هایپر لجر (Hyperledger) چیست؟

Hyperledger چیست؟ / چارچوب ها و ابزارهای Hyperledger چیست؟ / کاربردهای هایپر لجر چیست؟

هایپر لجر چیست؟

هایپر لجر پروژه متن باز موسسه لینوکس است که مجموعه ابزار و چارچوب های مختلف و پروژه هایی برای توسعه دهندگان و کسب و کارها ارائه می‌دهد تا شبکه های بلاک چین ایجاد کنند.
هدف پروژه هایپر لجر تسهیل همکاری بین کسب و کارها، توسعه دهندگان و سایر فعالان حوزه فناوری دفتر کل توزیع شده می‌باشد. در حال حاضر بیش از ۲۵۰ سازمان از هایپر لجر پشتیبانی می‌کنند و این عدد مدام در حال افزایش است.
هایپرلجر به یکی از رایج ترین و غالب ترین ابزارها و محیط ها برای نهادها و طرفین تبدیل شده است تا بیشتر درباره فناوری بلاک چین یاد بگیرند و در جامعه پویا شرکت کنند.

پیش زمینه راجب پروژه Hyperledger

پروژه هایپر لجر در دسامبر ۲۰۱۵ توسط شرکت لینوکس به عنوان محیط متن باز برای تحلیل، ایجاد، آزمایش و همکاری در خصوص توسعه سیستم های دفتر کل توزیع شده معرفی شد. موسسه لینوکس از زمان تاسیس خود در سال ۲۰۰۰ دستاوردهای چشمگیری به دست آورده است، و ایجاد پروژه هایپر لجر به جذب چند عضو مهم نظیر IBM، بلاک استریم (Blockstream)، اوراکل (Oracle)، سیسکو (Cisco)، ردهت (RedHat)، اکسنچر (Accenture) و غیره کمک کرد.

قابل ذکر است که هایپر لجر اساسا برای ایجاد راه حل های دفتر کل توزیع شده برای بلاک چین های دارای مجوز و شبکه های کنسرسیوم متمرکز می‌باشد. هایپر لجر محبوبیت و اعتبار زیادی در میان شرکت های مالی و فناوری بزرگ بدست آورده است و باعث شده که بلاک چین بیشتر از سایر پروژه ها مورد توجه واقع شود.

چارچوب ها و ابزارهای هایپر لجر چیست؟

پروژه هایپرلجر اساسا پروژه مادر برای چارچوب ها و ابزارهای ماژولار متن باز است که به منظور ساخت و آزمایش با بلاک چین ها ایجاد شده است. طبق نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۱۶ ، تمایل کلی شرکت ها به سمت پروژه های متن باز می‌باشد. با ظهور فناوری بلاک چین به عنوان یکی از نوآوری های پیشرفته در عرصه فناوری، طبیعی بود که شرکت ها به سمت اکوسیستم متن باز حرکت کنند.

هایپر لجر به طراحی خود به عنوان “گلخانه ای برای بلاک چین ها” اشاره می‌کند که هدف آن تبدیل شدن به مولدی برای کاربردهای عملی توسعه و راه حل های تجاری با فناوری بلاک چین است.

هایپر لجر درصدد ارائه مزایای خاص به شرکت هایی است که از پلتفرم آنها استفاده می‌کنند. این مزایا عبارتند از :

  • شبکه ای برای همکاری و به روزرسانی های همزمان در خصوص توسعه های مهم
  • سودمندی بهتر از طریق تخصص
  • محیط همکاری
  • کنترل کیفیت بهتر کدها
  • کنترل آسانتر دارایی های شخصی

پروژه هایپر لجر بسیار عظیم است و شامل بیش از ۲۸ هزار عضو‌ و ۳.۶ میلیون خط کد می‌باشد. هایپر لجر شامل ۱۰ پروژه اعم از ۵ چارچوب و ۵ ابزار است. هر پروژه منحصر به فرد بوده و شامل یک تابع خاص و مزایای استفاده از آن می‌باشد. هایپر لجر فابریک محبوب ترین چارچوب آنهاست.

برای تحلیل هایپر لجر باید موارد بسیاری را مد نظر قرار داد. وبسایت آنها منابع کاملی از نظارت آزاد تا اخبارها و رویدادها ارائه می‌دهد. پس می‌توانیم این پروژه را به دو بخش اصلی چارچوب های ماژو‌لار و ابزارهای ماژولار تقسیم کنیم.

چارچوب ها

چارچوب های ماژولار شامل تشکیل پلتفرم ها و بلاک های مهم برای ایجاد دفترکل های توزیع شده مختلف و محتوای آنها می‌باشد.

 

بارو یک کلاینت بلاک چین ماژولار با موتور قرارداد هوشمند مجاز می‌باشد. بارو توسط موناکس (Monax) و برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) توسعه یافته است.

هایپر لجر بارو (Hyperledger Burrow)

بارو یک کلاینت بلاک چین ماژولار با موتور قرارداد هوشمند مجاز می‌باشد. بارو توسط موناکس (Monax) و برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) توسعه یافته است.

بارو با Go نوشته شده است و بر روی موتور قرارداد هوشمند قطعی تمرکز دارد. بارو از موتور اجماع گواه اثبات سهام شبکه تندرمینت استفاده می‌کند و قابلیت استفاده از رابط کاربری برنامه بلاک چین (ABCI) خود را دارد.

 

فابریک محبوب تربن چارچوب و پلتفرم ماژولار برای ایجاد دفترکل های توزیع شده با ویژگی معماری قابل تغییر و اجزای انعطاف پذیر می‌باشد.

هایپر لجر فابریک (Hyperledger Fabric)

فابریک نیز با Go نوشته شده است. فابریک محبوب تربن چارچوب و پلتفرم ماژولار برای ایجاد دفترکل های توزیع شده با ویژگی معماری قابل تغییر و اجزای انعطاف پذیر می‌باشد.

فابریک به دلیل گسترش پذیری و اجازه به شرکت ها برای ایجاد شبکه های دفتر کل توزیع شده بر روی معماری موفق، شناخته شده می‌باشد.

 

ایندی ابزارها و محتوای چند بار مصرف برای مدیریت هویت دیجیتال با بلاک چین ارائه می‌دهد و دارای ویژگی هایی نظیر خودمختاری، حریم خصوصی و ادعاهای قابل تایید است.

هایپر لجر ایندی (Hyperledger Indy)

ایندی یک دفترکل توزیع شده برای مدیریت هویت غیرمتمرکز می‌باشد. بخش سرور آن با نام ایندی-نود با پایتون ایجاد شده است درحالی که بخش Indy-SDK با راست (Rust) نوشته شده است.

ایندی ابزارها و محتوای چند بار مصرف برای مدیریت هویت دیجیتال با بلاک چین ارائه می‌دهد و دارای ویژگی هایی نظیر خودمختاری، حریم خصوصی و ادعاهای قابل تایید است. از آنجا که هویت غیرمتمرکز و بعضی از پروژه های مهم نظیر سیویک (Civic) به دنبال گواهی هویت قابل تایید می‌باشند، ایندی بسیار پیشرفت خواهد کرد.

 

ایروها یک چارچوب بلاک چین است که برای مشارکت در پروژه های زیرساختی طراحی شده است

هایپر لجر ایروها (Hyperledger Iroha)

ایروها یک چارچوب بلاک چین است که برای مشارکت در پروژه های زیرساختی طراحی شده است و بر آسان کردن ایجاد برنامه های مناسب برای کاربر نهایی تاکید دارد.

ایروها با ++C نوشته شده است و شامل ویژگی هایی نظیر تاکید بر توسعه برنامه های موبایلی و یک الگوریتم جامع BFT جدید به اسم سومراگی Sumeragi می‌باشد.

 

ساتوس یک پلتفرم ماژولار برای اجرای دفترکل های توزیع شده است که نوآوری های فنی را برای شرکت ها و کنسرسیوم ها فراهم می‌کند.

هایپر لجر ساتوس (Hyperleder Sawtooth)

ساتوس یک پلتفرم ماژولار برای اجرای دفترکل های توزیع شده است که نوآوری های فنی را برای شرکت ها و کنسرسیوم ها فراهم می‌کند تا درباره پلتفرم خود تصمیمات مستقل بگیرند.

ساتوس کور (Sawtooth-core) با پایتون نوشته شده است در حالی که ساتوس-رفت (Sawtooth-raft) و ساتوس-سابر (Sawtooth-sabre) با زبان برنامه نویسی راست نوشته شده اند. ساتوس محتوای جاوااسکریپت و Go را دارد. به طور کل بعضی از ویژگی های اصلی این چارچوب عبارتند از : اجماع دینامیک، اجماع اثبات زمان سپری شده (PoET) ، اجرای تراکنش موازی و تراکنش های خصوصی.

ابزارها هایپر لجر چیست؟

ابزارهای هایپر لجر مجموعه ابزارهای مختلفی هستند که می‌توانند معیارها را مدیریت کرده ‌‌و با چارچوب های بزرگتر کار کنند:

 

کالیپر با جاوااسکریپت نوشته شده است و ابزار بنچمارک برای اندازه گیری عملکرد بلاک چین می‌باشد.

هایپر لجر کالیپر (Hyperledger Caliper)

کالیپر با جاوااسکریپت نوشته شده است و ابزار بنچمارک برای اندازه گیری عملکرد بلاک چین می‌باشد. کالیپر نشانگرهای عملکرد نظیر تراکنش در ثانیه (TPS) ،  تاخیر تراکنش و استفاده از منابع را فهرست می‌کند.

کالیپر در نوع خود یک ابزار منحصر به فرد است و به مرجع مفید و کاربردی برای شرکت ها تبدیل شده است تا عملکرد دفترکل های توزیع شده خود را اندازه گیری کنند.

 

چلو یک برنامه خودکار برای گسترش و مدیریت بلاک چین های پلاگ و پلی برای شرکت هایی است که به دنبال یکپارچه کردن فناوری های دفترکل توزیع شده می‌باشند.

هایپر لجر چلو (Hyperledger Cello)

چلو با Go نوشته شده است و مدل گسترش بر تقاضا را به بلاک چین آورده است. چلو یک برنامه خودکار برای گسترش و مدیریت بلاک چین های پلاگ و پلی برای شرکت هایی است که به دنبال یکپارچه کردن فناوری های دفترکل توزیع شده می‌باشند.

چلو هم چنین یک دشبورد همزمان برای وضعیت های فعلی بلاک چین، استفاده از سیستم، عملکرد کد زنجیره و تنظیم و پیکربندی بلاک چین ها ارائه می‌دهد. چلو در حال حاضر از هایپر لجر فابریک پشتیبانی می‌کند.

 

کامپوزر ابزاری برای ایجاد شبکه های تجاری بلاک چین می‌باشد و به منظور تسریع در روند یکپارچه سازی برنامه های بلاک چین و قراردادهای هوشمند طراحی شده است.

هایپر لجر کامپوزر (Hyperledger Composer)

کامپوزر با جاوا اسکریپت نوشته شده است و فعال ترین ابزار در خصوص فعالیت های توسعه ای می‌باشد. کامپوزر ابزاری برای ایجاد شبکه های تجاری بلاک چین می‌باشد و به منظور تسریع در روند یکپارچه سازی برنامه های بلاک چین و قراردادهای هوشمند با مدل های تجاری موجود طراحی شده است.

کامپوزر هم چنین از هایپر لجر فابریک پشتیبانی می‌کند و کاربران برای تعریف نحوه تعامل تراکنش ها با دارایی های خاص نظیر خدمات و سایر دارایی های غیرقابل انتقال می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

اکسپلورر می‌تواند با پلتفرم های تایید هویت هماهنگ شود و از چارچوب مبتنی بر TypeScript هایپر لجر ساتوس پشتیبانی می‌کند.

هایپر لجر اکسپلورر (Hyperledger Explorer)

اکسپلورر ابزاری است که داشبوردی برای اطلاع از جزییات بلاک ها ارائه می‌دهد. اکسپلورر با جاوا اسکریپت نوشته شده است و مرورگر بلاک تحت وب برای چارچوب هایپر لجر فابریک می‌باشد.

اکسپلورر می‌تواند با پلتفرم های تایید هویت هماهنگ شود و از چارچوب مبتنی بر TypeScript هایپر لجر ساتوس پشتیبانی می‌کند.

 

کویلت برای تبدیل به راه حل چند عملکردی برای پروژه های هایپر لجر در نظر گرفته شده بود تا معاملات اتمی توزیع شده را انجام دهد.

هایپر لجر کویلت (Hyperledger Quilt)

کویلت یک ابزار تعامل پذیر بین سیستم های دفترکل است و با جا‌وا و توسط پیاده سازی پروتکل میان لجری (ILP) برای مبادلات اتمی نوشته شده است.

کویلت یک اجرای میان لجری در رده شرکتی می‌باشد و پیاده سازی کتابخانه ها و مرجع محتوای میان لجری اصلی مورد استفاده برای شبکه های پرداختی را ارائه می‌دهد. کویلت برای تبدیل به راه حل چند عملکردی برای پروژه های هایپر لجر در نظر گرفته شده بود تا معاملات اتمی توزیع شده را انجام دهد.

کاربردهای هایپر لجر چیست؟

کاربردهای بالقوه یکپارچه سازی با پروژه های هایپر لجر و یکپارچه سازی راه حل های این پروژه ها متفاوت است و برای هر شرکتی که میخواهد از قدرت فناوری بلاک چین استفاده کند تفاوت چشمگیری دارد.

اخیرا گزارش جهانی بلاک چین سال ۲۰۱۸ منتشر شد که شامل جزییاتی پیرامون یکپارچه سازی این فناوری با تجارت هایی از جمله خدمات مالی تا خدمات درمانی می‌باشد. این مطالعات حرکت به سمت پذیرش این فناوری در سراسر جهان و همکاری با راه حل های دفاتر کل توزیع شده را خاطر نشان می‌کنند.

با ادامه حرکت و فعالیت پلتفرم ، از فرصت هایی که هایپر لجر در اختیار شرکت ها قرار می‌دهد تا راه حل های تجاری خود را ایجاد کنند نمی توان چشم پوشی کرد. هایپر لجر بعضی از موارد استفاده برتر برای پروژه های خود را عنوان می‌کند که عبارتند از:

  • یک نمونه اولیه زنجیره تامین غذای دریایی با استفاده از هایپر لجر ساتوس
  • مدیریت هویت های قابل حمل و غیرمتمرکز با هایپر لجر ایندی
  • اعطای گواهی نامه به پزشکان خدمات درمانی با هایپر لجر ایندی
  • پردازش مالی پس از معامله با استفاده از هایپر لجر فابریک و ساتوس

قابلیت تعامل پذیری آتی بلاک چین ها همراه با ماهیت آزمایشی پلاگ و پلی هایپر لجر باعث خواهد شد هایپر لجر تبدیل به پلتفرم پیشرو در همکاری برای توسعه فناوری بلاک چین شود.

هایپر لجر در مقاله سفید خود صراحتا روندها و اهداف بلند مدت را در خصوص پلتفرم متن باز بیان می‌کند. آنها مخصوصا متوجه روند رو به رشد اشتراک گذاری داده ها می‌باشند که به استفاده بیشتری از دفاتر کل توزیع شده و محتواهای همراه آن نیاز دارند تا چارچوبی ماژولار، ایمن و چند عملکردی برای چنین توسعه هایی ایجاد کنند.

به علاوه ، هایپر لجر به دنبال گسترش ماژول های تعویض پذیر خود می‌باشد که در آخر می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و سریع تر استفاده شوند. این پلتفرم هم چنین از یک نرم افزار به مجموعه ای از ابزارها تغییر خواهد کرد که از طیف گسترده ای از جامعه توسعه دهندگان پشتیبانی می‌کند.

نتیجه گیری

هایپر لجر برای شرکت ها ابزاری مفید و قدرتمند است تا فناوری های دفترکل توزیع شده را بیاموزند و در مدل های تجاری خود وارد کنند. هایپر لجر که بر اساس اصول متن باز موسسه لینوکس ایجاد شده است در حال تبدیل به یکی از پویاترین جامعه ها و محیط های تعاملی برای توسعه دهندگان حوزه بلاک چین می‌باشد.

در پایان این مقاله به پاسخ سوال ( هایپر لجر چیست؟ ) رسیدیم و باید صبر کنیم و ببینیم چه می‌شود و تاثیر آن را در بلاکچین شاهد باشیم. فقط زمان می‌تواند پاسخ این سوال را بدهد.

منبع: سایت میهن بلاکچین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *