روند صعودی و روند نزولی چیست؟

روند صعودی(Up / Bull Trends)

در بحث های پیشرفته تر یک روند صعودی را این چنین توصیف می نمایند: هر روند صعودی دارای یک مرحله هشدار و یک مرحله تأیید می باشد. هنگامی که بازار دو دره متوالی صعودی می سازد در واقع بازار افزایشی است و در عین حال هشدار روند صعودی ایجاد شده که هنوز تأیید نشده است. چه بسا بازار پیش از تشکیل قله بالاتر، بازگشت نماید. لذا یک روند صعودی زمانی تأیید می شود که بازار پس از تشکیل هر یک از دره های متوالی صعودی، قله قبلی خود را شکسته و یک قله بالاتر تشکیل دهد، تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد بازار همچنان در روند صعودی قرار خواهد داشت.

 

روند صعودی

روند صعودی

بر این اساس یک روند صعودی به وسیله مجموعه ای از رالی ها شناسایی می شود که هر رالی از نقطه حداکثر رالی قبلی فراتر می رود. بین رالی ها، یک حرکت کاهشی رخ می دهد که در بالای نقطه حداقل حرکت کاهشی قبلی خاتمه می یابد؛ به عبارت دیگر مجموعه ای از نقاط حداکثر و حداقل بالاتر متوالی یک روند صعودی را ایجاد می نمایند که در تصویر زیر نمایش داده شده است.

 

یک روند صعودی تکنیکال

تصویری از یک روند صعودی تکنیکال

شروع یک حرکت صعودی زمانی مشخص می گردد که قیمت نقطه حداقل بالاتری ساخته و به دنبال آن حرکت صعودی از نقطه حداکثر قبلی فراتر رود.

                                         آغاز = نقطه حداقل بالاتر به شکست بالای نقطه حداکثر قبلی.

پایان یک حرکت صعودی زمانی مشخص می گردد که قیمت نقطه حداکثر پایین تر ساخته و به دنبال آن حرکت کاهشی از نقطه حداقل قبلی پایین تر رود که در تصویر زیر نمایش داده شده است.

                                       پایان = نقطه حداکثر پایین تر به شکست زیر نقطه حداقل قبلی.

 

آغاز و اتمام یک روند صعودی

تصویری از آغاز و اتمام یک روند صعودی

روند نزولی ( Down/ Bear Trends)

همانند آنچه که در رابطه با روند صعودی گفته شد، یک روند نزولی نیز دارای یک مرحله هشدار و یک مرحله تأیید می باشد. هنگامی که بازار دو قله نزولی متوالی می سازد در واقع بازار کاهشی است و در عین حال هشدار روند نزولی ایجاد شده که هنوز تأیید نشده است. چه بسا بازار پیش از تشکیل دره پایین تر، بازگشت نماید؛ لذا یک روند نزولی زمانی تأیید می شود که بازار پس از هر یک از قله های نزولی متوالی، دره قبلی خود را شکسته و دره پایین تری را تشکیل دهد. تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد بازار همچنان در روند نزولی قرار خواهد داشت.

شکست دره قبلی

نمودار شکست دره قبلی

 

بر این اساس یک روند نزولی به وسیله مجموعه ای از رالی ها شناسایی می شود که هر رالی قادر نیست به نقطه حداکثر رانی قبلی نفوذ نماید. حرکات کاهشی بین رالی ها، هر يک نسبت به حرکت کاهشی قبلی در نقطه پایین تری خاتمه می یابند. بر این اساس مجموعه ای از نقاط حداکثر و حداقل پایین تر متوالی یک روند نزولی را ایجاد می نمایند که در تصویر زیر نمایش داده شده است.
شروع یک حرکت نزولی مشابه پایان روند صعودی است یعنی زمانی مشخص می گردد که قیمت نقطه حداکثر پایین تر ساخته و به دنبال آن حرکت کاهشی از نقطه حداقل قبلی پایین تر رود.

                                   آغاز = نقطه حداکثر پایین تر به شکست زیر نقطه حداقل قبلی.

پایان یک حرکت نزولی همانند شروع یک روند صعودی است یعنی زمانی مشخص می گردد که قیمت نقطه حداقل بالاتری ساخته و به دنبال آن حرکت صعودی از نقطه حداکثر قبلی فراتر رود.

                                  پایان = نقطه حداقل بالاتر به شکست بالای نقطه حداکثر قبلی.

آغاز و اتمام یک روند نزولی تکنیکال

آغاز و اتمام یک روند نزولی تکنیکال

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *