KYC چیست؟ / مزایای ابزار شناسایی هویت مشتری KYC چیست؟ / آیا استفاده از ابزار شناسایی هویت مشتری (KYC) بلاک چین راهکار مناسبی است؟

با همسویی عملیاتی، نظارتی، قانون گذاری، چالش‌‌‌های هزینه و تجربه مشتری، مشخص است که تغییری باید در KYC صورت گیرد.

فرآیندهای شناسایی هویت مشتری (KYC)، ستون اصلی تلاش‌‌‌های موسسات مالی برای مبارزه با پولشویی و همچنین ابزاری برای شناسایی و جلوگیری از رفتارهای مجرمانه در سراسر جهان است. با وجود اهمیت بسیار زیاد آن، KYC در بسیاری از موسسات مالی به دلیل اموری که تاثیرات منفی بر کاربران و تجربه فعالیت آنها می‌گذارد مانند فرآیندهای خسته کننده، تلاش‌‌‌های تکراری و ریسک خطا، نا کارآمد است.

با همسویی عملیاتی، نظارتی، قانون گذاری، چالش‌‌‌های هزینه و تجربه مشتری، مشخص است که تغییری باید در KYC صورت گیرد. برای تحقق چنین هدفی فناوری نقش اصلی را ایفا می‌کند اما آیا بلاک چین می‌تواند راه حل اصلی باشد؟

مزایای ابزار شناسایی هویت مشتری KYC چیست؟

با ثباتی و شفافیت بلاک چین راهی ساده برای موسسات مالی فراهم می‌کند تا به اطلاعات به روز مشتریان دسترسی سریع و ایمن داشته باشند. این امر موجب افزایش راندمان عملیاتی، افزایش اعتماد بین نهادها و همچنین سبب ساز کاهش هزینه، فرایند زمان و جمع آوری اطلاعات کاربر می‌شود.

برای قانون گذارها، بلاک چین فراهم کننده منبعی واحد برای دسترسی و آگاهی بهتر و واضح تر از فعالیت‌‌‌های مشتریان در موسسات مالی گوناگون است. از دید مشتری، موسسات مالی با استفاده از ابزار KYC فعال در بلاک چین می‌توانند زمان‌‌‌های انتظار را کاهش دهند و نیاز به ارائه مکرر اطلاعات یکسان به ارائه دهندگان خدمات مالی خود را حذف کنند.

گواه اثبات مفهوم: مزایای ابزار KYC بلاک چین در عمل

KPMG در سنگاپور و شبکه بلوزل (Bluzelle Networks) با کنسرسیومی‌از سه بانک HSBC، OCBC و Mitsubishi UFJ در سنگاپور و نهاد قانون گذاری Infocomm برای توسعه یک گواه اثبات مفهوم KYC روی بلاک چین با یکدیگر همکاری کردند. این نمونه اولیه با موفقیت، آزمایش مقامات پولی سنگاپور را پشت سر گذاشت. این پلتفرم علاوه بر مساله ثبات، کارایی و امنیت، می‌تواند با کاهش تکثیر و تکرار و ارائه یک حسابرسی شفاف در حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد صرفه جویی هزینه را به همراه داشته باشد.

آیا استفاده از ابزار شناسایی هویت مشتری (KYC) بلاکچین راهکار مناسبی است؟

در حالی که ابزار مبتنی بر بلاک چین به بانک‌ها  در راستای کاهش زمان و هزینه‌‌‌های مربوط به جمع آوری اطلاعات مشتری یاری می‌رساند، بهتر است که بانک‌ها هم چنان در خصوص اطلاعات جمع آوری شده از پلتفرم، اقدامات منطقی انجام دهند. باید بر مسائلی مانند مقررات حفظ حریم خصوصی و مجوزهای مشتری توجه ویژه ای شود.

اگرچه بلاک چین می‌تواند مزایای چشمگیری به همراه داشته باشد اما قابل توجه است که تنها با یک راهکار تمام نیازها رفع نمی‌شوند و نمی‌توان تمام مسائل KYC را در این دوره حل کرد.

ابزار KYC در بلاک چین می‌تواند در یکی از این سه سطح مختلف ایجاد شود که عبارتند از: در یک اتحاد و مشارکت بزرگ مالی، ملی و بین المللی. علاوه بر این، برای انتشار گسترده دیگر مسائل از قبیل کیفیت داده‌ها و ملزومات KYC، مقررات حفظ حریم خصوصی، مجوزهای مشتریان و رقابت در بازار باید مورد بررسی بیشتری قرار بگیرند.

با این وجود، ابزار KYC بلاک چین هنگامی‌که در ترکیب با سایر فناوری‌ها استفاده می‌شود، توانایی قوی خود را برای کمک به موسسات مالی بروز می‌دهد و به آنها در جهت کاهش زمان و هزینه‌‌‌های مربوط به فرآیندهای KYC کمک می‌کند و دید گسترده تری به قانون گذارها و تجربه مشتری بهتری را فراهم می‌کند.

منبع: میهن بلاکچین

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می‌خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *