وبینار (سمینار تحت وب) چیست؟

وبینار (کنفرانس تحت وب)، جهت برگزاری سمینارها و همایش‏ ها و یا ارائه مطالب آموزشی از طریق اینترنت مورد استفاده قرار می‏ گیرد. در این نوع سمینارها، هر یک از شرکت کنندگان پشت رایانه ی خود نشسته و از طریق اینترنت با سایر شرکت کنندگان ارتباط برقرار می ‏نماید. این ملاقات‏ های آنلاین معمولا به این صورت است که مدرس یا مدیر جلسه امکان برقراری ارتباط صوتی، تصویری و نیز امکان ارسال پیام‏ های متنی را دارا می باشد. همچنین مدرس مي تواند به فراگيران امكان به دست گرفتن كنفرانس و ارايه ی سخنراني را بدهد. لذا شرکت کنندگان امکان مطرح کردن سوالات خود را به صورت شفاهی یا مکتوب دارند.
مزیت هایی مانند عدم نیاز به تجهیزات سخت افزار گران قیمت، IP اختصاصی برای کاربر و پهنای باند بالا باعث شده است که وبینار بصورت جدی در بازار کنفرانس تصویری مطرح و تجهیزات جانبی و برنامه های قدرتمندی از آن معرفی گردد. روش ‏های مختلفی برای ایجاد شبکه وبینار وجود دارد. برای برقراری ارتباط، نرم افزار داده ‏ها را بصورت رموز فشرده از طریق اینترنت برای مقصد ارسال می‏ کند. این داده ها به‏ گونه‏ ای تنظیم می‏ گردند که سرعت ارتباط بر اساس سرعت اینترنت کاربر تنظیم می‏ شود. بنابراین نیاز به سرعت کمتری نسبت به کنفرانس های سخت افزاری‏ دارد.
استفاده از وبینار به دو صورت آنلاین و آفلاین امکان پذیر است. در فرم آنلاین همزمان با ارائه سخنران، مخاطبان از سخنرانی استفاده نموده و می توانند سوالات خود را به صورت کتبی مطرح کنند ولی در فرم آف لاین، مخاطبان از سخنرانی به صورت غیر زنده استفاده نموده و برای آن ها امکان طرح پرسش وجود ندارد.
جهت ارزیابی، پس از برگزاری وبینار ار افراد نظرخواهی می گردد تا سطح کیفی وبینار برگزار شده مورد سنجش قرار بگیرد.

لیست وبینارها

می توانید ویدئوی وبینارهای برگزار شده را دانلود نمایید.

وبینار بایدها و نبایدهای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال