الگوهای شمعی چیست؟

الگوهای شمعی

وقتی که نمودارهای مختلف بازار را بررسی می کنید تنوع بسیار زیادی را در شمع ها از جنبه طول بدنه و سایه ها مشاهده می کنید. در این میان بسیاری از شمعها دارای بدنه متوسطی هستند، برخی از آنها دارای بدنه کوتاه تر یا بلند تری نسبت به بقیه هستند و برخی نیز سایه های بلند تر یا کوتاه تری دارند. البته این ها واژه های نسبی هستند؛ چرا که آنچه متوسط، کوتاه و بلند خوانده می شود از یک بازار تا بازار دیگر فرق می کند. به عنوان یک قانون کلی شما می توانید با مراجعه به گذشته متوسط بدنه بازار را مشاهده کنید تا بر اساس آن بدنه های بلند و کوتاه را تعریف نمایید.
ترکیبات بدنه و سایه و اندازه آن ها مفاهیم متفاوتی دارند و هر یک بر اساس روحیات مختلف تریدرها شکل گرفته است. ما در مطالب بعدی برخی از مشخصه های این الگوها را ذکر کرده ایم تا با دلایل روان شناسی سرمایه گذاران در تشکیل این الگوها بیشتر آشنا شوید. ضمن اینکه شما در مبحث الگوهای بازگشتی متوجه می شوید که این ساختارها، جزئی از الگوهای شکل گرفته در بازار محسوب می شوند لذا آشنایی با آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

الگوهای شمعی

الگوهای شمعی

١. بدنه های بلند در مقایسه با بدنه های کوتاه

روزهایی که اختلاف بین قیمت آغازین و پایانی زیاد باشد «روزهای بزرگ یا بلند» و شمع های دارای چنین بدنه های بلندی را «شمع های بلند» می نامند، به همین ترتیب روزهایی که اختلاف بین قیمت پایانی و آغازین کم باشد روزهای کوچک یا کوتاه» و شمع های دارای چنین بدنه های کوتاهی را «شمع های کوتاه » می نامند. توجه داشته باشید که این سیستم نام گذاری بر اساس طول بدنه انجام شده و به قیمت بالایی و پایینی یعنی سایه ها کاری ندارد.

بدنه های بلند در مقایسه با بدنه های کوتاه

بدنه های بلند در مقایسه با بدنه های کوتاه

به صورت کلی، بدنه های بلند حاکی از فشار بسیار زیاد معاملات خرید یا فروش و بالعكس شمع های کوتاه بیان کننده حرکت ناچیز قیمت و تثبیت آن می باشد. اگر شمع های بلند دارای بدنه سفید (در برخی نرم افزارها آبی) باشند حاکی از این است که فشار بسیار زیادی برای خرید وجود دارد ضمن اینکه با ترقی قیمت، نقطه پایانی بالاتر از قیمت آغازین قرار گرفته است. این امر بر افزایش عمده قیمت ها از قیمت آغازین و همچنین هجوم خریداران تأکید دارد. علیرغم اینکه شمع های سفید بلند، عموما نشان دهنده بالا رفتن قیمت هستند لیكن این امر به موقعیت شکل گیری آنها در نمودار تکنیکال بستگی دارد.

مقایسه بدنه های بلند با بدنه های کوتاه

مقایسه بدنه های بلند با بدنه های کوتاه

پس از کاهش های ممتد، شمع سفید بلند می تواند نشانه یک نقطه چرخش بالقوه یا یک سطح حمایت باشد. در مقابل اگر شمع های بلند دارای بدنه تویر (در برخی نرم افزارها قرمز) باشند حاکی از این است که فشار بسیار زیادی برای فروش وجود دارد ضمن اینکه با نزول قیمت، نقطه پایانی پایین تر از قیمت آغازین قرار گرفته است. این امر بر کاهش عمده قیمت ها از قیمت آغازین و همچنین هجوم فروشندگان تأکید دارد. بعد از یک دوره افزایش، یک شمع سیاه بلند می تواند حاکی از نقطه چرخش یا خط مقاومت بعدی باشد. او یک دوره کاهش قیمت، یک شمع بلند سیاه می تواند بیانگر اضطراب و ترس ناگهانی باشد.

الگوهای شمعی

انواع الگوهای شمعی با بدنه بلند

هرچه طول شمعی افزوده شود براساس نوع شمع تعداد خریداران بر فروشندگان (شمع صعودی) و بالعکس (شمع نزولی) غلبه می نماید.

الگو شمعی

الگوهای شمعی

بیشتر شمع های بلند قدرتمند برادران سیاه و سفید می باشند. این شمع ها فاقد سایه های بالا پایین بوده و در عوض قیمت های بالایی و پایینی آنها همان نقاط آغازین و پایانی می باشند یک مارو بوزوی سفید زمانی شکل می گیرد که قیمت آغازین برابر با قیمت پایینی و قیمت پایان برابر قیمت بالایی باشد. این امر نشان می دهد که خریداران، قیمت را از اولین معامله تا آخر معامله کنترل می کرده اند و مارو بوزوی سیاه زمانی شکل می گیرد که قیمت آغازین برابر قیمت بالایی و قیمت پایانی برابر با قیمت پایینی باشد. این موضوع نشانگر آن است که فروشندگان قیمت را از اولین معامله تا آخرین معامله کنترل می کرده اند. در شکل زیر انواع این شمع ها را مشاهده می نمایید:

نمودار یک شمع کوتاه و یک شمع بلند

مقایسه نمودار یک شمع کوتاه و یک شمع بلند

منبع: کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه نوشته دکتر علی محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .