شرکت های خودگردان غیر متمرکز یا DAO چیست؟

قدرت سازمانهای مستقل غیر متمرکز

DAOها نوعی برنامه اتریوم و به مثابه یک نهاد مجازی در اتریوم هستند. هنگامی که یک DAO ایجاد می کنید، می توانید از دیگران برای مشارکت در مدیریت و راهبری سازمان دعوت کنید. مشارکت کنندگان می توانند ناشناس باقی بمانند و این مسئله می تواند بحث انطباق با قوانین شناسایی کامل مشتری (KYC) (فرایندی که در آن یک کسب و کار می بایست برای ممیزی و تأیید هویت مشتریان خود طی کند) و ضد پولشویی (AML) (قوانین و مقررات طراحی شده برای متوقف کردن فعالیت تحصیل درآمد از طریق غیرقانونی) را به دنبال داشته باشد.

DAO ها برای تأمین مالی سرمایه گذاری طراحی شده اند لکن می توانند برای مقاصد اجتماعی یا غیر انتفاعی نیز مورد استفاده قرار گیرند. اتریوم چارچوب پایه برای حکمرانی را به شما می دهد و این بسته به سازمان دهندگان است که تعیین کنند چه چیزی باید مدیریت شود. اتریوم قاب هایی را برای کمک به ایجاد DAO ها درست کرده است.

DAO ها اساساً به شکل زیر کار می کنند:

  1. گروهی از افراد اقدام به نوشتن یک قرارداد هوشمند برای مدیریت سازمان می نمایند.
  2. افراد وجوه مالی را به DAO افزوده و در مقابل، توکن می گیرند که نماینده مالکیت آنها است. این ساختار مانند تملک سهام در یک شرکت عمل می کند لکن اعضا از روز اول کنترل وجوه مالی را در اختیار دارند.
  3. هنگامی که وجوه مالی تأمین می شوند، DAO با داشتن اعضایی که چگونگی هزینه کرد پول را پیشنهاد می کنند، عملیات خود را آغاز می کند.
  4. اعضا به این پیشنهادها رأی می دهند.
  5. هنگامی که زمان از پیش تعیین شده سپری شد، یا تعداد آرای از پیش تعیین شده محقق شود، پیشنهادها قبول یا رد می شوند.
  6. اشخاص به عنوان پیمانکار برای ارائه خدمت به DAO عمل می کنند.

برخلاف اکثر ابزارهای سرمایه گذاری سنتی که در آنجا هیئت مرکزی در خصوص سرمایه گذاری ها تصمیم می گیرند، اعضای یک DAO کنترل 100 درصد دارایی ها را در اختیار دارند. آنها در مورد سرمایه گذاری های جدید و سایر تصمیمات رأی می دهند. این نوع ساختار تهدیدی برای مدیران مالی سنتی به شمار می آید.

DAO ها با کدی ساخته شده اند که به هکرهای بدطینت امکان دست اندازی در وجوه مالی به روش سنتی را نمی دهند. البته هکرها همچنان راه هایی برای کد DAO به شیوه غیر منتظره و برداشت اموال را دارند. ماهیت تغییرناپذیر کد DAO به گونه ایست که مرتفع کردن اشکالات را تا زمانی که DAO در فضای اتریوم زندگی می کند، تقریبا غیر ممکن می سازد.

 

جهت کسب اطلاعات و مشاهده مقالات بیشتر به بخش مقالات آموزشی مراجعه نمایید.

لطفاً نظر خودتون رو درباره این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *