فاکتورهای موثر در سئو – بخش پنجم

آدرس بريدکرامب

از راه های بهبود سئو آدرس بریدکرامب می باشد. برید کرامب که به فارسی به معنی خرده نان است، یک روش ساده و کاربرپسند برای نشان دادن آدرس صفحاتی است که کاربر در آن قرار دارد. موتورهای جستجو نیز از این قابلیت برای شناسایی آدرس و مکان صفحات مختلف یک وب سایت استفاده می کنند. گوگل عنوان کرده است که از این سامانه نشانه گذاری برای درک بدنه کلی یک وب سایت و طبقه بندی صفحات مختلف در زیرشاخه های موضوعی متفاوت کمک می گیرد.

گوگل عنوان کرده است که از این سامانه نشانه گذاری برای درک بدنه کلی یک وب سایت و طبقه بندی صفحات مختلف در زیرشاخه های موضوعی متفاوت کمک می گیرد.

بهینه سازی برای تلفن های همراه

اساس آمار رسمی که گوگل آن را منتشر کرده است، بیشتر از یک دوم كل کاربران این موتور جستجو (به عبارت دقیق تر ۵۸ درصد از آنها)، از تلفن های همراه برای جستجوهای خود استفاده می کنند. مواد غذایی و نوشیدنی ها با ۷۲ درصد بیشترین نسبت جستجوهای انجام شده از طریق تلفن های همراه نسبت به دستگاه های رومیزی را دارند. کمترین مقدار با ۳۹ درصد مربوط به جستجوهای بانکی است. بنابراین منطقی است که عملکرد و پاسخگویی وب سایت شما در تلفن های همراه برای گوگل اهمیت داشته باشد. بنابراین یکی از راه های بهبود سئو توجه به این نکته مهم می باشد. پیش از این گوگل از دو سامانه مستقل برای ایندکس کردن صفحات استفاده می کرد؛ یکی برای ایندکس کردن جستجوهای موبایلی و دیگری برای دستگاه های رومیزی. بر همین اساس در جستجوهایی که توسط دستگاه های رومیزی انجام می شد، بهینه سازی وب سایت برای تلفن های همراه اهمیت نداشت، ولی امروزه این دو سامانه با یکدیگر تلفیق شده اند و بهینه سازی وب سایت شما برای تلفن های همراه در تمام جستجوها اهمیت دارد.

يوتيوب

بدون تردید یکی از مهمترین راه های بهبود سئو استفاده از یوتیوب برای بارگزاری ویدیوهای سایت خود می باشد. ویدئوهای یوتیوب در نمایش نتایج جستجوهای کاربران نسبت به تمامی ویدئوهای دیگری که در وب سایتهای دیگر بارگذاری شده اند یک امتیاز ویژه دارند. شاید علت این باشد که يوتيوب متعلق به خود گوگل است!
وب سایت searchengineland ادعا می کند که ترافیک وب سایت youtube پس از به روزرسانی «پاندا» افزایش چشمگیری داشته است.

وب سایت searchengineland.com ادعا می کند که ترافیک وب سایت youtube.com پس از به روزرسانی «پاندا» افزایش چشمگیری داشته است.

سادگی استفاده از وب سایت

دشواری استفاده و جابه جایی میان صفحات مختلف یک سایت می تواند به صورت غیرمستقیم (با کاهش زمان ماندگاری کاربران در وب سایت، شمار صفحات بازدید شده و …) روی رتبه آن در نتایج جستجو اثرگذار باشد.

استفاده از گوگل آنالیتیکز و کنسول جستجوی گوگل

برخی بر این باورند که نصب بودن این دو برنامه روی وب سایت شما می تواند در ایندکس شدن صفحات آن مفید واقع شود. از طرف دیگر، شما با نصب این افزونه ها روی وب سایت خود، داده هایی (شامل ضریب بازگشت دقیق تر، ترافیک صفحات و عملکرد بک لینک ها) در اختیار گوگل قرار می دهید که ممکن است برای بهبود رتبه صفحات وب سایت شما استفاده شوند. با این حال گوگل با تایید نکردن این موضوع تا به امروز، آن را در هاله ای از ابهام نگه داشته است.

دیدگاه های کاربران و آوازه وب سایت

آوازه و اعتبار وب سایت شما در وب سایت بزرگی همچون Yelp.com یکی از مهمترین راه های بهبود سئو می باشد و می تواند نقش مهمی در سناریوی موتورهای جستجو داشته باشد. گوگل به صراحت عنوان کرده است که می تواند دیدگاه های کاربران را درباره یک وب سایت دنبال و از آنها برای رتبه بندی صفحات وب سایت در نتایج جستجو استفاده کند.

سن دامنه بك لينك ها

به نظر می رسد بک لینک هایی که از یک دامنه قدیمی به سمت وب سایت شما هدایت می شوند، قوی تر از بک لینک های مرتبط به یک دامنه جدیدتر هستند.

شمار دامنه های ریشه بك لينك ها

در مطالعه ای تازه، گروهی از کارشناسان سئو با تحقیق روی یک میلیون مورد از نتایج جستجوی گوگل دستاوردهای جالبی به دست آورده اند. یکی از مهم ترین نتایج پژوهش آنها ارتباط میان شمار دامنه هایی که به یک وب سایت لینک داده بودند با رتبه آنها در نتایج جستجوی گوگل بود. آنها بر این باورند که با افزایش تنوع در دامنه های لینک های یک صفحه، آن صفحه شانس بیشتری برای نمایش در صفحه نخست جستجوهای گوگل خواهد داشت.

شمار لينك های مرتبط با آی پی های کلاس C مجزا

میزان تنوع آی پی های کلاس C بک لینک های یک صفحه، نشانگر گستره وب سایت هایی است که به آن صفحه لینک داده اند. قطعا گستردگی و تنوع بیشتر در این فاکتور نشانگر کیفیت بالاتر محتوای وب سایت خواهد بود. همان طور که گفتیم کیفیت محتوا همواره مهمترین فاکتور برای گوگل بوده است.

آی پی های کلاس C برای شبکه هایی توسعه داده شده اند که تعداد آنها زیاد است، اما میزبان کمتری دارند. رقم اول آی پی های کلاس C بین ۱۹۲ تا ۲۲۳ است. (مثال:IP ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۲۰)

شمار لينك های صفحه

برخلاف ادعاهای برخی از مخالفان، مطالعات بسیاری نشانگر همبستگی مثبت میان امتیاز صفحات در رتبه بندی جستجوهای گوگل و شمار لینکهای آن صفحات (حتی از دامنه های یکسان) هستند.

انکر تکست بك لينك ها

انکر تکست، متن لینک، لیبل لینک یا عنوان لینک کلمات یا کاراکترهایی موجود در یک لینک هستند که کاربران سایت می توانند آن را مشاهده و روی آن کلیک کنند. در سندی که گوگل برای توضیح الگوریتم اصلی خود منتشر کرده، عنوان شده است که انکر تکست ها نسبت به محتوای صفحات، توضیح بهتری از صفحات ارائه می کنند. هرچند انکر تکست ها قبلا فاکتورهای تاثیرگذارتری در سئو بودند، ولی همچنان بخشی از الگوریتم موتور جستجوی گوگل محسوب می شوند. تا جای ممکن از کلیدواژه های مناسب و قدرتمند برای انکر تکست ها استفاده کنید.

آلت تگ (برای لينك های تصویری)

متنی که برای آلت تگ تصاویر انتخاب می کنید، حکم انكر تكست را دارد.

لينك های ورودی با دامنه آموزشی و دولتی

برخلاف اظهارات مت كاتز از تیم گوگل مبنی بر اینکه دامنه های سطح بالا تاثیری روی رتبه بندی وب سایت ها ندارند، کارشناسان سئو بر این باورند که گوگل در میان دامنه های سطح بالا، جایگاه ویژه ای برای دامنه های آموزشی (edu.) و دولتی (gov.) در نظر گرفته است.

مت کاتز:

در سال ۲۰۰۰ به گوگل پیوست و هم اکنون یکی از دو مدیر اصلی بخش اسپم گوگل است. الگوریتم های مختلفی که سالیان اخیر در گوگل به وجود آمده اند، مانند: گوگل پاندا و گوگل پنگوئن بر اساس نقطه نظرات او هستند.

اعتبار صفحه لينك دهنده

از نخستین روزهای آغاز فعالیت گوگل اعتبار صفحه های لینک دهنده به یک وب سایت یکی از مهم ترین فاکتورهای دخیل در رتبه ی آن وب سایت در نتایج جستجوهای گوگل بوده است و همچنان خواهد بود. در واقع لینکی که از طرف صفحه A به صفحه B داده شده، از نظر گوگل مانند تایید کردن صفحه B توسط صفحه A است. با این حال، توجه داشته باشید که گوگل هوشمند به خوبی می تواند لینک های واقعی و جعلی را از یکدیگر تشخیص دهد.

اعتبار دامنه لينك ورودی

علاوه بر تنوع دامنه لینک های ورودی به یک وب سایت، اعتبار هر کدام از دامنه ها می تواند روی ارزش لینک ها و درنتیجه رتبه صفحه اثرگذار باشد.

لينك های ورودی از طرف رقبا

چنانچه از سمت سایر صفحات رقیب شما در نتایج جستجوی یک کلیدواژه به صفحه شما لینک داده شده باشد، این لینک به مراتب ارزش بالاتری نسبت به لینک های مشابه خواهد داشت.

لينك های ورودی از وب سایت های مورد انتظار

با وجود دیدگاه های مختلف، برخی از کارشناسان حوزه سئو بر این باورند که گوگل هرگز به وب سایت شما اعتماد کامل نخواهد داشت، مگر آنکه از طرف وب سایت های مورد انتظار در صنعتتان به وب سایت شما لینک داده شود. به عبارت دیگر، تصور آنها بر این است که گوگل در هر صنعتی وب سایتهایی را به عنوان شاخص در نظر گرفته و وب سایت هایی را که این شاخص به آنها لینک داده است، به عنوان وب سایت های قابل اعتماد می پذیرد.

لینك های ورودی از طرف «همسایگان بد»

همانطور که پیش از این اشاره کردیم ، لینک ها بزرگترین بخش دنیای سئو را تشکیل می دهند. از همین رو باید در سازمان دهی آنها دقت کرد. لینک دادن به وب سای های دیگر در دنیای سئو، مانند دوست شدن با افراد دیگر در دنیای واقعی است. اگر دوستان بدی اطراف شما را بگیرند چه اتفاقی می افتد؟ به احتمال زیاد سایر افراد همه شما را به یک چشم خواهند دید. لینک دادن به وب سایت هایی نامناسب نیز به همین صورت است. چنانچه در لینک دادن صفحات خود به وب سایت های دیگر مراقب نباشید، ممکن است گوگل شما را عضوی از آنها تصور کند.

پست های مهمان

پست های مهمان به آن دسته از پست ها گفته می شود که توسط یا به نام یک وب سایت نوشته و در وب سایت دیگری منتشر می شوند. از این دست پست ها با نام های پست های شراکتی یا اتحادیه ای نیز نام برده می شود. هر چند لینک های موجود در پست های مهمان بی ارزش نیستند، ولی تاثیر آنها در رتبه یک وب سایت در نتایج جستجو، قابل مقایسه با لینک های سر مقاله ای نیست.به علاوه افراط در انتشار پست های مهمان می تواند وب سایت شما را با مشکل رو به رو سازد. گوگل ذاتا مشکلی با پست های مهمان ندارد و آنها را روشی مناسب برای افزایش آگاهی مخاطبان یک کسب و کار و شرکت می داند؛ ولی زمانی که از آنها به عنوان ابزار لینک سازی در مقیاس انبوه استفاده می شود، گوگل سراغ گزینه تنبیه می رود. پیشنهاد گوگل تولید پست های مهمان آموزنده و با کیفیت و انتشار آن تنها در یک وب سایت است.

اعتبار صفحه خانه

زمانی که به صفحه خانه یک وب سایت ارجاع داده می شوند، اهمیت بسیار زیادی در ارتقای وزن صفحات مختلف وب سایت دارند.

به انتهای این بخش از راه های بهبود سئو رسیدیم. در بخش های بعدی با ما همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *