اسمارت چین بایننس، یک بلاک چین موازی بایننس چین است. اما آیا Binance Smart Chain برتر از شبکه اتریوم خواهد بود؟ کاربرد آن برای بایننس کوین – BNB چیست؟

بایننس چین یک پروژه بلاک چینی است که در آوریل ۲۰۱۹ (فروردین 1398) توسط صرافی بایننس عرضه شد. توکن بومی این بلاک چین بایننس کوین – BNB نام دارد. صرافی غیر متمرکز بایننس یا Binance DEX نیز روی همین بلاک چین کار می‌کند و تا به امروز، به عنوان پر استفاده‌ترین اپلیکیشن غیر متمرکز – DApp شناخته می‌شود. کاربران صرافی Binance DEX با داشتن کنترل کامل می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی خود را معامله کنند. این یعنی بر خلاف صرافی متمرکز بایننس، توکن‌ها در کیف پول کاربر باقی مانده و برای معامله و ترید، نیازی به ارسال آن‌ها به والت صرافی نیست. اما بایننس اسمارت چین چیست و چه تفاوتی با بایننس چین اصلی دارد؟ آیا این بلاک چین رقیب جدی اتریوم است؟ کاربرد بایننس کوین در شبکه Binance Smart Chain چیست و این بلاک چین برای ارزهای دیجیتال دیگر چه کاربردی دارد؟

اسمارت چین بایننس چه تفاوتی با بایننس چین دارد؟

Smart Chain یک «بلاک چین موازی» به شمار می‌آید و قابلیت برنامه ریزی را برای بایننس چین فراهم می‌کند. در واقع بایننس با این کار یک سیستم دو بلاک چینی ساخته است. بدین ترتیب، صرافی Binance می‌تواند از قراردادهای هوشمند استفاده کرده و کاملا با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار باشد. در ضمن قابلیت‌های اجرایی Binance Chain نیز دست نخورده باقی خواهند ماند. از دیدگاه کاربر، دو بلاک چین موازی به شیوه‌ای مشابه کار می‌کنند، ولی در اصل، چارچوب آن‌ها متفاوت است.

بایننس چین برای یک کاربرد مشخص ایجاد شده است: ترویج معاملات سریع و مدیریت حجم بالایی از معاملات. اسمارت چین با به ارمغان آوردن توانایی ایجاد قراردادهای هوشمند و دیگر برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده‌تر، باعث بهبود این کاربرد شده است. به دلیل داشتن اهداف مشابه، بایننس چین و اسمارت چین بایننس می‌توانند تعامل موثری با یک دیگر داشته باشند.

بایننس چین (Binance Chain) چیست؟

پیش از بررسی Smart Chain بایننس، بهتر است توضیح مختصری در مورد بلاک چین BC ارائه کنیم. بایننس چین یک سیستم نرم افزاری بلاک چینی است که هدف آن (و همچنین هدف صرافی غیرمتمرکز بایننس) ایجاد بازاری غیر متمرکز برای تبادل دارایی‌های دیجیتال است. بایننس دکس باعث شده تا ویژگی‌های صرافی غیر متمرکز در بایننس چین شکل بگیرند. به عبارت دیگر، Binance DEX یک صرافی سریع، امن و غیر متمرکز محسوب می‌شود که روی یک موتور هماهنگ سازی پر قدرت سوار شده که از طریق یک الگوریتم اجماع توزیع شده توسعه داده شده است. در ادامه اصول طراحی بایننس چین را مرور می‌کنیم:

BEP-2 / Mini-BEP2: استانداردهای اصلی که برای صدور سکه‌ها در بایننس چین مورد استفاده قرار می‌گیرند.
سکه‌های وابسته (Peggy Coins) مانند BTC، ETH و XRP: توکن‌های وابسته مثل BEP-2-BTC به صورت ۱۰۰ درصدی توسط سکه اصلی‌شان (که در این مثال بیت کوین است) حمایت می‌شوند.
الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس (Byzantine Fault Tolerance): یک الگوریتم اجماع BFT حتی در صورت انجام خطا یا اقدام مخرب از سوی تعدادی از گره‌ها، هم‌چنان می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.
نظردهی (رای دادن و لیست معاملاتی): ‌بایننس چین اجازه می‌دهد دارندگان توکن‌های BNB، استراتژی‌های جدید تجارت جفت معاملاتی را پیشنهاد داده و در مورد اجرایی شدن آن رای گیری کنند.
دفتر سفارش/موتور تطابق: در این قسمت، از تئوری‌های سفارش‌گذار و سفارش‌بردار (Maker/Taker) برای بهبود الگوریتم تطابق حذفی دوره‌ای استفاده شده است.

اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

صرافی بایننس، اسمارت چین را به عنوان یک بلاک چین برای انجام قراردادهای هوشمند موثر معرفی کرده، که قابل برنامه‌ریزی بوده و برای ماشین مجازی اتریوم هم مناسب است. همان طور که قبلا هم اشاره شد، این بلاک چین به صورت موازی با بایننس چین فعالیت می‌کند. اسمارت چین بایننس سرعت و نرخ پایین تراکنش‌های بایننس چین را حفظ خواهد کرد. این طراحی دو بلاک چینی، به کاربران اجازه می‌دهد در یک بلاک چین، برنامه‌های غیر متمرکز و دارایی‌های دیجیتال ایجاد کرده و در عین حال از مزایای معامله‌های پر سرعت بلاک چین دیگر نیز بهره ببرند. ویژگی های اصلی Smart Chain بایننس عبارتند از:

سازگاری با ماشین مجازی اتریوم

الگوریتم اثبات سهم اعتباری (Proof of Staked Authority): یک نوع خاص از الگوریتم اثبات سهام است. این یعنی بایننس به زودی از الگوریتم Proof of Stake استفاده خواهد کرد.
انتقال بین بلاک چینی: امکان تبادل سکه‌ها از طریق پل بین دو بلاک چین وجود دارد.
قرارداد بین بلاک چینی (برای معامله و انتقال دارایی)
زمان تولید هر بلاک جدید ۳ ثانیه: کندتر نسبت به بایننس چین (۱ ثاینه) و سریع‌تر از اتریوم (۱۳ ثانیه).

کاربردهای بایننس کوین در Smart Chain

عرضه بایننس کوین در بازه زمانی بیست و ششم ژوئن (۵ تیر ۹۶) تا سوم ژوئیه (۱۲ تیر ۹۶) سال ۲۰۱۷ انجام شد. BNB اکنون به عنوان ارز بومی بایننس چین شناخته شده و از آن برای انجام تراکنش‌های داخل شبکه و پرداخت کارمزدهای تراکنش‌ها در صرافی بایننس استفاده می‌شود. انجام پرداخت‌های داخلی صرافی، پیشنهاد جفت‌های معاملاتی جدید، رای دادن برای این جفت‌ها و… از جمله کاربردهای این ارز دیجیتال محسوب می‌شوند.

از آنجایی که اسمارت چین بایننس از الگورتیم اجماع اثبات سهم اُتوریته (PoSA) استفاده خواهد کرد، در آینده از توکن BNB برای استیکینگ نیز استفاده خواهد شد (نسخه آزمایشی این مورد در دست ساخت است). توکن اضافی برای Smart Chain ساخته نخواهد شد و بایننس کوین، ارز بومی این بلاک چین و بایننس چین خواهد بود. انتظار می‌رود این مورد تقاضا را برای توکن‌های BNB افزایش دهد.

علاوه بر تمام موارد بالا، هر سه ماه یک بار بایننس با توجه به حجم معاملات صرافی مقدار مشخصی از بایننس کوین‌ها را می‌سوزاند. این فرآیند تا زمانی که ۵۰ درصد از موجودی اولیه (۲۰۰ میلیون توکن بایننس کوین) از بین برود، ادامه خواهد داشت.

توکن BNB چگونه از بایننس چین به اسمارت چین منتقل می‌شود؟

بایننس یک پروتکل انتقال بین بلاک چینی توسعه داده، که نقش پلی بین بایننس چین و اسمارت چین را ایفا می‌کند. هنگامی یک کاربر توکنی را از طریق قرارداد پل بایننس چین ارسال می‌کند، وی مقداری مشابه همان توکن را در اسمارت چین دریافت خواهد کرد. این عملیات به صورت معکوس هم قابل انجام است و می‌توان توکن‌ها را از Smart Chain به Binance Chain فرستاد.

اسمارت چین بایننس

ارتباط بین اسمارت چین بایننس و چین بایننس

این دو بلاک چین برای فراهم‌سازی خدمات مختلف در کنار هم کار می‌کنند. بدین ترتیب دستورات بین بلاک چینی نیز قابل انجام خواهند بود. برای مثال بایننس دکس امکان تبادل دارایی با این دو Blockchain را خواهد داشت. این طراحی دو بلاک چینی به کاربر اجازه می‌دهد هم از سرعت بایننس چین بهره ببرند و هم از امکانات ساخت برنامه‌های غیر متمرکز اسمارت چین استفاده کنند.

کاربرد اسمارت چین بایننس در پروژه‌های مختلف

از زمانی که اسمارت چین در ماه آوریل عرضه شد، تیم توسعه‌دهنده آن مشغول توسعه و ادغام آن با پروژه های مختلفی بوده‌اند. از مهم ترین پروژه‌ها و اطلاعیه‌های مربوط به آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ریالتو – Rialto

در ماه می سال ۲۰۲۰، تیم Smart Chain اولین شبکه آزمایشی‌شان را با عنوان ریالتو ارائه کردند. این شبکه آزمایشی، تمرکز اسمارت چین برای قدرت بخشیدن به برنامه‌های غیر متمرکز، استفاده از الگورتیم اجماع اثبات سهم اعتباری (PoSA) و هم چنین ظرفیت استیک کردن و انتخاب توکن BNB برای رای‌گیری در پروسه انتخاب تایید کنندگان (validators) را به نمایش گذاشت. در ضمن، این تست‌نت نشان داد که امکان انتقال امن توکن‌ها بین دو بلاک چین بایننس هم وجود دارد.

چپل – Chapel

پس از عرضه ریالتو، بایننس به‌روزرسانی تحت عنوان Chaple برای اسمارت چین عرضه کرد، تا جایگزینی برای این شبکه آزمایشی باشد. این آپدیت، امنیت اسمارت چین را ارتقا داد و ویژگی‌های جدیدی برای آن به ارمغان آورد.

نقشه راه اسمارت چین بایننس

چین لینک – LINK

بایننس در بیست و سوم ژوئیه (دوم مرداد) اعلام کرد شبکه آزمایشی اسمارت چین، با اوراکل داده‌های غیر متمرکز چین لینک – Chainlink ادغام شده است. این ادغام به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد به پلتفرم آینده قراردادهای هوشمند بایننس دسترسی داشته و از داده‌های دنیای واقعی برای برنامه‌های غیر متمرکز، قراردادها، پروتکل‌ها و دیگر موارد استفاده کنند. این اتحاد بین بزرگترین صرافی دارایی‌های دیجیتال فعلی و پر استفاده‌ترین پروژه اوراکلی غیر متمرکز، بدون شک در پیشرفت پروتکل‌های بلاک چینی موثر واقع خواهد شد.

بند پروتکل – BAND

اسمارت چین بایننس علاوه بر چین لینک، با بند پروتکل هم همکاری خواهد داشت. Band Protocol، یک اوراکل دیگر است که از قابلیت بین بلاک چینی بیشتری بهره می‌برد. این اوراکل داده‌های دنیای واقعی را جمع آوری و ترکیب کرده و سپس رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (API) آن‌ها را برای قراردادهای هوشمند ارسال می‌کنند. این همکاری باعث خواهد شد اوراکل‌های قابل تنظیم و غیر متمرکز بند پروتکل در محیط اسمارت چین بایننس ادغام شده، تا شرایط برای برنامه‌های مقیاس پذیر دیفای – DeFi فراهم شود.

سوایپ – SXP

سوایپ یک والت دارایی دیجیتال است که به زودی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز وام دهی و وام گیری به نام SwipeFi را در پلتفرم اسمارت چین بایننس ارائه خواهد کرد. طبق اطلاعیه رسمی، SwipeFi کاربران اسمارت چین را قادر می‌سازد در قبال توکن‌های خود در بایننس چین سود دریافت کرده و به اندازه اوراق بهادار خود در بلاک چین بایننس، وام دریافت کنند. در واقع می‌توان گفت که SwipeFi معادل Aave در پلتفرم اتریوم است.

انکر – ANKR

انکر فرآیند استیکینگ را با فراهم کردن رابط کاربری آسان و هم چنین فضای ابری مورد نیاز برای اجرای یک گره بایننس، ساده کرده است. توجه داشته باشید که انکر برای تبدیل شدن به نود ضروری نیست، ولی این فرآیند را آسان خواهد کرد.

کاوا – KAVA

هنوز اطلاعیه رسمی در این مورد منتشر نشده، ولی پلتفرم کاوا همکاری نزدیکی با بایننس داشته است و اعلام رسمی همکاری اسمارت چین با این پلتفرم در آینده تعجب برانگیز نخواهد بود.

آیا اسمارت چین بایننس با پشت‌سر گذاشتن اتریوم به بلاک چین هوشمند اصلی تبدیل خواهد شد؟
عرضه اتریوم 2 با تاخیرهای متوالی مواجه شده است. Ethereum 2.0 از شاردینگ و الگوریتم اثبات سهم برای مقیاس پذیری بلاک چین فعلی خود استفاده خواهد کرد. سر و صدای اخیر دیفای، بلاک چین اتریوم 2 را مجبور به استفاده از حداکثر توانایی خود کرده و در نتیجه، امروز شاهد تراکنش های کند و افزایش نرخ کارمزدها هستیم. این کارمزدهای بالا باعث شده تا پروتکل‌های DeFi و کاربران آن با مشکل فراوانی مواجه شوند. بعضی از این پروژه‌ها اکنون به دنبال رفتن به بلاک چین‌های دیگر مثل کاردانو (Cardano) یا پولکادات (Polkadot) هستند. در بعضی از موارد، دیگر پروژه ها مثل تتر (USDT) از بلاک چین اصلی به راه حل‌های لایه دومی مثل شبکه امسگو (OMG) نقل مکان کرده‌اند.

از لحاظ تکنیکی، در حال حاضر بلاک چین‌های زیادی نسبت به اتریوم برتری دارند، اما Ethereum به خاطر اول بودن و عرضه امکانات پیش از رقبا و هم چنین تاثیرات شبکه، هم چنان پیشتاز است. تاثیرات شبکه یعنی اتریوم بیشترین تعداد کاربران را دارد. برای همین است که توسعه دهندگان برنامه‌های غرمتمرکز، پروتکل های خود را روی شبکه Ethereum عرضه می‌کنند. تاکنون تمامی رقبای اتریوم در جذب کاربران جدید آنچنان موفق نبوده‌اند و بنابراین، اتریوم همچنان در صدر قرار دارد.

اما به نظر می‌رسد که جذب کاربران جدید برای بایننس خیلی دشوار نخواهد بود. این صرافی در سال ۲۰۱۹ میزبان بیش از ۱۵ میلیون کاربر از بیش از ۱۸۰ کشور مختلف بود. در آن سال میانگین حجم معاملات روزانه این صرافی ۲.۸۵ میلیارد دلار بود. بنابراین اگر اسمارت چین بایننس از لحاظ تکنیکی برتر باشد، هیچ مانعی برای سبقت گرفتن از اتریوم وجود ندارد. اگر اتریوم نتواند Ethereum 2.0 را عرضه و کارمزد تراکنش‌هایش را پایین آورد، شرایط برای بایننس آسان‌تر هم خواهد شد. بعضی از پروژه‌ها مثل سوایپ (Swipe) از همین حالا تصمیم خود برای رفتن به اسمارت چین بایننس را اعلام کرده‌اند.

قدم بعدی در مسیر Binance Smart Chain

تیم بایننس قصد دارد ماه بعد نسخه‌های بروزرسانی شده‌ی بیشتری از شبکه آزمایشی اسمارت چین عرضه کند. در ماه میلادی جاری، این تیم تازه‌ترین نسخه شبکه آزمایشی را تحت عنوان میلائو (Millau) عرضه خواهد کرد. انتشار شبکه اصلی Smart Chain نیز برای سه ماه چهارم سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده است. بایننس می‌گوید عرضه شبکه اصلی، در نهایت امکان ساخت قراردادهای هوشمند را برای توکن فعلی و توکن‌هایی که قرار است به بایننس چین بیایند فراهم خواهد کرد.

سخن پایانی

اسمارت چین بایننس پتانسیل پذیرفته شدن توسط پروژه‌های بلاک چینی و دیفای در سرتاسر جهان را دارد. علاوه بر سوزاندن دوره‌ای توکن‌های BNB که موجودی این ارز را کاهش می‌دهند، اسمارت چین هم تقاضا را برای این خرید ارز دیجیتال BNB افزایش خواهد داد؛ بنابراین پتانسیل چند برابر شدن قیمت بایننس کوین بسیار بالاست. ادغام قراردادهای هوشمند در بزرگترین صرافی ارز دیجیتال از نظر حجم معاملات، قدمی بزرگ برای دنیای نوظهور بلاک چین به شمار می‌آید. آیا بایننس در این کار موفق خواهد بود؟ گذر زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

اسمارت چین بایننس در آوریل سال ۲۰۲۰ (فروردین 99) معرفی شد و در این مقاله، پتانسیل Binance Smart Chain برای برتری یافتن نسبت به بلاک چین اتریوم را بررسی کردیم.

منبع: cryptoticker

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *