زنجیره بلوکی (Blockchain) چیست و چه کاربردی دارد؟

زنجیره بلوکی چیست / کاربردهای زنجیره بلوکی چیست؟ / فناوری و ماهیت زنجیره بلوکی چیست؟ / متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

زنجیره بلوکی نمونه ی پیچیده ای از فناوری نوآورانه است. در این مقاله به چند جنبه ی مختلف از زنجیره ی بلوکی بیت کوین می پردازد و در پایان آن، شما به پاسخ سوال «زنجیره بلوکی چیست؟» و نحوه ی کار آن با بیت کوین را خواهید دانست.

اما اول از همه بهتر است با اصول پایه آغاز کنیم:

زنجیره بلوکی چیست؟

می توان گفت که زنجیره ی بلوکی دفتر حساب عمومی توزیع شده ای است که به طی بی سابقه ای اکوسیستم بیت کوین را شفاف نموده است. در واقع این زنجیره شامل تمامی تراکنش های بیت کوین از سال ۲۰۰۹ یعنی سال پیدایش آن است. هر تراکنش بعدی نیز روی زنجیره ی بلوکی بیت کوین ثبت می شود. این فناوری هنوز در ابتدای راه خود است و قابلیت های کشف نشده ی آن بسیار فراتر از چیزی است که فکر می کنیم.

زنجیره ی بلوکی نوعی از پیشرفت فناوری است که تا به حال مانند آن را ندیده اید و ماهیت غیر متمرکز بودنش بدان معنی است که هیچ نقطه ی کانونی شکستی ندارد که آن را متوقف نماید.

ثبت تراکنش ها

یکی از پرسش هایی که معمولا مطرح می شود این است که چرا باید این فناوری را زنجیره ی بلوکی نامید. به منظور درک بیشتر لازم است که ابتدا مفهوم بلوک را متوجه شوید. اگر زنجیره ی بلوکی را یک دفتر حساب كل در نظر بگیریم، می توان اولین بلوک را به عنوان صفحه ی اول دفتر حساب كل دانست. هر بلوک جدید روی شبکه ی بیت کوین یک هش (Hash) از بلوک قبلی خود خواهد داشت. هش یک الگوریتم یا تابع ریاضی است که حجم زیادی از داده را به یک عدد طبیعی تبدیل می کند. به آن تابع درهم ساز نیز می گویند. هش کاربردهای متنوعی دارد و در زنجیره ی بلوکی برای فشرده سازی داده ها استفاده می شود و همانند یک اثر انگشت بلوک قبلی روی بلوک بعدی خواهد بود این امر امکان دستکاری در بلوک ها را تقریبا غیر ممکن می سازد.

در نتیجه با ظاهر شدن نخستین بلوک در سال ۲۰۰۹ که بلوک ریشه (Genesis Block) نامیده می شود، زنجیره ای از تراکنش ها در بلوک های مختلف انجام خواهد شد و در این بلوکها، هر تراکنش را می توان به بلوک ریشه مرتبط ساخت. به قیاس دفتر حساب کل بازگردید، از آن جا که هر صفحه ی جدید در دفتر شامل خلاصه ای از صفحات پیشین است، حجم صفحات دفتر حساب افزایش خواهد یافت. این همان چیزی است که برای اندازه ی زنجیره ی بلوکی با ذخیره سازی داده بیشتر در آن رخ می دهد.

زنجیره ی بلوکی بیت کوین غالبا به عنوان یک دفتر حساب کل باز شناخته می شود، بنا بر این تمامی تراکنش های بیت کوین مربوط به گذشته، حال و آینده در آن ثبت خواهند شد. نه تنها زنجیره ی بلوکی ابزار حسابداری محسوب می شود، بلکه شفافیت بی نظیری را برای اکوسیستم مالی به ارمغان می آورد. البته همین سطح شفافیت بی نقص آن است که مؤسسه های مالی سنتی همیشه از آن هراس داشته اند. آنها تمایلی به افشای آمار و ارقام ندارند، در حالی که زنجیره ی بلوکی بیت کوین کاملا شفاف است و هر کسی به اینترنت دسترسی داشته باشد، به سادگی می تواند به آمارهای شبکه ی بیت کوین دسترسی بابد. با این حال نوعی گمنامی نیز در رابطه با زنجیره ی بلوکی بیت کوین وجود دارد، زیرا کاربران یا شرکت ها با آدرس کیف پول بیت کوین به جای نام یا آدرسشان معرفی می شوند.

از منظر مالی به زنجیره ی بلوکی بیت کوین به عنوان پایگاه داده ی مشترک تراکنش ها بنگرید. هر گره بیت کوین (رایانه ای که به طور مداوم نرم افزار کیف پول بیت کوین را برای شناسایی و تایید تراکنش های بیت کوین جدید اجرا می کند) روی شبکه دارای یک کپی کامل از سوابق تراکنش نهایی بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۰۹ تا به امروز است. در آینده تراکنش های بیشتری به بالای زنجیره ی بلوکی موجود افزوده خواهند شد و به طور دقیق سیر زمانی تکامل بیت کوین را در دنیای مالی نشان می دهند.

همچنین هر بلوک بیت کوین جدید در ترتیب زمانی شکل می گیرد، زیرا در بر گیرنده ی هشی از بلوک قبلی است. در صورتی که هش ناشناخته باشد، باعث رد بلوک توسط شبکه می شود. بلوکهای قبلی شبکه ی بیت کوین قابل تغییر نیستند، زیرا تغییر به معنی بازسازی تمام بلوک های بعد از بلوک تغییر یافته است.

در نتیجه ی ثبت تمامی تراکنش های قبلی بیت کوین از سال ۲۰۰۹ تا زمان حال در دفتر حساب کل، زنجیره ی بلوکی مدام در حال بزرگ تر شدن است. در حال حاضر حجم زنجیره ی بلوکی حدود ۱۰۰ گیگابایت است. بدیهی است هر چه تراکنش های بیشتری روزانه در این شبکه منتشر شوند، اندازه ی بلوک بیشتر خواهد شد و حتی احتمال دارد که فایل بزرگتری از زنجیره ی بلوکی را ایجاد کند.

آشنایی با آنالیز زنجیره ی بلوکی

در سال ۲۰۱۴ گرایشی جدید در دنیای بیت کوین و فناوری زنجیره ی بلوکی ایجاد شد. در اکوسیستم بیت کوین، آنالیز زنجیره ی بلوکی، بازار جدیدی است که با توجه به ماهیت شفاف زنجیره ی بلوکی این امکان فراهم شده است.

در اکوسیستم بیت کوین، آنالیز زنجیره ی بلوکی، بازار جدیدی است که با توجه به ماهیت شفاف زنجیره ی بلوکی این امکان فراهم شده است.

در این خصوص که آنالیز زنجیره ی بلوکی خوب است یا بد، نظرات مختلفی وجود دارد.

چیزی که به رشد بیت کوین به عنوان روش پرداخت اصلی کمک می کند، ارائه ی اطلاعات درباره ی نحوه ی خرج کردن بیت کوین ها نه تنها در مورد خدمات با کالاهای قابل خرید با استفاده از بیت کوین است، بلکه تعریف مدت زمانی است که افراد کوین های دریافتی را در کیف پولشان نگه می دارند. همانند پول نقد، بیت کوین روش پرداختی محسوب می شود که می توان آن را در هر جایی و هر زمانی خرج کرد. انجام دادن آنالیز دقیق درباره ی مدت زمان نگهداری از کوین ها می تواند در سرتاسر جهان انگیزه ای برای مردم جهت استفاده از بیت کوین باشد. این دقیقا همان کاری است که آنالیز زنجیره ی بلوکی انجام می دهد.

جوانب مثبت آنالیز زنجیره ی بلوکی را به راحتی می توان شناسایی نمود. بیت کوین هنوز سیستم مالی نوظهور و نابالغی است و آنالیزهای دقیق اطلاعات ارزشمندی را به متخصصان صنعت به منظور برنامه ریزی استفاده ی بهتر از این شبکه خواهند داد:

  • چگونه بیت کوین ها خرج می شوند؟
  • جدیدترین کیف های پول از کجا می آیند؟
  • آیا مانعی بر سر راه وجود دارد یا این که مشکلات در حال کاهش هستند یا خیر؟

تمامی این پرسش ها پاسخ مناسبی را در آنالیز زنجیره ی بلوکی خواهند یافت.

این که بعضی از بیت کوین های قدیمی ثبت شده در شبکه سال هاست مبادله نشده اند، عجیب نیست. بعضی افراد معتقدند این کوین ها متعلق به ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین هستند. برخی دیگر اذعان می کنند که این ها مصرف کنندگان ابتدایی بودند که بعد از مدتی بیت کوین را فراموش کرده اند و هرگز به سمت آن بازنگشته اند. یا شاید رمز عبورشان را گم کرده اند و بدین ترتیب کوین هایشان غیر قابل خرج کردن شده است.

کاربر پسند کردن بیت کوین یکی دیگر از چالش هایی است که با تمرکز بر تلاش بیشتر در آنالیز زنجیره ی بلوکی می توان بر آن فائق آمد. برای مثال، بیشتر کاربران دریافت پیام متنی پس از ارسال یا دریافت تراکنش بیت کوین را جالب می دانند. بعضی از ارائه دهندگان بزرگ کیف پول این کار را انجام می دهند و برخی خیر. پیام کوتاه میزان خرج کردن و موجودی بیت کوین را به کاربران نشان می دهد.

زنجيره ی بلوکی فراتر از تراکنش

زنجیره بلوکی را می توان برای چیزهایی که حتی فکرش را نیز نمی کنید، استفاده کرد: رهگیری در لحظه ی محموله ها در سرتاسر جهان، ایجاد حق تأليف، مبارزه با سرقت ادبی آنلاین و پایان دادن به محصولات جعلی. اینها تنها فهرست کوچکی از کاربردهای فناوری زنجیره ی بلوکی هستند. زنجیره ی بلوکی به علت داشتن توانایی های مالی اش در زمینه ی ثبت تراکنش ها شناخته می شود، اما فراموش نکنید که فناوری زنجیره بلوکی چیزی بیشتر از پول بیت کوین است.

در کنار جوانب مالی زنجیره بلوکی، می توان به دستاوردهایی بیشتر از دفتر حساب كل رسید. به تازگی پروژه های متعددی شکل گرفته که استفاده ابزارهایی مانند قراردادهای هوشمند (Smart Contract)، انتقال مجازی مالكیت (Digital transfer of ownership) و حتی حق تالیف (copyright) را به بالای زنجیره بلوکی ممکن ساخته است. برای مثال در مورد زیر را ببینید:

  • فكتام (Factom): لایه ای که در بالای زنجیره ی بلوکی بیت کوین برای ثبت و ذخیره ی داده ها ساخته شده است (مانند اسناد پزشکی).
  • استورج (Storj): به کاربران برای ذخیره ی بخشی از زنجیره ی بلوکی روی رایانه شان با توکن های استورج پاداش می دهد. کاربران با این توکن ها می توانند بعضی از داده هایشان را روی زنجیره بلوکی ذخیره نمایند.

ماهیت و فناوری زنجیره بلوکی چیست؟ با توجه به ماهیت شفاف زنجیره ی بلوکی کاربردهای فناورانه ی آن تقریبا بی نهایت هستند و توسعه دهندگان تا کنون تنها بخش مشهود کوه یخ این فناوری جدید را کشف کرده اند و دائما برای شناسایی پتانسیل های زنجیره بلوکی تلاش می کنند. از این رو، با کشف کاربردهای جدید آن، مدام به تعداد کاربردهای زنجیره ی بلوکی افزوده می شود.

 

 

کاربردهای زنجیره بلوکی چیست؟

از لحاظ توسعه ی کاربرد زنجیره ی بلوکی، هم اکنون تمرکز آن بیشتر روی خدمات مالی است. این موضوع طبیعی است، زیرا بیت کوین بیشتر روی ارائه ی خدمات مالی به مردم در مناطقی که به بانک ها دسترسی ندارند، متمرکز است. از این گذشته، زنجیره ی بلوکی بیشتر به عنوان دفتر حساب كل باز شناخته میشود.

البته پتانسیل های ناشناخته ی دیگری نیز در توسعه ی کابردهای زنجیره ی بلوکی وجود دارند که واقعا نمی توان حدس زد کاربرد بعدی که معرفی خواهد شد، چه خواهد بود. اما آنچه به اطمینان می توان گفت این است که پروژه های متنوع و متعددی در دست اجرا هستند و پروژه های غیرمالی در تلاش اند ابعاد مختلف تجربه ی زندگی روزانه ی ما را بهبود دهند. با این حال تا زمانی که این کاربردها به نحو مناسبی برنامه نویسی و اجرایی نشوند، تنها ایده هایی ناپخته محسوب می شوند.

ایده ی اصلی کاربردهای زنجیره بلوکی چیست؟ زنجیره ی بلوکی بسیار شبیه به خود بیت کوین است: بازگرداندن قدرت به کاربران بدون اتکا بر خدمات یا شرکت های متمرکز. از آن جا که ماهیت زنجیره ی بلوکی غیر متمرکز و شفاف است، کاربردهای آن مزیت های فناورانه ی بی نظیری ارائه می دهند.

قدرت فناوری زنجیره ی بلوکی با شیب تند موجود در منحنی یادگیری آشکار می شود. گسترش کاربردهای زنجیره ی بلوکی چیزی نیست که به سادگی از آن گذشت. حتی برای برنامه نویسان نیز مدتی زمان نیاز است تا با پارامترها و رابط های (API) برنامه نویسی آشنا شوند.

هدف اصلی گسترش کاربردهای زنجیره بلوکی چیست؟ مهمترین هدف آن بهبود زندگی روزانه ی ما و ایجاد شفافیت و پاسخگویی در زیرساخت موجود است، به ویژه در دنیای مالی، هر دوی این ویژگیها به شدت مورد نیاز هستند. هنوز فضای زیادی برای سایر حوزه های فناوری وجود دارد تا با استفاده از زنجیره ی بلوکی بسیار توسعه یابند. پیشرفت های سال های پیش رو، به ما چارچوب بهتری در مورد حد و مرزهای انتظاراتمان از فناوری زنجیره ی بلوکی خواهد داد.

زنجیره بلوکی چیست؟

زنجیره ی بلوکی تماما در مورد ایجاد جوامع و ارائه ی انتخاب هایی به کاربران است که تا به حال نداشته اند.

ایجاد اپلیکیشنی مناسب با تکیه بر زنجیره ی بلوکی روندی زمان بر خواهد بود، زیرا کدهای بسیاری باید نوشته شوند و نتایج بالقوه ی آن نیز در نظر گرفته شوند. فراتر از همه، به سرمایه ی هنگفتی برای توسعه ی اپلیکیشین جدید نیاز است، زیرا برنامه نویسان دستمزد می خواهند. البته این چیزی نیست که در دنیای بیت کوین نگرانش باشیم، سرمایه گذاری همچنان در کنار افت و خیز های قیمت بیت کوین ادامه دارد.

زنجیره ی بلوکی تماما در مورد ایجاد جوامع و ارائه ی انتخاب هایی به کاربران است که تا به حال نداشته اند. معمولا افرادی که فکرهای مشابهی در مورد یک ایده دارند می توانند به یکدیگر کمک کنند تا آن ایده بهتر و بهتر کار کند. مثال مشخص در این مورد کسانی است که انواع پول های رمزپایه را علاوه بر بیت کوین ایجاد می کنند. در نتیجه توسعه ی زنجیره بلوکی به یک زبان برنامه نویسی وابسته نیست: تنوع، یکی از بزرگ ترین دارایی های توسعه دهندگان زنجیره ی بلوکی است. این که با تجاری شدن کاربردهای زنجیره بلوکی این روح جمعی ادامه یابد یا خیر را باید منتظر نشست و نظاره گر بود. بی شک وضعیت کنونی توسعه ی زنجیره ی بلوکی را می توان با نخستین روزهای حضور اینترنت مقایسه کرد.

با استفاده از زبان های مختلف برنامه نویسی شامل جاوااسکریپ، پرل، روبی و پی اچ پی می توان انواع اپلیکیشینهای زنجیره بلوکی را توسعه داد. همچنین سیستم های عامل موبایل را نیز نباید فراموش کرد، زیرا اپلیکیشن زنجیره ی بلوکی بیشتر بر روی سیستم های عامل اندروید، آی اٌاس، ويندوز و بلک بری اجرا می شوند.

متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

میان سیستم های متمرکز و غیر متمرکز یک تفاوت عمده وجود دارد. سیستم های متمرکز مسیری محدود را پیش روی افراد یا شرکت ها برای انجام دادن امور روزانه شان قرار می دهند و دستورالعملشان برای نحوه ی برخورد با مشتریان مشخص است. سیستم های نامتمرکز بیشتر روی جامعه تمرکز دارند و تلاش می کنند همه را درگیر خود سازند و اقدامات مشارکتی را شکل دهند.

  • شرکت ها و خدمات متمرکز دلالت بر این دارند که تنها افراد محدودی به واسطه ی یک ساختار متمرکز می توانند خدمات یا محصول به مشتری عرضه نمایند.
  • شرکت ها یا خدمات نامتمرکز به طور بالقوه به همه در جهان این امکان را می دهند تا خدمات یکسانی به دیگری در هر زمان و مکانی عرضه کنند. این چیزی است که سیستم غیر متمرکز برای تحقق و توسعه ی آن تلاش می کند: توسط مردم، برای مردم و همراه با مردم.

به سوی نسل دوم بیت کوین

از بیت کوین همیشه به عنوان پولی برای اهداف مختلف از جمله عبور از موانع کنترل سرمایه تا یک ابزار سرمایه گذاری و هر چیزی در میان آن یاد شده است. حالا مردم به این باور رسیده اند که بیت کوین چیزی فراتر از یک روش پرداخت است. بیت کوین نسل دوم اشاره به نسل بعدی کاربردهای بیت کوین دارد که تمرکز آن از بخش مالی فاصله گرفته است. اپلیکیشینهای نسل دوم بیت کوین از فناوری زنجیره ی بلوکی برای تأثیرگذاری همه جانبه بر زندگی روزانه ی ما استفاده می کنند.

به یاد داشته باشیم که هم بیت کوین و هم فناوری زنجیره ی بلوکی توانایی هایی فراتر از عرضه ی خدمات مالی دارند، گرچه این دو لازم و ملزوم پروتکل نوآورانه هستند. باید در نظر داشته باشید که تمرکز زیادی روی استفاده از بیت کوین و فناوری زنجیره ی بلوکی برای توسعه ی اکوسیستم مالی وجود خواهد داشت. فضای زیادی برای پیشرفت صنعت خدمات مالی وجود دارد، زیرا بخش مالی در ۵۰ سال گذشته شاهد نوآوری جدی نبوده است.

اما کاربردهای دیگری نیز از بیت کوین و زنجیره ی بلوکی وجود دارند. برای نمونه، به کار گیری زنجیره های بلوکی برای اهداف احراز هویت و جایگزین شدن روش های قدیمی و ناامن احراز هویت در پلتفرم هایی مانند فیسبوک یا توییتر تنها یکی از استفاده های بیشمار از نسل دوم بیت کوین هستند.

پتانسیل های نسل دوم بیت کوین و زنجیره ی بلوکی بسیار مورد توجه هستند. مؤسسه های مالی مختلفی که در حوزه ی بورس، بانکداری و بیمه فعالیت می نمایند، در تکاپو هستند تا از روش های کاربردی زنجیره ی بلوکی در زیرساخت های موجود خود استفاده کنند. حتی اگر این مؤسسه ها آینده ای برای بیت کوین به عنوان پولی رسمی نبینند، اما باز هم جنبه ی زنجیره ی بلوکی آن می تواند تأییدی برای آینده روشن آن باشد.

چیزی که فضای نسل دوم بیت کوین را جذاب ساخته، بلوک های داده ای است که در شبکه منتشر و کشف می شوند. بلوک های بیت کوین به جای این که تنها اطلاعات تراکنش را در خود جای دهند می توانند حاوی هر نوع اطلاعات قابل انتقال میان کاربران باشند. دارایی های رسانه ای دیجیتال، حق تأليف و حتی بیمه های دیجیتال تنها ایده هایی ابتدایی هستند که توسط مهندسان و توسعه دهندگان مختلف در فضای زنجیره ی بلوکی مطرح شده اند.

نسل دوم بیت کوین قادر به ارتقای مدل مبادله ی اولیه ی بیت کوین – که در حال حاضر از آن استفاده می کنیم – نیز هستند. در حال حاضر بیشتر بازارهای مبادلات بیت کوین صرفا امکان ذخیره، ارسال و دریافت پول مجازی را به کاربران می دهند. نسل دوم فناوری بیت کوین می تواند شامل ویژگی های جدیدی مانند وام دهی همتا به همتا، تخصیص سود به حساب ها و حتی توانایی برای اعطای اوراق بهادار بدون درگیر کردن هیچ واسطه ای چون یک کارگزار یا بانک شوند.

نسل دوم بیت کوین همه چیز را یک گام فراتر می برد و نیاز برای حضور واسطه را جهت خرید و فروش کالاها کاهش می دهد.

نسل دوم بیت کوین همه چیز را یک گام فراتر می برد و نیاز برای حضور واسطه را جهت خرید و فروش کالاها کاهش می دهد. مالکیت کالاها از نظر تئوری به توکن های دیجیتالی دوخته می شود که همزمان با یک پرداخت قابل انتقال به کاربری دیگر در زنجیره ی بلوکی است. در واقع پتانسیل زیادی برای آینده ی تجارت الکترونیک جهان روی زنجیره ی بلوکی وجود دارد.

درباره ی استفاده از نسل دوم فناوری بیت کوین در صدور کارت شناسایی مجازی برای تکمیل فرآیند تأیید اعتبار در دنیای بیت کوین و یا فراتر از آن چه فکر می کنید؟! به جای این که مدارک حساس را به طرف سومی که باید آنها را روی سرورهای متمرکز ذخیره کند، ارائه دهید، اعتبار کارت شناسایی مجازی می تواند توسط خود زنجیره ی بلوکی تأیید شود. مالکان کارت شناسایی مجازی کنترل کاملی بر داده هایشان دارند، در حالی که فروشنده به هیچ عنوان کپی قابل ذخیره ای از این اطلاعات شخصی دریافت نمی کند.

ایجاد بازارهای غیر متمرکز با استفاده از نسل دوم فناوری بیت کوین نوآوری جدیدی است که هم اکنون متخصصان روی آن کار می کنند. مبادله ی فلزات گران بها در مقابل پول بی پشتوانه یا دیجیتال در زنجیره ی بلوکی تنها یک مثال است، اما سایر جوانب زندگی مانند رسانه های دیجیتال می توانند از این بازارهای غیر متمرکز سود ببرند. از آن جا که هیچ واسطه ای در کار نیست، به طور چشمگیری از هزینه ها کاسته خواهد شد.

فناوری زنجیره بلوکی چیست؟ زنجیره بلوکی تماما در مورد اجتماعی است که از این موج جدید فناوری حمایت می کند. اعضای آن جامعه حق رأی دادن به پروژه های مرتبط با بیت کوین را همانند آنچه در زندگی واقعی خود تجربه می نمایند، خواهند داشت. تصور کنید که یک دولت محلی به دنبال ارائه ی برنامه ی مصرف منابع مالی به مالیات دهندگانش است. این کار می تواند از طریق فناوری نسل دوم بیت کوین به اجرا درآید، به طوری که برنامه ها و بودجه ها و گزینه های مورد نظر ارائه شوند و بهترین راه حل ها معرفی شوند، پیرامون آنها بحث گردد و حتی به رأی گیری گذاشته شوند. همچنین پتانسیل انجام دادن سازوکارهای دموکراتیک انتخاباتی و تصمیمات مهم حکومتی همچون رفراندوم ها را به گونه ای شفاف که تا کنون نمونه ی آن وجود نداشته، می توان به اجرا گذاشت. نتیجه نهایی رأی گیری شفاف خواهد بود، در حالی که هیچ گونه اطلاعات شخصی رأی دهنده فاش نخواهد شد.

در پایان مقاله «زنجیره بلوکی چیست؟» باید گفت که ایجاد اپلیکیشین ها و خدمات غیر متمرکز هدف اصلی نسل دوم فناوری بیت کوین خواهد بود. این موج از نوآوری به افراد این قدرت را میدهد تا رئیس خود باشند و کار خودشان را به دست گیرند و کنترل نمایند. این که نسل دوم بیت کوین یک پیک برای شرکت باشد یا این که افرادی را به خود جذب نماید که حوصله ی انتظار کشیدن برای تاکسی را ندارند، در آینده مشخص خواهد شد. اوبر مثالی از یک خدمت غیر متمرکز است. به نظر ما با فراگیر شدن نسل دوم بیت کوین دیگر کاری نخواهد بود که نتوان آن را انجام داد.

منبع: کتاب نحوه خرید و کسب درآمد بیت کوین (سکه طلای دیجیتال) نوشته دکتر جواد عباسی

بهتر است بدانید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توصیه می کنیم مطالب بخش دانشنامه ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *