الگوی کنج (wedge)

کنج‌ها از جهاتی شبیه الگوی مثلث و از جهاتی دیگر مشابه الگوی پرچم می‌باشند. آنها از نظر شکل ظاهری و زمان شکل گیری مشابه مثلثها هستند اما از نظر رفتاری همانند الگوی پرچم عمل می‌نمایند. همانند الگوی مثلث متقارن، آنها با دو خط روند همگرا که در نقطه رأس بهم می‌رسند، شناخته می‌شوند. از آنجا که کنج‌ها معمولا بیش از یک ماه و کمتر از سه ماه تشکیل می‌شوند آنها را در گروه الگوهای میان مدت طبقه بندی می‌نمایند.
شیب قابل توجه کنج ها، آنها را از الگوی مثلث متقارن متمایز می‌سازد. آنها معمولا دارای شیب قابل ملاحظه ای در یکی از جهات (رو به بالا یا رو به پایین) هستند. به عنوان یک قانون کلی (همانند الگوی پرچم) شیب کنج در خلاف جهت روند غالب بازار است.

بر اساس روند بازار، دو نوع کنج وجود دارد:
کنج سقوط کننده یا افزایشی و کنج صعود کننده یا کاهشی. «کنج سقوط کننده معمولا در روند صعودی (تصویر) و گاهی نیز در روند نزولی یافت می‌شود و دارای شیبی رو به پایین است. از این الگو در هر دو حالت انتظار افزایش قیمت می‌رود. به طور کلی این الگو با مجموعه ای از سقف‌ها و کف‌‌‌های پایین تر ” مشخص می‌شود.

الگوی کنج

تصویر یک کنج سقوط کننده یا افزایشی در یک روند صعودی را نمایش می‌دهد. همان گونه که مشاهده می‌نمایید شیب آن در خلاف جهت روند قبلی است.

کنج صعود کننده معمولا در روند نزولی (تصویر) و گاهی در روند صعودی یافت میشود و دارای شیبی رو به بالاست. از این الگو در هر دو حالت انتظار داریم که قیمت کاهش یابد. به طور کلی این الگو با مجموعه ای از سقف‌ها و کف‌‌‌های بالاتر شیب الگو در خلاف جهت روند قبلی است مشخص می‌شود.

الگوی کنج صعود کننده

تصویر یک کنج صعود کننده یا کاهشی را در یک روند نزولی نمایش می‌دهد. همان گونه که مشاهده می‌نمایید شیب الگو در خلاف جهت روند قبلی است.

الگوی کنج صعود کننده

یک کنج صعودکننده یا کاهشی در یک روند صعودی

نحوه معامله در الگوی کنج

برای معامله با این الگو در ابتدا بایستی روند قبلی و شیب کنج را در نظر داشت. پس از ورود قیمت به داخل مثلث، از معامله پرهیز کنید تا اخطار ورود صادر شود. این اخطار زمانی صادر می‌شود که یکی از خطوط روند شکسته شود. به محض شکست می‌توان در جهت غالب وارد بازار شد. اما در بسیاری از مواقع، قیمت خط شکسته شده را مجددا لمس می‌کند که فرصت بسیار مناسبی برای ورود است، همان گونه که گفته شد کنج‌ها به طور محسوسی شیب دار هستند و معمولا شکست در جهت روند اصلی و در جهت مخالف شیب آنها رخ می‌دهد. دانستن این نکته به شما در رابطه با انجام یک معامله مناسب کمک شایانی می‌کند.

نکات مهم معامله در الگوی کنج

نکات مهم معامله در الگوی کنج

اگر در روند صعودی یک کنج رو به پایین تشکیل گردد بایستی به انتظار شکست خط بالایی (خط مقاومت) باشیم تا با وقوع آن، خرید انجام دهیم. به همین شیوه اگر در روند نزولی، کنجی رو به بالا تشکیل گردد بایستی به انتظار شکست خط پایینی (خط حمایت) باشیم تا با وقوع آن، فروش انجام دهیم. البته همواره این چنین نیست و گاهی پیش می‌آید که خطوط مقابل می‌شکنند لذا معامله گران بایستی به دقت رفتار قیمت را زیر نظر بگیرند تا با شکست هر یک وارد بازار شوند.

خرید و فروش در الگوی کنج

همواره لمس مجدد خط حمایت شکسته شده فرصتهای مناسبی را برای ورود به بازار فراهم می‌سازد اما مکان مطمئن تر ورود در زیر فراکتال تشکیل شده است.

 

معامله در الگوی کنج

همواره لمس مجدد خط مقاومت شکسته شده فرصتهای مناسبی را برای ورود به بازار فراهم می‌سازد اقامکان مطمئن تر ورود در بالای فراکتال تشکیل شده است.

در این الگو دو حد سود تعریف می‌شود. حد سود اول به اندازه اولین حرکت تصحیح قیمت در داخل الگو می‌باشد که انتظار داریم با شکسته شدن هر یک از خطوط، بازار به همان اندازه و در همان جهت پیش رود. حد سود دوم نیز به اندازه میزان حرکت بازار در آغاز روند قبلی تا نقطه تشکیل الگو می‌باشد (شکل). برای حد ضرر نیز بهتر است از سایر خطوط حمایت و مقاومت استفاده شود.

تعریف حد سو در الگوی کنج

تعریف حد سو در الگوی کنج

نکات مهم در الگوی کنج

همان گونه که گفته شد کنج سقوط کننده یا افزایشی در انتهای روند صعودی، موجب ادامه روند می‌شود اما گاهی در انتهای روند صعودی یک کنج صعود کننده تشکیل می‌شود که بازار در این موقعیت به احتمال زیاد بازگشت می‌نماید. به همین ترتیب تشکیل کنج سقوط کننده یا افزایشی در انتهای روند نزولی، موجب بازگشت قیمت میشود.

مثال معاملاتی الگوی کنج

نمودار روزانه سهام شرکت CRB

مثال معاملاتی الگوی کنج

نمودار مثال معاملاتی الگوی کنج

 

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می‌خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *