کاربردهای تکنولوژی بلاک چین برای حفاظت محیط زیست و توقف تغییرات آب و هوایی

در این ویدئو کاربردهای تکنولوژی بلاک چین برای محیط زیست و تغییرات آب و هوایی تشریح شده است. بلاک چین یک فن آوری پایگاه داده مشترک است که اساس و بنیان بیت کوین و اتریوم است و به گونه ای بنیان گذاری شده است که باعث ازبین رفتن بسیاری از صنایع می شود. اما تعداد کمی از مردم می دانند که بلاک چین می تواند تاثیر مثبتی بر روی محیط داشته باشد. به راستی کاربردهای تکنولوژی بلاک چین برای محیط زیست و تغییرات آب و هوایی چیست؟
بلاک چین می تواند به کاهش بوروکراسی (کاغذبازی، دیوان سالاری) کمک کند و عملیات سازمان ها را درجهت جلوگیری از تقلب شفاف تر سازد و بطور مردم سالارانه ای به ردگیری ریشه ها و انتقال محصولات کمک نماید و مردم را در نهادهای اجتماعی برای اتخاذ شیوه های محیطی تشویق می نماید. در اینجا 7 راه کار وجود دارند که بلاک چین می تواند به حفاظت از محیط زیست کمک کرده و تغییرات آب و هوایی را معکوس نماید.
راهکار شماره 1: مدیریت زنجیره تامین
اکثر مردم ترجیح می دهند محصولاتی را بخرند که بصورت اخلاقی تولید می شوند اما آنها همیشه به آسانی یافت نمی شوند. زیرا محصولات اطلاعاتی قبل از اینکه به قفسه های فروشگاه برسند چندین بار دست به دست می شوند. برای شرکت ها بسیار آسان است که درخصوص چگونگی استفاده از مواد شیمایی در محصولاتشان، و اینکه چگونه زباله هایشان را تخلیه می کنند یا چگونگی برخورد با کارکنانشان، به اندازه ی کافی دروغ بگویند.
بلاک چین می تواند برای ردیابی محصولات از تولیدکننده تا قفسه فروشگاه استفاده شود و به جلوگیری از تقلب در دفع زباله و شیوه های غیر اخلاقی با ایجاد زنجیره های عرضه شفاف تر کمک کند. آنها همچنین می توانند به مصرف کنندگان کمک کنند تا در مورد اینکه چگونه هر محصول ساخته شده و حمل می شود، بهتر آگاه شوند.
 آنها می توانند گزینه های سازگار با محیط زیست را ایجاد نمایند. اگر ما برای مثال غذا را پیگیری کنیم این می تواند باعث فعال شدن خریداران برای خرید محصولات محلی با دانستن اینکه آنها بصورت محلی رشد یافته اند شود که این خود باعث کاهش انتشار کربن می شود. بدلیل اینکه دسترسی به غذا نیاز به طی کردن مسافت های طولانی نخواهد داشت بلاک چین می تواند اطمینان دهد که یک ماهی دقیقا در بازار ماهی فروشی فروخته شود که از ماهیگیران پایدار آمده است و تایید اینکه یک کیسه قهوه دقیقا از تولیدکننده ی یک تجارت عادلانه آمده است.
پروسه ی مواد غذایی در اصل یک اپلیکیشن قدرتمند زنجیره ی بلوکی است که قصد دارد این کار را انجام دهد و مواد غذایی را از منبع به فروشگاه ردیابی می کند. درواقع یک استارت آپ با استفاده از فناوری بلاک چین برای ایجاد زنجیره تامین شفاف است.راهکار شماره 2: بازیافت
برنامه های بازیافت فعلی اغلب برای مردم دارای هیچ انگیزه ای یا انگیزه ی بسیار ناچیزی جهت مشارکت در مسولیت اجرای برنامه های بازیافت هستند که اغلب ناموفقند و پیگیری تاثیر آنها مشکل است. برنامه ی بازیافت در بستر بلاک چین مشارکت را با دادن پاداش مالی به شکل یک توکن رمزنگاری شده در هنگام تحویل مجدد مواد بازیافتی مانند قوطی های پلاستیکی یا بطری ها تشویق می کند. همچنین می تواند به راحتی میزان مواد مصرفی  و هزینه های بازیافتی را ردیابی کند و تاثیر هر یک از شرکت کنندگان را ارزیابی نماید. برنامه بازیافت سکه یک برنامه است که  یک پاداش برای بازگرداندن ظروف پلاستیکی  با استفاده از ماشین های اتوماتیک را فراهم می کند.
بانک پلاستیکی یکی دیگر از پروژه های بلاک چین است که مبادله پلاستیک قدیمی برای اقلام یا خدمات پولی در کشورهای جهان سوم را امکان پذیر می سازد.راهکار شماره 3: انرژی سنتیشبکه های برق متمرکز می شوند که این می تواند باعث ناکارآمدی شود و توزیع انرژی مانند مصرف مازاد غیرمستقیم در بخش هایی از دنیا که تحت تاثیر بلایای طبیعی یا فقر قطع برق هستند می توانند باعث عدم دسترسی مردم به برق برای مدت طولانی شوند.

یک سیستم انرژی مبتنی بر بلاک چین همتا به همتا نیاز به انتقال انرژی را بر روی مسافت های طولانی کاهش می دهد  و انرژی را که می تواند در طول مسیر از منبع تولید محلی به مصرف کننده از دست برود را صرفه جویی نماید و این به کاهش نیاز به ذخیره انرژی کمک می کند.

شبکه انتقال یک سرمایه گذاری اجماع مشترک است که بر بستر فناوری بلاک چین کار می کند و این مشکل را حل می کند. بعضی از قرارداد ها یک پلتفرم معاملاتی انرژی همتا به همتای مبتنی بر بلاک چین برای انرژی خورشیدی و دیگر نیروگاه های تجدید پذیر هستند. ازطرفی تاسیسات گران هستند و اغلب توسط دولت ها یا شرکت های خصوصی بزرگ تامین می شوند. یک پلت فرم مبتنی بر بلاک چین به مردم اجازه می دهد به طور مستقیم در تاسیسات انرژی تجدید پذیر در منطقه خود و در سراسر جهان سرمایه گذاری کنند.
زنجیره زیست محیطی یک برنامه بلاک چینی در توسعه است که هدف آن انجام دقیق موارد می باشد. زنجیره الکتریکی یک پلت فرم بلاک چینی دیگر با چندین برنامه ی مختلف ازجمله سکه های خورشیدی است که قصد دارند انرژی خورشیدی را در سراسر جهان تقویت کنند.راهکار شماره 4: معاهدات زیست محیطیپیگیری اثرات واقعی یا انطباق معاهدات زیست محیطی می تواند مشکل باشد و گاهی اوقات انگیزه ای برای دولت ها یا شرکت ها برای پایبندی به وعده هایشان وجود ندارد. تقلب و دستکاری داده ها نیز در این حوزه، یکی از مشکلات است. بلاک چین می تواند برای شفافیت داده های محیط زیست به کار رود و نشان می دهد که آیا تعهدات هنگامی که داده ها به بلوک عمومی وارد می شوند، برآورده می شود؟ که برای همیشه برای ردیابی اعتبارات کربن بااستفاده از بلاک چین باقی می مانند و اسناد حقوقی هزینه های دولت را کاهش می دهند و شرکت ها و دولت ها رااز عمل نکردن به وعده های زیست محیطی و گزارش نادرست درخصوص پیشرفت شان باز می دارند.راهکار شماره 5: غیرانتفاعی هاهنگامی که به یک سازمان خیریه محیط زیست کمک می کنید، پیگیری جایی که پول می رود یا اینکه چگونه در انحراف های بوروکراسی هزینه می شود مشکل است و ناکارآمدی در فضای خیریه همچنان وجود دارد.

فناوری بلاک چین می تواند اطمینان حاصل کند که پول در نظر گرفته شده برای پاداش محافظت از محیط زیست یا هزینه کرد به یک علت خاص به جیب های ناخواسته از طریق پیچ و خم های اداری سرازیر نمی شوند.

پول بلاک چین حتی می تواند بطور خودکار برای احزاب راست جهت اهداف خاص محیط زیست اختصاص یابد. بلاک چین قادر به انتقال پول بدون حساب بانکی است. این برای مردم در کشورهای دارای زیربنای خوب بانکی مفید است. این بدان معنی است که امکان انتقال مستقیم پول به افرادی که نیازمند آن هستند بدون یک وب سایت پیچیده از واسطه ها یا مقامات متمرکزامکان پذیر است و می توان امیدوار بود که پروژه های بلاک چین بر حصول اطمینان از اهدای کمک به جایی که برای آنها درنظر گرفته شده اند تمرکز یابند.

راهکار شماره 6: مالیات کربن

در سیستم فعلی دشوار است که اثرات زیست محیطی هر محصول را ببینیم و اثر کربن آن بطور دقیق قیمت گذاری نمی شود. این به این معنی است که انگیزه کمی برای مصرف کنندگان  برای خرید محصولات با رد پای کربن یا برای شرکت ها برای فروش چنین محصولاتی وجود دارد.

ردیابی ردپای کربن هرمحصول با استفاده از بلاک چین این داده ها را از دستکاری محافظت می کند و می توان آن را برای تشخیص مقدار مالیات بر کربن در نقطه فروش مورد استفاده قرار داد.

اگر یک محصول با ردپای کربن بزرگ برای خرید گران تر باشد این باعث می شود که خریداران محصولاتی را بخرند که با محیط زیست سازگارتر هستند و شرکت ها را تشویق می کند تا زنجیره های عرضه خود را برای تطابق با تقاضا بازسازی کنند. یک سیستم اعتبار دهنده مبتنی بر بلاک چین همچنین می تواند برای هر شرکت و محصول ضریبی بر اساس میزان کربن محصولاتی که می فروشند ارائه دهد. این باعث می شود تولید شفاف تر شود و اقدامات بی رویه و غیرانسانی زیست محیطی را متوقف می سازد.

راهکار شماره 7: تغییر دادن انگیزه ها

در دنیای پیچیدگی ها برای افراد یا شرکت ها مشاهده ی تاثیر مستقیم فعالیت هایشان سخت است. انگیزه های فعالیت درشیوه های سازگار با محیط زیست همیشه به ویژه در کوتاه مدت مشخص نیست.

فناوری بلاک چین می تواند به افراد و شرکت ها کمک کند تا تاثیر واقعی اقدامات خود را ببینند و آنها را تشویق کند به انجام اقداماتی که برای محیط زیست سودمند هستند.

بلاک چین می تواند بطور شفاف جهت ردگیری کربن محصولات، گارهای گلخانه ای یا دفع زباله از کارخانه ها یا شرکت ها به کار رود. افراد و شرکت های استاندارد حوزه ی محیط زیست می توانند از طریق شفافیت اطلاعاتی به فعالیت در شیوه های پایدار زیست محیطی تشویق شوند. اعتبارات برای انجام اقدامات خاص یا سیستم اعتبار سنجی مبتنی بر بلاک چین صادر می شود. با استفاده از فناوری بلاک چین این انگیزه های جدید می توانند بطور کامل آنچه را که اقتصادمان را دربر می گیرند نه تنها به نفع ما بلکه نسل های آینده که در سیاره ما زندگی می کنند، تغییر دهند.

چگونه می توانید بخشی از راه حل باشید؟

پروژه های بلاک چین تحقیقاتی که بر روی حل این مساله کار می کنند را با به اشتراک گذاشتن پروژه هایشان و از طریق شبکه های اجتماعی یا سرمایه گذاری در لینک پروژه هایشان حمایت کنید. ما توضیحاتی در این خصوص بیان کردیم، شما همچنین می توانید با جستجو کردن ، پروژه های بلاک چنین تاثیرگزارتر بیشتری برای حل مشکلات محیطی بیابید.

لطفا نظر خودتان را در مورد این ویدئو با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *