می‌رود. دستگاه لجر نانو اس (Ledger Nano S) یکی از معروف‌ترین آنهاست که از امنیت بالایی برخوردار است.

نسخه  ۱.۴ نرم‌افزار لجر نانو اس دربردارنده مجموعه‌ای از قابلیت‌های جدید و نیز امنیت بیشتر است. به همین دلیل، شرکت سازنده آن از کاربران این کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال خواسته تا دستگاه خود را به این نسخه جدید به‌روزرسانی کنند. گفتنی است فرآیند این به‌روزرسانی حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. در ادامه به بررسی شیوه به‌روزرسانی لجر نانو اس به نسخه ۱.۴ شرکت سازنده می‌پردازیم.

چند نکته پیش از به‌روزرسانی لجر نانو اس به نسخه ۱٫۴
برای اطلاع از نسخه کنونی لجر نانو اس ابتدا از بخش تنظیمات (Setting) وارد بخش دستگاه (Device) شده و سپس نرم‌افزار شرکتی (Firmware) را انتخاب کنید.

Settings > Device > Firmware

اگر دستگاه‌تان را تازه خریده‌اید و هنوز پیکربندی نشده است، آن را به شارژ وصل کرده و همان موقع دگمه سمت راست را به مدت ۵ ثانیه فشار دهید. به این ترتیب دستگاه وارد حالت بازیابی (recovery) شده و می‌توانید به داشبورد و تنظیمات دسترسی داشته باشید.

همچنین دقت داشته باشید هر نوع اپلیکیشن مربوط به ارزهای دیجیتال که قبلا بر روی دستگاه خود نصب کردید را باید پس از به‌روزرسانی دوباره نصب کنید. گفتنی است فرآیند به‌روزرسانی هیچ تاثیری بر حساب‌های ارز دیجیتال شما ندارد و به محض نصب دوباره اپلیکیشن‌ها، موجودی آن به حالت قبل باز می‌گردد. همچنین حذف یک اپلیکیشن هیچ تاثیری بر موجودی حساب شما ندارد. البته از تهیه یک نسخه پشتیبان از رمز ۲۴ کلمه‌ای بازیابی‌تان اطمینان حاصل کنید.

هشدار: اگر نسخه نرم‌افزار لجر نانو اس شما پایین‌تر از ۱.۴ است، دستگاه‌تان در طی آپدیت خاموش می‌شود و باید از گذرواژه ۲۴ کلمه‌ای بازیابی برای بازیابی کیف پول‌تان پس از به‌روزرسانی به نسخه ۱.۴.۱ استفاده کنید.

اگر در این مسیر با مشکلاتی نیز روبرو شدید، می‌توانید به بخش سئوالات متداول سایت شرکت سازنده مراجعه کنید.

 

راهنمای گام‌به‌گام به‌روزرسانی کیف پول لجر نانو اس
برای به‌روزرسانی لجر نانو اس به نسخه ۱.۴.۱ مراحل زیر را به دقت دنبال کنید:

گام ۱:
ابتدا برنامه لجر منجر (Ledger Manager) را بر روی رایانه خود اجرا کنید (این برنامه را می‌توانید از اینجا دانلود کنید). سپس دستگاه لجر نانو اس را به رایانه‌تان متصل کنید.

اگر دستگاه‌تان جدید است (هنوز پیکربندی نشده و هیچ ارز دیجیتالی در آن قرار ندارد) در گام بعدی باید دگمه سمت راست آن را فشار دهید (این دگمه همان دگمه ای است که از محل اتصال USB دورتر است و به حفره نزدیک‌تر است) و به صورت همزمان، کابل را متصل کنید. دگمه را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید تا عبارت Recovery نمایش داده شود. آن گاه دگمه را رها کنید و به سراغ داشبورد برنامه بروید.

اگر دستگاه‌تان از قبل پیکربندی شده است (یعنی مدتی از آن استفاده کرده‌اید)، کافی است دستگاه را از طریق کابل به رایانه متصل کرده و گذرواژه (پین کد) تان را وارد کنید.

گام ۲:
بگذارید برنامه لجر منجر (Ladger Manger) با کیف پول‌تان هماهنگ شود و اطلاعات مربوط به ارزهای دیجیتال ذخیره شده بر روی داشبورد نمایش داده شود.


گام شماره ۳:
از منوی سمت چپ نرم‌افزار بر روی گزینه firmwares  کلیک کنید.

سپس عبارت Firmware Version 1.4.1 را انتخاب کنید.

سپس روی دگمه سبز رنگ نصب (Install) را برای نصب کلیک کنید.

عبارت Allow Ledger manager بر روی دستگاه لجر نانو اس ظاهر می‌شود که باید آن را تایید کنید. برای این کار کافی است دگمه سمت راست را فشار دهید.

در این صورت، نرم‌افزار لجر منجر روند نصب را نشان می‌دهد.

نکته: در صورت بروز مشکل پیغام « Unable to install OS update» نمایش داده می‌شود.

اگر با این مشکل مواجه شدید، همه اپلیکیشن‌های موجود بر روی لجر نانو اس را حذف کنید و دوباره فرآیند به روزرسانی را انجام دهید. همان طور که گفتیم،‌پاک کردن اپلیکیشن‌ها موجب از بین رفتن ارز دیجیتال ذخیره شده شما نمی‌شود. خذف اپلیکیشن‌ها هیچ گونه ضرری به همراه ندارد. در واقع یک اپلیکیشن صرفا ابزاری برای امضای تراکنش است و هیچ  کلیدی خصوصی در آن وجود ندارد.

 

گام شماره ۴:
منتظر بمانید تا پیغام « Update firmware» بر روی نمایشگر لجر نانو اس به همراه یک سری اطلاعات دیگر ظاهر شود.

شماره نسخه نرم‌افزار لجر نیز بر روی نمایشگر آن ظاهر می‌شود. اطمینان یابید که نسخه ۱.۴.۱ این نرم‌افزار نصب شده است.

شماره ویژه آپدیت بر روی لجر نانو اس باید با شماره ویژه آپدیت که در پایین صفحه نرم‌افزار لجر نانو اس بر روی نمایشگر رایانه ظاهر می‌شود یکی باشد.

سپس بر روی دگمه سمت راست لجر نانو اس کلیک کنید و منتظر بمانید تا گذرواژه بر روی آن نمایش داده شود.

گذرواژه‌تان را بر روی لجر نانو اس وارد کنید.

 

گام شماره ۵:
پس از مدتی، لجر نانو اس پیغام “MCU firmware is outdated” را نمایش می‌دهد.

صفحه نرم‌افزار لجر منجر نیز بر روی رایانه این گونه خواهد بود:

دگمه سمت چپ را نگه دارید و همزمان با آن، کابل اتصال را جدا کرده و دوباره وصل کنید. عبارت «Bootloader» بر روی صفحه نمایش لجر نانو اس ظاهر می‌شود.

نرم‌افزار لجر منجر نیز عبارت « Restoring MCU» را نشان می‌دهد.

در هنگام به‌روزرسانی MCU، عبارت « Update» و سپس عبارت « Processing» بر روی نمایشگر لجر نانو اس نمایش داده می‌شود. در همان هنگام صفحه نرم‌افزار لجر منجر بر روی رایانه نیز عبارت « Installing Firmware, please wait, this might take a few moments» را نمایش خواهد داد.

اگر به هر دلیلی، لجر نانو اس در طی به‌روزرسانی پیش نرود و همچنان عبارت «Update» همچنان نشان داده شود و نرم‌افزار لجر منجر نیز عبارت « Installing firmware» را نشان ندهد و در عوض صفحه اول با پیغام « To begin, connect your Ledger Wallet» را نشان می‌دهد، مراحل زیر را دنبال کنید:

۵ دقیقه منتظر بمانید تا پیغام « installing firmware» ظاهر شود. اگر این پیغام ظاهر نشد:
لجر منجر را بر روی رایانه بسته و دوباره باز کنید.
دستگاه لجر نانو اس را از رایانه جدا کنید.
دوباره لجر نانو اس را به رایانه وصل کنید و گذر واژه‌تان را وارد کنید.
به این ترتیب، فرآیند دوباره آغاز می‌شود. اگر باز هم دچار مشکل شدید، به بخش سئوالات رایج سایت شرکت سازنده مراجعه کنید.

منتظر بمانید پیغام « PIN code» بر روی نمایشگر دستگاه لجر نانو اس ظاهر شود. سپس گذرواژه‌تان را وارد کنید.

گام شماره ۶:
پس از وارد کردن گذرواژه، اطمینان یابید که نصب بدون مشکل بر روی دستگاه انجام شده است. برای این کار به تب تنظیمات «Settings» بروید.

برای این کار، هر دو دگمه را فشار دهید تا این تب باز شود. سپس وارد منوی «Device» شوید.

هر دو دگمه را فشار دهید تا این تب باز شود. سپس وارد تب « Firmware » شوید.

هر دو دگمه را فشار دهید و «Secure Element» را بررسی کنید تا اطمینان یابید نسخه نرم‌افزارتان به ۱.۴.۱ ارتقا یافته است.

دگمه سمت راست را فشار دهید و اطمینان یابید نسخه MCU به ۱٫۵ تبدیل شده است (در تصویر زیر شماره  ۱.۴ را می‌بینید، ولی شما باید شماره ۱.۵ را ببینید).

گام شماره ۷:
دستگاه‌تان اکنون به‌روز شده و آماده کار است و می‌توانید اپلیکیشن‌هایتان را نصب و یا دوباره نصب کنید و از دستگاه‌تان استفاده کنید.

وارد تب Applications بر روی نرم‌افزار لجر منجر (روی رایانه) شوید و برای هر اپلیکیشنی که می‌خواهید نصب کنید، بر روی دگمه با آیکون سبز رنگ فلش‌دار کلیک کنید. اگر نصب اپلیکیشن مورد نظرتان با مشکل روبرو شد، ابتدا دستگاه را از رایانه جدا کرده و دوباره وصل کنید و دوباره فرآیند نصب را اجرا کنید.

در نسخه ۱.۴.۱ نرم‌افزار شرکتی لجر نانو اس، نصب اپلیکیشن بیت کوین پیش‌نیاز نصب اپلیکیشن‌ها برای سایر رمزارزها به شمار می‌رود. به همین دلیل حتی اگر قصد استفاده از بیت کوین را ندارید، بهتر است آن را نصب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به کیف پول سخت افزاری KeepKey مراجعه نمایید.

همچنین جهت انجام یک سرمایه گذاری با اطلاعات کافی و ریسک کمتر و دستیابی به اطلاعات بروز درخصوص بازاریابی دیجیتالی می توانید به دوره آموزش ویدئویی سرمایه گذاری در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال یا مقالات متعددی که توسط شرکت پیشرو آساک در این خصوص تهیه شده اند، مراجعه نمایید

منبع: ارزنگار

لطفا نظر خودتان را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *